Jump to content
giorgos123

παραλληλος εγκεφαλος σε polo 1.4 tdi 90hp

Recommended Posts

Guest Polakias TDI
4 hours ago , panikos said:

Λοιπόν παιδιά τελικά έβαλα το πρόγραμμμα της revlimit την Black Friday με κόστος 250€ τελική. Κάνανε περίπου 3 ώρες καθότι εκείνη την μέρα λόγο προσφοράς έσπευσαν πόλλοι να το βάλουν .Γενικα η διαδικασία κρατάει περίπου 30’.

Απο εκεί και πέρα το αμάξι πραγματικά μεταμορφώθηκε σε όλο το φάσμα τον στροφών από 1500-4000 δεν κοπιάσει πουθενά και τραβάει . Πολύ μεγαλύτερη ροπή μεγαλύτερη τελική γενικά πάει εμφανώς καλύτερα .απο κατανάλωση αν το πας χαλαρά ίσως καίει και λίγο λιγότερο αλλά αν το κυνηγάς η κατανάλωση ανεβαίνει αποτί μαμά .οχι βέβαια τρέλα νούμερα . Σε γενικές γραμμές το αμάξι είναι απόλαυση ειδικά με Δευτέρα και Τρίτη τραβαε8 σαν τρελό. Τα νούμερα που λέει η revlimit στο δικό μου από 75-115hp και από 21,5 κιλά ροπή στα 28,5 και μου προτεινανε Ναβάλω σε κάποια φάση και ένα φίλτρο ελεύθερο. K&N ,pipercross,DNA κτλπ .

Καλορίζικο το "καινούριο" αυτοκίνητο! Ομολογουμένως εντυπωσιακά τα νούμερα, έχω το ίδιο μοντέλο.

Η αλήθεια είναι πως με τον τρόπο που οδηγώ & κινούμαι δε θέλω κάτι παραπάνω, έχω συνηθίσει πλέον το ήπιο (και βαρετό κάποιες αρκετές φορές θα έλεγα) στυλ οδήγησης.

Ωστόσο όταν είδα την ανάρτησή σου, χμμμμμμ, ζήλεψα! Καλορίζικο & καλοτάξιδο, όταν έχεις αξιόπιστα νούμερα για κατανάλωση, ενημερώνεις σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , panikos said:

Λοιπόν παιδιά τελικά έβαλα το πρόγραμμμα της revlimit την Black Friday με κόστος 250€ τελική. Κάνανε περίπου 3 ώρες καθότι εκείνη την μέρα λόγο προσφοράς έσπευσαν πόλλοι να το βάλουν .Γενικα η διαδικασία κρατάει περίπου 30’.

Απο εκεί και πέρα το αμάξι πραγματικά μεταμορφώθηκε σε όλο το φάσμα τον στροφών από 1500-4000 δεν κοπιάσει πουθενά και τραβάει . Πολύ μεγαλύτερη ροπή μεγαλύτερη τελική γενικά πάει εμφανώς καλύτερα .απο κατανάλωση αν το πας χαλαρά ίσως καίει και λίγο λιγότερο αλλά αν το κυνηγάς η κατανάλωση ανεβαίνει αποτί μαμά .οχι βέβαια τρέλα νούμερα . Σε γενικές γραμμές το αμάξι είναι απόλαυση ειδικά με Δευτέρα και Τρίτη τραβαε8 σαν τρελό. Τα νούμερα που λέει η revlimit στο δικό μου από 75-115hp και από 21,5 κιλά ροπή στα 28,5 και μου προτεινανε Ναβάλω σε κάποια φάση και ένα φίλτρο ελεύθερο. K&N ,pipercross,DNA κτλπ .

Ωραιος. Με γεια.

Κι εγω πηγα σημερα στον αντιπροσωπο στο Βολο, που ειναι και γενικα γνωστος στη Θεσσαλια, και ικανοποιηθηκα πολυ απο την κουβεντα και αποφασισα κι εγω να το κανω του χρονου αντιστοιχα στο Black Friday, αφου εχω ακομα 3 χρονια εγγυηση-δεν τρεχει τπτ να παρεμβω στα μισα. Ο ανθρωπος μου φανηκε πολυ σοβαρος, φιλικος και αξιοπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@vasilisrx8 καλησπέρα & Καλή Χρονιά!

