Jump to content
passatfsi

Δεν ανοίγει το πορτ παγκαζ

Recommended Posts

Καλησπέρα εδώ και λίγες μέρες δεν ανοίγει το πορτ παγκαζ από το σύμβολο της vw πίσω μόνο με το κλειδί η το διακόπτη στην πόρτα κάτω

Πολύ σπάνια να ανοίξει έπειτα από πολλές πιέσεις 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και τη γλιτώσεις προσωρινά, βγάλε το βράδυ τον πόλο (-) και δοκίμασε το πρωί, μήπως και αναστηθεί.

Αλλιώς διάγνωση με vagcom να δεις αν έχει σφάλματα και που. Κλειδαρια - Controller κλπ τα γνωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου μπορείς να τσεκάρεις αν έχει φύγει κάποιο καλώδιο από την κλειδαριά ή να ρίξεις σπρέι επαφών στο διακοπτάκι της. Αρχικά θα πρέπει από μέσα από το πορτ μπαγκάζ να βγάλεις την ταπετσαρία για να έχεις πρόσβαση στον διακόπτη (σήμα V.W.) . Η ταπετσαρία είναι κουμπωτή και βγαίνει εύκολα ξεκουμπώνοντας από τις άκρες με ένα πλατύ ίσιο κατσαβίδι. Στη συνέχεια αφού έχεις  επαφή με την κλειδαριά ελέγχεις αν είναι κουμπωμένο το καλώδιο καλά, κάνοντας παράλληλα δοκιμή αν ανοίγει. Αν όχι ρίχνεις σπρέι επαφών στο διακοπτάκι που φαίνεται και κάνεις πάλι δοκιμή. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , MAGAIVER said:

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου μπορείς να τσεκάρεις αν έχει φύγει κάποιο καλώδιο από την κλειδαριά ή να ρίξεις σπρέι επαφών στο διακοπτάκι της. Αρχικά θα πρέπει από μέσα από το πορτ μπαγκάζ να βγάλεις την ταπετσαρία για να έχεις πρόσβαση στον διακόπτη (σήμα V.W.) . Η ταπετσαρία είναι κουμπωτή και βγαίνει εύκολα ξεκουμπώνοντας από τις άκρες με ένα πλατύ ίσιο κατσαβίδι. Στη συνέχεια αφού έχεις  επαφή με την κλειδαριά ελέγχεις αν είναι κουμπωμένο το καλώδιο καλά, κάνοντας παράλληλα δοκιμή αν ανοίγει. Αν όχι ρίχνεις σπρέι επαφών στο διακοπτάκι που φαίνεται και κάνεις πάλι δοκιμή. 

ευχαριστω αλλα δε βαζω χερι σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

τοτε δυστυχώς θα δεχτεις να σου βαλουν λίγο "χέρι" τα μαστόρια. Κανε μια ερευνα αγορας για να σου βάλουν τουλάχιστον το λιγότερο δυνατό "χέρι".

Link to comment
Share on other sites

katα πασα πιθανοτητα να σου εχει χαλαση ο μικροδιακοπτησ του σηματοσ VW .    Δεινη μικροδιακοπτη αναλογα βεβεα το σημα που εχει τοποθετημενο γιατι μερικα ειναι fix.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία στα ανταλλακτικά και να ρωτήσεις αν δίνουν μόνο του μικροδιακόπτη για την κλειδαριά, αλλιώς καλό θα ήταν να βρεις ένα μεταχειρισμένο διακόπτη (γνήσιο)  και να τον τοποθετήσει κάποιος.  Απλά δεν είναι και τόσο δύσκολο να τον βγάλεις ο ίδιος. Εγώ είχα πρόβλημα με το μικροδιακόπτη του πορτ μπαγάζ που δείχνει την ένδειξη και ανάβει τη λάμπα και τον άλλαξα με έναν του εμπορίου. Δεν είμαι μάστορας αλλά  διάβασα πως γίνεται και το έκανα μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω  οτι φταιει καποιο γραναζι μαλλον στο διακοπτη πισω διοτι στα 10 πατηματα ανοιγει για σπρει δεν νομιζω να βοηθησει

