Jump to content
giorgos123

παραλληλος εγκεφαλος σε polo 1.4 tdi 90hp

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να βαλω παραλληλο εγκεφαλο στο polo (1.4 tdi, 90hp) μπορειτε να μου πειτε γνωμες και αν ξερετε καποιον καλο στην Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις μέρες έσπασε το πρωτόκολλο επικοινωνίας στις τελευταίες εκδόσεις των Delphi εγκεφάλων οπότε μένεις οπωσδήποτε μακριά από παράλληλους και περιμένεις λιιιιιγο ακόμα για να βγάλει καποια μεγάλη  εταιρία πρόγραμμα ή ακόμα καλύτερα πας σε custom που θα ρυθμιστεί και στα πετρέλαια της Ελλάδας και στις θερμοκρασίες της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2017 at 0:15 ΠΜ, vasilisrx8 said:

αυτές τις μέρες έσπασε το πρωτόκολλο επικοινωνίας στις τελευταίες εκδόσεις των Delphi εγκεφάλων οπότε μένεις οπωσδήποτε μακριά από παράλληλους και περιμένεις λιιιιιγο ακόμα για να βγάλει καποια μεγάλη  εταιρία πρόγραμμα ή ακόμα καλύτερα πας σε custom που θα ρυθμιστεί και στα πετρέλαια της Ελλάδας και στις θερμοκρασίες της Ελλάδας.

Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην APR στη Σίνδο (Θεσσαλονίκη). Δυστυχώς ακόμα τίποτα.

Στην κουβέντα που είχα με τον άνθρωπο εκεί (ευγενέστατος-φοβερό "συνεργείο"-χειρουργείο κανονικό, έπαθα πλάκα) μου είπε να παρακολουθώ τη σελίδα τους στο Facebook και "ίσως από Σεπτέμβρη και βλέπουμε χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό".

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εστειλα στην apr και δεν μου έχουν απαντήσει, ξέρει κανεις αμα έχει βγάλει καμια μεγάλη εταιρεία καποιο προγραμμα? 1.4tdi, 90hp

Edited by giorgos123
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2017 at 7:22 ΜΜ, giorgos123 said:

παιδιά εστειλα στην apr και δεν μου έχουν απαντήσει, ξέρει κανεις αμα έχει βγάλει καμια μεγάλη εταιρεία καποιο προγραμμα? 1.4tdi, 90hp

Κι εγώ TDI 1.4 90hp έχω και δουλεύω 2' μακρυά από την APR στη Σίνδο. Θα προσπαθήσω να περάσω άμεσα.Μου είχαν πει έτσι κι αλλιώς από Σεπτέμβη να ξαναπεράσω.

Πάντως στον Πορφύρη που έκανα το πρώτο service (άψογοι) μου είπανε πως με τη γερμανική Megaspeed δουλεύουν και πως τα 90hp γίνονται 125hp! Στις ερωτήσεις μου (ευγενέστατα κι απόλυτα εξυπηρετικά τα παιδιά - δεν τα ήξερα, ούτε πήγα μέσω κάποιου γνωστού) μου απάντησαν πως το έχουν εφαρμόσει και σε άλλα 1.4TDI 6C 90άρια. Έχει 0,5 με 0 λίτρο χαμηλότερη κατανάλωση "εντός πόλης" και +1 με 1,5 λίτρο όταν το "ανοίγεις" (φυσιολογικό). Τους είπα πως στην APR μου είχαν απαντήσει πριν 2-3 μήνες πως δεν έχει ξεκλειδωθεί η ECU και μου είπανε πως εκείνοι το κάνουν μέσω της Megaspeed ήδη. Δεν ξέρω, αυτό με προβλημάτισε. Τη Megaspeed δεν την ήξερα, την ακολουθώ πλέον σε Facebook, να μαθαίνω, δεν έχω δει κάτι τρελό κι επίσης αναρωτιέμαι πως οι επιστήμονες της APR (και δεν το λέω ειρωνικά, αντιθέτως) δεν την έχουν ξεκλειδώσει, ενώ κάποια γερμανική Megaspeed το κάνει ήδη; Μήπως χρησιμοποιούν κάποιον άλλο πιο απαρχαιωμένο/συμβατικό τρόπο αλλά όχι το ίδιο "ασφαλές" με την επικείμενη "ξεκλειδωμένη σωστά" ECU;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , spdrosin said:

