Jump to content
thanos_pc

Τριγμός στο Πορτπαγκαζ

Recommended Posts

Εδώ και καιρό έχει αρχίσει να ακούγεται πάρα πολύ τριγμός από το πορτπαγκαζ όταν πέφτω σε λακούβες..ακούγονται τα λαστιχάκια στο οποίο και ακουμπάει νομίζω.. Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και ξέρετε αν επισκευάζεται? Έχω ένα Golf V GT..

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε με ανοιχτή την πόρτα στο πορτμπαγκάζ να την χτυπήσεις λίγο με το χέρι και δεν μήπως τρίζει το φανάρι που είναι πάνω στην πόρτα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχει αρχίσει να ακούγεται πάρα πολύ τριγμός από το πορτπαγκαζ όταν πέφτω σε λακούβες..ακούγονται τα λαστιχάκια στο οποίο και ακουμπάει νομίζω.. Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και ξέρετε αν επισκευάζεται? Έχω ένα Golf V GT..

Ακουγεται κ σε μενα golf 5 tsi. Στην αρχη νομιζα οτι η πορτα του πορτπαγκαζ ηταν χαλαρη πενω στη κλειδαρια κ ακουγοταν σε καθε ανομαλια. Αργοτερα πηγα στον λαμαρινα κ μου ειπε οτι δεν ηταν αυτο. Αυτο που εκανα ηταν το εξης πηγαμε μια μικρη βολτα με κατεβασμενα τα πισω καθισματα κ ακουσε οτι ηταν απο τη μονωση πανω απο τον θολο του πισω τροχου. Ξυλωματα κ ιστοριες...
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εισαι ποτε σιγουρος για κατι μονο να μπει το αυτι εκει κοντα να ακουσει ακριβως απο που ερχεται! Μονο ετσι θα το βρεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πισω δεξια το ακουω κ εγω καποιες ημερες τωρα, αν ειναι το φαναρι  βγαινει ευκολα και με μερικα χτυπηματα με το χερι κουμπωνει.

Αν ειναι το λαστιχο που κλεινει το πορτ μπαγκαζ τοτε μπορεις με λιγο πουδρα ταλκ να περασεις με το χερι γυρω γυρω ολο το λαστιχο ετσι ωστε να μαλακωσει και ο τριγμος απο την επαφη να εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν ειναι αυτα που λες οκ θελει σχετικα λιγη δουλεια. Στο δικο μου μαλλον θελει να βγει ολη η επενδιση θολου κ πλευρας οποτε θελει δουλεια. Περιμενω να φτιαξει ο καιρος για να γινει πιο ανετα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την ερευνα μου και τελικα ειδα οτι το πλαστκο πισω δεξια στο εσωτερικο μερος του πορτ μπαγκαζ ειναι κουμπωμενο μεν αλλα εχει ενα κενακι δε οπου αυτο το κενακι με τους κραδασμους τρεμο επαιζε και χτυπουσε εκει που παταει στο μεταλλικο μερος τους πορτ μπαγκαζ στο υψος του φαναριου. Ετσι εβγαλα το πλαστικο καπακι που αλλαζουμε λαμπιτσα και αναμεσα στο πλαστικο πλαισιο και την λαμαρινα τοποθετησα λιγο υφασμα με πιεση και ετσι το κενο πλεον καλυπτεται. Ετσι σταματησε ο τριγμος κ ησυχασα. 

Δειτε την εικονα πιο κατω. Το υφασμα το μαζεψα προς τα μεσα κ δε φαινεται οπως στην εικονα ομως και ετσι να εμενε μου εφτανε που σταματησε ο τριγμος.

 

ps το αυτοκινητο απο το εργοστασιο ηταν πενα απλα ο μαστορας που περασε τα καλωδια του parktronic οταν ξεκουμπωνε πλαστικα εσπασε ενα μερος τους εσωτερικα και τα κλιπς δεν ειχαν κατα το κουμπωμα την τελεια επαφη. Ετσι εγινε ο τζογος ... Ηθικο διδαγμα αν μπορουμε δεν βαζουμε τιποτα after market οσο μπορουμε γιατι στο μελλον κανει ζημια .

16403441_10210863931329757_6878165701522999029_o.jpg

Edited by toympano
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2017 at 10:50 ΠΜ, alexandros29 said:

Να κοιταξεις και τα αμορτισερακια εμενα απο εκει ηταν ο θορυβος!

Αν εννοεις εμενα οχι πλεον ειναι εντελως αθορυβο μετα απο το στριμωγμα του υφασματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.