Jump to content
TeoFele

Παρακολουθηση οχηματος

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα προσφατα παρατηρησα καποια πραγματα στο αμαξι τα οποια με στεναχωρησαν και μου χαλασαν πολυ την διαθεση για τα οποια θα ανεβασω και φωτο αργοτερα και σκεφτομαι να βαλω καποια καμερα παρακολουθησης του αυτοκινητου. Οταν λοιπον φευγω και το κλειδωνω αυτο να εχει καποια ανιχνευση κινησης προφανως και να παρακολουθει τι συμβαινει κλπ. Γνωριζεται αν υπαρχει κατι τετοιο και κατα ποσο ειναι εφικτο να εγκατασταθει ενα τετοιο συστημα με φτηνο σχετικα κοστολογιο.? Τωρα εχει πανω εναν απλο συναγερμο. Το οποιο μαλλον θα ειναι πολυ αχρηστο εφοσον μπορεσω να εγκαταστησω ενα τετοιο συστημα..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σου εύχομαι να πιάσεις το τσ0γλ@ν! και να του αλλάξεις τα φώτα, ο,τι και αν σου έκανε. Ο εργοστασιακός συναγερμός έχει αισθητήρες κίνησης, δηλαδή όταν κουνηθει το αυτοκίνητο αρχίζει να χτυπάει. Οπότε είναι εφικτό αυτό που θέλεις. Βέβαια, αν μας περιγράψεις λίγο καλύτερα τη κατάσταση θα μπορέσουμε να σου δώσουμε και καλύτερες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επενδύσεις σε έναν καλό συναγερμό όπως viper, clifford που έχουν gps, τηλεειδοποίηση κ ελέγχουν περιμετρικά το αυτοκίνητο ώστε να χτυπήσουν κ να σε ειδοποιήσουν ακόμα κ αν κάποιος πλησιάσει το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δεν μπορεσα να γραψω αυτες τι μερες λογο δουλειας. Αυτο το συστημα συναγερμου αξιζει ομως θα μπορεσω να κανω την δουλεια μου? Και αν ναι εχουμε κανενα στην θεσσαλονικη που να κανει καλη δουλεια και να μην ειναι γδαρτης στην τιμη.? Ευχαριστω πολυ ομως για τις απαντησεις παρακατω θα σας δειξω και φωτο8a89cb3116b2fef5c07043c2dd6bb937.jpg23466823987d486046fa65d0e9feb898.jpg045ea5be2416a2d60097531ab6544342.jpg αυτα επαθα λοιπον. Ενα βαθυ γρατζουνισμα κατω αρηστερα στο καπο και επαιξαν πανω αρηστερα στο παρμπριζ με κατσαβιδι και μου εφαγαν το διακοσμητικο τριμ του παρμπριζ.. το καθετο λαστιχο δλδ που κατεβαινει αρηστερα και δεξια. Ρωτησα αντιπροσωπεια και μου λενε το ενα κανει 16.5€ ξερετε που μπορω να βρω πιο φθηνα.? Αλλα και σε τζαμτζη που ρωτησα μου λεει και να μην το βαλεις δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα για ομορφια ειναι..αμα θες μου λεει βγαζουμε και το αλλλ απο την αλλη πλευρα να μην φαινεται ασχημα. Για τις γρατζουνιες επειδη εχει παντου το αυτοκινητο και μικρες ρωτησα σε λαμαρινα και μου λεει εγω μπορω να σου τα γεμισω με λιγο χρωμα και μετα να το περασουμε με αλοιφη ολο το αμαξι ενα κατοσταρικο.? Τι προτεινεται εσεις.?? Ακουω γνωμες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δες κι εδώ. Έχω κι εγώ 2-3 μικρά γδαρσίματα και σκέφτομαι να τους ρωτήσω.

http://www.carpowerdesign.gr

http://www.dazzle-*μη επιτρεπόμενο @ URL*

http://www.cartender.gr 

Link to comment
Share on other sites

Για δες κι εδώ. Έχω κι εγώ 2-3 μικρά γδαρσίματα και σκέφτομαι να τους ρωτήσω.
http://www.carpowerdesign.gr
http://www.dazzle-*μη επιτρεπόμενο @ URL*
http://www.cartender.gr 

