Jump to content
Guest Polakias TDI

RCD510 - trip computer

Recommended Posts

Guest Polakias TDI

Καλή βδομάδα παιδιά.

Polo 1.4 TDI 2015, η απλούστερη έκδοση Conceptline με έξτρα RCD510 Composition colour. Trip computer η συγκεκριμένη έκδοση δεν διαθέτει. Μπορείς να βλέπεις μόνο τη μέση κατανάλωση διαδρομής μέσω της εφαρμογής Think Blue.

Το περασμένο Σαββατοκύριακο κάποια στιγμή κάθισα μες στο αυτοκίνητο με σβηστό κινητήρα για να κάνω κάτι τηλέφωνα. Είχα το κλειδί στη μίζα. Κάποια στιγμή και ενώ μιλούσα πάτησα το κουμπί CAR ενώ πριν ήταν σε RADIO. Εκεί μου έπεσε το τηλεφωνο και θα καταλάβετε γιατί:

ενώ δεν έχω trip computer, είδα την εικόνα που επισυνάπτω (τη βρήκα στο Ίντερνετ, μιας και στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία και να μη διακόψω την κλήση, από την έκπληξή μου μού έπεσε το τηλεφωνο). Οι 4 κεντρικές ενδείξεις ήταν με παύλες, κάτω δεξιά όμως έγραφε αυτονομία, που -μιας και πλέον έχω μάθει πάνω κάτω την αυτονομία των παυλών πετρελαίου στο καντράν- συμπίπτει με την πραγματική αυτονομία.

Η αλήθεια ειναι πως δεν πίστευα στα μάτια μου, η εικόνα έμεινε για 3-5 δευτερόλεπτα στην κεντρική οθόνη και μετά εξαφανίστηκε (δε θυμάμαι δυστυχώς αν πάτησα κατι εγώ και την εξαφάνισα).

Έχει τύχει κατι αντίστοιχο σε κανέναν; 

Η αλήθεια ειναι πως χάρηκα που είδα τη συγκεκριμένη απεικόνιση και απλώς ψάχνω μπας και τελικά με καποιο τροπο έχω trip computer & δεν το ξερω (προφανώς ούτε αυτοί που πουλούσαν το αυτοκίνητο της συγκεκριμένης έκδοσης το 2015).

IMG_6499.JPG

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις πριν απαντήσω στην ερώτησή σου φίλε μου, το κλειδί ήταν απλώς πάνω στη μίζα ή γυρισμένο στη πρώτη θέση (αναμενα λαμπάκια), κ μιλούσες μέσω Bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
29 λεπτά πριν , faniaros said:

Δύο ερωτήσεις πριν απαντήσω στην ερώτησή σου φίλε μου, το κλειδί ήταν απλώς πάνω στη μίζα ή γυρισμένο στη πρώτη θέση (αναμενα λαμπάκια), κ μιλούσες μέσω Bluetooth?

@faniaros Δεν είναι μεταΠρωταπριλιάτικο αστείο αυτό που ρωτάω ε! 

Ήταν πάνω στη μίζα και το είχα γυρίσει προηγουμένως μία στα γρήγορα στην πρώτη σκάλα για να σβήσουν τα φώτα.

Δε μιλούσα μέσω Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα παιδιά.
Polo 1.4 TDI 2015, η απλούστερη έκδοση Conceptline με έξτρα RCD510 Composition colour. Trip computer η συγκεκριμένη έκδοση δεν διαθέτει. Μπορείς να βλέπεις μόνο τη μέση κατανάλωση διαδρομής μέσω της εφαρμογής Think Blue.
Το περασμένο Σαββατοκύριακο κάποια στιγμή κάθισα μες στο αυτοκίνητο με σβηστό κινητήρα για να κάνω κάτι τηλέφωνα. Είχα το κλειδί στη μίζα. Κάποια στιγμή και ενώ μιλούσα πάτησα το κουμπί CAR ενώ πριν ήταν σε RADIO. Εκεί μου έπεσε το τηλεφωνο και θα καταλάβετε γιατί:
ενώ δεν έχω trip computer, είδα την εικόνα που επισυνάπτω (τη βρήκα στο Ίντερνετ, μιας και στην προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία και να μη διακόψω την κλήση, από την έκπληξή μου μού έπεσε το τηλεφωνο). Οι 4 κεντρικές ενδείξεις ήταν με παύλες, κάτω δεξιά όμως έγραφε αυτονομία, που -μιας και πλέον έχω μάθει πάνω κάτω την αυτονομία των παυλών πετρελαίου στο καντράν- συμπίπτει με την πραγματική αυτονομία.
Η αλήθεια ειναι πως δεν πίστευα στα μάτια μου, η εικόνα έμεινε για 3-5 δευτερόλεπτα στην κεντρική οθόνη και μετά εξαφανίστηκε (δε θυμάμαι δυστυχώς αν πάτησα κατι εγώ και την εξαφάνισα).
Έχει τύχει κατι αντίστοιχο σε κανέναν; 
Η αλήθεια ειναι πως χάρηκα που είδα τη συγκεκριμένη απεικόνιση και απλώς ψάχνω μπας και τελικά με καποιο τροπο έχω trip computer & δεν το ξερω (προφανώς ούτε αυτοί που πουλούσαν το αυτοκίνητο της συγκεκριμένης έκδοσης το 2015).
IMG_6499.JPG.764c050f58d176f21ff29e902b3ff987.JPG