το λεω γιατι δε θεωρω οτι θελει συνδεση με διαγνωστικο

ερωτηση παιζει να φταιει στο οτι με το πλυσιμο μπαινουν νερα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί τα γρανάζια που ανέφερες και όλο το σύστημα της κλειδαριάς δεν παίρνουν νερό. Στον διακόπτη (σήμα v.w.) δεν υπάρχουν γρανάζια απλά μόνο μία φύσα με έναν μικροδιακότη. Το καλώδιο από την κλειδαριά (σήμα v.w.) πηγαίνει στην κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ που εκεί υπάρχει ένας μικροδιακόπτης και πλαστικά γρανάζια. Πιθανόν να φταίει η κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ. Μεταχειρισμένη γνήσια θα την βρεις περίπου 30 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι πηγε για σερβις γενικο και τελικα δε φταινε οι κλειδαριες αλλα καποιο καλωδιο και πρεπει να σηκωθει το αμαξι να το δουν απο κατω

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το καλοδιο που περναη μεσα απο την καμπηνα  και εαν θα το εχει κοψη θα το εχει κοψη στον βραχηονα που συκονετε το μπαγκαζ  με το να το συκοσουνε να το βρουνε απο κατο ??? μητποσ σου ηπανε κατι αλλο γιατι ολλα τα καλοδια περνανε εντοσ καμπηνασ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον electric doctor το καλώδιο έρχεται από καμπίνα, Αλλά αφού αυτοί έχουν την ευθύνη ως συνεργείο το δεχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα τελικά η αίτια ήταν ο μικροδιακόπτης. Όταν πατάμε το σήμα στο πορτ παγκάζ αυτό αναγκάζει ένα μεταλλικό έλασμα να πιέσει ένα διακόπτη ώστε να δώσει εντολή να ανοίξει το πορτ παγκαζ. Στην περίπτωση μου, το μεταλλικό έλασμα δεν πίεζε σωστά τον διακόπτη με αποτέλεσμα να μην ενεργοποιείται η ηλεκτρική κλειδαριά.

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2019 at 4:23 ΜΜ, iliasP said:

Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα τελικά η αίτια ήταν ο μικροδιακόπτης. Όταν πατάμε το σήμα στο πορτ παγκάζ αυτό αναγκάζει ένα μεταλλικό έλασμα να πιέσει ένα διακόπτη ώστε να δώσει εντολή να ανοίξει το πορτ παγκαζ. Στην περίπτωση μου, το μεταλλικό έλασμα δεν πίεζε σωστά τον διακόπτη με αποτέλεσμα να μην ενεργοποιείται η ηλεκτρική κλειδαριά.

 

Εχω και εγω το ιδιο θεμα και μαλλον τεινω οτι ειναι το ελασμα που πιεζει τον μικροδιακοπτη, μιας που σποραδικα ανοιγει. Εχω παρατηρησει οτι για να ανοιξει πρεπει να το πατησω αρκετες φορες, σε αλλες φασεις ανοιγει με την μια. Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, αλλα μερες με πολυ ζεστη ανοιγει ποιο ευκολα. Ειχα παθει παλιοτερα και το θεμα που ειχε κλειδωσει εντελως, αλλα ηταν το γνωστο θεμα της πλεξουδας, τοτε ειχε κοπει εντελως το καλωδιο.

 

Να σε ρωτησω φιλε μου πως το ελυσες τελικα το θεμα με το μεταλικο ελασμα? Χρειαστηκε να αλαξεις τιποτα? Η εκανες καμια παντεντα να πιανει ποιο καλα το ελασμα? Σκεφτομαι να το ανοιξω το σκ να το μαστορεψω :)

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 3:44 ΜΜ, Epikouros said:

Εχω και εγω το ιδιο θεμα και μαλλον τεινω οτι ειναι το ελασμα που πιεζει τον μικροδιακοπτη, μιας που σποραδικα ανοιγει. Εχω παρατηρησει οτι για να ανοιξει πρεπει να το πατησω αρκετες φορες, σε αλλες φασεις ανοιγει με την μια. Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, αλλα μερες με πολυ ζεστη ανοιγει ποιο ευκολα. Ειχα παθει παλιοτερα και το θεμα που ειχε κλειδωσει εντελως, αλλα ηταν το γνωστο θεμα της πλεξουδας, τοτε ειχε κοπει εντελως το καλωδιο.