Με αφορμή το post του φίλου @panikos, σχετικά με το παρακάτω δικό σου post :

 

 

έχεις νεότερη ενημέρωση; Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά με το αυτοκίνητο & από θέμα κατανάλωσης, αλλά και από θέμα dpf & αξιοπιστίας. Όποτε μπορέσεις μας ενημερώνεις, φούντωσε πάλι το ενδιαφέρον (αν & αυτό με τη Black Friday το ξέχασα τελείως ρε γαμώτο...)

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση πχ στα ~ 4000km μικτή οδήγηση long term έχω 4,5lt/100km γενικά κάνω συνετό οδήγημα. Το προγραμμα το έβαλα καταρχήν γτ η τιμή ήταν πολύ ανταγωνιστική όπως και τα νούμερα που δίνει η revlimit. Γενικά το αμάξι είναι κρίμα να είναι φιμωμένο. Επόμενη κίνηση και εκεί θα κλείσω είναι ένα φίλτρο ελεύθερο . Παντός η κατανάλωση να μην φοβίζει κανέναν δεν πάει από 4,5lt στα 7 η διαφορά όταν το κινηγας τέρμα είναι της τάξεος 10-15% στο καύσιμο, και αν το πας χαλάρα όπως το πας σε καθημερινή χρήση είναι και 5% οικονομικότερο .

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , panikos said:

Από κατανάλωση πχ στα ~ 4000km μικτή οδήγηση long term έχω 4,5lt/100km γενικά κάνω συνετό οδήγημα. Το προγραμμα το έβαλα καταρχήν γτ η τιμή ήταν πολύ ανταγωνιστική όπως και τα νούμερα που δίνει η revlimit. Γενικά το αμάξι είναι κρίμα να είναι φιμωμένο. Επόμενη κίνηση και εκεί θα κλείσω είναι ένα φίλτρο ελεύθερο . Παντός η κατανάλωση να μην φοβίζει κανέναν δεν πάει από 4,5lt στα 7 η διαφορά όταν το κινηγας τέρμα είναι της τάξεος 10-15% στο καύσιμο, και αν το πας χαλάρα όπως το πας σε καθημερινή χρήση είναι και 5% οικονομικότερο .

Επιβεβαιωνεις αυτο που ισχυριζονται και οι ιδιοι δηλαδη-πολυ καλο. Οσο για το Black Friday ειναι κινηση ματ. 100% value for money.

Με το ελευθερο φιλτρο αερα τι πετυχαινεις στη συνεχεια;

Κι εγω 2 κινησεις εχω: προγραμμα revlimit (αποφασιστηκε) + ζαντα (βγαλε ακρη).

Link to comment
Share on other sites

είχα στείλει μνμ στην revlimit κ μ είχαν πει 450€ και τους είχα πει κ για το black friday κ μ ειπαν μπορεί να μην βγει φέτος, μάλλον για να μην πλακώσει πολύς κόσμος. τελικά αποφάσισα να πάω στην microchips tuning στο μοσχάτο. 400€ μ ειπαν. αύριο θα κανονισω ραντεβού, περιμένετε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , giorgos123 said:

είχα στείλει μνμ στην revlimit κ μ είχαν πει 450€ και τους είχα πει κ για το black friday κ μ ειπαν μπορεί να μην βγει φέτος, μάλλον για να μην πλακώσει πολύς κόσμος. τελικά αποφάσισα να πάω στην microchips tuning στο μοσχάτο. 400€ μ ειπαν. αύριο θα κανονισω ραντεβού, περιμένετε εντυπώσεις.

Το ανακοινωσαν παντως κανονικα στη σελιδα τους. Αν το παρακολοθουσες εκεινη την ημερα θα το εβρισκες κ εσυ.

Αντε good luck.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ξεχάστηκα κι εγώ τελείως...δεν πειράζει, τώρα είναι αργά. αλλά το προγραμμα πιστεύω κι εγώ είναι αναγκαιο, γτ μετα την αλλαγή του βολάν το αμάξι σέρνεται.

