Jump to content
Gmis

Golf 6 - Σετ συμπλέκτη + βαλβίδα αναθυμιάσεων + βάση μηχανής

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από καιρό, ελπίζω να στε όλοι καλά.

 

Το γκολφάκι μου έφτασε αισίως τα 130.000, το παντρεύτηκα όπως φαίνεται :-P.

Χρειάζεται αλλαγή το σετ συμπλέκτη όπως με ενημέρωσαν από την αντιπροσωπία. Το συγκεκριμένο σετ το έχω 100.000 πάνω στο αμάξι. Συγκεκριμένα όταν ζεσταίνεται η μηχανή αρχίζει να ακούγεται ένας ήχος συνεχόμενος κοντά στον μπροστά αριστερό τροχό, σαν να κάνει περιστροφές κάτι και να βρίσκει κάπου. Οταν πατάω το συμπλέκτη σταματάει σε μεγάλο βαθμό. Επίσης όταν πάω να ανεβώ με προσοχή πεζοδρόμιο υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τη μετάδοση γιατί κάνει σαν να ζορίζεται.

Ταυτόχρονα με ενημέρωσαν στο προηγούμενο σέρβις ότι χρειάζεται αλλαγή η βαλβίδα αναθυμιάσεων για να μην περνάνε καυσαέρια στον κλιματισμό.

Τέλος μάλλον χρειάζομαι και βάση μηχανής (τώρα ποιά δεν ξέρω) γιατί ψιλοτρίζει στο ρελαντί.

Ελπίζω να καταλάβατε τα εξαρτήματα που χρειάζομαι, δεν σκοπεύω να τα αγοράσω από αντιπροσωπία (500 το σετ συμπλέκτη και 50 περίπου η βαλβίδα) αλλά θα τα αγοράσω από ηλεκτρονικό κατάστημα και ή στο γκίκα θα πάω ή στο φιλοσίδη να μου τα τοποθετήσουν.

Γνωρίζει κανένας να μου δώσει κάποιους κωδικούς ανταλλακτικών ή τις μάρκες των συγκεκριμένων εξαρτημάτων να πάρω τα εργοστασιακά ανταλλακτικά;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κινητήρα έχει το αυτοκίνητο?

 

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να κανεις το εξης..

οταν δεν ειναι πολυ ζεστο το αμαξι(αλλα οχι και κρυο) και ο θορυβος που λες ακουγετε λιγο...ανοιξε το a/c..οχι το αεροθερμο αλλα το a/c...δες αν στο κανει οταν λειτουργει το a/c και αν οταν το κλεινεις σταματει...οπως οταν πατας τον συμπλεκτη...

εχουμε το ιδιο προβλημα με τον συμπλεκτη μαλλον...

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νόμιζα δεν ήξερε κανένας οπότε δεν ξαναμπήκα σύντομα.

Nikdev το αμάξι μου είναι αυτό που γράφω στην υπογραφή μου. golf mk6 tsi 160 highline.

Activious συντοπίτη (έχω σπίτι στη ν. δημητριάδα βόλου) το αμάξι όταν είναι ζεστό ακούγεται φούλ ο θόρυβος και πατώντας το συμπλέκτη σταματάει. Το a/c ακούγεται και αυτό όταν το ανοίγω αλλά αυτό είναι κάτι άλλο που θα αντιμετωπιστεί όταν χρειαστώ κομπρεσέρ air condition.

Εχω βρει σετ συμπλέκτη sachs στα 230 ευρώ, τη βαλβίδα αναθυμιάσεων δεν τη βρίσκω λιγότερο από 50 (μονο η αντιπροσωπία μου την παρεχει) και για τη βάση μηχανής δεν έχω ιδέα τι να ψάξω.

 

Θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε συνεργείο να τα τοποθετήσω και μήπως μπορώ να βρώ σε καλύτερη τιμή τη βαλβίδα αναθυμιάσεων και τίποτα από βάση μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Βάσεις πάρε εργοστασιακές, οι άλλες "φτηνές" λύσεις δεν θα σου αντέξουν το ίδιο. (Topran, Swag κλπ).

Το κομπρεσσέρ να το ελένξεις άμεσα γιατί μπορεί να κινδυνεύει λόγω έλλειψης ψυκτικού μέσου από κάποια διαρροή ή ελλιπή ποσότητα.

Για το συμπλέκτη, τα έχουμε ξαναναφέρει, το ρουλεμάν αλλαγή όταν αλλάξεις δισκοπλατώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, οκ ναι εργοστασιακές βάσεις αλλά ποιές; Ποιά μάρκα και ποιός κωδικός; Εχω αναφέρει ότι δεν προτίθεμαι να τις αγοράσω από αντιπροσωπία γιατί ακόμα και το ανταλλακτικό παίζει +50% από το να αγοράσω τα ανταλλακτικά από διαδικτυακό κατάστημα (ίδια μάρκα με αυτά που μπαίνουν αλλά δεν έχει το σήμα της vw)

Επίσης για το σέτ συμπλέκτη τι εννοείς; Δε γνωρίζω τι να κάνω, έχετε αναφέρει για δισκοπλατώ και ρουλεμάν κάπου στα 130 ευρώ σε άλλο πόστ, αλλά ποια μοντέλα και κωδικοί; Και σε ποιό μάστορα να πάω;

Για το κομπρεσέρ θα το ψάξω όταν το βάλω στα πιτς.