Κι εγώ TDI 1.4 90hp έχω και δουλεύω 2' μακρυά από την APR στη Σίνδο. Θα προσπαθήσω να περάσω άμεσα.Μου είχαν πει έτσι κι αλλιώς από Σεπτέμβη να ξαναπεράσω.

Πάντως στον Πορφύρη που έκανα το πρώτο service (άψογοι) μου είπανε πως με τη γερμανική Megaspeed δουλεύουν και πως τα 90hp γίνονται 125hp! Kόστος στα 700 ευρώ. Στις ερωτήσεις μου (ευγενέστατα κι απόλυτα εξυπηρετικά τα παιδιά - δεν τα ήξερα, ούτε πήγα μέσω κάποιου γνωστού) μου απάντησαν πως το έχουν εφαρμόσει και σε άλλα 1.4TDI 6R 90άρια. Έχει 0,5 με 0 λίτρο χαμηλότερη κατανάλωση "εντός πόλης" και +1 με 1,5 λίτρο όταν το "ανοίγεις" (φυσιολογικό). Τους είπα πως στην APR μου είχαν απαντήσει πριν 2-3 μήνες πως δεν έχει ξεκλειδωθεί η ECU και μου είπανε πως εκείνοι το κάνουν μέσω της Megaspeed ήδη. Δεν ξέρω, αυτό με προβλημάτισε. Τη Megaspeed δεν την ήξερα, την ακολουθώ πλέον σε Facebook, να μαθαίνω, δεν έχω δει κάτι τρελό κι επίσης αναρωτιέμαι πως οι επιστήμονες της APR (και δεν το λέω ειρωνικά, αντιθέτως) δεν την έχουν ξεκλειδώσει, ενώ κάποια γερμανική Megaspeed το κάνει ήδη; Μήπως χρησιμοποιούν κάποιον άλλο πιο απαρχαιωμένο/συμβατικό τρόπο αλλά όχι το ίδιο "ασφαλές" με την επικείμενη "ξεκλειδωμένη σωστά" ECU;

απο την apr μου απάντησαν και μου είπαν πως δεν έχουν βγάλει τίποτα ακομα. την megaspeed δεν την ξέρω ουτε κι εγώ, πρωτη φορά την ακούω.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2017 at 1:23 ΠΜ, giorgos123 said:

απο την apr μου απάντησαν και μου είπαν πως δεν έχουν βγάλει τίποτα ακομα. την megaspeed δεν την ξέρω ουτε κι εγώ, πρωτη φορά την ακούω.

Λογικά θα είσαι το παιδί που τους ρώτησε και στη σελίδα τους στο facebook. Άρα κι εγώ δε χρειάζεται να πάω από εκεί και να τους πρήζω. Ακόμα περιμένουμε.

 

Καλό θα ήταν, αν κάποιος δει το πιο πάνω post με τις απορίες περί ξεκλειδώματος ECU να με/μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι κάτοχος ενός polo 1.4 tdi BMT 75hp 2015 και ψάχτηκα τις τελευταίες μέρες για προγραμμα έτσι ώστε να το ανεβάσω λίγο το μοτέρ.μετα από έρευνα και mail στην επίσημη αντιπροσωπεία της revo στο εξωτερικό η οποία με απάντησε μέσα σε 30' με είπαν ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχουν κάτι και δεν Πρόκειται να βγάλουν στο μέλλον καθότι δεν έχει ζήτηση .Επειτα έστειλα mail πάλι στο εξωτερικό στην Abt όπου την επόμενη μέρα με πείρας τηλέφωνο από Ελλάδα ο αντιπρόσωπος του. Το παιδί που μίλησα πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός μου είπε ότι δεν έχει η Abt κάτι και ίσως βγάλουν στο μέλλον για το μοτέρ με τα 105hp.Ωστοσο με είπε ότι η Abt συνεργάζεται με την https://www.racechip.co.uk/ και ότι έχει για το αμάξι μου και η εφαρμογή γίνεται στην Abt επισης δίνουν 2 χρόνια εγγύηση στο μοτέρ.

