Jump to content
thanos_pc

Ξεκίνημα με ταχύτητα στο κιβώτιο...

Recommended Posts

Θα κάνω μία βλακωδης ερώτηση.. εχω ένα golf v gt και γενικά πολλές φορές ξεχνιέμαι και από γρηγοραδα βάζω μπροστά την μηχανή με την πρώτη στο κιβώτιο..Είχα ακούσει ότι έτσι μπορεί να καβαλήσει δόντι η καδενα..Ισχύει κάτι τέτοιο;; Η να δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς ότι έχεις πατημένο συμπλετκη όταν βάζεις μπρος. Το 7ρι μου δεν παίρνει αν δεν πατάς συμπλετκη. Από τι στιγμή που πατάς συμπλετκη, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ να μην έχω πατημένο συμπλέκτη εννοώ να μπω και αφηρημένα να βάλω μπροστά με ταχύτητα και να μην πάρει μπροστά καθώς έχει την ταχύτητα μέσα..Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να καβαλήσει δόντι η καδενα;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πρώτα από όλα φίλε μου ότι μπορείς να βάλεις μπρος χωρίς συμπλετκη? Αν θες, δοκίμασε με νεκρά στο κιβώτιο να βάλεις χωρίς να πατάς συμπλετκη. Λογικά δεν θα παίρνει και άδικα αγχώνεσαι. Τα πιο τεχνικά θα στα απαντήσει κάποιο παιδί που έχει ασχοληθεί περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, προσπάθησε να σου γίνει συνήθεια όταν βάζεις μπρος το αυτοκίνητο να είναι σε νεκρά κ το πόδι σου στον συμπλετκη.

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ οτι παίρνει μπροστά ... δεν παίρνει προφανώς απο την στιγμή που έχω πρώτη μεσα στο κιβώτιο...κλωτσάει απλά... απλά έχω την απορία αν σε αυτή την φάση υπάρχει κύνδινος να καβήσει δόντι η καδένα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε συνήθεια σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο να βάζεις μπρος πατώντας το συμπλέκτη.

Αν είναι κρύο και πάει για cold start ναι μπορεί και να φύγει.

 

Έχω την εντύπωση ότι είσαι νεαρός, καλό είναι να το κάνεις συνήθεια να τσεκάρεις το λεβιέ αν είναι στο νεκρό και μετά να

βάζεις μπρός, ώστε να σου μείνει στα μετέπειτα οδηγικά σου χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω κι εγώ την ίδια απορία και απ'ότι βλέπω δεν απαντήθηκε.

Έχω ξεχαστεί και κάποιες έχω πάει να βάλω μπρος με πρώτη χωρίς να πατάω συμπλέκτη.

Δεν πήρε εννοείτε κλώτσησε λίγο και έσβησε, το θέμα είναι τι βλάβη μπορεί να προκληθεί απο αυτο.

Έχω παρατηρήσει ότι οπότε ξεχνιέμαι και το κάνω αυτό μετά όταν ξεκινάω το αμάξι κάνει θόρυβο σαν να ξεκινάει με πολύ περισσότερες στροφές απ'ότι κανονικά και πρέπει να το πηγαίνω στο συνεργείο για να σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απαντήθηκε ?

Έχει χαθεί κάθε έννοια λογικής πλέον.. βάζε μπρος με ταχύτητα εσύ.

Βάζε όπισθεν καλύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το λένε οι δάσκαλοι οδήγησης.

Το έσχατο μέτρο αποφυγής σύγκρουσης με τρένο, όταν σβήσει και δεν παίρνει ξανά εμπρός πάνω σε γραμμές, είναι πρώτη ταχύτητα και μίζα (προϋπόθεση το μηχανικό κιβώτιο).

Επίσης η ζωή δεν μας ζητάει να γίνουμε μηχανικοί, αλλά δυο βασικές γνώσεις για το ρημάδι που χειριζόμαστε πρέπει να αναζητούμε την απόκτηση τους.

Πάρτε κάποιο βιβλίο να διαβάσετε για να λύσετε βασικές απορίες. Και σε εσάς θα φανούν χρήσιμες και κάποιον άλλο μπορείτε να βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα οτι Το εκανα κι οταν εμεινα απο συμπλεκτη πριν χρονια και το εσβηνα στα φαναρια. Ευτυχώς ήταν 2 τη νύχτα με άδειους δρομους. Και Το τρένο σωστό!

Δεν ρωτησε ομως για εκτακτες αναγκες, πεταξε απλα μια κοτσανα.

πιθανότατα μια μερα θα κοπανησει κανενα αυτοκινητο ή κανενα ντουβαρι ή πεζο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι μπήκε ρώτησε και από τότε δε ξαναμπήκε. Ούτε ο ίδιος δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει αν απαντήθηκε σήμερα αυτό το τεράστιας σημασίας ερωτημα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.