Έχω ψάξει μήπως καταφέρω να έχω κι εγώ με κάποιο τρόπο trip computer αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα, μόνο από το think blue μέση κατανάλωση. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, όχι δεν είναι φίλε μου. Αυτό είναι το "standard" λογισμικό του trip computer. Έτσι είναι στο Golf μου. Σου επισυνάπτω φωτογραφία. e37d1cb456a5425a65f9273b3561048d.jpg
Οι παυλες που είχες οφείλονται στο ότι δεν είχες γυρισμένο το κλειδί. Φαίνεται πως όταν δεν είναι γυρισμένη η μίζα, δεν τρέχει το Think Blue, οπότε σου έβγαλε το άλλο λογισμικό. Όταν δουλεύει το αμάξι, στην οθόνη του Think Blue υπάρχει το "κουμπί" κάτω αριστερά "view" όπως στη φωτογραφία μου? Αν όχι, δοκίμασε να πατήσεις ξανά το κουμπί car και λογικά θα αλλάξει από την οθόνη του Think Blue σε άλλες οθόνες και ενδεχομένως στην οθόνη της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρες στην παρέα.

Νομίζω πως το κουμπί που αναφέρεις @faniaros δεν υπάρχει, υπάρχουν άλλα, θα το ελέγξω. 

Έχω την αίσθηση πως αυτό έγινε, μιας και ήμουν πολλή ώρα στο αυτοκίνητο με τηλεφωνα. Δηλαδή επειδή το σύστημα έμεινε καμποση ώρα στην αναμονή, εμφάνισε την οθόνη αυτή που δεν είχα ξαναδεί ποτέ. Έκανα τις κινήσεις που θυμόμουν πως είχα κάνει από τη στιγμή που ξεκλείδωσα το αυτοκίνητο, περίμενα αρκετή ώρα, δυστυχώς δεν ξαναεμφανίστηκε. Έψαξα και το μενού, δε βρήκα κάτι. Μάλλον θα έκανα καποιο συνδυασμό κινήσεων και επιλογών που οδήγησε στην εμφάνιση, δεν εξηγείται αλλιώς.

Παιδιά όταν το είδα δεν πίστευα στα μάτια μου, νόμιζα πως έχει ανοίξει καμιά διαγαλαξιακή πύλη σε κάποιο παράλληλο σύμπαν και μου κανει πλάκα ο Θεός! Χαχαχχαχαχαχα!

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Βρήκα αυτό το βιντεάκι: 

 

Στο 1'40'' δείχνει την επιλογή "Driving data", που λείπει από το δικό μου.

Και όμως, με κάποιο ανεξήγητο τρόπο, μου έδειξε την εικόνα του 1'05''.

Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με το λογισμικό που μου έχουν περάσει στο Composition Colour, μήπως υπάρχει δηλαδή έκδοση λογισμικού που εμφανίζει και την επιλογή "Driving data".

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η επιλογή Driving Data να λείπει σε σένα φίλε μου επειδή υποτίθεται ότι δεν έχει Trip Computer (λέω υποτίθεται διότι σίγουρα έχεις κάποιας μορφής για να μπορεί να σου υπολογίζει ο,τι χρειάζεται το Think Blue Trainer). Απλά μάλλον είναι "κλειδωμένο" κ ίσως χρειάζεται επέμβαση με VCDS για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι πάντως να είναι κάτι τόσο απλό φίλε μου όσο μια κωδικοποίηση κ να αποκτήσεις το Trip! Έχω εγώ OBDELEVEN πάντως, αν είσαι Γιάννενα ή Δυτική Μακεδονία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

[mention=23333]faniaros[/mention] χααχαχααχα να είσαι καλά, αν ανέβω προς τα πάνω από την παλιοΑθήνα, θα σε έχω στα υπόψιν :rock:

Χαχαχα ε είσαι λίγο μακρυά φίλε!
Link to comment
Share on other sites

[mention=27264]sokratis91[/mention] μήπως έχεις VCDS να τσεκάρεις;
Καλή σκέψη από φίλο [mention=23333]faniaros[/mention] :thumbsu:

Ναι είχα κοιτάξει, αλλά δεν είχα βρει τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

οκ παίδες, ευχαριστώ. Έψαξα λίγο και σε forums άλλων χωρών, δε βρήκα κάτι. Θα ρωτήσω στο συνεργείο όταν πάω (παραδόξως, έχω να πάω καιρό :phew:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.