Jump to content
zero

Golf IV σασμάν

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω ένα Golf IV 1.6 16v (bcb).

Ξεκίνησα την Δευτέρα να πάω μια εκδρομούλα, ξεπαρκάρω, ξεκινάω και δεν μου κούμπωνε η δευτέρα. Για την ακρίβεια φαινομενικά είχε κουμπώσει ο λεβιές, αλλά η ταχύτητα όχι, το αμάξι συμπεριφερόταν σαν να εχει νεκρά.

Έκανα κάποιες δοκιμές, όλες οι άλλες ταχύτητες κούμπωναν και δούλευαν νορμάλ η δευτέρα ποτέ. Σε κάποια φάση, κούμπωσα όπισθεν, ξαναδοκίμασα και έφτιαξε. Από τότε δεν το έχει ξανακάνει. Να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός και να το ξεχάσω ή το σασμάν μου ετοιμάζει κάνα δωράκι; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ένα μήνα μετά αποφάσισε να μην κουμπώνει την πρώτη στα καλά καθούμενα, πάλι αφού είχε προηγηθεί όπισθεν για να ξεπαρκάρω.

Αυτή την φορά το πρόβλημα είναι μόνιμο, δεν κατάφερα να το ξεσκαλώσω κάπως δυστυχώς. Γύρισα από την δουλειά ξεκινώντας με δευτέρα. Αύριο πάει συνεργείο και βλέπουμε.. :/

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις πως το κιβωτιο μας δεν ειναι με ντιζες αλλα με εναν μηχανισμο με κατι σιδερακια και πλαστικα.

προφτα μου χαλασε και εμενα και κουμπωνε μονο 3η και 4η.

αλλαξα ενα πλαστικο με κοστος δεκα ευρω και ειμαι κομπλε κοιτα και αυτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^ Αυτό ήταν πράγματι. Είχε χαλάσει ένα μικρό πλαστικό (10 πόντους) που παίζει τον ρόλο που είχε η ντίζα φαντάζομαι σε παλιότερα σασμάν.

9 ευρώ κόστος, όλα καλα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να πάρω απόφαση πως το αυτοκίνητο κάθε μήνα κάτι θα χαλάει. Αυτή την φορά τα νέα δεν είναι καλά, το σασμάν έβγαλε σοβαρό πρόβλημα στην πρώτη (θόρυβο - κάτι κοπανάει συγχρονισμένα, μόνο στην πρώτη και μόνο όταν δίνεις γκάζι), ο μηχανικός είπε πως πρέπει να λυθεί ..και βλέπουμε, αλλά το πιο πιθανό είναι να μην αξίζει η επισκευή, καλύτερα να αρχίσω να ψάχνω μεταχειρισμένο.

Σκέφτομαι να το παρατήσω έτσι μέχρι να σπάσει τελείως, δεδομένου πως η πρώτη σαν ταχύτητα δεν δουλεύει και πολύ ίσως αντέξει κάμποσο καιρό.

Είμαι αρκετά απογοητευμένος από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, μικρο-βλάβες (κάτι κομμένες βάσεις, κατι ηλεκτροβαλβίδες, κάτι θερμοστάτες κλπ.) τις συγχωρώ, αλλά διάολε, όχι σασμάν.

Καλύτερα με το σταρλετάκι που μια δεκαετία το εζησα χωρίς a/c, υδραλικά τιμόνια, χειροκίνητα παράθυρα κλπ., αλλά ζητούσε μόνο αναλώσιμα, και αυτά όχι και πολύ απαραίτητα...

 

Edited by zero
Link to comment
Share on other sites

βρες ενα σασμαν απο γκολφ 5 fsi εξαταχυτο.μαζι με λεβιε.

θα δεις αλλο αυτοκινητο.

ποσα χλμ εχεις?

*το κιβωτιο που εχεις ειναι απο τα πιο κοντα που εχει βαλει ποτε η μαμα σε γκολφακι.

οποτε να ξερεις πως με δευτερα ξεκιναει σχετικα ευκολα.

οταν μου χαλασε και μενα αυτο το πλαστικο ημουν μονο με τριτι μεχρι να φτασω συνεργειο...;)

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, λόγω κυβικών και έχει αρκετή ροπή στα χαμηλά ώστε να ξεκινάει σχετικά εύκολα με δευτέρα αν δεν είναι ανηφόρα.

Σήμερα για να έρθω στην δουλειά την πρώτη την χρησιμοποίησα μόνο όταν ξεπάρκαρα.. Πήρα μερικά τηλέφωνα, μου είπαν πως τα σασμάν στα 4ρια υποφέρουν από κάτι πριτσίνια που σπάνε, είναι αρκετά συχνό πρόβλημα. Τα αντικαθιστούν με βίδες για μεγαλύτερη αντοχή. Σκέφτομαι να το επισκευάσω.

Σε συνεργεία που ασχολούνται αποκλειστικά με σασμάν, πουλάνε 300€  επισκευασμένο με ένα χρόνο εγγύηση. Ίσως κάτι λιγότερο αν επισκευάσω το δικό μου, +100€ χοντρικά για το βάλε βγάλε. Θα κάνω μία έρευνα μήπως πετύχω και καλύτερες τιμές, αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον εμπιστοσύνης, ας μου πει.

 

Το δίλημμα μου είναι για το αν θα κάνω ταξίδι (300χλμ) έτσι ή όχι. Σίγουρα η πρώτη δεν θα ταλαιπωρηθεί καθόλου μεν, αλλά αν χορεύουν σπασμένα πριτσίνια μέσα δεν ξέρω μην τυχόν προκαλέσουν σοβαρότερη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

ταξιδι οχι με τπτ μη κανεις.

παρε ετοιμο επισκευασμενο αρκει να ειναι ιδιο ακριβως με το δικο σου.εννοω ιδιες σχεσεις.

πιο φθηνα δε θα βρεις με εγγυηση κιολας.τσαμπα χρονο θα χασεις και ισως και ολο το σασμαν αν το αφησεις κ αλλο ετσι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ένα βίντεο στο youtube από ένα jetta mk4 που έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

 

 

 

Το έχει βάλει σε ένα thread στο VWvortex, και στην περιγραφή γράφει  ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τα δικά μου (μονο στην πρώτη - μονο με γκάζι κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

bre ασε τις ονλαιν διαγνωσεις...!!!!!

πιο κατω απο 300 αυτο το σασμαν και μαλιστα ανακασκευασμενο δε θα το βρεις....

οι μαντραδες το δινουν 300 οπως ειναι...

τσαμπα χρονο χανεις και ρισκαρεις αντι για 300 να δωσεις παραπανω..!

με οσο πιο φιλικο τονο μπορω! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το επισκευασμένο, όλα καλά για την ώρα. Ελπίζω να μην επανέλθω σε κάνα μήνα με άλλα νέα.

Λίγο σφιχτό μου φαίνεται σε σχέση με το προηγούμενο, κουμπώνουν κάπως πιο δύσκολα οι ταχύτητες, αλλά φαντάζομαι πως με τον καιρό θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς από που το πήρα; Το σασμάν το βρήκα στην Σπ.Πάτση, http://www.vw-sasman.gr

Το άλλαξα στον Τσακουλέρη στην Λ.Αθηνων που προτείνεται από αρκετά μέλη εδώ μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.