Εχει κάποιος άποψη για την συγκεκριμένη εταιρεία και τα προϊόντα της ? Απ ότι βλέπω είναι παράλληλος εγκέφαλος? Εγκυμονεί κάποιους κυνδινους αυτό? Επισης δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό αλλά το προτείνει η ίδια η Abt όπου το τοποθετούν και οι ίδιοι. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη ποιο ακριβός μοντέλο έχεις και πόσο το πηγέ? Επισης είναι καλή εταιρεία αξιόπιστη κτλπ...φαντάζομαι κάνουν ότι ακριβός κάνει η revo,abt κτλπ 

Link to comment
Share on other sites

με τα 90 έχω( ακριβώς το ίδιο hardware έχει και το 75αρι).καλή είναι εξάλλου από έξω περνούν το πρόγραμμα και το προσαρμόζουν στα εδώ δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2017 at 4:51 ΜΜ, vasilisrx8 said:

με τα 90 έχω( ακριβώς το ίδιο hardware έχει και το 75αρι).καλή είναι εξάλλου από έξω περνούν το πρόγραμμα και το προσαρμόζουν στα εδώ δεδομένα.

Επειδη κι εγω εχω το 90αρι, πες μας καμια πληροφορια, ποσα χρηματα σου κοστισε, ποσα hp πηγες, πως ειναι η καταναλωση, η συμπεριφορα γενικα.

Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2017 at 1:11 ΜΜ, spdrosin said:

Επειδη κι εγω εχω το 90αρι, πες μας καμια πληροφορια, ποσα χρηματα σου κοστισε, ποσα hp πηγες, πως ειναι η καταναλωση, η συμπεριφορα γενικα.

διαβασε εδώ το ποστ μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τηλ στην revlimit, οι άνθρωποι ευγενικοί και εξυπηρετικοί με είπαν ότι και τα δυο μοτέρ 75-90hp είναι ακριβος τα ίδια και για λόγους marketing τα βγάζουν έτσι . Το προγραμμα που βάζουν πάει το αμάξι και στις δυο περιπτώσεις 115hp! Γτ απλά είναι ίδια . Το κόστος είναι 450€ και χρειάζονται ~2 ώρες . Σε ερώτηση μου αν υπάρχει κάποια έκπτωση με είπε ότι θα μπορούσα να περειμενω μέχρι τον Δεκέμβριο όπου θα έχουν πάλι φέτος Black Friday και 50% discount.!! Όποτε πάει στα 225€.! Με είπε ότι το προπληρώνεις και πας μέσα σε διάστημα 2 εβδομάδων να στο περάσουν .

 

υ.γ πέρσι με είπε ότι την Black Friday έγεινε χαμός.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , panikos said:

Επίσης μου φάνηκε κάπως υπερβολικό από 75hp να πηγαίνει 115hp , +40hp.!! Ωστόσο έπεμενε καθότι είναι ίδιο με το μοτέρ τον 90hp

είναι ακριβώς τα ίδια μοτέρ φίλε καμία διαφορά.πηγαινε βάλε πρόγραμμα θα δεις άλλο αμάξι.εμενα πάντως δεν χρειάστηκαν 2 ώρες έφαγα εκεί τουλάχιστον ένα 5ωρο χααχχαχα αλλά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος!!!άλλο αμάξι φίλε δεν κρεμάει μετά τις 3200 όπως το μαμά δύναμη μέχρι τις 4200

