Jump to content
mirag

Σφύριγμα στα φρένα

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα passat 2008 μοντέλο. Όταν το αυτοκίνητο κινείται με χαμηλή ταχύτητα ακούγεται ένα σφύριγμα στα φρένα και ο θόρυβος σβήνει όταν ακουμπησω το φρένο. Ο μηχανικός μου έκανε λείανση σε τορνο τις δισκοπλακες για τυχόν "νύχι" και άλλαξε τα τακάκια. Ο θόρυβος συνεχίζει... Που κατά την γνώμη σας μπορεί να οφείλεται αυτό; Αν είναι σκληρά τα τακάκια μπορεί να οφείλεται σε αυτό; Να σημειωθεί ότι όταν είναι βρεγμένα δεν ακούγεται τίποτα. Όταν πάλι το πλένω και πατήσω το κουμπί του χειρόφρενου για να λυθεί να ξεκινησω παραμένει μερικές φορές μαγκομενο και χτυπάει για να ξεκολλήσει

 

Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις σας.

Με εκτίμηση...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ξεραθηκαν τα τακακια.
Δισκοπλακες τις αλλαζουμε δεν τις παμε στον τορνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2017 at 1:51 ΜΜ, mirag said:

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα passat 2008 μοντέλο. Όταν το αυτοκίνητο κινείται με χαμηλή ταχύτητα ακούγεται ένα σφύριγμα στα φρένα και ο θόρυβος σβήνει όταν ακουμπησω το φρένο. Ο μηχανικός μου έκανε λείανση σε τορνο τις δισκοπλακες για τυχόν "νύχι" και άλλαξε τα τακάκια. Ο θόρυβος συνεχίζει... Που κατά την γνώμη σας μπορεί να οφείλεται αυτό; Αν είναι σκληρά τα τακάκια μπορεί να οφείλεται σε αυτό; Να σημειωθεί ότι όταν είναι βρεγμένα δεν ακούγεται τίποτα. Όταν πάλι το πλένω και πατήσω το κουμπί του χειρόφρενου για να λυθεί να ξεκινησω παραμένει μερικές φορές μαγκομενο και χτυπάει για να ξεκολλήσει

 

Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις σας.

Με εκτίμηση...

Μια συμβουλή! Πριν πλύνεις το αμάξι να βγάζεις το χειρόφρενο (λογικό έχεις ηλεκτρικό, οπότε είτε απενεργοποιείς το AutoHold πριν σβήσεις το αμάξι, ή γυρίζεις τη μίζα στη πρώτη θέση να ανάψουν τα λαμπάκια με το πόδι στο φρένο λύνεις το χειρόφρενο) και εννοείται πάντα σε επίπεδο έδαφος το αυτοκίνητο και με ταχύτητα μέσα. Επίσης, αμέσως μετά το πλύσιμο, κάνε μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο και χρησιμοποίησε λίγο τα φρένα σου για να στεγνώσουν οι δίσκοι. Δεν θα έχεις ξανά το ίδιο θέμα, ή τουλάχιστον όχι τόσο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.