Jump to content
kostassa

Golf 6 1.4 122ps - Πτώση απόδοσης σε golf 6 122 (Χαλασμένο Μπεκ) [ΛΥΘΗΚΕ]

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Νέος κάτοχος ενός Golf 6 tsi  122ps (caxa)  και άσχετος εντελώς :mellow:. Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο και είναι μοντέλο 2012. Μετά από 1000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, τις τελευταίες μέρες παρατήρησα μικρό τρέμουλο στο ρελαντί κάποια σκορτσαρίσματα στις χαμηλές με 4η -5η. Σήμερα το αμάξι δεν είχε την ίδια απόδοση όπως πριν, ήταν πολύ πεσμένο σαν να μη δούλευε η τουρμπίνα. Έχει κανείς ιδέα το τι μπορεί να φταίει? Η σκάστρα έχω την εντύπωση πως λειτουργεί. Κάποιο λαμπάκι δεν μου έχει ανάψει. Σας ευχαριστώ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πολλά θα μπορούσε να είναι όπως πολλαπλασιαστές, μπουζί, κτλ. Μια επίσκεψη στον μηχανικό σου είναι νομίζω απαραίτητη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Θέμα βενζίνης μπορεί να είναι; Δοκίμασε με 100άρα όταν ψιλοαδειάσει από τωρινή βενζίνη & δες το.

Link to comment
Share on other sites

Με 100αρα απο ελιν δουλεύει απο προχθές. Ίσως ειναι και απο αυτο. Αν και σκέφτηκα οτι ίσως ειναι απο σκαστρα και βαλβίδα πίεσης τουρμπο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω check engine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Άρχισε από τα απλά. Δες το πως πάει με τη νέα βενζίνη.

Χιλιόμετρα έχει περίπου στα 60-70k να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Oκ, οπότε λογικό να σκέφτεσαι και άλλα πράγματα που μπορεί να φταίνε. 

Όπως πρότεινε και ο φίλος παραπάνω, αν δε σταματήσει, μια επίσκεψη σε συνεργείο ώστε να δεις αν έχουν αλλάξει τα βασικά από τα υπόλοιπα π.χ. φίλτρο αέρα,μπουζί, πολλαπλασιαστές, ελπίζω να βρεθεί εκεί το θέμα αν δεν είναι στη βενζίνη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα την λυση σήμερα μετά από 1 χρόνο ψαξιματος σε golf vi 122. Επαιζε στο ρελαντι και κομιαζε στην δευτέρα και τριτη ταχυτητα σαν μπουκωμενο. Ηταν βουλωμενα τα μπεκ της βενζίνης. Ο καθαρισμός τους ομως γίνεται ΜΟΝΟ με βγαλσιμο και υπέρηχους. Σώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , kostas31 said:

Εγω βρηκα την λυση σήμερα μετά από 1 χρόνο ψαξιματος σε golf vi 122. Επαιζε στο ρελαντι και κομιαζε στην δευτέρα και τριτη ταχυτητα σαν μπουκωμενο. Ηταν βουλωμενα τα μπεκ της βενζίνης. Ο καθαρισμός τους ομως γίνεται ΜΟΝΟ με βγαλσιμο και υπέρηχους. Σώθηκα.

Όχι στο 100% να το παρακολουθείς ..

100% λύση είναι η αλλαγή μπεκ με καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά λογο χρημάτων και για να επιβεβαιωσω οτι εφταιγαν αυτα, ξεκινησα με καθαρισμό. Από τα 4 μπεκ τα 2 καθαρισαν 100% και τα 2 καθαρισαν 95%. Ο μηχανικός ειχε καθαρισει τα δικα του στα 60.000 km και του βγαλαν προβλημα μετά απο 15000 km. Εβαλε μεταχειρισμένα και τωρα έχει 130.000km χωρίς πρόβλημα. Όμως ειναι ρισκο τα μεταχειρισμένα, όποτε αν μου ξαναπαρουσιαστεί το προβλημα θα παω για καινούργια. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.