Link to comment
Share on other sites

είναι ακριβώς τα ίδια μοτέρ φίλε καμία διαφορά.πηγαινε βάλε πρόγραμμα θα δεις άλλο αμάξι.εμενα πάντως δεν χρειάστηκαν 2 ώρες έφαγα εκεί τουλάχιστον ένα 5ωρο χααχχαχα αλλά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος!!!άλλο αμάξι φίλε δεν κρεμάει μετά τις 3200 όπως το μαμά δύναμη μέχρι τις 4200



Revlimit έχεις βάλει φίλε ;; Από κατανάλωση πως πάει ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , vtsotras said:

 

 


Revlimit έχεις βάλει φίλε ;; Από κατανάλωση πως πάει ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

άμα το πας όπως το πήγαινες καμία διαφορά!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τους εστειλα κι εγώ μήνυμα στην revlimit...μου ειπαν 450€ +ΦΠΑ. τους ρωτησα για.την προσφορά και μ ειπαν οτι δεν ξέρουν αν θα βγει και ποτε...σε περιπου 15μερες θα είμαι Αθηνα και θα τους ρωτησω και απο κοντά για το πρόγραμμα. 

Edited by giorgos123
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τελικά έβαλα το πρόγραμμμα της revlimit την Black Friday με κόστος 250€ τελική. Κάνανε περίπου 3 ώρες καθότι εκείνη την μέρα λόγο προσφοράς έσπευσαν πόλλοι να το βάλουν .Γενικα η διαδικασία κρατάει περίπου 30’.

Απο εκεί και πέρα το αμάξι πραγματικά μεταμορφώθηκε σε όλο το φάσμα τον στροφών από 1500-4000 δεν κοπιάσει πουθενά και τραβάει . Πολύ μεγαλύτερη ροπή μεγαλύτερη τελική γενικά πάει εμφανώς καλύτερα .απο κατανάλωση αν το πας χαλαρά ίσως καίει και λίγο λιγότερο αλλά αν το κυνηγάς η κατανάλωση ανεβαίνει αποτί μαμά .οχι βέβαια τρέλα νούμερα . Σε γενικές γραμμές το αμάξι είναι απόλαυση ειδικά με Δευτέρα και Τρίτη τραβαε8 σαν τρελό. Τα νούμερα που λέει η revlimit στο δικό μου από 75-115hp και από 21,5 κιλά ροπή στα 28,5 και μου προτεινανε Ναβάλω σε κάποια φάση και ένα φίλτρο ελεύθερο. K&N ,pipercross,DNA κτλπ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, panikos said:

Λοιπόν παιδιά τελικά έβαλα το πρόγραμμμα της revlimit την Black Friday με κόστος 250€ τελική. Κάνανε περίπου 3 ώρες καθότι εκείνη την μέρα λόγο προσφοράς έσπευσαν πόλλοι να το βάλουν .Γενικα η διαδικασία κρατάει περίπου 30’.

Απο εκεί και πέρα το αμάξι πραγματικά μεταμορφώθηκε σε όλο το φάσμα τον στροφών από 1500-4000 δεν κοπιάσει πουθενά και τραβάει . Πολύ μεγαλύτερη ροπή μεγαλύτερη τελική γενικά πάει εμφανώς καλύτερα .απο κατανάλωση αν το πας χαλαρά ίσως καίει και λίγο λιγότερο αλλά αν το κυνηγάς η κατανάλωση ανεβαίνει αποτί μαμά .οχι βέβαια τρέλα νούμερα . Σε γενικές γραμμές το αμάξι είναι απόλαυση ειδικά με Δευτέρα και Τρίτη τραβαε8 σαν τρελό. Τα νούμερα που λέει η revlimit στο δικό μου από 75-115hp και από 21,5 κιλά ροπή στα 28,5 και μου προτεινανε Ναβάλω σε κάποια φάση και ένα φίλτρο ελεύθερο. K&N ,pipercross,DNA κτλπ .

VW polo Tdi 1.4 BMT manual 2015 model 75hp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.