Jump to content
VAGS

Σπάσιμο παρμπριζ σε golf vii και αλλαγή με γνήσιο άλλης εταιρείας

Recommended Posts

Προ ολίγων ημερών ειχα την ατυχια στην Α.Ο. να σπάσει το παρμπριζ μου από πέτρα.

Λόγω και της ύπαρξης των αισθητήρων βροχής, αποφάσισα αντί για την carglass, να απευθυνθώ σε εξουσιοδοτημένο.

Το αμάξι το παρέλαβα μεσα στην εβδομάδα που μας πέρασε. Σήμερα λοιπόν διαπίστωσα τυχαία ότι ενώ ολα τα υπόλοιπα κρύσταλλα ειναι της saint-gobain, το συγκεκριμένο που μου έβαλαν είναι της pilkington.

Με τα λογότυπα της vw βέβαια και με τα Ε1 τους όλα, αλλά...

Θα πει καποιος λεπτομέρειες απο τη στιγμη που ολα δείχνουν σωστά αλλά ξέρω γω;

Ποια η γνώμη σας;

(Αν τυχόν εχει κανένας 7αρι με αισθητήρες βροχής ας μπει σε ενα κόπο να δει τι τζάμια έχει πάνω)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγων ημερών ειχα την ατυχια στην Α.Ο. να σπάσει το παρμπριζ μου από πέτρα.
Λόγω και της ύπαρξης των αισθητήρων βροχής, αποφάσισα αντί για την carglass, να απευθυνθώ σε εξουσιοδοτημένο.
Το αμάξι το παρέλαβα μεσα στην εβδομάδα που μας πέρασε. Σήμερα λοιπόν διαπίστωσα τυχαία ότι ενώ ολα τα υπόλοιπα κρύσταλλα ειναι της saint-gobain, το συγκεκριμένο που μου έβαλαν είναι της pilkington.
Με τα λογότυπα της vw βέβαια και με τα Ε1 τους όλα, αλλά...
Θα πει καποιος λεπτομέρειες απο τη στιγμη που ολα δείχνουν σωστά αλλά ξέρω γω;
Ποια η γνώμη σας;
(Αν τυχόν εχει κανένας 7αρι με αισθητήρες βροχής ας μπει σε ενα κόπο να δει τι τζάμια έχει πάνω)
Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πήγα κ τσέκαρα το δικό μου φίλε μου, δεν έγινε λάθος, έτσι είναι τα τζάμια μας.
Φωτογραφία από το παρμπριζ d0a3c235986a4f9b2ccb59a74279455b.jpg96ad20338c95758278e1c206acd23987.jpg09469b3ebca427ba5e1dee8a0296501e.jpg
Και από το παράθυρο του οδηγού
4d986ef1c35336e704562d8f9c1d3f60.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε faniaros σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ενώ έχει γίνει πολύ καλή δουλειά (με εξαίρεση κάτι γρατζουνιές στα πλαστικά της βάσης του καθρέπτη που γίνανε από κατσαβίδι, τα οποία αναγνωρίσανε ότι έγινε από απροσεξία τους και τα παρήγγειλαν για να μου τα αντικαταστήσουν χωρίς δική μου επιβάρυνση ζητωντας μου και 1000 συγγνώμη) είχα ψιλοστενοχωρηθεί μολις το είδα σκεπτόμενος ότι ειναι κρίμα για καινούργιο αυτοκίνητο να έχει αλλά αντί άλλων κρύσταλλα...

Σε αυτο το σημείο να αναφέρω ότι στο σημείο που τοποθετείται ο αισθητήρας φώτων/βροχής τοποθετείται ενα ειδικό gel το οποίο έγινε παραγγελία απο Γερμανία με αναμονή μια εβδομάδα.

Και αναρωτιέμαι: Θα βαζε τέτοιο πράγμα η xx carglass;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά φίλε μου. Πήγα και είδα αμέσως το δικό μου και σου έστειλα τις φωτογραφίες γιατί ξέρω πως αισθάνεσαι. Είμαι και εγώ αρκετά OCD σε τέτοια θέματα βλέπεις. :-P Ελπίζω όλα να λυθούν σύντομα και να είναι αυτή η μοναδική ζημιά που θα έχεις ποτέ στο αμάξι σου. Επίσης, υπάρχει ένα θέμα στο ξένο φόρουμ όπου αρκετοί υποστηρίζουν πως τα παρμπριζ στο 7ρι είναι πιο ευθραυστο από παλαιότερα μοντέλα, π.χ. το 6ρι. Άλλοι λένε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν βγαίνει άκρη. Όσο για την Carglass, σε μια συζήτηση που είχα μαζί τους παλαιότερα, μου φάνηκαν αρκετά επαγγελματίες, οπότε φαντάζομαι ότι θα το έψαχναν και θα μιλούσαν με τη VW. Άσχετο, έχεις θραύση κρυσταλλων?

Link to comment
Share on other sites

Ναι με κάλυψη απο την ασφαλιστική έγινε η δουλειά.
Σε ερώτησή μου πόσο θα στοίχιζε αν τα πλήρωνα απο την τσέπη μου, το κόστος για όλα είναι πλησίον του 500ρικου.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το λόγο επιλέγουμε πάντα θραύση κρυσταλλων στους καταπληκτικούς δρόμους μας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το λόγο επιλέγουμε πάντα θραύση κρυσταλλων στους καταπληκτικούς δρόμους μας!

Δεν εχουν σχεση οι δρομοι με το σπασιμο παρμπριζ
Link to comment
Share on other sites


Δεν εχουν σχεση οι δρομοι με το σπασιμο παρμπριζ

Φίλε μου, αν δεν το λες ειρωνικά, θέλω απελπισμενα να κυκλοφορω στους δρόμους σου, γιατί οι δικοί μου κ προφανώς του φίλου που άνοιξε το θέμα, είναι γεμάτοι λακουβες, από τις οποίες βγαίνουν χαλίκια και τα οποία προπορευόμενα οχήματα καθώς εκείνα από την αντίθετη κατεύθυνση πετάνε μετά χαράς στους προφυλακτηρες, καπό και παρμπριζ μας με τα παραπάνω αποτελέσματα. Φιλικά πάντα, μιλάω ως παθών και εγώ μαζί με αρκετούς φίλους, συγγενείς, γνωστούς κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου φίλε μου και συμφωνώ. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως ότι ένας προσεγμένος, καλοσυντηρημένος δρόμος προκαλεί το ίδιο πλήθος ζημιών σε σχέση με έναν γεμάτο λακουβες, με χώμα και χαλίκια στο οδοστρωμα από φορτηγά και άλλα πολλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου φίλε μου και συμφωνώ. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως ότι ένας προσεγμένος, καλοσυντηρημένος δρόμος προκαλεί το ίδιο πλήθος ζημιών σε σχέση με έναν γεμάτο λακουβες, με χώμα και χαλίκια στο οδοστρωμα από φορτηγά και άλλα πολλά.

Εχεις και εσυ δικιο αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Τελος παντων περαστικα να ειναι και μονο αυτα να ειναι τα σοβαρα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Εχεις και εσυ δικιο αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Τελος παντων περαστικα να ειναι και μονο αυτα να ειναι τα σοβαρα

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, μακάρι να μην συμβεί ξανά σε κανέναν μας και συγγνώμη στο φόρουμ για τα οφτοπικ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.