Jump to content
Chnarakis Giorgos

Αγορά νέου turan

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Είμαι νέο μέλος στο forum  και θα ήθελα να ρωτήσω  κατόχους του νέου  turan  (μοντέλο 2016 και μετά) την εμπειρία τους από την χρήση του αυτοκινήτου 

Είμαι λίγο πριν την παραγγελία ενός turan και δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα στο 1.6 diesel ή στο 1.4 βενζίνη 

Ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ,

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ 1.6 DIESEL ΠΛΟΥΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 15 ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ, ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ, ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ, ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ 5ΜΕΛΗΣ ΦΑΜΙΛΙΑ. 

Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 5,5 ΜΕ 6 ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ ΑΝΟΙΧΤΟ. ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΝΕΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ. ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο κοντά στο diesel, απλά φοβάμαι για όλα όσα γράφονται περί απαγόρευσης από τις πόλεις 

Και εμείς 5μελης οικογένεια είμαστε και νομίζω ότι μας ταιριάζει το turan 

Σε ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
14 hours ago , Chnarakis Giorgos said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο κοντά στο diesel, απλά φοβάμαι για όλα όσα γράφονται περί απαγόρευσης από τις πόλεις 

Και εμείς 5μελης οικογένεια είμαστε και νομίζω ότι μας ταιριάζει το turan 

Σε ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια 

Αν επιβληθεί απαγόρευση, υποθέτω πως θα επιβληθεί σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα απαγόρευση πώλησης νέων diesel αυτοκινήτων, μαζί με ορισμένες απαγορεύσεις, π.χ. απαγόρευση κυκλοφορίας στο κέντρο της Αθήνας (δακτύλιος).

Λες να μας υποχρεώσουν να τα πουλήσουμε;

Αν κάνεις σίγουρα πάνω από 15-20.000χλμ. το χρόνο, μιας και το κριτήριο αυτό είναι το πρωταρχικό για την επιλογή diesel, προχωράς με diesel. Σε διαφορετική περίπτωση, σηκώνει συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι δεν θα περνάει τις 10000-12000 χλμ τον χρόνο και με προβληματίζει το γεγονός που λέγεται ότι ένα Diesel πρέπει να κινείται αλλιώς βγάζει προβλήματα

δεν είναι θέμα κόστους αγοράς γιατί το Diesel (λόγω τριτεκνίας)  θα μου κοστίσει 1300 ευρώ λιγότερα από το 1.4 tsi

μη μου βγάλει προβλήματα λόγω λίγων χλμ φοβάμαι 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , Chnarakis Giorgos said:

η αλήθεια είναι ότι δεν θα περνάει τις 10000-12000 χλμ τον χρόνο και με προβληματίζει το γεγονός που λέγεται ότι ένα Diesel πρέπει να κινείται αλλιώς βγάζει προβλήματα

δεν είναι θέμα κόστους αγοράς γιατί το Diesel (λόγω τριτεκνίας)  θα μου κοστίσει 1300 ευρώ λιγότερα από το 1.4 tsi

μη μου βγάλει προβλήματα λόγω λίγων χλμ φοβάμαι 

Οκ. Επειδή λες πως θα σου κοστίσει φθηνότερα το diesel, από οικονομικής σκοπιάς +1 στο diesel. Δεν τίθεται σε εσένα θέμα απόσβεσης λόγω υψηλότερης τιμής αγοράς του diesel.

Όσον αφορά στο λειτουργικό θέμα τώρα: αν δεν κάνεις μεγάλες χιλιομετρικές διαδρομές συχνά, θα δουλεύει αρκετά ο καθαρισμός DPF, που είναι λίγο εκνευριστικό φαινόμενο.

Αν κάθεται για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα το αυτοκίνητο, ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις θέματα με μύκητες ελέω ποσοστού biodiesel. 

Να είμαι ειλικρινής απέναντί σου, και γω το δικό μου diesel το πήρα για να κάνω αρκετά χλμ. λόγω δουλειάς.

Τον πρώτο χρόνο πράγματι έκανα χλμ., ωστόσο μετά επειδή άλλαξα δουλειά, κάνω πολύ λιγότερα (καθημερινά & ετήσια στο σύνολο). Πού και πού το τσιτώνω λίγο σε στροφές ώστε να ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες ο κινητήρας, πού και πού βγαίνω στην Εθνική ή σε Αττική οδό, το οποίο βοηθάει γενικά.

Το καύσιμο πρέπει να το προσέχεις, εννοώντας την ποιότητά του & που βάζεις diesel (οι περισσότεροι βάζουν ενισχυμένο πετρέλαιο να σου αναφέρω).

Αν δε θες να σκέφτεσαι τίποτα από αυτά, τότε πάρε καλύτερα το TSI, έστω και αν είναι λίγο ακριβότερο (με το ανάλογο τίμημα σε τιμή και κατανάλωση βενζίνης βέβαια).

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.