Jump to content
kSTS

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ COMPOSITION TOUCH

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι, φίλες,

Είμαι πλέον ιδιοκτήτης ενός POLO. Είναι το τελευταίο μοντέλο του 2015 και η έκδοση είναι η 1.4 TDI 75PS CONCEPTLINE. Η ερωτήσεις που θα κάνω παρακάτω αφορούν το εσωτερικό του αυτοκινήτου και κυρίως τις .... οθόνες !!

Δυστηχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να δω την κατανάλωση καυσίμου ούτε επίσης το πόσα χιλιόμετρα απομένουν στο ντεπόζιτο κτλ. Η μόνη ένδειξη που μένει στην κεντρική οθόνη (ανάμεσα στο στροφόμετρο και τα χιλιόμετρα) είναι η εξωτερική θερμοκρασία. Μιλώντας με την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης του composition touch (το οποίο είναι η κεντρική οθόνη, ράδιο κτλ και υπεύθυνο για αυτές τις λειτουργίες) με πιο εξελιγμένο μοντέλο μέσα στην αντιπροσωπεία και με προέτρεψε σε κινέζικα από ebay κτλ.. Γνωρίζετε να μου συστήσετε κάποιο συνεργείο ο οποίος να ασχολείται με αυτά ώστε να πάρω και μια δεύτερη γνώμη ? Η αλήθεια είναι ότι δεν θελω να βάλω κάτι το οποίο δεν είναι γνήσιο VW και μεταξύ μας, ξενέρωσα υπερβολικά που η αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης..  

Ευχαριστώ.

Edited by kSTS
Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα bluetouth ELM 327 after market με torque android λογισμικό  για να έχεις ανα πάσα  στιγμη στο κινητό σου με κόστος 5-10 ευρω, οτι πληροφορία τραβάει η ψυχή σου. Η αναβάθμιση που θελεις σίγουρα θα γίνεται, αλλα με τεράστιο αναλογικά κόστος που δεν αξίζει κατα τη γνώμη μου. 

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη του ELM 327. Φαίνεται ενδιαφέρον. Παρόλαυτά ανακάλυψα ότι αυτό που δεν έχει το POLO είναι trip computer. Η αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν μπορεί να το εγκαταστήσει. Ψάχνοντας περισότερο είδα ότι το trip computer σε άλλα μοντέλα βρίσκεται επάνω στον δεξιό ή αριστερό μοχλό (πχ υαλοκαθαριστήρες) και αναρωτιέμαι αν βάζοντας έναν τέτοιο μοχλό θα κάνει τη δουλειά.. Διαβάζοντας στο ιντερνετ υποτίθεται ότι όντως είναι τόσο εύκολο και άμα το βάλεις μετά θα δουλεύει. Άμα το δοκιμάσω θα ενημερώσω. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , kSTS said:

Καλησπέρα φίλοι, φίλες,

Είμαι πλέον ιδιοκτήτης ενός POLO. Είναι το τελευταίο μοντέλο του 2015 και η έκδοση είναι η 1.4 TDI 75PS CONCEPTLINE. Η ερωτήσεις που θα κάνω παρακάτω αφορούν το εσωτερικό του αυτοκινήτου και κυρίως τις .... οθόνες !!

Δυστηχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να δω την κατανάλωση καυσίμου ούτε επίσης το πόσα χιλιόμετρα απομένουν στο ντεπόζιτο κτλ. Η μόνη ένδειξη που μένει στην κεντρική οθόνη (ανάμεσα στο στροφόμετρο και τα χιλιόμετρα) είναι η εξωτερική θερμοκρασία. Μιλώντας με την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης του composition touch (το οποίο είναι η κεντρική οθόνη, ράδιο κτλ και υπεύθυνο για αυτές τις λειτουργίες) με πιο εξελιγμένο μοντέλο μέσα στην αντιπροσωπεία και με προέτρεψε σε κινέζικα από ebay κτλ.. Γνωρίζετε να μου συστήσετε κάποιο συνεργείο ο οποίος να ασχολείται με αυτά ώστε να πάρω και μια δεύτερη γνώμη ? Η αλήθεια είναι ότι δεν θελω να βάλω κάτι το οποίο δεν είναι γνήσιο VW και μεταξύ μας, ξενέρωσα υπερβολικά που η αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης..  

