Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Σκέφτομαι να τοποθετήσω ενα RCD 330 plus σε passat c3 206 fsi το ερώτημα είναι άν τοποθετείται σε αυτό το μοντελο ( το αμάξι φοράει RCD 300)

και αν αξίζει σαν αγορά

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το can bus emulation που διαβάζω ότι συνοδέυει τα νέα rcd τη κάνει ; το έχει τοποθετήσει κανείς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8425dca4a05959cf98eeaec8c7824bb1.jpg849d72e20d6e54c8bf8a386db5426f13.jpg
Άμα βρω κ ανταπτορα για να μην κάνει flashing όλα θα είναι οκ

Θα πέρασω από Karenta


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αγορά από κίνα,

τιμές έως 200 ευρω μαζι με τα μεταφορικά,

τοποθέτηση plug & play

car-play πολύ καλή ανταπόκρηση με iPhone που υποστηρίζουν carplay

προβλημα στο δικό μου λόγω παλαιού can-bus getaway μετα την αφαιρεση του κλειδιού το rcd  αναβοσβήνει στο φως στα κουμπιά, στο internet αναφεραιται ως buttery drain, λύσεις αναφέρονται διάφορες με επικρατέστερη την αλλαγή του can-bus κατι που με προβήματίζει κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να πάρεις κινεζάκι... Έχουν πάρει αρκετοί γνωστή μου και είχαν διάφορα προβλήματα. Δώσε αν είναι πχ 100 ευρώ παραπάνω και πάρε μία pioneeer, kenwood κλπ. Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι να την αλλάξω ακόμα γιατί με ικανοποιεί. Έχω αυτή http://prntscr.com/eu854b και έχει και καλώδιο μέσα στο ντουλαπάκι που συνδέεται το usb

Link to comment
Share on other sites

RDS εχει το RCD330 plus? νομιζω οτι οπως και το κινεζικο OEM Delphi δεν εχουν RDS. κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κ προς αποφυγή παρεξήγησης δε το διαφημίζω απλά στο πλαίσιο ανακαίνισης του σαλονιού κ επειδή το rcd 300 χάλασε αυτό καλύπτει τα βασικά τηλέφωνο κ navi, πιστεύω δε θα δημιούργησει κάτι για την ώρα δουλεύει !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.carjoying.com/joying-aftermarket-volkswagen-vw-2gb-ram-32gb-rom-in-dash-car-stereo-9-inch-touch-screen-panel-double-2-din-resolution-1024-600-bluetooth-gps-audio-system-support-pip-auto-blackscreen-car-info-app-mirror-link.html

Βάλε ένα τέτοιο να έχεις τα πάντα και το κεφάλι σου ήσυχο.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αγορά από κίνα,
τιμές έως 200 ευρω μαζι με τα μεταφορικά,
τοποθέτηση plug & play
car-play πολύ καλή ανταπόκρηση με iPhone που υποστηρίζουν carplay
προβλημα στο δικό μου λόγω παλαιού can-bus getaway μετα την αφαιρεση του κλειδιού το rcd  αναβοσβήνει στο φως στα κουμπιά, στο internet αναφεραιται ως buttery drain, λύσεις αναφέρονται διάφορες με επικρατέστερη την αλλαγή του can-bus κατι που με προβήματίζει κάπως.

Καλησπέρα.η οθόνη τι λέει φίλε;φαίνεται καλά την μέρα με ήλιο;είναι πλαστικούρα η γυάλινη;
Επίσης έχει ανταπτορα canbus η συνδέεται κατευθείαν στην εργοστασιακή φυσά όπως το rcd300το γνήσιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2017 at 6:26 PM, gnikosr said:


Καλησπέρα.η οθόνη τι λέει φίλε;φαίνεται καλά την μέρα με ήλιο;είναι πλαστικούρα η γυάλινη;
Επίσης έχει ανταπτορα canbus η συνδέεται κατευθείαν στην εργοστασιακή φυσά όπως το rcd300το γνήσιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδή έχω το ίδιο και βλέπω δεν έχει απαντηθεί μπορώ να πω πως  η οθόνη είναι εντυπωσιακά καλή.

Γενικά όλη η ποιότητα κατασκευής και το interface μέσα είναι πολύ καλά, κάτι που δεν περίμενα για κινέζικο προϊόν.

 

Κουμπώνει κατευθείαν πάνω στην εργοστασιακή φύσα όπως λες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος Golf MKV (MK5) 1.6 FSI 2004 εδώ και 2 χρόνια, μου έχει βγάλει την πίστη αλλά το γουστάρω το αμάξι.

Μόλις αγόρασα ένα DESAY RCD330 6RD035187A και έκανα την εφαμογή χθες σχετικά απλά αρκεί να έχει ένα κλειδί T-20 Torx και μία τύπου τηλεκάρτα.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής:

 

  1. Όταν σβήνω τη μηχανή πολλές φορές (όχι πάντα) δε σβήνει το ηχοσύστημα και πρέπει να το σβήσβ από το κουμπί
  2. Αντιστοίχως όταν ανάβω τη μηχανή, πάλι πολλές φορές (όχι πάντα) δεν ανάβει το ηχοσύστημα και πρέπει να το ανάψω από το κουμπί
  3. Όταν πάω να ενεργοποιήσω το Bluetooth μου βγάζει το μύνημα "To usb Bluetooth, please switch on the ignition" ενώ η μηχανή είναι αναμένη
  4. Το medialink μου εμφανίζει μύνημα "Device is no supported" όταν πάω να συνδέσω το κινητό (iPhone 7)
  5. Η επιλογή "Display time in standby" δεν φαίνεται να παίζει γιατί μάλλον δεν μπαίνει σε standby mode. Κατάφερα και είδα μέχρι στιγμής μόνο μία φορά το ρολοί όταν έβαλα μπρος το αμάξι.

