Jump to content
xalaros1992

paddles dsg

Recommended Posts

παιδια καλησπερα...εχω ενα Golf 6 Dsg και ψαχνω paddles για το τιμονη...βεβαιως και εχει το τιμονι μου απλα ενδιαφερομαι στο να βαλω πιο μεγαλα...ξερει καποιος αν υπαρχει κατι στην ελλαδα...μονο απο ebay βρισκω...!!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω με Golf 5 DSG6, και παλιότερα με Leon FR DSG6, δεν βρίσκω από Ελλάδα...

Oπότε η μόνη λύση μας μάλλον ebay, και μάλιστα Κίνα, όπου υπάρχουν δεκάδες σχέδια, πχ κολλητά, βιδωτά, αλουμινένια, carbon, fake carbon...  και σχετικά φτηνές τιμές... 20-35 μέρες αναμονή και ήρθανε... 

Το έχω υπόψιν για το άμεσο μέλλον!

Edited by steliosh
Link to comment
Share on other sites

Πήρα από Κίνα, βεβαίως (35 μέρες, 14,50 ευρώ)... και είναι όμορφα!

 

paddlesunboxed.jpg

 

newpaddles.jpg

 

Το ευχάριστο είναι ότι δεν μικραίνει η απόσταση από τους μοχλούς φώτων/καθαριστήρων τόσο που να είναι άβολα...

 

backaluminum1.jpg

 

Και... προσοχή! Η χρήση τους στο βουνίσιο στροφιλίκι ανεβάζει την... κατανάλωση!!! 

 

:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το αισθητικό αποτέλεσμα είδε κάποια διαφορά στη χρήση; Είναι πιο εύκολο το ανεβοκατεβάσματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικό είναι 100%. Και θέμα γούστου, προφανώς. Υπάρχουν πχ και carbon, ή "carbon"... τα οποία δεν μου άρεσαν.

Τα αλουμινάκια κολλάνε πάνω στα υπάρχοντα μικρά πλαστικά paddles. Δεν αλλάζει κάτι στα μηχανικά ή ηλεκτρικά του αυτοκινήτου...

 

Εκτός της κατανάλωσης που την έκανα +5 λίτρα, όπως είπα, δεν έχουν πρόβλημα. Ισως αμα κρυώσει ο καιρός, να είναι παγωμένα στην αφή, όντας αλουμίνια.

Μίκρυνε λιγο ο χώρος από πίσω, αλλά αν δεν έχεις χοντροδάχτυλα, δεν ενοχλείσαι. Και δεν ενοχλεί ούτε στα στενά της πόλης, πχ, ούτε αλλού.  

Λειτουργικά, δουλεύουν όπου και να τα πατήσεις, ακόμα και στην πάνω ή κάτω μύτη τους.

 

Οντας "απλό" το Golf μου (1.4 Tsi 140 Trendline 2008), έχει 2,5+ στροφές απ' άκρη σε άκρη... οπότε, σε βουνίσιο στροφιλίκι (εδώ είδα + 5 λίτρα, χαχα!) αναγκάζομαι να γυρίσω το τιμόνι σε κάποιες φουρκέτες περισσότερο από 1/2, με αποτέλεσμα να χάνω τα paddles, αφού μετακινώ τα χέρια από το 9-3... οπότε εκεί πια χρησιμοποιώ λεβιέ... (πχ Νέα Πεντέλη προς ραντάρ).

Αυτό ΔΕΝ συνέβαινε στο παλιό μου Leon 1P FR 2.0 tfsi DSG6 (ίδιο πάτωμα με Golf MK5 πρακτικά), γιατί είχε άλλη κρεμαγιέρα πιο κοντή (2,1 στροφες! Golf GTI δηλαδή!), και έβγαζε φουρκέτες με 1/4 στροφή, οπότε δεν έπαιρνα τα χέρια από το 3 και 9...

Λεπτομέρειες, θα μου πεις... οκ, αλλά αυτά τα σπάνια βουνίσια είναι που μας δίνουν λίγο χαμόγελο!!!

 

Edited by steliosh
spelling!
Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό καιρό, επανέρχομαι στο θέμα της χρήσης... Τώρα με το κρύο, ευτυχώς, δεν παγώνει το δαχτυλάκι μου όταν τα αγγίζω. Οσον αφορά το μπέρδεμα με τους διακόπτες απο πίσω, δεν υφίσταται. Ο χώρος είναι στενότερος, σαφώς, μεταξύ διακόπτη paddle, αλλά δεν ανάβεις φλας ή καθαριστήρες κατά λάθος...

Οπότε... μια χαρά!!!

 

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα...ξερει κάποιος καμια καλη ταινια διπλης οψης για aftermarket paddles γιατι μου ξεκολλανε?

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , dpg7000 said:

επαναφερω το θεμα...ξερει κάποιος καμια καλη ταινια διπλης οψης για aftermarket paddles γιατι μου ξεκολλανε?

 

Καλή είναι και αυτή εδώ

https://eshop.wuerth.de/Mounting-tape-Power-FSTNGTPE-DB-POWERTAPE-CLEAR-19MM/0894909004.sku/en/US/EUR/

 

Αλλά θέλει να καθαρίσεις Καλά εκεί που θα την κολλήσεις.

 

 

Ρωτά όμως σε κάποιο κατάστημα wurth όμως 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.