Jump to content
j_kalai

Αμορτισέρ caddy

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή αμορτισέρ.

Θέλω το αυτοκίνητο να είναι σφικτό άλλα οχι κούτσουρο.

Μου προτείνουν τα Sacks και τα ΚΥΒ.

Κοιτάζοντας στο ίντερνετ, βρίσκω ΚΥΒ μαύρα, πορτοκαλί ή χρυσά.

Τα sacks μου τα προτείνουν για καλύτερα με τα χλμ που κάνω και τους δρόμους που έχουμε στην αττική.

Βλέπω και κάποια bilstein άλλα μου είπαν οτι φτιάχνονται κάπου αλλού και δεν είναι καλά.

Επίσης έχω δει αυτά στο car 7635150 kai αυτά στο ebay http://www.ebay.com/itm/COILOVER-VW-CADDY-MK3-ADJUSTABLE-SUSPENSION-FRONT-COILOVERS-REAR-SHOCKS-/182472391268?hash=item2a7c33ba64:g:ImMAAOSwtfhYoY~n

Για πείτε μου τις γνώμες σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Για να έχεις caddy σημαίνει πως το χρησιμοποιείς για εργασία με φόρτωμα.... Σωστά ??? Η σειρά των μαύρων αμορτισέρ δηλαδή sachs, bilstein b4, KYB μαύρα θεωρώ ότι θα καταστραφούν πάρα πολύ γρήγορα και ιδικά τα πίσω. Έχω προσωπική εμπειρία από τα bilstein b4 τα οποία τα τοποθέτησα σε δύο αυτοκίνητα της οικογένειας και μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή. Να φανταστείς ότι ιδικά τα πίσω ξεκίνησαν τα κοπανήματα από τα 20κ διότι τερμάτιζε το έμβολο. Τώρα για αυτά τα KYB ΠΟΥ λες τα πορτοκαλί και τα χρυσά να σου πω την αλήθεια με ενδιαφέρει να μάθω διότι βγαίνουν σε πολύ καλή τιμή αλλά όποιον ρώτησα να μου πει γνώμες δεν ήξερε κανείς για τα vw τι παίζει. Όταν κάθισα να ψάξω στο net είδα ότι τα τοποθετούν πιο πολύ toyota, seat, kai honda. Αν μπορέσεις και βγάλεις κάποια άκρη με τα KYB γράψε καμιά εντύπωση. Τώρα για να σου προτείνω κάτι από την μεριά μου αν έχεις φορτώματα κλπ να πας σε κίτρινο bilstein είναι σκληρό αλλά θα ξέρεις ότι θα έχεις μία καλή διάρκεια στο χρόνο. Από την άλλη επειδή οι καιροί δεν είναι για πολλά έξοδα θα σου πρότεινα να πας σε sachs απλά όχι στο απλό με το μπλε αυτοκόλλητο (αν τελικά έχεις φόρτωμα). Πριν κάποια χρόνια σε ένα astra g είχα βάλει τα sachs με το κόκκινο αυτοκόλλητο (δεν μπορώ να θυμηθώ τι ονομασία είχαν) τα οποία ήταν ότι καλύτερο από αμορτισέρ έως 300 ευρώ. Αυτά από εμένα... See you.

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

 

RAF JOHN

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο (που έχω ακόμα) στην πρώτη αλλαγή είχα βάλει bilstein και όπως είπες τα πίσω βγήκαν άχρηστα σε έναν χρόνο. Το θυμήθηκα μόλις διάβασα αυτό που έγραψες.

Απο θέμα φορτώματος το μόνιμο βάρος που είναι μέσα, είναι το πολύ 100 κιλά. 

Σήμερα πήγα και ρώτησα για αμορτισέρ.

Μου έδωσε προσφορά για τα TRW, KYB και SACHS.

Τα πρώτα άγνωστα για εμένα. Τα ΚΥΒ είναι αερίου λαδιού και τα sachs είναι λαδιού με τα τελευταία να είναι τα πιο ακριβά. Τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα του αερίου λαδιού ή λαδιού πια είναι?

Το σιτε της bilstein, αναφέρει γενικά, οτι τα αέριου λαδιού είναι πιο ανθεκτικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αέρος λαδιού είναι διπλής ενέργειας και είναι νεότερα τεχνολογικά από τα λαδιού. Αυτός που σου έδωσε προσφορά για sachs λαδιού 100% του έχουν μείνει αμορτισέρ στο ράφι και προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί. Τα TRW πρώτη φορά τα ακούω. Για εμένα (αφού θέλεις χαμηλό κόστος) προσπάθησε να βρεις sachs αέρος λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος για τα sachs. Είναι αέρος και όχι λαδιού.

Ποία κατηγορία θεωρείται καλύτερη. Αερίου λαδιού ή αεριού?

 

Αυτό για τα ταμπελάκια που έγραψες για τα sachs ta μπροστά είναι με το κόκκινο και τα πίσω με το μπλε.

Edited by j_kalai
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία είναι αέρος λαδιού...  Για το ταμπελάκι είναι όλοι η τετράδα με κόκκινο αυτοκόλλητο τουλάχιστον τότε που τα έβαλα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας και σε αυτούς που γιορτάζουν.

 

Την Δευτέρα θα παραγγείλω τα sachs. Ακούγεται ένα χτύπημα όμως που λογικά πρέπει να είναι κάνα μπαλάκι ή  συνεμπλόκ.

Η ερώτηση μου είναι. Να βάλω γνήσια ή υπάρχουν πολύ καλά aftermarket με απλά συνεμπλόκ?

 

Μετά εχω βρει τα παρακάτω.

 

s-l1600%201_zpsnlox4wp0.jpg

 

s-l500_zpsq1gcxj0c.jpg

 

Αν βάλω τα συνεμπλόκ αυτά θα έχω πρόβλημα με τις λακούβες στον δρόμο? Κάποιος μου είχε πει οτι και πετραδάκι να πατήσεις θα το καταλάβεις μέσα.:D

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.