Jump to content
lemant

Golf 4 16v 75ps - Bελτιωση Κινητήρα [1ου Σταδίου - Υπερκυβισμός - Αλλαγή Μοτέρ]

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι!!!Αγορασα προσφατα ενα Golf IV 1.6 16v 105 hp μοντελο 2003 και θα ηθελα να ρωτησω αν συμφερει να το βελτιωσω μηχανικα.Στο μηχανικο που το πηγα και του ειπα για φιλτροχοανη διπλη μου ειπε οτι δεν προκειται να δω ουσιαστικη διαφορα παρα μονο ιδεα μου θα ειναι.Το καλυτερο μου ειπε που εχω να κανω ειναι να το πουλησω και να παω σε πιο δυνατο μοτερ πχ gti.Οσο δε για τροπετο δεν το συζηταμε καν.Ποια ειναι η γνωμη σας?Ουτε 6μηνο εχει περασει απο την αγορα του συγκεκριμενου και μου ειναι πολυ δυσκολο προς το παρων να το πουλησω και να παω σε αλλο.

Edited by batstroke
fix errors
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, activious said:

θα συμφωνησω με τον μηχανικο σου...

:(:(:( κριμα...και ειχα τοσα ονειρα για το συγκεκριμενο αμαξι...τι να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

τι μπατζετ υπαρχει και τι στοχος?

μικρο μιας και ηθελα αργα αργα να το βελτιωνω.στοχο ειχα να το κανω πιο δυνατο στο μοτερ του για να αναπαραγει καλυτερο και πιο επιθετικο ηχο απο τον εργοστασιακο του και αργοτερα θα ασχολιομουν και με την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

αστο.αν θελεις ντε και καλα να ριξεις κανα 1000ρικο

βαλε ενα βαρελακι (το μεγαλο το καρμπον) της BMC που αποδεδειγμενα κανει καλη δουλεια 

μια φουλ εξατμιση με πολλαπλη εξαγωγης 4-2-1 και ενα προγραμμα για να δεις τα...αισιοδοξα 130+

...τωρα που τα ξαναβλεπω ομως...το 1000αρικο γι αυτα δε φτανει... :hyper:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, DubbeR_ChRoniS said:

αστο.αν θελεις ντε και καλα να ριξεις κανα 1000ρικο

βαλε ενα βαρελακι (το μεγαλο το καρμπον) της BMC που αποδεδειγμενα κανει καλη δουλεια 

μια φουλ εξατμιση με πολλαπλη εξαγωγης 4-2-1 και ενα προγραμμα για να δεις τα...αισιοδοξα 130+

...τωρα που τα ξαναβλεπω ομως...το 1000αρικο γι αυτα δε φτανει... :hyper:

 

Και που θα τα βαλω θα δω ουσιαστικη διαφορα ομως?Αν ειναι να δωσω πανω απο 1k και να γινει χειροτερα(γιατι μου ειπε οτι υπαρχει και τετοιο ενδεχομενο) τοτε καλυτερα να παω μελλοντικα σε gti.Εταιρια παντως δεν αλλαζω!

Link to comment
Share on other sites

επρεπε απο την αρχη να παρεις gti. 

δεν αξιζει η βελτιωση σε ατμοσφαιρικα αμαξια, εκτος αν δε ζητας κατι το ιδιαιτερο και ψαχνεις να το βελτιωσεις μια ιδεα (αλλα και παλι δεν αξιζει να δωσεις 1000 για μια ιδεα) 

 

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε αλλα τι να κανω τωρα εγινε το λαθος.Την αλλη φορα θα παω εξ αρχης σε gti να μην εχω προβληματα.Οσο για την ιδεα αν ειναι να δω μια αυξηση της ταξεως των 10-15hp πιστευω δεν αξιζει για 1000 ευρω.Αλλο να ειχα το gti και να του πετουσα τα παντα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικα γουσταρεις ατμοσφαιρα και θες να ασχοληθεις υπαρχει λυση βεβαια θα κοστισει αλλα θα δεις πολυ καλη διαφορα μιας και ειναι 16ν μπουμπακια συμπιεση ροικη φιλτρο εξατμιση προγραμμα για 100αρα και λιγο ανεβασμα τον κοφτης ο προγραμματιστης θα το κρινει ποσο πιστευω οτι θα τα φτασεις τα 140+ αλογα και μετα μπορεις να παιξεις με τροχαλιες ελαφρυτερες βολαν ελαφρυτερο πιο δυνατα ρευματα κλπ κλπ αλλα τωρα σου ειπα 2000+ ευρω αλλα σου λεω αν πραγματικα γουσταρεις ατμοσφαιρα αλλιως πουλατο και παρε ενα mk4 gti 25 jahre αν βρεις καλοσυντηρημενο μανισιο εννοειται που εχει 180 αλογα και 6αρι σασμαν. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stavros geoldasis said:

