Jump to content
tigray

TDI 2.0 190 or TSI 1.4 150?

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Βλέπω να παίζει πολύ το 0-100 στη συζήτηση & δε μπορώ να καταλάβω αν όντως ειναι τόσο σημαντικό για εσένα ή οχι. Αν ειναι τόσο πολυ, παρε το TSI, ειναι όντως πιο σπίρτο, αν οχι μέχρι τα 100, τουλάχιστον μέχρι τα 70-80km/h.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω να παίζει πολύ το 0-100 στη συζήτηση & δε μπορώ να καταλάβω αν όντως ειναι τόσο σημαντικό για εσένα ή οχι. Αν ειναι τόσο πολυ, παρε το TSI, ειναι όντως πιο σπίρτο, αν οχι μέχρι τα 100, τουλάχιστον μέχρι τα 70-80km/h.

Από που βγαίνει αυτό το TDI 190 έχει 7.9 και το TSI έχει 9.2??? Αλλά έχεις δίκιο δεν έχει σημασία το 0-100.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά .την διάφορα  των 190ps την βλέπεις πάρα πολύ φορτωμένος όπως λέει και ο patroklos άλλα και σε δύσκολες στιγμές manual η sport mode (σημαντικό ).

 εθνική   καμπή - Ιωάννινα ανηφόρα 5 άτομα με full portpackage  170-180 Km για πλάκα με μισό γκάζι και με βροχή!!!

επίσης η τελική ξεπερνά τα  210 km  σε ευθεία .οι χώροι ενώ δεν σου γεμίζουν το μάτι είναι υπεραρκετοί λόγω της πολύ μεγάλης άνεσης των πίσω θέσεων που μπορούν

να μετακινηθούν  μπρος  χωρίς πρόβλημα για τούς επιβάτες . 

η τετρακίνηση είναι πολύ σημαντική (αν πηγαινεις off road ) .πήρε φίλος μου το απλό και το μετάνιωσε .

 

my car: 2.0 DTI 4MOTION 190PS EXLUSIVE +

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tigray Επειδή ξέρω ότι ψάχνεις αιτία να δικαιολογήσεις την αγορά του 2.0tdi, θα σου δώσω μια αφορμή.

1o στάδιο να υπολογίζεις 240ps και 50kg ροπή.

Πήγαινε να το κλείσεις..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις και την καλη θέληση να με βοηθησετε!

@nikdev καλα το καταλαβες οτι ψάχνω δικαιολογία...

 Σπάω το κεφάλι μου να βρω μια λυση γιατι απο τη μια θελω ρεπριζ και επιταχύνσεις και απο την αλλη 99% θα την βγάζει το καημένο στη κίνηση μεσα στην πρωτεύουσα με ενα ταξίδι το χρονο στο χωριο(Τρίπολη-ούτε καν χωματόδρομο δεν εχει ως εκει), απο την αλλη το θελω πλούσιο, απο την αλλη ακούω όλο αυτον τον πολεμο προς τα ντίζελ, απο την αλλη εκανα αμαν να πουλήσω την 335 και το γκολφ GTI για να μην πληρώνω φόρους κερατιατικους κλπ κλπ κλπ...Τεσπα σας κούρασα για τα καλα!

Με βλεπω προς TSI για να καταφερω να προσθέσω και καμία ηλιοροφή. @diogoΤο 190 exclusive Ξεκιναει απο τα 44.000 χωρις κανενα έξτρα...Μακαρι να το άντεχα οικονομικά αλλά...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις και την καλη θέληση να με βοηθησετε!
[mention=5289]nikdev[/mention] καλα το καταλαβες οτι ψάχνω δικαιολογία...
 Σπάω το κεφάλι μου να βρω μια λυση γιατι απο τη μια θελω ρεπριζ και επιταχύνσεις και απο την αλλη 99% θα την βγάζει το καημένο στη κίνηση μεσα στην πρωτεύουσα με ενα ταξίδι το χρονο στο χωριο(Τρίπολη-ούτε καν χωματόδρομο δεν εχει ως εκει), απο την αλλη το θελω πλούσιο, απο την αλλη ακούω όλο αυτον τον πολεμο προς τα ντίζελ, απο την αλλη εκανα αμαν να πουλήσω την 335 και το γκολφ GTI για να μην πληρώνω φόρους κερατιατικους κλπ κλπ κλπ...Τεσπα σας κούρασα για τα καλα!
Με βλεπω προς TSI για να καταφερω να προσθέσω και καμία ηλιοροφή. [mention=30226]diogo[/mention]Το 190 exclusive Ξεκιναει απο τα 44.000 χωρις κανενα έξτρα...Μακαρι να το άντεχα οικονομικά αλλά...
 
