Jump to content
stelaras1

καμένο φως πορείας

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

παρατήρησα ότι το αριστερό φως πορείας (τα μικρά που είναι πάντα ανοιχτά) έχει καεί..

το αυτοκίνητο το έχω 10 μήνες περίπου..

λέτε να κλείσω ραντεβού για αλλαγή; είναι χρονοβόρο ή μήπως όταν βρω λίγο χρόνο πεταχτώ να μου το αλλάξουν (πάντα δωρεάν ελπίζω εφόσον υπάρχει η εγγύηση)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , stelaras1 said:

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

παρατήρησα ότι το αριστερό φως πορείας (τα μικρά που είναι πάντα ανοιχτά) έχει καεί..

το αυτοκίνητο το έχω 10 μήνες περίπου..

λέτε να κλείσω ραντεβού για αλλαγή; είναι χρονοβόρο ή μήπως όταν βρω λίγο χρόνο πεταχτώ να μου το αλλάξουν (πάντα δωρεάν ελπίζω εφόσον υπάρχει η εγγύηση)

 

 

Εννοείς το μικρο που αποκαλούμε ψείρα  η το φως ημέρας? ουτε 5 λεπτα δουλεια δεν είναι. Οσο για την εγγύηση δεν νομίζω να πιάνει αναλώσιμα! Αν εχει καει δεν ειναι ουτε κοστος ουτε δυσκολο να το αλλάξεις μόνος. Τωρα μεσα στην εγγύηση εγω σαν αντιπροσωπεία η μαγαζί για μια ψειρα δεν θα σου επερνα ουτε 50 λεπτά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι  για το φως ημέρας λέω..

δεν την έχω κόψει τόσο large την VW, πλάκα θα έχει να πουν ότι δεν είναι μέσα στην εγγύηση..χαχαχαχαχα

αυτοί ρε προσπαθούν να βγάλουν από την  μύγα....

το καλό είναι ότι εάν θέλει 5 λεπτά θα ξεκλέψω λίγο χρόνο να το κάνω... εκτός αν περιμένω το ετήσιο σέρβις

ευχαριστωωώ

Link to comment
Share on other sites

Μα η λάμπα δεν είναι μέσα στην εγγύηση πιάνεται ως αναλώσιμο. Εάν ήταν έτσι όπως το λες ζαμανφού λάδια φρένα θα τα περνούσαμε στην εγγύηση και θα τα πλήρωνε η αντιπροσωπεία. Βασικά θα ήταν ο είλωτας μας και θα δούλευε για εμάς :p . Δεν χάνεις εγγύηση από όπου και αν την αλλάξεις. Θα επιβαρυνθείς το κόστος που είναι 7 -8 ευρώ έξω αλλά μιλάμε για καλή λάμπα, δεν μιλάμε την κάθε κινέζικη του πρατηρίου καυσίμων που την αλλάζεις πιο γρήγορα και από να την ανάψεις με κόστος 1 ευρώ ή με 15 ευρώ στην αντιπροσωπεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει λίγο αυτό με την εγγύηση, αν θεωρηθεί πως χάλασε πολύ νωρίτερα από το συνηθισμένο κ αναλώσιμο να είναι αλλάζεται εντός εγγύησης. Εμένα μου είχε συμβεί αντίστοιχο θέμα με την κόρνα κ αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2017 at 8:27 PM, vastil said:

Μα η λάμπα δεν είναι μέσα στην εγγύηση πιάνεται ως αναλώσιμο. Εάν ήταν έτσι όπως το λες ζαμανφού λάδια φρένα θα τα περνούσαμε στην εγγύηση και θα τα πλήρωνε η αντιπροσωπεία. Βασικά θα ήταν ο είλωτας μας και θα δούλευε για εμάς :p . Δεν χάνεις εγγύηση από όπου και αν την αλλάξεις. Θα επιβαρυνθείς το κόστος που είναι 7 -8 ευρώ έξω αλλά μιλάμε για καλή λάμπα, δεν μιλάμε την κάθε κινέζικη του πρατηρίου καυσίμων που την αλλάζεις πιο γρήγορα και από να την ανάψεις με κόστος 1 ευρώ ή με 15 ευρώ στην αντιπροσωπεία. 

πες την αλήθεια, δουλεύεις στην VW έτσι;

θα περίμενα από την καλή λάμπα που βάζει η VW να μην χαλάσει σε 10 μήνες χρήσης (ούτε καν καθημερινής). Δεν δικαιολογείται οτιδήποτε να χαλάει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Με τη λογική σου και η λάμπα από την τηλεόραση εάν χάλαγε σε 10 μήνες επειδή έχει καθημερινή χρήση θα μπορούσε να θεωρηθεί αναλώσιμο από την Χ εταιρεία.

