Jump to content
yositosi

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΥΡΙΑ!!!

Recommended Posts

Αφού αναφέρουμε όλα τα όμορφα ας αναφέρουμε και αυτό... Εν συντομία το όλο στορυ... Ενας ιδιοκτήτης έτυχε να δει σημάδια σκουριάς κάτω από τα λάστιχα στις πόρτες τόσο μπροστά (προς τη γωνία με τα μαρσπιέ) όσο και στις πίσω πόρτες. Αναφέρομαι στα λάστιχα που στεγανοποιούν όταν κλείνουν οι πόρτες, στο κάτω μέρος... και φυσικά πάνω στο σασί!!! Κατόπιν της αναφοράς του, προέκυψε ότι και σε άλλα CC παρατηρήθηκε αυτό και κατόπιν ελέγχου προέκυψε ότι...

α) είτε σε μικρό, είτε σε μεγάλο βαθμό όλα όσα ελέγχθηκαν το έχουν το πρόβλημα
β) ακόμα άγνωστο γιατί και πως μαζεύεται το νερό εκεί κάτω και λιμνάζει. Η ουσία παραμένει ότι το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το λάστιχο, και το σασί (πάτωμα με πλαινό μαρσπιέ) είναι δεμένο με πονταρισιές οι οποίες δεν είναι και ότι καλύτερο με αποτέλεσμα να επέρχεται διάβρωση.
γ) Με έναν απλό έλεγχο μπορείτε απευθείας να δοκιμάσετε να σηκώσετε ελαφρά το λάστιχο με το δάχτυλο και θα δείτε την υγρασία (ή και νερά) που μαζεύονται εκεί.
δ) Κάποιοι άνοιξαν τρύπα στο λάστιχο για να μην κρατάει νερό, αλλά είναι άγνωστο αν σαν λύσει λειτουργεί.

Φυσικά, σε όλες των περιπτώσεων είναι ένα θέμα που πρέπει να διορθωθεί γιατί η διάβρωση έτσι και ξεκινήσει προχωράει και μπορεί να φτάσει να τρυπήσει ως και μαρσπιέ. Για την επιδιόρθωση απαιτείται το λύσιμο των πλαστικών, και εν συνεχεία o πλήρης καθαρισμός της σκουριάς και η εκ νέου σωστή βαφή του κρυφού αυτού σημείου.

Σε ερώτηση άλλου ιδιοκτήτη φυσικά η VW έκανε το πουλί, και του ζήτησαν 900€ για επιδιόρθωση (!!!!)... ενώ σε ένα φανοποιείο η όλη διαδικασία γίνεται με πολύ πολύ λιγότερα λεφτά!

Κάνω την αναφορά για να γνωρίζουν όλοι οι ιδιοκτήτες. Από πλευράς μου δεν εχω ασχοληθεί ακόμα με το δικό μου, αλλά τα νερά τα βρήκα όταν έπαιξα λίγο με τα λάστιχα οπότε χλωμό ως κίτρινο το κόβω εγώ να την έχω γλυτώσει!

Υ.Γ. Για όποιον σπεύσει να αναφέρει τα 12 χρονια εγγύησης για διάβρωση... ας δει ξανά τα "ψιλά γράμματα". Σύμφωνα με την αγαπημένη μας VW, διάβρωση θεωρείται ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΡΥΠΗΣΕΙ η λαμαρίνα! Μέχρι τότε στρουθοκαμηλίζουμε και λέμε ότι δεν υπάρχει, περίπτωση στην οποία όμως το πρόβλημα παραέχει γίνει σοβαρό! Είναι λυπηρό γιατί μιλάμε για ένα 100% κατασκευαστικό/σχεδιαστικό θέμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , yositosi said:

Αφού αναφέρουμε όλα τα όμορφα ας αναφέρουμε και αυτό... Εν συντομία το όλο στορυ... Ενας ιδιοκτήτης έτυχε να δει σημάδια σκουριάς κάτω από τα λάστιχα στις πόρτες τόσο μπροστά (προς τη γωνία με τα μαρσπιέ) όσο και στις πίσω πόρτες. Αναφέρομαι στα λάστιχα που στεγανοποιούν όταν κλείνουν οι πόρτες, στο κάτω μέρος... και φυσικά πάνω στο σασί!!! Κατόπιν της αναφοράς του, προέκυψε ότι και σε άλλα CC παρατηρήθηκε αυτό και κατόπιν ελέγχου προέκυψε ότι...