Edited by giorgos123
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , giorgos123 said:

ξεχάστηκα κι εγώ τελείως...δεν πειράζει, τώρα είναι αργά. αλλά το προγραμμα πιστεύω κι εγώ είναι αναγκαιο, γτ μετα την αλλαγή του βολάν το αμάξι σέρνεται.

Πολύ καλό μπράβο.

Αν έχει βάλει κάποιος ελεύθερο φίλτρο η κάποιο βαρελακι ας πει εντυπώσεις  κ φώτο....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν πει ότι το ανακοινώνουν μια με δυο μέρες πριν την Black Friday οπωσ Και εγεινε στην σελίδα τους στο fb.. 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κάτι άλλο? μετα τις 2000στροφες απο ήχο πως ακούγεται τώρα με το προγραμμα? γτ τώρα εμένα μουγκρίζει παρα πολύ μόλις περάσει τις 2000 στροφές εκνευριστικα σαν να ζοριζεται.

Link to comment
Share on other sites

[mention=26661]vasilisrx8[/mention] καλησπέρα & Καλή Χρονιά!
Με αφορμή το post του φίλου [mention=19413]panikos[/mention], σχετικά με το παρακάτω δικό σου post :
 
 
έχεις νεότερη ενημέρωση; Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά με το αυτοκίνητο & από θέμα κατανάλωσης, αλλά και από θέμα dpf & αξιοπιστίας. Όποτε μπορέσεις μας ενημερώνεις, φούντωσε πάλι το ενδιαφέρον (αν & αυτό με τη Black Friday το ξέχασα τελείως ρε γαμώτο...)


Χωρίς να θέλω να γίνομαι σπαστικός το αμάξι έχει σκαλοπάτι περίπου στις 4000rpm σύμφωνα με το dyno (δεν φαίνεται καλά)
Έχει γίνει κάτι να αλλάξει αυτό? Ποσό εμφανές είναι στο δρόμο?


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

το σκαλοπατι αυτο φενεται μονο με 4η και 5η ελαχιστα αλλα δεν τον πολυ καταλαβαινεις πρεπει να το παρατηρησεις παρα πολυ και μονο αμα εχεις δει το dyno!!απο καταναλωση οπως ειπα ιδια με πριν και ελαχιστα λιγοτερα!!dpf το ιδιο γεμιζει πιο αργα(μην νομισετε οτι κανει διπλασια χλμ αλλα ενα 10-15%)!!τωρα για αξιοπιστια με 6000χλμ απο τοτε δεν μπορω να πω λογικα δεν θα παθει τπτ!!

 

τωρα οσο αφορα το φιλτρο εχω βαλει ενα πιο ελευθερο μεσα στο μαμα φιλτροκουτι κυριως για να μην πληρωνω το εργοστασιακο τζαμπα!!το βγαζω καθε 10000χλμ το καθαριζω και παλι μεσα.αποψη μου δεν κερδιζεις ΤΠΤ με ενα ελευθερο φιλτρο στο μαμα φιλτροκουτι.ισως να παρεις κατι με ενα κιτακι απο καποιο tsi polo(λεω απο βενζινα γιατι δεν βγαινει κατι για εμας).

 

επομενη αναβαθμιση για εμενα water\methanol kit ή ελληνιστι ψεκασμος νερου\μεθανολης που στα ντιζελ περα απο δυναμη\ροπη καθαριζει ολη την μακα απο την egr και ελλατωνει και λιγο το γεμισμα του dpf!να πω οτι αυτα τα εχω διαβασει στα ξενα φορουμ για ντιζελ(αμερικη και καποια γερμανικα)!βεβαια θα αργησει ακομα λιγο γιατι το κιτακι το φτιαχνω μονος μου(δεν περνω καποιο ετοιμο ΑΕΜ κτλ).τελευταια αναβαθμιση θα ειναι μια εξατμιση απο dpf και πισω(δεν καταργω το dpf δεν θα μοιρασω καρκινο στον κοσμο οπως κανουν καποιοι ανεγκεφαλοι) που δεν θα δωσει πολλα(2-3 αλογα και αν).