Edited by stelaras1
Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2017 at 10:43 ΠΜ, stelaras1 said:

πες την αλήθεια, δουλεύεις στην VW έτσι;

θα περίμενα από την καλή λάμπα που βάζει η VW να μην χαλάσει σε 10 μήνες χρήσης (ούτε καν καθημερινής). Δεν δικαιολογείται οτιδήποτε να χαλάει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Με τη λογική σου και η λάμπα από την τηλεόραση εάν χάλαγε σε 10 μήνες επειδή έχει καθημερινή χρήση θα μπορούσε να θεωρηθεί αναλώσιμο από την Χ εταιρεία.

Πως με κατάλαβες? 10 μήνες για μια λάμπα που καίει κάθε μέρα στα πορείας και δεν χαλάει καθώς δεν απενεργοποιούνται ελέω της απόφασης της εε το θεωρείς μικρό διάστημα. Μάλλον πρέπει να ξανασκεφτείς τι αγόρασες γιατί χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω πιστεύεις οτι έχει αγοράσει την επιτομή της παγκόσμιας αυτοκινητοβιομηχανίας.

Άρα λογικά περιμένεις μέσα στα 6 χρόνια ακατάπαυστης λειτουργίας του κινητήρα σου η απόδοση να μην πέσει, το φρέον να μην κατεβεί και πάει λέγοντας. Οκ δεν έχω να πω τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα ανάβει όταν το αυτοκίνητο είναι σε λειτουργία και όχι 24ώρες την ημέρα.

Όλα αποδεικνύονται με αριθμούς και όχι με την αίσθηση του καθένα.

2 ώρες την ημέρα x 25 ημέρες το μήνα x 10 μήνες = 500 ώρες ή 21 ολόκληρες ημέρες, είναι όντως μεγάλη χρήση :) Για κοίτα λίγο την μέση διάρκεια ζωής που έχουν οι λάμπες.. 

Μια αυτοκινητοβιομηχανία κρίνεται από τα πάντα, ακόμα και από μια λάμπα και φυσικά από το πως διαχειρίζεται όλες τις περιπτώσεις και εάν τα περιλαμβάνει στην εγγύηση.

Επειδή δηλαδή περιμένω από την λάμπα του αυτοκινήτου να μην καίγεται σε 10 μήνες ή να την βάλει στην εγγύηση θεωρείς ότι είναι αυτό είναι η επιτομή αυτοκινητοβιομηχανίας.... no comment

Πάμε τώρα και στο κόστος.

Vastil Πόσο λες να έχει μια τέτοια λάμπα; τα 19 ευρώ που ζητάει η αντιπροσωπεία πως σου φαίνονται;

Edited by stelaras1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , stelaras1 said:

Η λάμπα ανάβει όταν το αυτοκίνητο είναι σε λειτουργία και όχι 24ώρες την ημέρα.

Όλα αποδεικνύονται με αριθμούς και όχι με την αίσθηση του καθένα.

2 ώρες την ημέρα x 25 ημέρες το μήνα x 10 μήνες = 500 ώρες ή 21 ολόκληρες ημέρες, είναι όντως μεγάλη χρήση :) Για κοίτα λίγο την μέση διάρκεια ζωής που έχουν οι λάμπες.. 

Μια αυτοκινητοβιομηχανία κρίνεται από τα πάντα, ακόμα και από μια λάμπα και φυσικά από το πως διαχειρίζεται όλες τις περιπτώσεις και εάν τα περιλαμβάνει στην εγγύηση.

Επειδή δηλαδή περιμένω από την λάμπα του αυτοκινήτου να μην καίγεται σε 10 μήνες ή να την βάλει στην εγγύηση θεωρείς ότι είναι αυτό είναι η επιτομή αυτοκινητοβιομηχανίας.... no comment

Πάμε τώρα και στο κόστος.

Vastil Πόσο λες να έχει μια τέτοια λάμπα; τα 19 ευρώ που ζητάει η αντιπροσωπεία πως σου φαίνονται;

Αλλαξε την εξω. Εγω την αλλαξα σε μαγαζι που εβαλε μια γερμανικη δεν θυμαμαι μαρκα και μου ειπε οτι ειναι ακριβη και ειχε ή 7 ή 8 ευρω. Κοιταξε να δεις. 500 ωρες να αναβει οπως λες ειναι πολυ. Εαν κοιταξεις αμαξια που δεν αναβει η μικρη σκαλα θα παρατηρησεις πως ο χρονος μεχρι να καει η λαμπα ειναι σαφως μεγαλυτερος. Και ας μην ξεχναμε οτι την ημερα που οδηγουμε το πρωι παλι η λαμπα καιει ακομα και εαν δεν αναψουμε τα φωτα.

 

Απο κει και περα. Δηλωνοντας φοβιτσιαρης παω μονο στο επισημο συνεργειο. Δεν σου κανει το δικο σου πας σε αλλο επισημο. Εμενα η ετεα στο φοινικα μου ζητησε 11 ευρω. Εαν σου φαινονται πολλα πας σε εξωτερικο ατομο εμπιστο και κανεις τη δουλεια σου με 2,3 ευρω πιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.