Jump to content
Alexis G.

Alexandros Mk2-Vw Golf Mk2 CL Daily Project...

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.
Επιστρεφω εχοντας πλεον στην κατοχη μου 3 δυαρια...προς το παρον! :p
Τωρα θα κανω παρουσιαση στο ενα απο αυτα το οποιο θα ειναι και το καθημερινο μου αμαξι.
Λοιπον!
Προκειται για ενα Vw Golf Mk2 CL του 90' μοντελο με κινητηρα 1.3 πολλαπλου ψεκασμου, καταλυτικο.
Ειναι απο τα ''τελευταια'' με την αλλη ασφαλειοθηκη.
Το αυτοκινητο το πηρα απο γυναικα που το ειχε αγορασει καινουργιο το 90' και το κυκλοφορουσε μεχρι και το 11' που παρεδωσε πινακιδες.
Εχει μολις 185.000 χιλιομετρα και το εσωτερικο οπως και το εξωτερικο του αυτοκινητου ειναι σε αψογη κατασταση για την ηλικια του χωρις σκουριες σαπισματα κτλ.
Το μοτερακι του ειναι αστερι επισης.
Εξωτερικα ειναι με τις μικρες προφυλακτηρες οπως και θα μεινει.
Τωρα βρισκομαι στην φαση ξηλωμα τα παντα και σχολαστικο καθαρισμα, καινουργιες μονωσεις, αλλαγη ταμπλο απο κοκκαλινο σε δερματινο, τοποθετηση ηλεκτρικων γρυλων κ αλλα πολλα που θα τα δειτε στην συνεχεια.
Δυστυχως το μονο κακο ειναι οτι απο την βιασυνη μου να το ξηλωσω κ να το ετοιμασω δεν εβγαλα φωτογραφιες να δειτε πως ηταν οταν το πηρα κ πως θα ειναι μολις το ''τελειωσω''.
Το τελειωσω παει σε εισαγωγικα  γιατι παντα κατι θα βρισκω να κανω.
Οποτε αναμενετε φωτογραφιες παιδια.

Αυτα τα λιγα προς το παρον. :p

Edited by Alexis G.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

:goodjob:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.
Nα κανω ενα update στο τοπικ καθως βρεθηκε η μια και μοναδικη φωτογραφια που φαινεται το αυτοκινητο πως ηταν οταν το πηρα.
Μιλαμε για το λευκο δυαρι που οπως βλεπετε παρθηκε εντελως εργοστασιακο και θα παραμεινει ετσι εκτος απο μερικες μικροαλλαγες.



Εδω βλεπουμε σε τι σταδιο βρισκομαι τωρα.

f7878203-f4bd-420c-a099-e50921ace8ec_zps

Οπως βλεπετε στο εξωτερικο κομματι εχουν αλλαχτει τα πισω φαναρια, οι ζαντες, μπροστα εβαλα φρυδακι GTi και επεται συνεχεια.
Με το εσωτερικο εχω τελειωσει το οποιο δεν εχει καποια ιδιαιτερη αλλαγη.
Οπως ηταν μαμα εμεινε απλα πλυθηκαν τα παντα, αλλαχθηκαν οι μονωσεις, μπηκε δερματινο ταμπλο στην θεση του κοκκαλινου και εβαλα μαυρα κολωνακια γιατι ειχε μπεζ.
Αυτα προς το παρον.

Edited by Alexis G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω τη συνεχεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον...
Εκανα κατι δουλιτσες ακομα στο αυτοκινητο.
Βγηκαν τα τζαμια καθαριστηκαν τα λαστιχα και η λαμαρινα απο μεσα και ξανα τοποθετηθηκαν.
Αλλαχθηκαν τα αμορτισερ του που ηταν τα μαμα και την θεση τους πηραν Bilstein κιτρινα για μπροστα και Koni κιτρινα για πισω.
Επισης μπηκαν οι προφυλακτηρες και αλλαχθηκε η δυφαναρι σιτα μπροστα με τετραφαναρι.
Εχω παρει και τα πραγματακια του για το service...και προχωραμε.

Stay tuned...
 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι παιδια.
Σχετικα ετοιμο το αμαξι. Εκανα το service του στο μοτερακι, αλλαχθηκε η τρομπα που ειχε θεμα και πλεον κανει τις βολτες του κανονικα και σιγα σιγα θα ολοκληρωνεται.
Εχω αρκετα πραγματακια ακομα στο νου μου για αλλαγη.
Προς το παρον ειναι στην κατασταση που θα δειτε στις παρακατω φωτογραφιες.
Οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω.

20170401_145853_zpsmtakcsnw.jpg

20170401_145906_zps8dfqtigd.jpg

20170401_145932_zps1luht2ka.jpg
 

Edited by Alexis G.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη, χρονια πολλα παιδια.
Ανεβαζω μερικες  φωτογραφιες ακομα απο το Golf τωρα που του εβαλα και τις BBS.
Και εχουμε συνεχεια...