 

Να σε ρωτησω φιλε μου πως το ελυσες τελικα το θεμα με το μεταλικο ελασμα? Χρειαστηκε να αλαξεις τιποτα? Η εκανες καμια παντεντα να πιανει ποιο καλα το ελασμα? Σκεφτομαι να το ανοιξω το σκ να το μαστορεψω :)

Το ανοιξα σημερα, τελικα ηταν το ελασμα που παταει τον μικροδιακοπτη. Στραβωσα λιγο το μεταλικο ελασμα ωστε να του δωσω μια κλιση, ωστε να παταει με ποιο  πολυ δυναμη τον μικροδιακοπτη. Μετα απο αυτο πλεον το πορτμπαγκαζ ανοιγει με την πρωτη! Πλεον δεν χορταινω να βαζω πραγματα στο πορτ παγκαζ :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , OMINUS said:

 

 

Καμία φωτογραφία υπάρχει από αυτό το ελασμα και τον διακόπτη?

image.png.423712a25d9193281eec017dcc5a8d7e.png

 

 

Αν ξυλωσεις το πλαστικο του πορτ μπαγκαζ θα τον δεις ευκολα, στα αριστερα του σηματος. Πανω στον κυκλο με κοκκινο ειναι ο μικροδιακοπτης και απο κατω το ελασμα. Κουνας παραλληλα το σημα να δεις πως πιεζεται ο μικροδιακοπτης απο το ελασμα. Η φωτο την βρηκα στο ιντερνετ (ενοειτε δεν χρειαζετε να απο συναρμολογησεις το σημα :)  οπως φαινετε στη φωτο, καθως το ελασμα ειναι προσβασιμο ανετα αν βγαλεις το πλαστικο του πορτ μπαγκαζ)

On 1/10/2021 at 3:44 ΜΜ, Epikouros said:

Εχω και εγω το ιδιο θεμα και μαλλον τεινω οτι ειναι το ελασμα που πιεζει τον μικροδιακοπτη, μιας που σποραδικα ανοιγει. Εχω παρατηρησει οτι για να ανοιξει πρεπει να το πατησω αρκετες φορες, σε αλλες φασεις ανοιγει με την μια. Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, αλλα μερες με πολυ ζεστη ανοιγει ποιο ευκολα. Ειχα παθει παλιοτερα και το θεμα που ειχε κλειδωσει εντελως, αλλα ηταν το γνωστο θεμα της πλεξουδας, τοτε ειχε κοπει εντελως το καλωδιο.

 

Να σε ρωτησω φιλε μου πως το ελυσες τελικα το θεμα με το μεταλικο ελασμα? Χρειαστηκε να αλαξεις τιποτα? Η εκανες καμια παντεντα να πιανει ποιο καλα το ελασμα? Σκεφτομαι να το ανοιξω το σκ να το μαστορεψω :)

 

Edited by Epikouros
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Epikouros said:

image.png.423712a25d9193281eec017dcc5a8d7e.png

 

 

Αν ξυλωσεις το πλαστικο του πορτ μπαγκαζ θα τον δεις ευκολα, στα αριστερα του σηματος. Πανω στον κυκλο με κοκκινο ειναι ο μικροδιακοπτης και απο κατω το ελασμα. Κουνας παραλληλα το σημα να δεις πως πιεζεται ο μικροδιακοπτης απο το ελασμα. Η φωτο την βρηκα στο ιντερνετ (ενοειτε δεν χρειαζετε να απο συναρμολογησεις το σημα :)  οπως φαινετε στη φωτο, καθως το ελασμα ειναι προσβασιμο ανετα αν βγαλεις το πλαστικο του πορτ μπαγκαζ)

 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

Είσαι Κατατοπιστικός φίλε:wink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Hellas4x4 said:

Σε κάτι τέτοια αντιλαμβάνεται κάποιος την αξία ενός φόρουμ... ;)

 

Ακριβώς αγαπητέ.

 

Και όταν υπάρχει και φωτογραφικό υλικό είναι ακόμα καλύτερα! 

 

Μια φωτογραφία αξίζει 1000 λέξεις όπως λένε και η φίλοι μας η Ιάπωνες..:wink:

 

 

Το φωτογραφικό υλικό είναι πολύ περισσότερο κατατοπιστικό , από ένα σκέτο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.