Jump to content
Sotos_

Ηλεκτρολογικό θέμα Passat B7 TDI [ΛΥΘΗΚΕ]

Recommended Posts

Passat B7 1600 TDI ('12)

Ξαφνικα σταματησαν να λειτουργουν κάποια συστήματα... 

Εχω βρει ως τώρα τον αναπτήρα, την αντλία νερου των καθαριστήρων (μπρος πισω) τον καθαριστήρα πίσω, την μεγάλη σκάλα φώτων (οταν κανεις σινιάλο λειτουργει) και δεν ξερω εγω τι άλλο δεν λειτουργεί... 

Χωρίς να πειράξω κάτι...

Συγκεκριμενα συνδεσα το 9w7 bluetooth στο RCD510, και ετρεξα το VCDS 11.11 για να το σεταρω... 

Δεν ειχα και πολύ χρόνο, δεν το ολοκλήρωσα, και δεν το εψαξα και παραπάνω. Το αφησα για άλλη μέρα. Tα αποσύνδεσα όλα και απλα τα άφησα για άλλη μέρα.

Γεγονος είναι οτι δεν πειραξα κάτι άλλο όμως. Μονο εκανα ενα scan για να εχω την κατασταση του αυτοκινητου πριν κάνω οτιδήποτε αλλο. 

Αμεσως μετα ομως Σταματησαν να λειτουργουν τα παραπάνω...

Εκανα ενα τσεκ στις ασφάλειες, δεν βρηκα καμια καμένη...

Υπάρχει καμιά ιδέα ?  

Link to comment
Share on other sites

Ισως καποιος εγκεφαλος ανεσης αν το λεω σωστα ή γενικα κατι που λειτουργουν ολα αυτα μαζι.

Ελεγξε επισης μηπως για καποιο λογο εχει κοπει καποιο απο τα καλωδια που ειναι στην πορτα στο σημειο που ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση... 

Θα το ελεγξω αν και το βλεπω λιγο τραβηγμενο να εχει συμβει κατι τετοιο τόσο νωρις (ουτε τρακαρισμα ειχα ουτε τιποτε) 

Κατι άλλο που προσεξα ειναι οτι με την οπισθεν δεν αναβει και το πισω ασπρο φως. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα το προβλημα ...

"παιζοντας" με το VCDS ειχα προσπαθησει να ανaιρέσω την λειτουργία του auto start-stop και το εοχα ξεχασει.

Κανοντας το ομως αυτό, χωρίς να ξέρω το πως και το γιατι, σταματησαν να λειτουργούν μια σειρά άλλων πραγματων (τα λεω παραπάνω)...

Χτες σε μια τελευταία προσπαθεια μου να λύσω το προβλημα... αλλαξα πάλι αυτο το ενα και μοναδικό "τικ" μέσα στο VCDS, και ως δια μαγείας, άρχισαν να λειτουγρούν και πάλι όλα καλα!!!

Ευτυχως γιατι ειχα αρχισει να κάνω σκεψεις για ευχέλαιο, ξεματιασμα... και  σεναρια για το πόσα θα μου ζητησει ο μαστορας να βρει τι φταίει... 

 

 

 

Edited by Sotos_
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα. Οπως το περιγραφεις ειναι σαν να απενεργοποιησες μεσω vcds καποιο πακετο πραγματων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.