Jump to content
giorgosdag

Προβλημα με υποβοηθηση τιμονιου

Recommended Posts

Καλημέρα παιδια έχω το td I 1.2 με 90.000 χιλιόμετρα και προχθές με τις βροχές μου άναψε η ένδειξη της υποβοήθησης τιμονιου και από τότε βάρυνε και το τιμόνι.. Πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο το έβαλε στον εγκέφαλο βρήκε λέει μια βλάβη αλλά δεν τον άφηνε να την σβήσει.... Με τα έκανα ταξίδι αρκετών χλμ και σε κάποια διόδια που σταμάτησα να πληρώσω έσβησε για ένα δευτερόλεπτο έφτιαξε και το τιμόνι αλλά μετά πάλι τα ίδια.... Ξέρει κανείς το μπορεί ν είναι? Αν πάω vw αντιπροσώπια θα την σβήσουν την βλάβη κ όλα καλά? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgosdag said:

Καλημέρα παιδια έχω το td I 1.2 με 90.000 χιλιόμετρα και προχθές με τις βροχές μου άναψε η ένδειξη της υποβοήθησης τιμονιου και από τότε βάρυνε και το τιμόνι.. Πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο το έβαλε στον εγκέφαλο βρήκε λέει μια βλάβη αλλά δεν τον άφηνε να την σβήσει.... Με τα έκανα ταξίδι αρκετών χλμ και σε κάποια διόδια που σταμάτησα να πληρώσω έσβησε για ένα δευτερόλεπτο έφτιαξε και το τιμόνι αλλά μετά πάλι τα ίδια.... Ξέρει κανείς το μπορεί ν είναι? Αν πάω vw αντιπροσώπια θα την σβήσουν την βλάβη κ όλα καλά? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Polo 1.2 tdi και εγω . Το τιμονι χρησιμοποιει και υγρα . Τα εχεις αλλαξει ποτε ; Στα 60κ που εχω περιπου , τα εχω αλλαξει δυο φορες για να αποφυγω ( ει δυνατον ) ζημια στο συστημα τιμονιου , κανενα υγρο δεν ζει για παντα στην μηχανη  .Νομιζω εχει ηλεκτρικη αντλια που τα κυκλοφορει .... αρα μαλλον αυτο θα φταιει σε εσενα .

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , O Palios said:

Polo 1.2 tdi και εγω . Το τιμονι χρησιμοποιει και υγρα . Τα εχεις αλλαξει ποτε ; Στα 60κ που εχω περιπου , τα εχω αλλαξει δυο φορες για να αποφυγω ( ει δυνατον ) ζημια στο συστημα τιμονιου , κανενα υγρο δεν ζει για παντα στην μηχανη  .Νομιζω εχει ηλεκτρικη αντλια που τα κυκλοφορει .... αρα μαλλον αυτο θα φταιει σε εσενα .

Παλιέ καλημέρα , για δώσε περισσότερα στοιχεία για το που είναι αυτά τα υγρά του ηλεκτρικού τιμονιού γιατί από ότι γνώριζα στα ηλεκτρικά υποβοηθούμενα τιμόνια υπάρχει μόνο ένας ηλεκτρονικά ελεγχόμενος ηλεκτρικός σερβοκινητήρας με μειωτήρα κατευθείαν πάνω στην κολώνα του τιμονιού.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, τώρα τι ψάχνεις.. ψύλλο στ΄αχυρα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nikdev said:

Βασίλη, τώρα τι ψάχνεις.. ψύλλο στ΄αχυρα.

Καλησπέρα παιδιά πήγα στην vw Κατερίνης... Το βάλανε στον εγκέφαλο... Δεν βάλανε άκρη και στείλανε email στα κεντρικά....σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν ότι μάλλον χρειάζεται αντλία τιμονιου η γνήσια 1000+ η μεταχείρισμενη δεν ξέρουν θέλει ψάξιμο.... Αλλά τους είπα ότι όταν περνάω από λακκούβες δουλεύει στιγμιαία και μου είπαν τότε πολυ πιθανό να μην κάνει καλή επαφή κάποιο καλώδιο και να το πάω από βδομάδα να το ψάξουν.... Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται λογικό να θέλει αντλία αλλά όταν περνάω από λακκούβες να δουλεύει....πιστεύω έχω θέμα με κάποιο καλώδιο.... Το λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , giorgosdag said:

μου είπαν ότι μάλλον χρειάζεται αντλία τιμονιου 

Αντλία τιμονιού σε ηλεκτρικό τιμόνι? πολύ περίεργο, εκτός και αν δεν είναι ηλεκτρικό αλλά υδραυλικό (μάλλον απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις σύμφωνα με αυτά που διάβασα και πιο πάνω) . Αν θα έχεις περισσότερα στοιχεία για το θέμα αργότερα κατατόπισέ μας, είμαι πολύ περίεργος να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον τυπο που φοραει μπορει να ειναι το κοινο κλασικο υδραυλικο με μηχανικη αντλια που περνει κινηση απο τον ιμαντα, μπορει να ειναι και ηλεκτρουδραυλικο που εχει αντλια εκτος ιμαντα, συνηθως πανω στην κρεμαριερα, μπορει να ειναι και ηλεκτρικο χωρις υγρα, με σεβρο πανω στην κολωνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την μαααακια την ειχα κάνει Εγώ παιδιά... Επειδή έβαλα Προβολακια και φώτα ημέρας led ξεβιδωσα την γείωση της ηλεκτρικής υποβοήθησης του τιμονιου και δουλευε μονο στις λακκούβες επειδή ακουμπούσε... Τεσπα τελικά το έψαξα κ το έλυσα μόνος μου το πρόβλημα.... Αλλά γενικά ευχαριστώ πολυ τα παιδια στην vw Κατερίνης Γτ βοηθησανε όσο μπορέσαν... Το τιμόνι είναι ηλεκτρουδραυλικο όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.