 

Σε καταλαβαίνω αλλά σε αυτήν την ζωή :
1ον τα γούστα πληρώνονται &
2oν ότι πληρώνεις παίρνεις ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Άρα για να συνοψίσω βρίσκω τα εξής θετικά - αρνητικά:

Θετικά:

1.4 TSI DSG: Ζωντανο, 250 κιλά ελαφρύτερο, κατανάλωση για βενζινοκίνητο SUV, ηχος κινητήρα, βελούδινη αθόρυβη λειτουργία, τελη-φοροι, 6Κ φτηνότερο

2.0 TDI DSG 4motion: Επιδόσεις-ροπάκλα-τελική(αλλα μετρια αισθηση κατα πολλους), 4κίνηση, κατανάλωση για 4κινητο τέρας, 7ταχυτο αυτοματο

Αρνητικά:

1.4 TSI DSG: μπροσθιοκίνητο, χαμηλοτερες ρεπριζ/τελική, 6ταχυτο αυτοματο, βενζινη ακριβότερη από το ντίζελ

2.0 TDI DSG 4motion: 250 κιλά βαρύτερο (με τεμπελικη αισθηση?), θορυβος κινητήρα, adblue , 440 φορος πολυτελειας, 280 τελη, οχι πρασινος δακτύλιος, ρυπογονος ντιζελ με ρετσινιά ντιζελγκειτ, 6Κ ακριβοτερο, DPF φθορά εντός πόλεως, αγνωστη μεταπωλητικη αξία, ακριβότερα σερβις(+100ευρω κατά καρέντα).

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και συνδρομή σας, κλίνω προς το 1.4 αλλά θα κάτσω να ψάξω να τα οδηγήσω ξανά και τα 2 να σιγουρευτώ.

Πάντως, ότι πληρώνεις παίρνεις όπως είπε και ο φίλος μας @diogo :-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντιπροσωπεία να τα δεις καπάκι και τα δυο?

 

 

To Ateca το είδες καθόλου? Προτείνω να το δείς. (Είναι και πιο γρήγορο στην έκδοση 1.4)

ΕΔΩ κ

ΕΔΩ

2.0 Tdi Comparison

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει το Ateca και ηταν και ενας λογος παραπανω που κοιταζω τον 1.4, επειδη υπαρχουν παρα πολλα βιντεακια στο Ateca να δειχνει τις επιδοσεις του.

Φυσικα ο Τιγρης ειναι πιο αργός ως πιο βαρύς αλλα εμφανισιακά και σε χώρους τον προτιμω και πάλι.

Η πλακα ειναι πως εχω δει ολα αυτα τα βιντεάκια ;-) Βασικα το εχω κάψει 2 μηνες τωρα εχω δει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει..τα βλεπω στο ξυπνιο και τον υπνο μου, παραμιλαω και λεω αλογα, ροπες, τιμες, λιτρα κλπ χαχα ειμαι αρρωστος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Tiguan είναι αρκετά πιο αργό.. :lol::lol: όχι απλά αργό. 

Εξωτερικά να σου πω την αλήθεια η νέα γραμμή της VW με τις ρίγες στη γρύλια δεν μαρέσει σε κανένα νέο μοντέλο (Tiguan, Passat Κλπ.

Γενικά έγινε πολύ συντηρίκλα.

Σκέψου 1 sec έως τα 100χλμ, μετά ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα.

