Jump to content
Nik69

Εντυπωσεις και καταναλωση POLO 1.0 110 HP.

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα.

Ειμαι κατοχος του polo 1.0 tsi 110 hp 5d, την εκδοση με τα full extra, εδω και 3 μηνες. Θα ηθελα καποιες γνωμες κυριως για την καταναλωση γιατι ειμαι προβληματισμενος.

Με φυσιολογικη προς οικονομικη οδηγηση μου καιει 20 ευρω και βγαζει 140 χιλιομετρα, η αλλιως γυρω στα 8 λιτρα/100κμ μεσο ορο. Μεσα στην πολη κυριως.

Επισης στον υπολογιστη που μετραει μεγαλυτερο χρονικο διαστημα αναφερει οτι η μεση καταναλωση ειναι 8.5λ/100.

Σας φαινονται φυσιολογικες αυτες οι τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλορίζικο & καλοτάξιδο. 5.4l/100km στα χαρτιά (5.5 με dsg) & πραγματική 8.0l/100km (εντός πόλης & τα δυο) έχουν μια σημαντική διαφορά. Βέβαια δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά 20€ σημαίνει 13.33 λίτρα περίπου & με 140km η κατανάλωση βγαίνει 9+!

Υποθετω πως η κατανάλωση του trip computer που λες αναφέρεται στην κατανάλωση εντός πόλης. Γενικα το trip computer διαφέρει κατάτι απο την μετρούμενη, η απόκλιση ειναι εκεί περίπου στο 0.3-0.5l/100km.

Ο 1.4tfsi με τα 122hp ειναι στα 8.5l/100km περίπου εντός πόλης (πραγματική), το αναφέρω απλά για να έχεις ενα μέτρο σύγκρισης.

Περα από το πόδι σου που παίζει ρόλο στην κατανάλωση, παίζουν & αλλα: μήπως κανεις σύντομες διαδρομές & καίει τόσο; Βάζεις σταθερά στο ίδιο βενζινάδικο; έχεις τσεκάρει πως δεν σε κλέβει; Μέτρηση κατανάλωσης πιο σίγουρη γίνεται πάντως με γεμάτο ρεζερβουάρ, αλλα φαντάζομαι το γνωρίζεις ήδη. Ρόλο παίζει και η βενζίνη που βάζεις, 95αρα ή 100άρα.

Αν επιτρέπεται, στους 3 μήνες, ποσά χιλιόμετρα έχεις; Έχει στρωθεί το αυτοκίνητο;

Πέρα από το θέμα σου πάντως, έχεις κάνει πολυ καλη επιλογή.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πού κινείσαι και πώς οδηγείς.Έχω το ίδιο αυτοκίνητο αλλά με τον προηγούμενο 1.2tsi 105ps με 6άρι χειροκίνητο κιβώτιο.

Επειδή κινούμαι συνέχεια από και προς τον Πειραιά,ειδικά από τη στιγμή που θα με πιάσουν μερικά φανάρια εκεί πέρα,το αυτοκίνητο πάντα λέει 8 και κάτι ψιλά κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Polakias TDI said:

Καλορίζικο & καλοτάξιδο. 5.4l/100km στα χαρτιά (5.5 με dsg) & πραγματική 8.0l/100km (εντός πόλης & τα δυο) έχουν μια σημαντική διαφορά. Βέβαια δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά 20€ σημαίνει 13.33 λίτρα περίπου & με 140km η κατανάλωση βγαίνει 9+!

Υποθετω πως η κατανάλωση του trip computer που λες αναφέρεται στην κατανάλωση εντός πόλης. Γενικα το trip computer διαφέρει κατάτι απο την μετρούμενη, η απόκλιση ειναι εκεί περίπου στο 0.3-0.5l/100km.

Ο 1.4tfsi με τα 122hp ειναι στα 8.5l/100km περίπου εντός πόλης (πραγματική), το αναφέρω απλά για να έχεις ενα μέτρο σύγκρισης.

Περα από το πόδι σου που παίζει ρόλο στην κατανάλωση, παίζουν & αλλα: μήπως κανεις σύντομες διαδρομές & καίει τόσο; Βάζεις σταθερά στο ίδιο βενζινάδικο; έχεις τσεκάρει πως δεν σε κλέβει; Μέτρηση κατανάλωσης πιο σίγουρη γίνεται πάντως με γεμάτο ρεζερβουάρ, αλλα φαντάζομαι το γνωρίζεις ήδη. Ρόλο παίζει και η βενζίνη που βάζεις, 95αρα ή 100άρα.