τελος λαδακια καθε 10000χλμ για εμενα μαζι με φιλτρο πετρελαιου(δεν εχει σχεση με την βελτιωση αυτο φυσικα απλα το αναφερω)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πήγα κι εγώ εβαλα πρόγραμμα στην microchips tuning. εχω το vw polo 1.4 tdi, 90hp. το δυναμομετρησε πριν κ βγηκε 86hp κ μ είπε κανονικα έπρεπε να ειναι 90-92hp κ οτι ηταν πολύ χαμηλά σε άλογα. πέρασε το πρόγραμμα κ πηγε 116hp κ 29 κιλα σχεδόν ροπη. συμπερασμα: στις χαμηλες αμα το πηγαίνεις χαλαρά κ αλλαξεις στροφες στις 2000 δεν έχει καμια διαφορα με πριν, αν όμως το πατήσεις το αμάξι τραβάει μέχρι τις 4200 χωρίς να κομπιαζει άνετα και προφανώς πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
20 λεπτά πριν , giorgos123 said:

λοιπον πήγα κι εγώ εβαλα πρόγραμμα στην microchips tuning. εχω το vw polo 1.4 tdi, 90hp. το δυναμομετρησε πριν κ βγηκε 86hp κ μ είπε κανονικα έπρεπε να ειναι 90-92hp κ οτι ηταν πολύ χαμηλά σε άλογα. πέρασε το πρόγραμμα κ πηγε 116hp κ 29 κιλα σχεδόν ροπη. συμπερασμα: στις χαμηλες αμα το πηγαίνεις χαλαρά κ αλλαξεις στροφες στις 2000 δεν έχει καμια διαφορα με πριν, αν όμως το πατήσεις το αμάξι τραβάει μέχρι τις 4200 χωρίς να κομπιαζει άνετα και προφανώς πιο γρήγορα.

Καλορίζικο & σε εσένα λοιπόν, αρχίζω & ζηλεύω μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , giorgos123 said:

λοιπον πήγα κι εγώ εβαλα πρόγραμμα στην microchips tuning. εχω το vw polo 1.4 tdi, 90hp. το δυναμομετρησε πριν κ βγηκε 86hp κ μ είπε κανονικα έπρεπε να ειναι 90-92hp κ οτι ηταν πολύ χαμηλά σε άλογα. πέρασε το πρόγραμμα κ πηγε 116hp κ 29 κιλα σχεδόν ροπη. συμπερασμα: στις χαμηλες αμα το πηγαίνεις χαλαρά κ αλλαξεις στροφες στις 2000 δεν έχει καμια διαφορα με πριν, αν όμως το πατήσεις το αμάξι τραβάει μέχρι τις 4200 χωρίς να κομπιαζει άνετα και προφανώς πιο γρήγορα.

Ε το ελεγες κιολας πως ειχε πεσει οντως. Μπραβο. Με γεια σου και σενα. Και στα δικα μας οι απειραχτοι.

Με ζαντα ρε παιδια τι προτεινετε; Ειδα σημερα ενα polo με 15αρες της VW και δεν ειχε διαφορα στο ματι απο τις 14αρες σιδερενιες που φοραει το δικο μου μανισιες. Για 16 σκεφτομαι αλλα ο τυπος στο βουλκανιζαντερ που παω λεει πως θα χτυπαει πολυ μεσα στην καμπινα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά φιλε, σε ευχαριστώ! πιστεύω χρειαζεται, σ δίνει 1 "μπαμ" πιο πανω...μην φανταστεις τρέλα πράγματα, αλλά τώρα είναι όπως πρεπει το αμάξι κ μ φαίνεται οτι δεν συντονίζει τοσο. θα γραψω τελικά συμπεράσματα μόλις το οδηγησω κ άλλο γτ δεν έχω προλάβει ακόμα πριν 2 ώρες το έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , spdrosin said:

Ε το ελεγες κιολας πως ειχε πεσει οντως. Μπραβο. Με γεια σου και σενα. Και στα δικα μας οι απειραχτοι.