Γκάζι ζήτησες γι΄αυτό στα λέω. :devil:

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[mention=30548]tigray[/mention] Επειδή ξέρω ότι ψάχνεις αιτία να δικαιολογήσεις την αγορά του 2.0tdi, θα σου δώσω μια αφορμή.
1o στάδιο να υπολογίζεις 240ps και 50kg ροπή.
Πήγαινε να το κλείσεις..

Ποια εταιρεία είναι αυτή και δεν την έχω βρει εγώ?? Πρώτο στάδιο???

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nikdev said:

Σκέψου 1 sec έως τα 100χλμ, μετά ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα.

Γκάζι ζήτησες γι΄αυτό στα λέω. :devil:

Εχω δει αρκετα βιντεάκια και όντως το Ateca τα καταφερνει στα 8"! 

Η αλήθεια ειναι πως απο κοντα μου φάνηκε αρκετή η διαφορά στους χώρους και όσο για την εμφανιση είναι θέμα υποκειμενικό βέβαια...!

Θα συμφωνήσω οτι η απλή έκδοση Ateca μάλλον είναι πιο εντυπωσιακή απτό γυμνό Tiguan...αλλά δεν το κόβω τόσο κομψό και διαχρονικό.

Edited by tigray
Link to comment
Share on other sites

Ό πατέρας μου πήρε πριν λίγες μέρες το 1.4 r LINE dsg 4 motion.

Τρια πράγματα που παρατήρησα σε σχέση με το δικό μου είναι ότι έχει μικρότερα φρένα και ένα περίεργο πράγμα.

Εγώ φουλ με δύο παιδιά και αυτός με δύο άτομα και οι δύο με cruise control στα 120 χλμ τον πέρναγα.

 

Μαλλον οι 19αρες με τα 255 κοβουν  πολύ.

 

Τέλος η διαφορά στην κατανάλωση κυμάνθηκε στα 1.3 λίτρα στην εθνικη υπέρ του diesel.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα,εχεις διαβασει τοVW Tiguan 2016 - αγορά! που γραφω οτι το εργοστασιο το δινει στα 9.0 δευτερολεπτα το 1.4 150ρι dsg 4μτιον των 1600 κιλων και που το μετρησα με το vbox και βγηκε 9.3 που ειναι παραπολυ καλο για το βαρος του...αμα τρελενεσαι με την ροπη φτανει μεχρι τα 32 κιλα με προγραμματισμο εντος εγγυησης με τα racechip,αλλιως apr οπου ειναι καλα για οικογενειακο...θα σου λεγα να σε παω βολτα να δεις κ το δικο μου στειλε μου μυνημα να κανονισουμε να σου φυγει η περιέργεια.να μετρησουμε και του πατερα σου αμα θες που φανταζομαι ειναι μπροστινη κινηση και ποιο ελαφρυ ακομη.τις καμερες μην τις πιστευεις...γιατι ετσι το 150ρι το diesel με το 150 το 1.4 στο βιντεο δειχνουν να ειναι ακριβως τα ιδια....

η να σε παρω βολτα με το 75 κιλα ροπης   του γκολφ να μην αγορασεις ποτε τιγκουαν...χαχαχα

 

για μενα παρε το 1.4 το μπροστινη κινηση φουλ οτι μπορεις βαλτου και νετα...λιγο γκαζι ακομη γινεται να του βαλεις αμα θες ποιο μετα.εχεις γλυτωσει με τις κυβερνησεις και τα κολπα τους με τα διλιτρα και τα χαρατσια τους...θα ειναι πολυ καλη επιλογη που θα συμβιωνεις μαζι της και θα δικαιολογει τα χρηματα της καθε μερα που θα μπαινεις μεσα σε αυτο...το γκαζι βρε φιλε δεν το χρειαστηκα σε αυτο το αμαξι με το παιδι μεσα.σε ταξιδια μονος μου το χω δει να τερματιζει 200 με 210 επιασα αλλα τι να το κανεις αφου ηταν κινητο τειχος...για μενα η τετρακινηση την χρησιμοποιησα σε κανα φαναρι για να χωθω πχ η σε ταξιδια που εκανα στην Πελοπόννησο μονο εκτος οδικου δικτυου

 

ααα το οτι τον περναγες σου εχει περασει απτο μυαλο οτι το κοντερ του τιγκουαν χανει χλμ....και ομως...γιατι με το γπς δειχνει περισσοτερα απο οτι παει ...χαχαχαχ

 

 

ααα

και για την μετωπωλητικη αξια κατσε να δεις που θα βρωμησει ο τοπος απτα ντιεσελ οταν περασει η απαγορευση τους....εκει θα γελασει και ο καθε πικραμενος...