α) είτε σε μικρό, είτε σε μεγάλο βαθμό όλα όσα ελέγχθηκαν το έχουν το πρόβλημα
β) ακόμα άγνωστο γιατί και πως μαζεύεται το νερό εκεί κάτω και λιμνάζει. Η ουσία παραμένει ότι το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το λάστιχο, και το σασί (πάτωμα με πλαινό μαρσπιέ) είναι δεμένο με πονταρισιές οι οποίες δεν είναι και ότι καλύτερο με αποτέλεσμα να επέρχεται διάβρωση.
γ) Με έναν απλό έλεγχο μπορείτε απευθείας να δοκιμάσετε να σηκώσετε ελαφρά το λάστιχο με το δάχτυλο και θα δείτε την υγρασία (ή και νερά) που μαζεύονται εκεί.
δ) Κάποιοι άνοιξαν τρύπα στο λάστιχο για να μην κρατάει νερό, αλλά είναι άγνωστο αν σαν λύσει λειτουργεί.

Φυσικά, σε όλες των περιπτώσεων είναι ένα θέμα που πρέπει να διορθωθεί γιατί η διάβρωση έτσι και ξεκινήσει προχωράει και μπορεί να φτάσει να τρυπήσει ως και μαρσπιέ. Για την επιδιόρθωση απαιτείται το λύσιμο των πλαστικών, και εν συνεχεία o πλήρης καθαρισμός της σκουριάς και η εκ νέου σωστή βαφή του κρυφού αυτού σημείου.

Σε ερώτηση άλλου ιδιοκτήτη φυσικά η VW έκανε το πουλί, και του ζήτησαν 900€ για επιδιόρθωση (!!!!)... ενώ σε ένα φανοποιείο η όλη διαδικασία γίνεται με πολύ πολύ λιγότερα λεφτά!

Κάνω την αναφορά για να γνωρίζουν όλοι οι ιδιοκτήτες. Από πλευράς μου δεν εχω ασχοληθεί ακόμα με το δικό μου, αλλά τα νερά τα βρήκα όταν έπαιξα λίγο με τα λάστιχα οπότε χλωμό ως κίτρινο το κόβω εγώ να την έχω γλυτώσει!

Υ.Γ. Για όποιον σπεύσει να αναφέρει τα 12 χρονια εγγύησης για διάβρωση... ας δει ξανά τα "ψιλά γράμματα". Σύμφωνα με την αγαπημένη μας VW, διάβρωση θεωρείται ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΡΥΠΗΣΕΙ η λαμαρίνα! Μέχρι τότε στρουθοκαμηλίζουμε και λέμε ότι δεν υπάρχει, περίπτωση στην οποία όμως το πρόβλημα παραέχει γίνει σοβαρό! Είναι λυπηρό γιατί μιλάμε για ένα 100% κατασκευαστικό/σχεδιαστικό θέμα.

σιμο εννοεις στα λαστιχα που ειναι στις πορτες η στο πλαισιο του αυτοκινητου?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , yositosi said:

στο πλαίσιο Ανδρέα. Μιλάμε για σκουριά ουσιαστικά στο σασί.

θα το κοιταξω αυριο και θα επανελθω...κριμα ομως.

Link to comment
Share on other sites

για να κάνεις πλήρη έλεγχο πρέπει να ξηλωθούν τα πλαστικά (πίσω πρέπει να βγει και το κάτω κάθισμα καθώς και τα φιλέτα δίπλα από την πλάτη - προσοχή εκεί γιατί έχει κούμπωμα κάπου στη μέση)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν πάει φανοποιείο το αυτοκίνητο, μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν αρκετά, να υπάρχουν και στο αρχείο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλοκαίρι θα το λύσω όλο το αμάξι στον φανοποιό οπότε ότι είναι θα γίνει τότε. Το τι θα κάνουμε μετά για να μην ξανά συμβεί είναι το θέμα. Κάποιοι λένε τα κόβουν από το κάτω μέρος ώστε να μην κρατάει το νερό. Πιστεύω αυτή θα είναι η λύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο πισαρισμα μετα και πριν καλο στεγνωμα,πριν το ασταρι και τη βαφη.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Εμένα έπιασε και σκουριά μονο στις πισω πόρτες. Έτρεξα αρκετά και άκουγα κάθε είδους τρελές θεωρίες. Αγανάκτησα. Μέχρι που είπα να το ψάξω μόνος. Και το βρήκα( απο οτι φαίνεται).έφτιαξα την σκουριά βγάζοντας τα λάστιχα που ειναι πανω στο σασί και μετα τα τοποθέτησα παλι βάζοντας μια επαρκή ποσότητα κολλάς σιλικόνης στο σημείο που ενώνονται τα δυο λάστιχα. Το πανω με το κάτω. Τα λαστιχα Πανω στο σασί. Τα σήκωσα με το χέρι μου και την πασαλειψα απο κάτω. Τέλος τα νερά. Ούτε μεσα ούτε έξω. Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎3‎/‎2017 at 5:13 ΜΜ, gterzop said:

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Εμένα έπιασε και σκουριά μονο στις πισω πόρτες. Έτρεξα αρκετά και άκουγα κάθε είδους τρελές θεωρίες. Αγανάκτησα. Μέχρι που είπα να το ψάξω μόνος. Και το βρήκα( απο οτι φαίνεται).έφτιαξα την σκουριά βγάζοντας τα λάστιχα που ειναι πανω στο σασί και μετα τα τοποθέτησα παλι βάζοντας μια επαρκή ποσότητα κολλάς σιλικόνης στο σημείο που ενώνονται τα δυο λάστιχα. Το πανω με το κάτω. Τα λαστιχα Πανω στο σασί. Τα σήκωσα με το χέρι μου και την πασαλειψα απο κάτω. Τέλος τα νερά. Ούτε μεσα ούτε έξω. Ελπίζω να βοήθησα

εντοπισες δηλαδή να μπαινει νεροαπο την ενωση των δυο κομματιων του λάστιχου? την σκουρια πως την διορθωσες? μονος η σε μαστορα? ποσο σου στοιχισε?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι. Δεν θυμαμαι καλα. Και έμενε στο κάτω μέρος το νερο. Το λάστιχο εχει σε κάποια σημεία τρύπες. Το διόρθωσα μόνος.  Φάγωμα η σκουριά με τροχακι στόκο τρίψιμο καλο κτλπ.... 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2017 at 1:03 ΠΜ, yositosi said:

Υ.Γ. Για όποιον σπεύσει να αναφέρει τα 12 χρονια εγγύησης για διάβρωση... ας δει ξανά τα "ψιλά γράμματα". Σύμφωνα με την αγαπημένη μας VW, διάβρωση θεωρείται ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΡΥΠΗΣΕΙ η λαμαρίνα! Μέχρι τότε στρουθοκαμηλίζουμε και λέμε ότι δεν υπάρχει, περίπτωση στην οποία όμως το πρόβλημα παραέχει γίνει σοβαρό! Είναι λυπηρό γιατί μιλάμε για ένα 100% κατασκευαστικό/σχεδιαστικό θέμα.
 

τραγικό, αλλα δυστυχώς έτσι είναι και σε άλλους κατασκευαστες. Εγω θα έστελνα επίσημη επιστολή και φωτογραφίες όπου μπορούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το CC μιας και το είχα στο φανοπειό για κάποιες δουλειές βγάλαμε τα λάστιχα από της πόρτες για να δούμε αν έχει σκουριά. Για καλή μου τύχη δεν είχε σκουριές.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2017 at 7:58 ΜΜ, yositosi said:

καμιά φωτό δεν παίζει?!?!!?

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία και περιμένω απάντηση αν καλύπτεται από την εγγύηση. Όταν θα έχω απάντηση θα σας ενημερώσω.

20170706_082444.jpg

20170706_103224.jpg

20170706_103232.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θλιβερο σε αμαξι που δεν εχει κλησει την 10ετια, και αλλο τοσο θλιβερο η γαργαρα της εταιριας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σήμερα με πήραν από την αντιπροσωπεια και μου είπανε ότι με καλύπτουν στο 50% δηλαδή από 400 περίπου ευρώ στα 165 ευρώ. όταν τους είπα ότι θέλω να μιλήσω με την kosmocar και να μου δώσουν την απάντηση γραπτώς να μιλήσω με την Γερμανία με έβαλαν ξανά στην αναμονή. Τέλος πάντων περιμένω να δω την τελική απάντηση ποια θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το γνώριζαν το θέμα από το 2012... αλλά το έκαναν γαργάρα!!! Κατάφερα και βρήκα το επίσημο TSB (VW USA φυσικά γιατί εκεί κοτούλες σε αντίθεση με την Ευρώπη)

V581205.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την περιγραφή και τις κοντινές φωτό δεν έχω καταλάβει που ακριβώς είναι το θέμα. Θα βοηθούσε μια πιο μακρινή φωτό με βελάκια.