Με ζαντα ρε παιδια τι προτεινετε; Ειδα σημερα ενα polo με 15αρες της VW και δεν ειχε διαφορα στο ματι απο τις 14αρες σιδερενιες που φοραει το δικο μου μανισιες. Για 16 σκεφτομαι αλλα ο τυπος στο βουλκανιζαντερ που παω λεει πως θα χτυπαει πολυ μεσα στην καμπινα.

σε ευχαριστώ φιλε, κ εγώ το κοιτάζω για ζάντα τώρα. για 16αρα σκέφτομαι μ ειπαν  για το polo ειναι η καλύτερη επιλογη σε θέμα οικονομίας και σε θέμα επιδόσεων . τώρα έχω 15αρα. κοιταγα για 17 αλλά όλοι μ ειπαν μακρυά γτ δεν συμφέρει. το καλοκαίρι θα αλλάξω λάστιχα κ θα βάλλω τοτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικές εντυπώσεις απο το πρόγραμμα...το αμάξι έγινε φυσιολογικό, τραβάει μια χαρά δεν συντονίζει ουτε ζοριζεται για να ανέβει ανηφόρα όπως πρίν κ έχει ομαλή λειτουργια. πριν το βάλω ηταν πολύ κουραστικό στην οδήγηση γτ κατα την γνώμη μ δεν τράβαγε απο χαμηλά κα απλως εσκαγε η ροπή στις 1800 με 2300 περιπου κ μετα κρεμαγε...μονο καλες εντυπώσεις. οποίος είναι σε σκεψη να προχωρησει δεν θα το μετανιώσει. ΥΓ. "πατησα" κ ενα α1, μάλλον πρεπει να ηταν αυτό με τα 105 άλογα!!!

Edited by giorgos123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

 

μετά από 5 απροβλημάτιστα χρόνια με το Πολάκι, σκέφτομαι να του βάλω κι εγώ το πρόγραμμα που το ανεβάζει στα 115 άλογα με 28,5 κιλά ροπή, συγκεκριμένα σκέφτομαι να πάω στην microchips tuning.

Βλέπω ότι αρκετοί έχετε 2-3 χρόνια περασμένο το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Μπορείτε να μου πείτε μετά τις εντυπώσεις σας? Υπάρχουν προβλήματα κτλπ, τα οποία προήλθαν από την αναβάθμιση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη, σίγουρα θα δεις αποτέλεσμα με το πρόγραμμα, απλώς να ξέρεις κι εσύ κ οποιοσδήποτε σκέφτεται να βάλει πρόγραμμα (έχω 2 χρόνια απροβληματιστα) τεράστια διαφορά είδα με το Sprint booster, γτ ναι μεν καλό το πρόγραμμα, αν αργεί όμως να ανοίξει η πεταλούδα του γκαζιού δεν θα καταλάβεις πολλά ειδικά στις χαμηλές κ ας έχεις το πρόγραμμα πάνω

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2020 at 12:10 ΠΜ, Γιώργος! said:

Σωκράτη, σίγουρα θα δεις αποτέλεσμα με το πρόγραμμα, απλώς να ξέρεις κι εσύ κ οποιοσδήποτε σκέφτεται να βάλει πρόγραμμα (έχω 2 χρόνια απροβληματιστα) τεράστια διαφορά είδα με το Sprint booster, γτ ναι μεν καλό το πρόγραμμα, αν αργεί όμως να ανοίξει η πεταλούδα του γκαζιού δεν θα καταλάβεις πολλά ειδικά στις χαμηλές κ ας έχεις το πρόγραμμα πάνω

ποια πεταλούδα γκαζιού;τα πετρέλαια δεν έχουν πεταλούδα γκαζιού 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Γιώργος! said:

ισχύει, άκυρο! αργεί να έρθει η απόκριση στο γκάζι, άμα οδηγήσεις αμαξι με sprint booster θα καταλάβεις τι εννοώ. 

την "απόκριση" του γκαζιού μπορεί ο προγραμματιστής σου να την φτιάξει κατευθείαν στον μαμά εγκέφαλο χωρίς να βάζουμε αρχαία μαραφετια στο σύγχρονο αμάξι μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.