Jump to content
Spirbas

Polo 6r 1.2 105 tsi κραδασμος στο μοτερ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!!ειμαι νεο μελος στην ομαδα και απο τα λιγα που εχω δει μου εχουν λυθει αρκετες αποριες ομως οχι η βασικοτερη που με αγχωνει..ειμαι νεος κατοχος ενος polo 6r του 10' (1.2 tsi 105) και εχω παρατηρησει το κλασσικο κροταλισμα στο cold start αλλα αυτο που δε μου καθεται καλα ειναι οτι ο κινητηρας στο ρελαντι εχει παρα πολους κραδασμους σα να κλοτσαει..οι στροφες του κινητηρα δεν ανεβοκατεβαινουν καθολου ειναι παντα σταθερες απλα το μοτερ κλοτσαει και πολυ εντονα μαλιστα γιατι το καταλαβαινω πολυ στη καμπινα..θορυβος περιεργος δεν ακουγεται το μοτερ δουλευει σωστα αλλα μου βγαζει πολυ κραδασμο..παρακαλω οποιος μπορει να μου δωσει τα φωτα του γιατι εκτος το οτι εχει αρχισει να με νευριαζει σκευτομαι μην ειναι και τιποτα σοβαρο και το προλαβω μη γινει μεγαλυτερη ζημια

Link to comment
Share on other sites

Που και που κλωτσαει ναι και μου το εχει εξηγησει καλα ο nikdev νομιζω αλλα δε θυμαμαι γιατι. ΕΙναι νορμαλ.

Αλλα τοσο πολυ που λες δεν ξερω. Εμενα ανεπαισθητα μου φαινονται τα χτυπηματα, τα καταλαβαινω αλλα οχι οσο λες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μου κανει κλοτσιματα αλλα τα καταλαβαινω περισσοτερο οταν ειναι κρυο το μοτερ..αμα ζεσταθει καλα τα κανει παλι αλλα πιο νορμαλ ισα που τα καταλαβαινω αλλα αμα λες οτι ειναι νορμαλ ενταξει..απλα το εχω παρει προσφατα το αυτοκινητο και θα ησυχασω μονο οταν μαθω ακριβως τον λογο που το κανει χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανεβοκατεβαζει στροφες ειναι νορμαλ μην ανησυχεις. Και μενα με ξαφνιασε αλλα μου εξηγησαν εδω τα παιδια. Ειναι καποια misfires μεχρι να ζεσταθει. Αν ζεσταθει μειωνονται και τα νιωθεις πολυ λιγοτερο. Αν ρεταρει τοτε μονονα ψαχτεις που δε νομιζω καινουριο αμαξι να εχει τετοια θεματα απλα το αναφερω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε ρεταρει καθολου οι στροφες ειναι σταθερες..να σαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά να τσεκάρεις το βιβλίο service πότε άλλαξε μπουζί τελευταία φορά, αν πέρασαν >30-40.000χλμ

καλό θα ήταν να τ΄αλλάξεις, θα δουλεύει πιο στρωτά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τελικα μεγαλο service στο αυτοκινητο αλλαξα μπουζι και δυστηχως ηθελε και αλλαγη καδενας και ωστηρια και ειναι αλλο αμαξι πραγματικα ουτε κραδασμους εχει τωρα και ειδα και μειωση στη καταναλωση 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Spirbas said:

Εκανα τελικα μεγαλο service στο αυτοκινητο αλλαξα μπουζι και δυστηχως ηθελε και αλλαγη καδενας και ωστηρια και ειναι αλλο αμαξι πραγματικα ουτε κραδασμους εχει τωρα και ειδα και μειωση στη καταναλωση 

Είχες πρόβλημα ωστήρια ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα ! Εδώ και μια βδομάδα μετά από γενικό σέρβις (φίλτρα, λάδια, μπουζί) το αυτοκίνητο κλωτσάει εν κινήσει με σταθερό γκάζι σε όλες τις ταχύτητες. Πρώτη φορά μου το εμφάνισε με 6η σταθερά στα 110. Επίσης πριν 2 μήνες αλλάχτηκαν πολλαπλασιαστής και μπουζοκαλώδια . Τι μπορεί ν φταίει ? Κάποια γνώμη ?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.