Link to comment
Share on other sites

κάτω εσωτερικό λάστιχο πορτών (αυτό που έίναι πάνω στο σασί - που στεγανοποιεί την καμπίνα. Αν σηκώσεις καλά τα λάστιχα και δεις απο κάτω... στάνταρ σε κάποια σημεία θα σου κάνει "κου-κου" η σκουριά. δεν έχω τώρα ευκαιρη φωτό

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ. Μόλις το κοίταξα και στις 3 έχω, μία μάλιστα πιο πολύ. Πως το διορθώνουμε; Δεν εννοώ την επισκευή φυσικά. Να μην ξαναβγεί.

Υ.Γ. Στάνταρ θα μιλήσω και με vw κι αν κάνουν γαργάρες θα φάνε εξώδικο για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ένα θέμα υπό μελέτη...


Πρέπει να δω τι λέει το συμβόλαιο αναλυτικά καθώς στο manual δε λέει αντιδιαβρωτική προστασία αλλά διατρήσεις σκουριάς.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Γιώργο η 12ετής για την VW καλύπτει μόνο σε περίπτωση διάτρησης από οξείδωση! Μην ρωτήσεις, τι... πως... και γιατί αλλά για αυτούς τους Ουζμπέκους αυτό ισχύει.

 

Από την άλλη εφόσον τίθεται θέμα TSB τα πράγματα αλλάζουν μιας και μιλάμε για πρόκληση βλάβης λόγω λανθασμένου σχεδιασμού, αλλά σου το λέω από τώρα ότι θα σου κάνουν ανάλυση ότι το TSB είναι VW North America, ότι διαφορετικά τα αμάξια στις αγορές (άσχετα αν φοράνε τους ίδιους κωδικούς ανταλλακτικών), ότι διαφορετικές οι συνθήκες... ότι μαγικό μπορείς να φανταστείς βασικά θα σου πουν για να συνεχίσουν απλά να σου μιλάνε ευγενικά επ'αόριστο!

 

Τους το τράβηξε μέχρι αηδίας άλλο παιδί και άκρη δεν έβγαλε (του κάνανε απανωτές αντιπροτάσεις με χαμηλότερο κόστος επιδιόρθωσης - και πάντα φυσικά ακριβότερα από ότι μπορείς να το φτιάξεις έξω γιατί ξεκίνησαν από πραγματικά ασύλληπτα νούμερα). ΔΥΣΤΥΧΩΣ η προσέγγιση της εταιρείας αυτής δεν γνωρίζει τον όρο "σεβασμός στον πελάτη".

 

Αντίστοιχη αντιμετώπιση είχα όταν ενόχλησα για την μαζική ανάκληση που έχει γίνει σε Αμερική και Κίνα για τα εγκεφαλάκια της αντλίας βενζίνης (ίδιος κωδικός ανταλλακτικού με εμάς) όπου ξεκινήσαμε με το ότι είναι διαφορετικά αμάξια εκεί... όταν συνέχισα με το "ναι αλλά με ίδιο κωδικό ανταλλακτικού, και το θέμα είναι στο ανταλλακτικό", καταλήξαμε στο να μου πουν ότι λόγω άλλων προδιαγραφών ενδέχεται να λειτουργεί διαφορετικά το εγκεφαλάκι λόγω άλλης χαρτογράφησης (!!!!), και ότι αν πιστεύω ότι έχω θέμα να απευθυνθώ στο επίσημο δίκτυο και αν προκύπτει βλάβη να μου κάνουν αντικατάσταση (!!!!). Σου μιλάνε λες και μιλάνε σε πεντάχρονο, οπότε εκεί είτε βρίζεις και το κλείνεις (και σου βγαίνουν και καπάκι μετά), ή απλά υπολογίζεις τι αξίζει περισσότερο... η ψυχική σου ηρεμία (μείον φυσικά κάποια όχι λίγα ευρώ) ή το να το τραβήξεις μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο πάντα γνωρίζοντας ότι η προστασία του καταναλωτή σε αυτό τον τόπο είναι από κακή ως κάκιστη!

 

Σημείωση: Το "υπό μελέτη" αφορούσε το πως θα γίνει να μην έχουμε τα ίδια μετά την επιδιόρθωση, γιατί ρεαλιστικά μιλώντας δεν γίνεται να τρέχεις με ένα πανί να σκουπίζεις μετά από κάθε πλύσιμο ή και βροχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.