Jump to content
Thanos

Golf 7 1.6TDI Πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ειμαι κάτοχος ενός Golf 7 1.6 Tdi και έχω κάνει περίπου στα 32000χλμ 

Το αμαξι μετά τα 19000χλμ άρχισε να κάνει συχνά αναγγενηση περίπου κάθε 200χλμ (έβαζα μόνο v power)

Ξαφνικα μερικές φορές μου άναβε το λαμπάκι της προθερμανσης μόλις άναβα το αμαξι  χωρίς όμως να γράφει κάποιο σφάλμα στον εγκέφαλο . Μόλις έσβηνα και ξανα άναβα το αμαξι όλα ήταν εντάξει.

Εδω να σημειώσω ότι το αμαξι δεν πήγαινε μερικες φορες πάνω από 170 και είχε αυξηθεί ελαφρώς η κατανάλωση.

Αφου αυτό συνέχισε για λίγο καιρό ξαφνικά μια μέρα εν ώρα οδήγησης μου άναψε πάλι αυτό το λαμπάκι και έτρεμε όλο το αμαξι. Σταματάω σβήνω το αμαξι το ξανα βάζω μπροστά  πάω στην αντιπροσωπεία και στο διαγνωστικό έβγαλε θέμα στον αισθητήρα τουρμπίνας και στην βαλβίδα EGR.

Τελικά με τα πολλά μου άλλαξαν αισθητήρα τουρμπίνας και φαίνεται σαν να φτιάχτηκε το αμαξι ανεβάζει κανονικά χιλιόμετρα και η κατανάλωση είναι φυσιολογική αλλά αναγέννηση συνεχίζει και κάνει κάθε 250χλμ και μερικές φορές ζορίζεται να πάρει μπροστά 

Επίσης εδώ να σας πω ότι άλλαξα καύσιμο και πλέον βάζω από Ελιν το crystal.

Τα χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά είναι περίπου 15 μέσα σε πόλη και αλλά 5 σε περιφερειακό  και κάθε Σαββατοκύριακο κάνω περίπου 120χλμ σε εθνική 

Επειδη μίλησα με αρκετούς μάστορες (επειδή στην αντιπροσωπεία μου έλεγαν ότι δεν πάει πάνω 170 επειδή δεν έχει ανοίξει το μοτέρ ακόμα) επιμένουν ότι το θέμα το έχει η EGR.

Θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη ή αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

 

Edited by Thanos
Link to comment
Share on other sites

αισθητηρας τουρμπινας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις αναγεννησεις, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κ το Avio, εγώ το χρησιμοποιώ αποκλειστικά κ δεν είχα θέμα μέχρι τώρα (χτύπα ξύλο).

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , nikdev said:

αισθητηρας τουρμπινας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι τελικά μου άλλαξαν αισθητήρα τουρμπίνας επειδή το είχε εμφανίσει σαν σφάλμα μαζί με την βαλβίδα Egr.

 

7 hours ago , faniaros said:

Για τις αναγεννησεις, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κ το Avio, εγώ το χρησιμοποιώ αποκλειστικά κ δεν είχα θέμα μέχρι τώρα (χτύπα ξύλο).

Κάθε ποσά χιλιόμετρα σου κάνει αναγέννηση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή σχεδόν όλα τα χιλιόμετρα τα κάνω σε αυτοκινητόδρομο, πολύ σπάνια καταλαβαίνω αναγέννηση. Απλά, από παιδιά που το χρησιμοποιούν ακούω για 500-600 χλμ, πάνω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Ποιον εννοεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , nikdev said:

Ποιον εννοεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

G31 λέγεται 

 

15 hours ago , faniaros said:

Φίλε μου επειδή σχεδόν όλα τα χιλιόμετρα τα κάνω σε αυτοκινητόδρομο, πολύ σπάνια καταλαβαίνω αναγέννηση. Απλά, από παιδιά που το χρησιμοποιούν ακούω για 500-600 χλμ, πάνω κάτω...

Εμένα κάνει κάθε 250-300 με Ελιν crystal 

Με v power μου κάνει κάθε 200

Εγω κάνω 70 χιλιόμετρα μέσα σε πόλη  και 150-200 σε εθνική 

Αυτα γίνονται εβδομαδιαίως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,είμαι κάτοχος golf 6tdi καραβαν, μου παρουσιάζει εναν ήχο στην εκκίνηση.Δλδ ακούγεται ένας έντονος ήχος μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή μετά σταματάει ..τι θα μπορούσε να είναι ;; Να υπογραμμίσω ότι δν ανάβει κανένα λαμπάκι καμία ένδειξη ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα .Το αμάξι έχει μια βδομάδα που το αγόρασα και απογοητευτικά πολύ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δν μ ανέφερε ......

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex26 said:

Καλησπέρα ,είμαι κάτοχος golf 6tdi καραβαν, μου παρουσιάζει εναν ήχο στην εκκίνηση.Δλδ ακούγεται ένας έντονος ήχος μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή μετά σταματάει ..τι θα μπορούσε να είναι ;; Να υπογραμμίσω ότι δν ανάβει κανένα λαμπάκι καμία ένδειξη ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα .Το αμάξι έχει μια βδομάδα που το αγόρασα και απογοητευτικά πολύ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δν μ ανέφερε ......

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάνει κάθε 250-300 με Ελιν crystal  Με v power μου κάνει κάθε 200

Εγω κάνω 70 χιλιόμετρα μέσα σε πόλη  και 150-200 σε εθνική 

Αυτα γίνονται εβδομαδιαίως.

 

Πολυ συχνά σου κάνει,συνήθως όπως γράφει και ο Φάνης ποιο πάνω,κάθε 500-600 κάνει και το δικό μου όπου και εκεί κυμαίνονται σε φυσιολογικά πλαίσια. Κοίταξε ο ντίζελ κινητήρας όντος αργεί να ανοίξει,το δικό μου με 16αρα ζάντα στα 15.000χλμ όταν το είχα πάτησει τελική μου έβγαλε 195χλμ/ώρα τώρα έχω 59.000χλμ και με 19αρα ζάντα μου βγάζει τελική 200 ,με την 16αρα 220, αυτή είναι και η τελική του δεν πάει άλλο εκτός και αν το πειράξεις με κανα προγραμμα.

Τώρα κάτι άλλο,τι θερμοκρασία σου ανεβάζει στην αναγέννηση? Επίσης το αφήνεις να τελειώσει η αναγέννηση η την διακόπτεις?παράδειγμα,όταν θες να παρκάρεις και να σβήσεις ενώ κάνει αναγέννηση τι κανείς?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.