Αν επιτρέπεται, στους 3 μήνες, ποσά χιλιόμετρα έχεις; Έχει στρωθεί το αυτοκίνητο;

Πέρα από το θέμα σου πάντως, έχεις κάνει πολυ καλη επιλογή.

Ευχαριστω πολυ φιλε για τις ευχες και τις συμβουλες!

Εχω κανει διαφορες δοκιμες και μετρησεις και σχεδον παντα τοση βγαινει η καταναλωση.

Βενζινη 100ρα στο 20ρικο βγαζω 15-20 χιλιομετρα παραπανω περιπου.

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω γεμισει ακομα(30 ευρω εχω βαλει απο ρεζερβα μαξ)..Αλλα και παλι στον μετρητη που μετραει μακροπροθεσμα τα χιλιομετρα παλι 8.5 γραφει (στα 480κμ που ειναι τωρα).

Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 2.500 κμ. Το αυτοκινητο στρωθηκε βαση οδηγιων μεχρι τα 1500.

8 hours ago , marios tsi said:

Εξαρτάται από το πού κινείσαι και πώς οδηγείς.Έχω το ίδιο αυτοκίνητο αλλά με τον προηγούμενο 1.2tsi 105ps με 6άρι χειροκίνητο κιβώτιο.

Επειδή κινούμαι συνέχεια από και προς τον Πειραιά,ειδικά από τη στιγμή που θα με πιάσουν μερικά φανάρια εκεί πέρα,το αυτοκίνητο πάντα λέει 8 και κάτι ψιλά κατανάλωση.

Μαλιστα φιλε.. και εγω στα ιδια μερη τριγυρνω.. και ειμαι περιπου στα ιδια.. αρα να φανταστω οτι ειναι καλα..!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
6 hours ago , Nik69 said:

Ευχαριστω πολυ φιλε για τις ευχες και τις συμβουλες!

Εχω κανει διαφορες δοκιμες και μετρησεις και σχεδον παντα τοση βγαινει η καταναλωση.

Βενζινη 100ρα στο 20ρικο βγαζω 15-20 χιλιομετρα παραπανω περιπου.

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω γεμισει ακομα(30 ευρω εχω βαλει απο ρεζερβα μαξ)..Αλλα και παλι στον μετρητη που μετραει μακροπροθεσμα τα χιλιομετρα παλι 8.5 γραφει (στα 480κμ που ειναι τωρα).

Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 2.500 κμ. Το αυτοκινητο στρωθηκε βαση οδηγιων μεχρι τα 1500.

Οκ, επειδή είχα βενζίνη & έβαζα 100άρα σε τεπόζιτο 70 λίτρων, αντιλαμβάνομαι πως θα πονέσει η τσέπη όταν πας στο βενζινάδικο και γεμίσεις...

Πρέπει πάντως μια φορά να το κάνεις, οκ, όπως μετράς εσύ έχω μετρήσει & εγώ (π.χ. έχει χτυπήσει ρεζέρβα, βάζω ένα 20€ & περιμένω να ξαναχτυπήσει), αλλά με τον άλλο τρόπο έχεις αρκετά πιο σαφή μέτρηση. Θα πρότεινα να βάλεις βενζίνη & από κάπου αλλού, μπορεί να έχεις πέσει σε ένα από αυτά τα 10% των βενζινάδικων που κλέβουν.

Καινούριο είναι ακόμα πάντως, δεν έχει στρώσει, έχει ένα ελαφρυντικό το αυτοκίνητο.

Θα επιμείνω πάντως στο θέμα σύντομες διαδρομές & κρύο, μιας και τις προηγούμενες μέρες ο 1.4tfsi που ανέφερα έκαιγε 9-10 l/100km επειδή αφενός είχε κρύο, αφετέρου δεν προλάβαινε να ζεσταθεί (οκ, το οδηγεί και γυναίκα... :lol:). Με το που ανοίξει ο καιρός, θα δεις θεαματικότατη βελτίωση στην κατανάλωση.

Καλημέρα @Nik69 & εδώ θα είμαστε να τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

100άρα πάντως είναι πεταμένα λεφτά.Ακόμη και οι 95άρες που έχουμε στη χώρα μας είναι πολύ καλές σε σχέση με άλλες χώρες.Γενικά στα δικά μας διυλιστήρια βγαίνουν καλά καύσιμα.

Επειδή όμως γίνοται διάφορα μέχρι να μπουν στο ντεπόζιτο εγώ απλώς φροντίζω να βάζω από τα εταιρικά της περιοχής.