 

Δεν ξέρω πολύ από αυτά αλλά από όσα έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω (εκτός του 4) φαίνονται να έχουν σχέση με το can-bus και το gateway. Ίσως πάλι μη διαβάζει σωστά ή να μην είναι αρκετή η τάση.

Το ηχοσύστημα το πήρα από ένα παιδί το οποίο το είχε επίσης σε Golf MKV 1.4 TSI 2007 και υπέθεσα πως θα κουμπώνει άψογα και σε εμένα αλλά όταν του έδειξα τα προβλήματα μου είπε πως αυτός δεν αντιμετώπισε τέτοιο θέμα

 

Πληροφορίες ηχοσυστήματος:

  • Device part number: 6RD035187A
  • Hardware: HW0225
  • Software: SW0210
  • Bluetooth: D450
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο (για τα προβληματα που εχεις) ειναι να χρειαστεις ενα RCD330 Canbus Gateway Emulator Simulator απο ebay/aliexpress. Αυτα τα RCD330 ειναι plug'n'play για μοντελα >2009. Το μελος electric doctor μπορει? να σε βοηθησει.

 

Τα παραγει η Desay με proprietary firmware και no-name (πχ aidu) με linux firmware που αναβαθμιζεται (τα Desay οχι).

 

1η version: RCD330 p/n 6RD 035 187 A ~€100 απο ebay/aliexpress.

 

2η version: RCD330 (plus ή +) p/n 6RD 035 187 B ~€130 απο ebay/aliexpress. Αναλογα με την βερσιον του hardware τα βρισκεις με 256mb, 512mb ή 1gb μνημη. Ξεχωριζουν απ' το 6RD035187A γιατι εχουν το μπουτον phone πρωτο στα δεξια. Με τα τελευταια update υποστηριζουν και τα 3 πρωτοκολλα δλδ AndroidAuto, AppleCarPlay και MirrorLink.

 

3η version: R340G p/n 6RF 035 187 E ~€230 απο ebay/aliexpress. Υποστηριζουν και τα 3 πρωτοκολλα δλδ AndroidAuto, AppleCarPlay και MirrorLink. To RDS λενε οτι δουλευει πλεον καλα.

 

*χωρις ΠΟΛΥ γκουγκλαρισμα δεν μπορεις να βγαλεις ακρη! Οι κινεζοι εχουν τρομερη ικανοτητα να σε μπερδευουν!

**απο την τελευταια 2η βερσιον και την 3η τα θεωρω αρκετα καλα, εχουν το design concept της VW και σε συνδυασμο με ενα καλο κινητο εχουν τρομερο GPS.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ να βάλω στο passat b6 (2006) αλλά έχω μερικές απορίες. 

1. Ποιο canbus πρεπει να πάρω για να μην έχω battery drain;

2. Λειτουργεί κανονικά με android τηλέφωνα; bluetooth κτλ.

3. Θελω να το παραγγείλω από Ευρώπη για αποφυγή τελωνειου οπότε οποίο δω ebay με τελικό Α ή Β το χτυπάω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρέπετε παιδιά? 

 

εμένα το αμάξι έχει  αυτή εδώ την μονάδα    

 

 

 

τη διαφορες έχει με αυτη εδώ που λέτε εσείς???

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δίνετε τζάμπα λεφτά για να βάζετε οθόνη στο αμάξι σας η οποία είναι πολύ πίσω σε τεχνολογία.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeSmirlis

Αυτο πιστευω ειναι ΟΚ.

Προτιμησε τελευταιες εκδοσεις του 6RD 035 187 B για να εχεις και AndroidAuto.

 

Edited by fkd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δίνετε τζάμπα λεφτά για να βάζετε οθόνη στο αμάξι σας η οποία είναι πολύ πίσω σε τεχνολογία.

???

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δίνετε τζάμπα λεφτά για να βάζετε οθόνη στο αμάξι σας η οποία είναι πολύ πίσω σε τεχνολογία.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατί κάποιοι δεν έχουν καν οθόνη στο αμάξι τους! Πχ.εγω. Το αμάξι έχει ακόμα το εργοστασιακό RCD300

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν βάζατε με την μία Android οθόνη θα ήταν καλύτερα;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Μήπως αν βάζατε με την μία Android οθόνη θα ήταν καλύτερα;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν μαρεσει να χαλάσω το στυλ του εσωτερικου. Αυτή θα ήταν η απλή και η άσχημη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξερετε αν υπαρχουν στην αγορά η μονάδες της kenwood και pioner που ηταν για το groub vw , ξέρει κανείς μήπως τίποτα????? :huh:

 

 

εγώ πάντως στο vw polo που είχα του 2010 είχα βαλει αυτή την οθόνη

         

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Just now, OMINUS said:

μήπως ξερετε αν υπαρχουν στην αγορά η μονάδες της kenwood και pioner που ηταν για το groub vw , ξέρει κανείς μήπως τίποτα????? :huh:

 

 

εγώ πάντως στο vw polo που είχα του 2010 είχα βαλει αυτή την οθόνη

         

1.jpg

3.jpg

2013-10-13 10.28.40.png

20140529_155653.jpg

Λίγες λεπτομερειες παραπάνω; Αγορά από πού και πόσο; Βλέπω πολλά καλούδια και με gateway. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.