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μοντέλο έχει τι δικιές του, μπορεί οι δικιές σου να είναι valeo μπορεί lemforder.

Η δική μου προτροπή είναι να πάρεις από αντιπροσωπεία τις βάσεις, είναι πιο ποιοτικές.

Ο θόρυβος που αναφέρεις οφείλετε στο ρουλεμάν του δισκοπλατώ. Το αλλάζεις όταν αλλάζεις συμπλέκτη.

Για εργατικά θα πρέπει να κάνεις μια αναζήτηση μόνος σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κοιτάξω για τις βάσεις.

 

Οσον αφορά το δισκοπλατώ εννοείς ότι έρχεται πακέτο στο σέτ συμπλέκτη και δεν μπορείς μόνο αυτό να αλλάξεις, σωστά; Δεν είμαι μηχανολόγος, είμαι πολ. μηχ.

 

Nίκο δεν με ενδιαφέρει η τιμή των εργατικών, με ενδιαφέρει να είναι καλό το συνεργείο γι'αυτό σε ρωτάω πού να πάω. Και στο Ρ*** (πρώην αντιπροσωπία) είχα δώσει το αμάξι μου όταν με είχαν κάνει σάντουιτς στην Α.Ο. και μου δώσαν αμάξι ευθυγραμμισμένο με στραβή ανάρτηση (προφανώς δεν το χαν προσέξει αρχικά και τους φάνηκαν λίγα τα 8000 που πήραν από τις ασφαλιστικές οπότε το αποσιωπήσαν και μου το δωσαν έτσι). Το αποτέλεσμα είναι εγώ να μπαίνω με 220 σε στροφές χωρίς να ξέρω και να το μάθω σχεδόν 2 χρόνια μετά (έχω όλα τα στοιχεία μαζί με υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού που μου άλλαξε τις αναρτήσεις για να μη νομίζει κανενας ότι κάνω χωρίς λόγο δυσφήμιση). Ταυτόχρονα έχει αρχίσει το βερνίκι να σκάει στο αλλαγμένο και βαμμένο από αυτους καπώ και τον μπροστινό προφυλακτήρα (δεν κρύβεται φαίνεται ακόμα και σε φωτό). Δεν πειράζει όμως, η αγορά αντιλαμβάνεται και αντίστοιχα είτε επιβραβεύει είτε αποβάλλει επαγγελματίες.

 

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αλλάξεις σκέτο το ρουλεμάν. Τα εργατικά για ν΄αλλάξεις το ρουλεμάν είναι ίδια με το να αλλάζεις δισκοπλατώ.

 

Ρίξε μια ματιά στα προτεινόμενα συνεργεία, έχει ενότητα το Club.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Gmis said:

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νόμιζα δεν ήξερε κανένας οπότε δεν ξαναμπήκα σύντομα.

Nikdev το αμάξι μου είναι αυτό που γράφω στην υπογραφή μου. golf mk6 tsi 160 highline.

Activious συντοπίτη (έχω σπίτι στη ν. δημητριάδα βόλου) το αμάξι όταν είναι ζεστό ακούγεται φούλ ο θόρυβος και πατώντας το συμπλέκτη σταματάει. Το a/c ακούγεται και αυτό όταν το ανοίγω αλλά αυτό είναι κάτι άλλο που θα αντιμετωπιστεί όταν χρειαστώ κομπρεσέρ air condition.

Εχω βρει σετ συμπλέκτη sachs στα 230 ευρώ, τη βαλβίδα αναθυμιάσεων δεν τη βρίσκω λιγότερο από 50 (μονο η αντιπροσωπία μου την παρεχει) και για τη βάση μηχανής δεν έχω ιδέα τι να ψάξω.

 

Θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε συνεργείο να τα τοποθετήσω και μήπως μπορώ να βρώ σε καλύτερη τιμή τη βαλβίδα αναθυμιάσεων και τίποτα από βάση μηχανής.

εισαι Βολο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχώς Αθήνα. Βόλο ήμουν τα Χριστούγεννα και θα ρθω σίγουρα και το καλοκαίρι, δε νομίζω για το Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, το τρίξιμο που λες μάλλον υποδεικνύει flywheel. Κοίταξε το site της ZF (zfwebcat) και βρες το αυτοκίνητό σου εκεί. Θα βρεις όλα τα part numbers και για το σετ συμπλέκτη-ρουλεμάν-πλατό-βολάν, όπως και για όλες τις βάσεις αν οι OEM ήταν εκ των συνεργατών της ZF (προφανώς ήταν). Για πιο φθηνά ψάξε στο eBay.de με τα part numbers. Πήρα Sachs performance για το δικό μου στα 3/4 της εδώ τιμής. Το βολάν, δε, μισοτιμής.

Edited by Geomets
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.