Τώρα εγώ προσωπικά για να ισοσκελίσω το ψυχολογικό με την τσέπη βάζω κάθε Τρίτη V-Power 97άρα με την προσφορά.Όσο για την αυτονομία,δεν έχω δει διαφορά προς τα πάνω με κάποιο καύσιμο αλλά μονάχα με την απλή 95άρα της Shell έχω παρατηρήσει ότι καταναλώνει πιο πολύ από τις άλλες,τσεκαρισμένο σε 3 διαφορετικά πρατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Marios μετράει και το τι γραφει το manual του αυτοκινήτου.
Εμενα -αν το θυμαμαι καλα τωρα- το golf λεει μίνιμουμ 95. Ε δε το ρισκάρω , φουλαρω πάντα 100άρα απο day one. Βέβαια κάνω λίγα χλμ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει φαση πάντως που πάνε να μας πλασάρουν τις μικρές βενζίνες σαν οικονομικά σε σχέση με τα μικρά πετρέλαια.βλεπω 8 μέση για ένα 1000αρι ενώ εγώ καίω μέσα πόλη 5.5 στην χειρότερη!!!!

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

έχει φαση πάντως που πάνε να μας πλασάρουν τις μικρές βενζίνες σαν οικονομικά σε σχέση με τα μικρά πετρέλαια.βλεπω 8 μέση για ένα 1000αρι ενώ εγώ καίω μέσα πόλη 5.5 στην χειρότερη!!!!

Όσο υπάρχει αργό πετρέλαιο στο υπέδαφος πάντα η βενζίνη θα πλασάρεται γιατί είναι και το κύριο ποσοστό στα συστατικά του. Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα οχήματα στο κόσμο είναι βενζινοκίνητα, αν καίνε όλοι μόνο το diesel που είναι λιγότερο τη βενζίνη τι θα την κάνουν οι εταιρίες που είναι και περισσότερη?

 

779c5f1fc03d71af8fb5689103f87bc5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικο ειμαι κατοχος ακριβως του ιδιου μοντελου απο τον σεπτεμβρη εχω κανει περιπου 10000 χιλιομετρα και ειμαι περιπου στο 5.9λ/100χλμ καταναλωση μικτα... Στην πολη κινουμαι περιπου στο 5.8λ/100χλμ.. Τους πρωτους μηνες που ημουν και λιγο πιο συντηρητικος με το γκαζι ειχα καποια στιγμη και 5λ/100χλμ μεσο ορο στην πολη... Στα ταξιδια βεβαια εχουμε καποια παραπανω καταναλωση λογω των κυβικων που για να διατηρησεις μια καποια ταχυτητα 140  εχεις καταναλωση 6.2λ/100χλμ ..βοηθαει πολυ το 6αρι σασμαν...Αυτα απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη εσύ φίλε μου έχεις λιγότερη κατανάλωση εντός πόλης από ότι εκτός;;αυτό είναι πρωτάκουστο συνήθως γίνεται το αντίθετο!!!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vasilisrx8 said:

συγνώμη εσύ φίλε μου έχεις λιγότερη κατανάλωση εντός πόλης από ότι εκτός;;αυτό είναι πρωτάκουστο συνήθως γίνεται το αντίθετο!!!

Συνήθως στο ταξίδι μιλάμε για ταχύτητες περίπου 140-160χλμ/ωρα σταθερά οπού όπως καταλαβαινεις το 1000αρακι ζοριζεται αρκετα ωστε να τις κρατησει, ιδιαιτερα σε ανηφορικα σημεια που πρεπει να πας και φουλ γκαζι για να μεινεις εκει... Επισης τα χιλιομετρα που γινονται εντος πολης ειναι λογο ποιοτητας και μεγεθους των δρομων με πολυ μικρες ταχυτητες max 60χλμ/ωρα. Αν προλαβω θα σου ανεβασω και εικονες με τα αντιστοιχα νουμερα που μου εχει δειξει μεχρι ωρας... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2017 at 0:02 ΜΜ, Vassilis63 said:

Όσο υπάρχει αργό πετρέλαιο στο υπέδαφος πάντα η βενζίνη θα πλασάρεται γιατί είναι και το κύριο ποσοστό στα συστατικά του. Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα οχήματα στο κόσμο είναι βενζινοκίνητα, αν καίνε όλοι μόνο το diesel που είναι λιγότερο τη βενζίνη τι θα την κάνουν οι εταιρίες που είναι και περισσότερη?

 

779c5f1fc03d71af8fb5689103f87bc5.jpg

Βασιλη νομίζω κανεις ενα λαθάκι. Η βενζίνη ειναι προιον διύλισης του αργού πετρελαίου και οχι περιεχόμενο του. Δεν ξερω βέβαια  αν μπορούν απο ενα βαρελι πετρελαίου να βγάλουν πχ μονο diesel η μεγαλύτερο ποσοστό diesel η βενζίνης ανάλογα της αναγκες και την ζήτηση.