Πιστευεις θα γινει η δουλεια που θελω πιο οικονομικα.?? Και γενικοτερα γνωριζουμε κατι για αυτες τις εταιριες.? Ποια ειναι καλη δηλαδη.??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις δύο πρώτες ξέρω ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Την άλλη δεν την ξέρω αλλά θα ρωτήσω και εγώ από αυτούς γιατί δείχνουν να ξέρουν τι κάνουν.
Από τιμές δεν έχω ιδέα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις δύο πρώτες ξέρω ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Την άλλη δεν την ξέρω αλλά θα ρωτήσω και εγώ από αυτούς γιατί δείχνουν να ξέρουν τι κάνουν.
Από τιμές δεν έχω ιδέα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μαλιστα. Εμενα ηδη με ειπε τιμουλα ο λαμαρινας που πηγα και ειναι πολυ δελεαστικη η τιμη συν το οτι γνωριζω πως ο συγκεκριμενος κανει πολυ καλη δουλεια.. μου ειπε να βαλει λιγο μπογια στα χτυπημενα και γρατζουνισμενα σημεια του αυτοκινητου και να το περασει μετα ολο μια αλοιφη στα 100€ και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω..αλλα πρεπει να βρω και κανεναν καλο συναγερμο γτ δεν σκοπευω να το αφησω ετσι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι συναγερμοί που σου έγραψα κάνουν πολύ καλή δουλειά κ έχουν πολλές δυνατότητες, δηλαδή μπορείς να πάρεις είτε το βασικό πακέτο, είτε με gps ή να προσθέσεις το εξάρτημα που σου επιτρέπει π.χ. να βάζεις μπροστά το αμάξι από απόσταση. Είναι λίγο τσιμπημένοι αλλά αυτό είναι λόγω του ότι κάνουν καλά την δουλειά τους, όσοι φίλοι τους έχουν είναι πλήρως ικανοποιημένοι. Απλά όταν είναι να αγοράσεις πάρε το πακέτο που σε ενδιαφέρει με αυτά ακριβώς που ζητάς χωρίς περιττές δυνατότητες κ στην πορεία νομίζω μπορείς να προσθέσεις ότι θέλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάμερες αυτοκινήτου με αισθητήρα κίνησης και αυτόματη καταγραφή. Αρκεί να είναι μπροστά στον φακό η κίνηση.

Τότε θα γίνει κάτι σαν αυτό:

Κάμερες αυτές έχουν loop recording δυνατότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@TeoFele

Τελικά τι έκανες με το αυτοκίνητο το επισκεύασες ?

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι είτε να βρεις ένα πάρκινγκ και να πληρώνεις ώστε να είσαι πιο ήσυχος ή έστω να αλλάξεις για λίγο καιρό το μέρος που το παρκάρεις.

Έτσι πιστεύω μετά από καιρό δεν θ΄ασχοληθούν ξανά.

Επειδή έχω συναγερμό σαν τους προαναφερθέντες, αν το αυτοκίνητο το αφήνεις σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον με πάρα πολύ κίνηση είναι άχρηστοι. Θ΄αναγκαστείς να χαμηλώσεις την ευαισθησία, ν΄απ ενεργοποιείς ζώνες  και κάποιες φορές (ιδιαίτερα αν δεν έχεις άμεση και γρήγορη οπτική επαφή) θα χτυπάει το κοντρόλ και θα το κλείνεις χωρίς να κοιτάς καν. Εκεί γίνεται κι η ζημιά.

Η κάμερα, εσωτερικά, είναι καλή λύση, θα πρέπει όμως τακτικά να ασχολείσαι με αυτή να κοιτάς τα βίντεο, να σβήνεις να γράφεις κλπ. κάποιες έχουν loop recording. Κάποια στιγμή θα ατονήσει η προσοχή σου και ίσως τότε στη φέρουν. Αλλά και άντε να τους βρεις, θέλει καραούλι.

Καμιά φορά με τον χαζό δεν χρειάζεται ν΄ασχολείσαι, καθώς αν δεν έχει ο ίδιος ασχολία το εκλαμβάνει ως πρόκληση ή παιχνίδι.

 

Τεράστιο πρόβλημα, δημιουργήθηκε στην Τούμπα πριν καιρό όταν ομάδα "παιδιών" περνούσαν τα βράδια και έσπαγαν καθρέφτες σε αυτοκίνητα. Οι συγκεκριμένοι άρχισαν να πηγαίνουν και σε άλλες περιοχές. Όταν το θέμα διογκώθηκε, μετά από καταγγελίες, κινητοποιήθηκε η αστυνομία και συνέλαβε κάποιους. Το θέμα το έμαθα the hard way, έχοντας επισκεφτεί φίλο στην Τριανδρία βρήκα το πρωί τον καθρέφτη μου κομμάτια με το κρύσταλλο να κρέμεται απ΄το καλώδιο. Ευτυχώς ήμουνα με το Mii.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.