Jump to content
steliosh

Golf 2008, 1.4 Tsi 140 DSG6 Trendline. Πεδίον δόξης λαμπρόν!

Recommended Posts

Μια και οι καιροί είναι... χαλεποί, το μικρόβιο της... βελτίωσης πρέπει να μένει σε λογικά οικονομικά πλαίσια...

Λίγη ιστορία, πρώτα, όμως!

Το 2008 αγόρασα καινούριο Leon 1P, 2.0TFSI, FR, DSG, που τα είχε "όλα" : MF τιμόνι, MFD+ οθόνη, paddles, CC, trip computer ελεγχόμενο από το δεξιό stalk, sunroof, tpms κλπ.

Περισσότερα στο "Blog"μου: www.steliosh.net/Leon/

 

Μια και ως δίλιτρο μας φάγανε... τα έξοδα (τέλη, κατανάλωση στ 13-14 κλπ), "έφυγε" το 2014 και αντικαταστάθηκε με Smart... Καλό και χρυσό το smart, αλλά... δεν έστριβε, δεν... σταμάταγε, το κιβώτιο επειικώς απαράδεκτο, απλώς πάρκαρε ΠΑΝΤΟΥ! Η δε οικονομία του (700 turbo του 2005 με πρόγραμμα 67HP!) ήταν λογική έως πολλή (6-8 λίτρα), αφού παντού και πάντα το... πάταγα!

Tο καλοκαίρι του 2016 ανταλλάχτηκε με Golf 1.4 Tsi 140 trendine του 2008, με DSG6, το οποίο όμως έχει αλουμινένιες 16άρες και sunroof! Μετά από 8000 χλμ περίπου στα χέρια μου, βλέπω 5-9 λίτρα ανάλογα τη χρήση, αλλά φυσικά είναι ένα μοντέρνο (σχετικά!) αυτοκίνητο με ΣΧΕΔΟΝ όλα του τα κομφόρ! Εχει πλαστικό τιμόνι που το καλοκαίρι γλιστράει στα βουνίσια (μου λείπουν ΛΙΓΟ και τα paddles!!!), δεν εχει CC, δεν έχει clima, αλλά σκέτο AC, (μια χαρά!), δεν έχει MFD, δείχνει μόνο ώρα, θερμοκρασία εξωτερική και μερικα και ολικά χλμ και φυσικά τις σχέσεις του κιβωτίου.

side%20sun.jpg

Για να είμαστε πιο συνοπτικοί και όχι πολυλογάδες, λοιπόν, περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο δικό μου site:

 

http://www.steliosh.net/golf

 

 

Edited by steliosh
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε, μπορείς να την επεξεργαστείς.

 

Ωραίο το Golfάκι, μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες στο Club για τη βελτίωσή του.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Στέλιο! Ωραίο και το εργαλείο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα απαντήσει φίλε μου, ότι από μια χρονολογία και μετά, αλλάζει ο χειρισμός, στο παρελθόν ήταν από τους μοχλούς και μετά έγινε από το τιμόνι.

Κυρίως αφορά τους κατόχους MFA+. Εαν το δικό σου έχει το πιο απλό καντράν είναι άχρηστα anyway.

Μπορούμε να το συζητήσουμε στο θέμα με το πολυλειτουργικό ή να σου μεταφέρω εκεί κάποια ποστ. Ενημέρωσέ με.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη ημίν!! :)

Ωραία δουλειά @steliosh

Link to comment
Share on other sites

Ο Στέλιος εννοεί μάλλον και τα  paddles του DSG, εκτός από τα κουμπιά των λεβιέδων, που του έγραψα εγώ.

Anyway, του έχω πει ότι χρειαστεί εδώ είμαστε.

 

Προχώρα δυνατά στη μεταμόρφωση και τα Trendline έχουν ψυχή!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.