ΟΝΤΟΠΙΚ νομίζω οτι παραείναι μεγαλη η κατανάλωση του φίλου εγω με τον 1.2 TSI με 90 μουλαρια μεσα σε πολη φτανω περιπου στα 7.5 με πολυ κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , naruel said:

Βασιλη νομίζω κανεις ενα λαθάκι. Η βενζίνη ειναι προιον διύλισης του αργού πετρελαίου και οχι περιεχόμενο του. Δεν ξερω βέβαια  αν μπορούν απο ενα βαρελι πετρελαίου να βγάλουν πχ μονο diesel η μεγαλύτερο ποσοστό diesel η βενζίνης ανάλογα της αναγκες και την ζήτηση.

ΟΝΤΟΠΙΚ νομίζω οτι παραείναι μεγαλη η κατανάλωση του φίλου εγω με τον 1.2 TSI με 90 μουλαρια μεσα σε πολη φτανω περιπου στα 7.5 με πολυ κίνηση.

Διύλιση του αργού πετρελαίου σημαίνει ότι με κλασματική απόσταξη  ξεχωρίζουμε τα συστατικά του ανάλογα με το σημείο ζέσης του καθενός. Το περιεχόμενο των υδρογονανθράκων ανάλογα με την πετρελαιοπηγή είναι περίπου αυτό που λέει το βαρέλι πιο πάνω.

Υποψιάζομαι όμως, ότι μάλλον θα εννοείς για την  επιπλέον παραγωγή συνθετικής βενζίνης  (χημική ένωση σε εργαστήριο) από το αργό πετρέλαιο χρησιμοποιώντας τα βαρύτερα κλάσματά του (από το μαζούτ και κάτω).  Δηλαδή στο τέλος ακόμα περισσότερη βενζίνη από ένα βαρέλι αργού πετρελαίου.

Επομένως όσο υπάρχει αργό πετρέλαιο στο υπέδαφος τα βενζινοκίνητα αυτοκίνητα θα έχουν το πρώτο λόγο παγκόσμια.  Είναι ένα καύσιμο που υπάρχει σε μεγαλύτερη ποσότητα και πρέπει να διατεθεί στην αγορά. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η ερώτηση του στυλ: Πόσο σου καίει εντός πόλης είναι άτοπη. Η κίνηση εντός πόλης μπορεί να διαφέρει τόσο πολύ ανάλογα με τις συνθήκες που κανένας δεν μπορεί να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα. Μπορεί σήμερα Τρίτη να ανέβω την Αλεξάνδρας πχ με μέτρια κίνηση και να φτάσω σπίτι μου με κατανάλωση 7λτ/100 km. Μπορεί αύριο να έχει λίγο παραπάνω κίνηση και να πάει 9λτ/100km λόγω των πιο πολλών στάσεων σε φανάρια κλπ. Μπορεί μεθαύριο να γίνεται της κακομοίρας και να είμαι ακινητοποιημένος οπότε ο παρανομαστής του κλάσματος λίτρα / χιλιόμετρο να ελαχιστοποιείται και άρα η τιμή αυτού να εκτοξεύεται σε 12-14 λίτρα / 100km. Επίσης όλες αυτές οι τιμές θα είναι διαφορετικές αν κατεβαίνω την Αλεξάνδρας! Άρα το να λέμε ότι εμένα το αυτοκίνητο καίει τόσο στην πόλη θεωρρώ ότι απέχει από την πραγματικότητα. Το πιο σωστό είναι αυτό που μετράει (νομίζω το caranddrive) και λέει στα 120km/h εθνική πόσο καίει το αυτοκίνητο δεδομένου ότι έχει ίδια θερμοκρασία έξω κλπ. Σε κάθε περίπτωση το 1.0 TSI είναι από τα πιο οικονομικά βενζινοκίνητα εντός και εκτός πόλης με μόνη εξαίρεση τις πολύ υψηλές ταχύτητες (άνω των 150km/h) όπου ζορίζεται και εκεί η αύξηση της κατανάλωσης είναι μεγαλύτερη από ένα άλλο μοντέλο με περισσότερα κυβικά. Ειδικά στα 180km/h το autobild σε ένα πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό το 1.2 TSI το είχε βγάλει από τα πιο βενζινοβόρα. Την ίδια λογική θα ακολουθεί και το 1.0 TSI. Μικρές καταναλώσεις και αποδοτικότητα εντός πόλης και εκτός με ταχύτητες έως 130-140max και μετά φύγαμεεεε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.