Jump to content
gousias

Golf - Σκιάδιο Homelink (Διακόπτης Garage)

Recommended Posts

Παιδιά επανέρχομαι λίγο στο θέμα μιας και θέλω να το τελειώσω σύντομα.
Έχετε υπόψη πλήκτρο που μπορεί να μπει στην κεντρική κονσόλα του Golf 4, το οποίο να έχει διπλή δυνατότητα, δηλαδή να ανοίγει και να κλείνει το ρολό γκαραζόπορτα; Στο τηλεχειριστήριο που έχω έχει ένα κουμπί που ανοίγει κι ένα που κλείνει. Τώρα αν γίνεται να γίνει σε ένα κουμπί δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Θες δηλαδη να κανεις πατεντα, να ενσωματωσεις το τηλεχειρηστηριο σου στο ταμπλο πανω αν καταλαβα καλα.

Τα παρακατω κουμπια τα εχεις υποψην σου??

https://www.google.gr/search?q=1J0959768&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwih-7mAq57YAhUI16QKHdWBAJEQ_AUICigB&biw=1280&bih=679

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είχα δει κάτι, αλλά προσπαθώντας να βρω κάτι στο διαδίκτυο έβρισκα κυρίως για το 5 και μετά. Δεν καταλαβαίνω αν κάποιο έχει δυνατότητα και πως θα ανοίγει και κλείνει τη πόρτα; Δηλαδή αν πάρω αυτό που λέει funk ( παρεπιπτόντως γιατί ακριβως είναι αυτό το κουμπί κανονικά; ) πως θα λειτουργήσει, θα το πατάω μια φορά να ανοίξει η πόρτα και άλλη μια μετά για να κλείσει;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του καταιγισμού πληροφόρησης (και των αναπάντητων ερωτήσεων)... ΙΔΕΑ #852: επειδή έχει σπάσει η κονσόλα στην πόρτα οδηγού μαζί και οι διακόπτες των παραθύρων, σκέφτηκα αν αντί για κονσόλα με 2 διακόπτες, πάρω με 4 (αυτές που είναι για 5θυρα, όχι 3θυρα όπως το δικό μου) θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι 2 πίσω διακόπτες για άνοιγμα/κλείσιμο γκαραζόπορτας; Έστω κι αν χρειαστεί να μπει κάπου εκεί το τηλεχειριστήριο με κάποια πατέντα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το funk και τα αλλα ειναι μπουτον, οποτε πατας ανοιγεις, πατας κλεινεις, ακριβως οπως το κουμπιουτερακι σου, αλλα θα πρεπει να τα ανοιξεις και να παρεις εντολη απευθειας απο την επαφη τους, γιατι δεν ειναι ''ξερη'' επαφη, περναει μεσα απο αντιστασεις, αλλα αν αυτη η επαφη ειναι οπως τα τηλεχειρηστηρια των τηλεωρασεων με τις επαφες τις λαστιχενιες δεν ξερω αν μπορει να δουλεψει. Για των παραθυρων καλα το σκεφτηκες, αλλα και εκει πρεπει να ανοξεις τους διακοπτες και να παρεις απευθειας απο την επαφη, γιατι και εκει παρεμβαλονται αντιστασεις για τις εντολες, για των παραθυρων απο οσο ξερω γιατι τους εχω ανοιξει για καθαρησμα παλαιοτερα, αν θυμαμαι καλα οι επαφες βραχυκυκλωνουν πατοντας ενα στρογγυλο μικρο μεταλικο ταψακι πανω απο καθε επαφη, το οποιο ειναι κολημενο πανω στην πλακετα με κατι σαν ζελοτειπ. 

Link to comment
Share on other sites

 

Και το αλλο που μπορεις να κανεις, το οποιο ξεφευγεις απο το oem look, ειναι να παρεις ενα μπουτονακι και να το βαλεις πανω στα ελευθερα υπαρχοντα κενα της κονσολας με την προηποθεση οτι εχεις κενα, δηλαδη δεν εχεις θερμενομενα καθησματα, και να το συνδεσεις πανω στο κουμπιουτερακι σου. Αυτη την πατεντα την εχω κανει εγω στο σκουτερ μου, εχω παρει ενα τετοιο μπουτον οπως σου δειχνω κατω στο λινκ απο ebay, φωτιζομενο, το εχω κανει να φωτιζει κιωλας και το εχω συνδεσει με το κουμπιουτερακι το οποιο το εχω κρυψει καπου μεσα στα πλαστικα, για να ανοιγω την αυλοπορτα μου.

https://www.ebay.com/itm/1pc-16mm-12V-Car-LED-Power-Push-Button-Metal-ON-OFF-Switch-Latching-Waterproof/192307954067?epid=2246406231&hash=item2cc6728193:m:m05mqAecM-8qnYQUyKw8a4g

Link to comment
Share on other sites

Είναι διπλής λειτουργίας; Δηλαδή πατάς μια φορά για άνοιγμα και μετά άλλη μια για κλείσιμο;
Λίγο το look μου φαίνεται πως χαλάει το ΟΕΜ όπως το είπες, αλλά αν κάνει δουλειά αξίζει ψάξιμο. Ίσως κάποιο άλλο αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.