Jump to content
oasisAthens

Λευκος καπνός απο την εξατμιση.

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου σημερα το απογευμα παρατηρησα οταν ξεκινησα το αμαξι και μετα απο λιγο που ζορισα το αμαξι βγηκε για 2-3 γκαζιες λευκος καπνος απο την εξατμιση κατα τη διαρκεια μιας προσπερασης. Αυτο εξαφανίστηκε μετα απο λίγο που προαπαθησα να ξαναζορισω να δω εαν θα ακολουθησει.... Ξερει κανενας τι μπορει να ειναι γιατι τα ψηλοχρειαστικα....?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αυτοκίνητο με dpf είναι απόλυτα φυσιολογικό φίλε, είναι η στάχτη από τη μαυρίλα που είχε κρατήσει το φίλτρο. Εφόσον δεν εμφανίστηκε ξανά, δεν νομίζω ότι είναι κάτι άλλο. Κ εγώ τη πρώτη φορά που είδα ένα corsa να βγάζει λευκό καπνό για λίγο μου φάνηκε πολύ παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

λευκο καπνο και μαλιστα ντομανι, πεταξε αμαξι φιλου μου οταν ενα μπεκ κολισε ανοιχτο και επεσε πολυ πετρελαιο μεσα στο χωρο καυσεως.

 

μοντελο 2015 με dpf

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , oasisAthens said:

 

Καλησπερα φιλοι μου σημερα το απογευμα παρατηρησα οταν ξεκινησα το αμαξι και μετα απο λιγο που ζορισα το αμαξι βγηκε για 2-3 γκαζιες λευκος καπνος απο την εξατμιση κατα τη διαρκεια μιας προσπερασης. Αυτο εξαφανίστηκε μετα απο λίγο που προαπαθησα να ξαναζορισω να δω εαν θα ακολουθησει.... Ξερει κανενας τι μπορει να ειναι γιατι τα ψηλοχρειαστικα....?

 

Μήπως δεν ήταν λευκός καπνός αλλά ατμός? Σε σύντομες διαδρομές μαζεύει η εξάτμιση αρκετό νερό και μέχρι να εξατμιστεί παρουσιάζεται φυσιολογικά αυτό το φαινόμενο και μέχρι να ζεσταθεί εντελώς το σύστημα της εξάτμισης.

Αν όμως πράγματι ήταν λευκός καπνός αυτό σημαίνει μπόλικο καμένο λάδι που ίσως να σου μύριζε. Προσωπικά αυτό το θεωρώ πολύ δύσκολο έως απίθανο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , oasisAthens said:

Πως το καταλαβε οτι κολισρ το μπεκ ? Χρειαστικε να κανει κατι? Να το παει συνεργειο?

τα 4 μπεκ τα εκανε ελεγχο μπεκας με μηχανημα και του 3ου κυλινδρου ειχε κολισει ανοιχτο,δηλ για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , oasisAthens said:

Ωχχχχ και κοστος? Vasillis63 παιζει να ηταν και αυτο γιατι μολις ηλθε σε θερμοκρασία κανονικη οσο και να το πιεσα δεν εκανε τιποτα - ιχνος καπνου

ειχε εγγυηση,διαφορετικα 800 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.