JF1kFv.jpg

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , XIONOULIS said:

εγω δεν καταλαβα,εχεις διαβασει τοVW Tiguan 2016 - αγορά! που γραφω οτι το εργοστασιο το δινει στα 9.0 δευτερολεπτα το 1.4 150ρι dsg 4μτιον των 1600 κιλων και που το μετρησα με το vbox και βγηκε 9.3 που ειναι παραπολυ καλο για το βαρος του...αμα τρελενεσαι με την ροπη φτανει μεχρι τα 32 κιλα με προγραμματισμο εντος εγγυησης με τα racechip,αλλιως apr οπου ειναι καλα για οικογενειακο...θα σου λεγα να σε παω βολτα να δεις κ το δικο μου στειλε μου μυνημα να κανονισουμε να σου φυγει η περιέργεια.να μετρησουμε και του πατερα σου αμα θες που φανταζομαι ειναι μπροστινη κινηση και ποιο ελαφρυ ακομη.τις καμερες μην τις πιστευεις...γιατι ετσι το 150ρι το diesel με το 150 το 1.4 στο βιντεο δειχνουν να ειναι ακριβως τα ιδια....

η να σε παρω βολτα με το 75 κιλα ροπης   του γκολφ να μην αγορασεις ποτε τιγκουαν...χαχαχα

 

για μενα παρε το 1.4 το μπροστινη κινηση φουλ οτι μπορεις βαλτου και νετα...λιγο γκαζι ακομη γινεται να του βαλεις αμα θες ποιο μετα.εχεις γλυτωσει με τις κυβερνησεις και τα κολπα τους με τα διλιτρα και τα χαρατσια τους...θα ειναι πολυ καλη επιλογη που θα συμβιωνεις μαζι της και θα δικαιολογει τα χρηματα της καθε μερα που θα μπαινεις μεσα σε αυτο...το γκαζι βρε φιλε δεν το χρειαστηκα σε αυτο το αμαξι με το παιδι μεσα.σε ταξιδια μονος μου το χω δει να τερματιζει 200 με 210 επιασα αλλα τι να το κανεις αφου ηταν κινητο τειχος...για μενα η τετρακινηση την χρησιμοποιησα σε κανα φαναρι για να χωθω πχ η σε ταξιδια που εκανα στην Πελοπόννησο μονο εκτος οδικου δικτυου

 

ααα το οτι τον περναγες σου εχει περασει απτο μυαλο οτι το κοντερ του τιγκουαν χανει χλμ....και ομως...γιατι με το γπς δειχνει περισσοτερα απο οτι παει ...χαχαχαχ

 

 

ααα

και για την μετωπωλητικη αξια κατσε να δεις που θα βρωμησει ο τοπος απτα ντιεσελ οταν περασει η απαγορευση τους....εκει θα γελασει και ο καθε πικραμενος...

JF1kFv.jpg

Σε εμενα απαντας γιατι δεν εχω καταλαβει.Δεν εχω μιλησει για 0-100 ουτε για γκαζια.

 

Απλα δυο παρατηρησεις εκανα.

 

Ο πατερας μου εχει ενα Golf GTI V Του 2005   με 270 αλογα και τωρα πηρε στα 60αντα του γιατι βαρεθηκε να ειναι στον θορυβο και στο πατωμα το Tiguan R-line 1.4 150ps 4MOTION DSG-6  2018 MODEL.

Εγω εχω το Tiguan advance + TDI 190PS 4 MOTION DSG-7  2017 MODEL.

