Jump to content
gousias

Golf - Σκιάδιο Homelink (Διακόπτης Garage)

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αναζητώντας μία λύση για άνοιγμα και κλείσιμο της γκαραζόπορτας (ρολό) από σταθερό διακόπτη μέσα στο αυτοκίνητο, μέχρι τώρα αυτό που κατάφερα να βρω είναι δύο μοντέλα διακοπτών της Hormann, HSZ 1 BS και HSZ 2 BS. Δεν γνωρίζω περισσότερες πληροφορίες και τι απαιτείται για την λειτουργία τους, οπότε αν γνωρίζει κάποιος τρόπο για σταθερό διακόπτη γκαραζόπορτας μέσα στο αυτοκίνητο, όχι αποκλειστικά με αυτό που ανέφερα, θα ήταν μία σημαντική διευκόλυνση. 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ΒγαΖει σκιαδιο η vw με διακοπτη αν θες.

Παντως εγω στη γκαραζοπορτα ειχα το δικο της τηλεκοντρολ μεσα στο αμαξι και δεν ασχοληθηκα παραπανω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αμάξι έχεις?

Η λειτουργία ονομάζεται homelink και ξεκίνησε από το 4άρι.

Σαν ιδέα είναι καλή, σαν υλοποίηση το είδα στην πράξη σε 5άρι φίλου πριν χρόνια.

 

 

 

VSs44Rr.jpg

 

 

Αν έχεις Golf 4 όπως λες, ταιριάζει από Passat, διάλεξε το χρώμα και το αγοράζεις από αντιπροσωπεία.

Τα P/n μπορείς να τα δεις από πάνω.

 

 

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, με τη μόνη σκέψη αν μετά απο κάποιο διάστημα ο ήλιος θα μπορούσε να επηρεάσει το πληκτρολόγιο στο σκιαδιο εφόσον αυτο θα ήταν γυρισμένο προς τα έξω για προστασία απο τον ήλιο. Καθημερινά στη δουλειά το γυρίζω προς τα έξω για να συγκρατείται η εσωτερική ηλιοπροστασία που βάζω στο παρμπρίζ. Αξίζει τουλάχιστον να δω αν γίνεται στο δικό μου και το κοστος φυσικά. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ίσως αν υπήρχε δυνατότητα για πλήκτρα σε άλλο σημείο να ήταν ιδανικότερο τουλάχιστον απο προστασία απο ήλιο, ωστόσο είναι πιο πρακτικό αυτο ψηλά στο σκιαδιο.

 

Στην κονσόλα κεντρικά στη μέση για παράδειγμα.

 

Edited by activious
merge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2017 at 9:44 ΠΜ, gousias said:

Καλή ιδέα, με τη μόνη σκέψη αν μετά απο κάποιο διάστημα ο ήλιος θα μπορούσε να επηρεάσει το πληκτρολόγιο στο σκιαδιο εφόσον αυτο θα ήταν γυρισμένο προς τα έξω για προστασία απο τον ήλιο. Καθημερινά στη δουλειά το γυρίζω προς τα έξω για να συγκρατείται η εσωτερική ηλιοπροστασία που βάζω στο παρμπρίζ. Αξίζει τουλάχιστον να δω αν γίνεται στο δικό μου και το κοστος φυσικά. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ίσως αν υπήρχε δυνατότητα για πλήκτρα σε άλλο σημείο να ήταν ιδανικότερο τουλάχιστον απο προστασία απο ήλιο, ωστόσο είναι πιο πρακτικό αυτο ψηλά στο σκιαδιο.

 

Στην κονσόλα κεντρικά στη μέση για παράδειγμα.

 

http://www.ebay.com/itm/VW-Passat-Sun-Visor-w-HomeLink-Grey-OEM-Volkswagen-NOS-unused-/162508139564?hash=item25d63d6c2c:g:mFAAAOSwLEtYfKuj&vxp=mtr

http://uk-mkivs.net/topic/220224-vw-mk4-oem-sun-visor-homelink-garage-opener/

 

Edited by giannisb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα κουμπάκια στη κονσόλα και τα Σύνδεσα με τα τηλεκοντρόλ
d0cd23263a9b564ec52b61d520b5ddb9.jpg

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να εξασφαλιστεί η συμβατότητα με την εκάστοτε πόρτα όμως; Επίσης βλέπω δεν υποστηρίζει rolling codes


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σκιαδιο το ειχαμε βαλει σε φιλο με Εος που το πηρε απο ebay σε τιμη ξεφτιλα και δεν δουλευε με την δικη του γκαραζοπορτα,δηλαδη δεν αντεγραφε καποιες συχνοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα κουμπάκια στη κονσόλα και τα Σύνδεσα με τα τηλεκοντρόλ
d0cd23263a9b564ec52b61d520b5ddb9.jpg

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Σε τι αυτοκίνητο; Σε Golf 4 γίνεται;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν στο ταμπλό εκεί που εχει το διακόπτη alarm ότι εχει διαθέσιμη μια θέση. Που μπορώ να απευθυνθώ λέτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω κάτι κυρίως στην κονσόλα που εχει το alarm γιατί υπάρχει κενή θέση για διακόπτη ή στο λεβιέ ταχυτήτων όπως έβαλε ο φίλος φωτο πιο πάνω, δεν βρίσκω κάτι όμως. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει. Στο σκιαδιο το βλέπω λίγο με φόβο λόγω ηλίου που θα το ζεστάνει το καλοκαίρι κυρίως και μπορεί να κάνει ζημιά. Εκτός αυτού μου φαίνεται λίγο ακριβό