Ευχαριστώ.

ίσως βρεις μεταχειρισμένο original vw από ebay, π.χ.:

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=vw+composition+media&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xvw+composition+toutch.TRS0&_nkw=vw+composition+toutch&_sacat=0

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που συνδεσα οθονη απο αλλο polo πανω ηταν κλειδωμενη και δουλευε μονο στο αμαξι απ οπου την πηρα. 

Αν παρουμε απο ebay τις ξεκλειδωνει καπως η vw;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , sirdimitris said:

Εγω παντως που συνδεσα οθονη απο αλλο polo πανω ηταν κλειδωμενη και δουλευε μονο στο αμαξι απ οπου την πηρα. 

Αν παρουμε απο ebay τις ξεκλειδωνει καπως η vw;

Οι πωλητές από ebay αποστέλλουν και τους κωδικούς. Θα είναι εξαίρεση εάν δεν το κάνουν (μπορείς πάντα να τους ρωτήσεις). Αλλά ακόμα και εάν αγοράσεις σύστημα χωρίς κωδικό ή αργότερα τον χάσεις υπάρχουν στην Ελλάδα εταιρείες που ασχολούνται με προγραμματισμό εγκεφάλων και μπορούν να τα ξεκλειδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , georgenely said:

Με την εγγύηση τι γίνεται εάν επέμβει κάποιος τρίτος στον εγκέφαλο;

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Ανέφερα ότι οι εταιρείες που ξεκλειδώνουν τις οθόνες-ηχοσυστήματα ασχολούνται με προγραμματισμό εγκεφάλων για να καθορίσω το είδος των εταιρειών. Νομίζω ότι επεμβαίνουν μόνο στο ηχο-σύστημα για να  το ξεκλειδώσουν, και όχι στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου για να χάσεις την εγγύηση εάν αυτό εννοείς.

Μπορείς να τους ρωτήσεις. Εάν ενδιαφέρεσαι στείλε p.m. να σου στείλω την ιστοσελίδα εταιρείας στην Αθήνα που λέει ξεκάθαρα ότι ξεκλειδώνει radio-cd's.

Για την εγγύηση του ηχοσυστήματος, μιλάμε για μεταχειρισμένα συστήματα.

Οι sellers στο ebay  προσφέρουν καμιά φορά  εγγύηση κατά περίπτωση.

Για σίγουρη εγγύηση μονό καινούριο σύστημα από vw (σε πολύ ακριβότερη τιμή φυσικά).  

Edited by enas_aris
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα infotainment της VW δεν χρησιμοποιούν κωδικό. Είναι συνδεδεμένα με τον αριθμό πλαισίου (εγκέφαλο του αυτοκινήτου δηλαδή), που σημαίνει ότι ακόμα και αν κλαπεί το σύστημα, είναι άχρηστο, αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο αυτοκίνητο. Επίσης σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βάλουμε στο δικό μας αυτοκίνητο, σύστημα από άλλο, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @sirdimitris. Οπότε η εκδοχή γνήσιου μεταχειρισμένου είναι δύσκολη. Οποτε ή κοιτάμε σε aftermarket τα οποία χρησιμοποιούν κωδικό, ή γνήσιο από αντιπροσωπεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , faniaros said:

Τα νέα infotainment της VW δεν χρησιμοποιούν κωδικό. Είναι συνδεδεμένα με τον αριθμό πλαισίου (εγκέφαλο του αυτοκινήτου δηλαδή), που σημαίνει ότι ακόμα και αν κλαπεί το σύστημα, είναι άχρηστο, αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο αυτοκίνητο. Επίσης σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βάλουμε στο δικό μας αυτοκίνητο, σύστημα από άλλο, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @sirdimitris. Οπότε η εκδοχή γνήσιου μεταχειρισμένου είναι δύσκολη. Οποτε ή κοιτάμε σε aftermarket τα οποία χρησιμοποιούν κωδικό, ή γνήσιο από αντιπροσωπεία.

Συγνώμη έγινε παρεξήγηση, νόμιζα ότι το κλείδωμα σχετίζονταν με εισαγωγή κωδικού όπως στα polo 6R

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.