 

Πηγαινοντας στο Βολο παρεα για στρωσιμο ειπαμε να το βαλουμε στο cruise control στα 120χλμ και δεν μπορουσα να σταθω απο πισω του γιατι πηγαινα πιο γρηγορα. Ετσι λοιπον μου δημιουργηθηκε μια απορια.Ειναι οι 19αρες ζαντες η κατι αλλο?

 

Τα φρενα τα μετρησα με μετροταινια και ειναι οντως πιο μικρα απο το δικο μου μαλλον λογω βαρους. 3mm πιο παχια και 3mm πιο φαρδια.

 

Οσο για την καταναλωση μαλλον επειδη ειναι καινουργιο εχει αυτην την διαφορα νομιζω οτι θα πεσει περιπου στο 0.5 τα 100χλμ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πατροκλε  σε σενα απαντουσα 

 

ααα το οτι τον περναγες σου εχει περασει απτο μυαλο οτι το κοντερ του τιγκουαν χανει χλμ....και ομως...γιατι με το γπς δειχνει περισσοτερα απο οτι παει ...χαχαχαχ

δεν ξερω αμα γινεται λογω ζαντων αλλα πιστευω οτι κανενα κοντερ δεν δειχνει 100% σωστα οταν μπορεις να το συγκρινεις με δορυφορικο μηχανημα επιδοσεων.απλα μια διαφορα πανω απο 5 χλμ θα ειναι ανησυχητική. εγω βλεπω 3 χλμ διαφορα πχ στο δικο μου.

τωρα για τα φρενα στα specs των μοντελων  θα τολενε αυτο...ακομη το ψαχνω ξερω οτι φοραει 312 δισκους απο οτι μου ειπανε στην αντιπροσωπεια σαν του γτι 5 απλα δεν εχω βρει ακομη υλικο για αυτο.

τα εβγαλες για να τα μετρησεις?

μετρησες και δισκους?

 

 

ξεθαβωντας  ποστ του 2017 και βλεποντας στο σχολιο σου σε χρονο τωρα,υπεθεσα οτι ολο ειναι στο στο τωρα και εβαλα τις επιδοσεις που ανεφερανε οι προηγουμενοι λαθος απο οτι καταλαβα γιατι δεν ειδα ημερομηνια στην αρχη του ποστ  παρα μονο του τελευταιου που ηταν στο φετος και στο τωρα ,

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2018 at 4:16 ΜΜ, XIONOULIS said:

πατροκλε  σε σενα απαντουσα 

 

ααα το οτι τον περναγες σου εχει περασει απτο μυαλο οτι το κοντερ του τιγκουαν χανει χλμ....και ομως...γιατι με το γπς δειχνει περισσοτερα απο οτι παει ...χαχαχαχ

δεν ξερω αμα γινεται λογω ζαντων αλλα πιστευω οτι κανενα κοντερ δεν δειχνει 100% σωστα οταν μπορεις να το συγκρινεις με δορυφορικο μηχανημα επιδοσεων.απλα μια διαφορα πανω απο 5 χλμ θα ειναι ανησυχητική. εγω βλεπω 3 χλμ διαφορα πχ στο δικο μου.

τωρα για τα φρενα στα specs των μοντελων  θα τολενε αυτο...ακομη το ψαχνω ξερω οτι φοραει 312 δισκους απο οτι μου ειπανε στην αντιπροσωπεια σαν του γτι 5 απλα δεν εχω βρει ακομη υλικο για αυτο.

τα εβγαλες για να τα μετρησεις?

μετρησες και δισκους?

 

 

ξεθαβωντας  ποστ του 2017 και βλεποντας στο σχολιο σου σε χρονο τωρα,υπεθεσα οτι ολο ειναι στο στο τωρα και εβαλα τις επιδοσεις που ανεφερανε οι προηγουμενοι λαθος απο οτι καταλαβα γιατι δεν ειδα ημερομηνια στην αρχη του ποστ  παρα μονο του τελευταιου που ηταν στο φετος και στο τωρα ,

Λοιπόν τι δικό μου έχει 340/30 τα μπροστινά φρενα θηρία!!!. Όποιος μπορεί να βρει πόσο έχουν τα 1.4  Tsi 4motion??? Με αριθμό πλαισιου γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.