17974087_10208549167636589_1840642113_n_

17965255_10208549168556612_1813290085_n_

18009773_10208549168756617_680174834_n_z

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε μπουκα δειχνει καλα στο 2αρι.
Βαλε μονη αλλα πιο μεγαλη. Κοψτη συριζα απτο καζανι και βαλε μια


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2017 at 0:22 ΠΜ, Alexis G. said:

Καλησπερα παιδια.
Επιστρεφω εχοντας πλεον στην κατοχη μου 3 δυαρια...προς το παρον! :p
Τωρα θα κανω παρουσιαση στο ενα απο αυτα το οποιο θα ειναι και το καθημερινο μου αμαξι.
Λοιπον!
Προκειται για ενα Vw Golf Mk2 CL του 90' μοντελο με κινητηρα 1.3 πολλαπλου ψεκασμου, καταλυτικο.
Ειναι απο τα ''τελευταια'' με την αλλη ασφαλειοθηκη.
Το αυτοκινητο το πηρα απο γυναικα που το ειχε αγορασει καινουργιο το 90' και το κυκλοφορουσε μεχρι και το 11' που παρεδωσε πινακιδες.
Εχει μολις 185.000 χιλιομετρα και το εσωτερικο οπως και το εξωτερικο του αυτοκινητου ειναι σε αψογη κατασταση για την ηλικια του χωρις σκουριες σαπισματα κτλ.
Το μοτερακι του ειναι αστερι επισης.
Εξωτερικα ειναι με τις μικρες προφυλακτηρες οπως και θα μεινει.
Τωρα βρισκομαι στην φαση ξηλωμα τα παντα και σχολαστικο καθαρισμα, καινουργιες μονωσεις, αλλαγη ταμπλο απο κοκκαλινο σε δερματινο, τοποθετηση ηλεκτρικων γρυλων κ αλλα πολλα που θα τα δειτε στην συνεχεια.
Δυστυχως το μονο κακο ειναι οτι απο την βιασυνη μου να το ξηλωσω κ να το ετοιμασω δεν εβγαλα φωτογραφιες να δειτε πως ηταν οταν το πηρα κ πως θα ειναι μολις το ''τελειωσω''.
Το τελειωσω παει σε εισαγωγικα  γιατι παντα κατι θα βρισκω να κανω.
Οποτε αναμενετε φωτογραφιες παιδια.

Αυτα τα λιγα προς το παρον. :p

Κριμα που δεν είμαστε απ την ίδια πόλη, Αθήνα είσαι αν δεν κάνω λάθος. Μάσκα δεν θα του πήγαινε καλύτερα  με το κόκκινο συριτη; 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , nikdev said:

Αλλαξε μπουκα δειχνει καλα στο 2αρι.
Βαλε μονη αλλα πιο μεγαλη. Κοψτη συριζα απτο καζανι και βαλε μια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο προγραμμα ειναι και το τελικο nikdev.
Εχω αρκετη δουλιτσα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Dna said:

Κριμα που δεν είμαστε απ την ίδια πόλη, Αθήνα είσαι αν δεν κάνω λάθος. Μάσκα δεν θα του πήγαινε καλύτερα  με το κόκκινο συριτη; 

 

Μα με κοκκινο συριτη εχει. :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Άλεξ!!! Συμφωνώ με τον Νίκο για την μπούκα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια.
Καλη χρονια σε ολους.
Μετα απο καιρο επιστρεφω με αρκετες αλλαγες στο Mk2.
Θα σας αναλυσω τι και πως μεσα στις μερες για να ανεβασω και φωτο.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.
Θα σας πω σε τι αλλαγες-βελτιωσεις εχω προβει και μολις βρω ακρη με τις φωτογραφιες θα ανεβασω πιο αναλυτικα.
Λοιποοον...
Τοποθετηθηκε ανοξειδωτο φαλτσο μονομπουκο τελικο Vibrant.
Εβαλα αεροτομη 80s aftermarket της Votex αν θυμαμαι καλα, αρκετα πιο μεγαλη απο την μαμα.
Το ειχα κανει 2φαναρο αλλα τωρα το ξαναεκανα 4φαναρο γιατι μου αρεσε πιο πολυ και τα μεσαια φωτα τα εντυσα κιτρινα με μεμβρανη.
Στο εσωτερικο μιας και αντικατεστησα το ψυγειο καλοριφερ βρηκα ευκαιρια να καθαρισω την εβαπορετα και αλλαξα κ ταμπλο γιατι αυτο ειχε σκασει.
Επισης εβαλα απο κατω την ''μπαρα'' που εχουν τα Αμερικανικα και το Recaro σαλονι που ειχα και καθοταν.
Τωρα ετοιμαζω γεφυρα, ψαλιδια, ακρα, αξονα και κρεμαγιερα γιατι θα το κανω και υδραυλικο, ολα αυτα απο Mk3 GTI, τα οποια ειναι ασταρωμενα και θελω μολις αδειασω να τα βαψω μαυρα.
Μετα ακολουθει τοποθετηση, αλλες ζαντες και αλλη αναρτηση.

Υ.Γ
Οοολα αυτα τα οποια θελω να ανεβασω κ φωτο αλλα δεν βρισκω ακρη με τα παλιοsite.
Οπως βλεπετε κ πιο πανω τις φωτο που ειχα αναρτησει δεν τις ανοιγει.
Οποιος ξερει κατι για καποιο site που ειναι δωρεαν ας μου στειλει ενα π.μ.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.