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , gousias said:

Προσπαθώ να βρω κάτι κυρίως στην κονσόλα που εχει το alarm γιατί υπάρχει κενή θέση για διακόπτη ή στο λεβιέ ταχυτήτων όπως έβαλε ο φίλος φωτο πιο πάνω, δεν βρίσκω κάτι όμως. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει. Στο σκιαδιο το βλέπω λίγο με φόβο λόγω ηλίου που θα το ζεστάνει το καλοκαίρι κυρίως και μπορεί να κάνει ζημιά. Εκτός αυτού μου φαίνεται λίγο ακριβό

αααααα κατάλαβα εσύ ψάχνεις μάλλον κάτι σαν και αυτό:

Πληροφορίες θα βρεις γι'αυτό κάπου μέσα σε αυτό το site (θα χρειαστείς translator εκτός αν ξέρεις ισπανικά..):http://www.vagclub.com/forum/forumdisplay.php?20-Modificaciones-y-Mejoras/page94&order=desc

Edited by giannisb
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν θες μόνο το σκιαδιο, αλλά και την μονάδα του homelink. 

Link to comment
Share on other sites

@ giannisb
Ναι αυτο φαίνεται πολύ καλή ιδέα κατα τη γνώμη μου. Θα έλεγα ιδανική αφού και το πλήκτρο λέει ESP όποτε δεν καταλαβαίνει και κάποιος άλλος τι είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά μετά την πρώτη φορά ξανά πατάει δυο φορές το κουμπί λογικά γιατί είναι όπως όλα αυτά που όταν πατηθούν μένει μέσα δηλαδή ανοικτό. Όποτε μάλλον θα υπάρχει αυτή η ιδιαιτερότητα;

Link to comment
Share on other sites



Στο 2ο σύνδεσμο του φόρουμ, δεν μου εμφανίζει τις εικόνες που εχει ποστάρει το μέλος. Αν κατάλαβα σωστά, στο σκιαδιο τα πλήκτρα δεν είναι φωτιζόμενα;
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , gousias said:

 


Στο 2ο σύνδεσμο του φόρουμ, δεν μου εμφανίζει τις εικόνες που εχει ποστάρει το μέλος. Αν κατάλαβα σωστά, στο σκιαδιο τα πλήκτρα δεν είναι φωτιζόμενα;

 

Τώρα οι φώτο δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίζονται (ίσως επειδή είναι παλιό thread) αλλά από μαμά δεν είναι με φωτιζόμενα  πλήκτρα αλλά μπορούν να γίνουν πολύ εύκολα  αυτό εξηγεί και ο golfmk4gr στο ukmkiv ο οποίος είναι Έλληνας και έχει κάνει διάφορες τέτοιες μοντίφες στο golf mk4 άμα θες μπορείς να ρωτήσεις και τον ίδιο και θα στα εξηγήσει καλύτερα από όλους, στο youtube θα τον βρεις και ως gsrsilver 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , gousias said:

Πως θα επικοινωνεί με την γκαραζοπορτα;

Εδώ είναι ο οδηγός του @NIKITAS TSI από το forum του VWEOSgr.

https://www.scribd.com/document/350900463/DIY-Διακόπτης-γκαραζόπορτας-VW-EOS-by-NIKITAS-TSI-vweosgr

Χρειάζεται να κολληθεί ο διακόπτης με τα σωστά σημεία της πλακέτας του τηλεκοντρόλ, ωστε να βραχυκυκλώνει και να δίνεται το σήμα όταν πατιέται το κουμπί, αλλά είναι πολύ καθαρή και εύκολη λύση.

Για παλιότερα αυτοκίνητα, βρίσκετε κάποιο αντίστοιχο κουμπί push-on που να ταιριάζει στο ταμπλό σας και κάνετε την υπόλοιπη διαδικασία.

 

(Νικήτα, αν για κάποιο λόγο δεν θες να φαίνεται ο οδηγός, στείλε μου μήνυμα ;) )

Edited by Candlemass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις μέχρι τώρα όλους!

 

Έχετε βρει κάποιο διακόπτη που να ταιριάζει και αισθητικά αλλά και να λειτουργεί σωστά; Από μία έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο, δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο τουλάχιστον εγώ.

Όσον αφορά το homelink, δεν ξέρω αν αξίζει εφόσον μπορεί να γίνει με την άλλη μέθοδο δηλαδή με ένα κουμπί push-on, όμως η μεν μέθοδος homelink μου μοιάζει πιο ολοκληρωμένη αλλά μάλλον πιο ακριβή ή δε άλλη μάλλον εξαρτάται από τον μάστορα που θα ασχοληθεί. Τουλάχιστον αν έχετε κάποιον υπόψη και μπορείτε να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Για Golf 5, EOS, Jetta, Scirroco κλπ παρόμοια, υπάρχει αυτό το κουμπί : https://www.aliexpress.com/item/TUKE-OEM-vw-Auto-OPS-Parking-Switches-Parking-Assisting-Button-Cable-Fit-VW-Jetta-Golf-MK6/32681871370.html?spm=2114.13010608.0.0.agSv8L

Δες μήπως σου κάνει κι εσένα ή βρείς για προγενέστερα μοντέλα αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.