Αν πραγματικα γουσταρεις ατμοσφαιρα και θες να ασχοληθεις υπαρχει λυση βεβαια θα κοστισει αλλα θα δεις πολυ καλη διαφορα μιας και ειναι 16ν μπουμπακια συμπιεση ροικη φιλτρο εξατμιση προγραμμα για 100αρα και λιγο ανεβασμα τον κοφτης ο προγραμματιστης θα το κρινει ποσο πιστευω οτι θα τα φτασεις τα 140+ αλογα και μετα μπορεις να παιξεις με τροχαλιες ελαφρυτερες βολαν ελαφρυτερο πιο δυνατα ρευματα κλπ κλπ αλλα τωρα σου ειπα 2000+ ευρω αλλα σου λεω αν πραγματικα γουσταρεις ατμοσφαιρα αλλιως πουλατο και παρε ενα mk4 gti 25 jahre αν βρεις καλοσυντηρημενο μανισιο εννοειται που εχει 180 αλογα και 6αρι σασμαν. 

Για αρχη αμα ασχοληθω με τα φιλτρα μονο και βαλω διπλη φιλτροχοανη θα δω αλλαγη εστω και στο θορυβο του μοτερ?Αυτο που λενε οτι τα καλυτερα φιλτρα μειωνουν την καταναλωση ισχυει ή ειναι μπαρουφες?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτη η διπλη φιλτροχοανη που λες και ξανα λες?

να ξερεις πως αυτος ο κινητηρας δεν εχει πολλα περιθωρια για να ανεβασεις συμπιεση.

που να την πας?στο 12?

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DubbeR_ChRoniS said:

τι ειναι αυτη η διπλη φιλτροχοανη που λες και ξανα λες?

να ξερεις πως αυτος ο κινητηρας δεν εχει πολλα περιθωρια για να ανεβασεις συμπιεση.

που να την πας?στο 12?

 

21571.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2017 at 0:54 ΜΜ, batstroke said:

Καλησπερα συναδελφοι!!!Αγορασα προσφατα ενα Golf IV 1.6 16v 105 hp μοντελο 2003 και θα ηθελα να ρωτησω αν συμφερει να το βελτιωσω μηχανικα.?Ουτε 6μηνο εχει περασει απο την αγορα του συγκεκριμενου και μου ειναι πολυ δυσκολο προς το παρων να το πουλησω και να παω σε αλλο.

αν το αμαξι σου ειναι σε καλη κατασταση πας σε εξατμισα να σου βγαλει απο την πολλαπλη εξαγωγης τον προκαταλυτη που νομιζω οτι εχει .(αν δεν κανω λαθος).Υπολογιζε καπου στα 50-80 ευρω κοστος και στην θεση του θα σου βαλει μια κωνικη σωληνα.

1. Με 79 ευρω παιζει στο ψαρ.gr μια αγκελια για βαρελακι BMC που το φορουσε το πολο gti 2001 μοντελο.Αν το θυμασαι ειναι 1.600 με 125 αλογα.

Θα σου κατσει κουτι.

Τα 1.400αρια και 1.600αρια μοτερ της vw εκεινης της εποχης, οταν τους ελευθερωνες την εισαγωγη,αγριευανε αρκετα.

ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ καπου στα 300 ευρω,ισως και παρακατω και εισαι αρχηγος.

Μεχρι εκει ομως μην πετας αλλα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, takisbrax said:

αν το αμαξι σου ειναι σε καλη κατασταση πας σε εξατμισα να σου βγαλει απο την πολλαπλη εξαγωγης τον προκαταλυτη που νομιζω οτι εχει .(αν δεν κανω λαθος).Υπολογιζε καπου στα 50-80 ευρω κοστος και στην θεση του θα σου βαλει μια κωνικη σωληνα.

1. Με 79 ευρω παιζει στο ψαρ.gr μια αγκελια για βαρελακι BMC που το φορουσε το πολο gti 2001 μοντελο.Αν το θυμασαι ειναι 1.600 με 125 αλογα.

Θα σου κατσει κουτι.

Τα 1.400αρια και 1.600αρια μοτερ της vw εκεινης της εποχης, οταν τους ελευθερωνες την εισαγωγη,αγριευανε αρκετα.

ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ καπου στα 300 ευρω,ισως και παρακατω και εισαι αρχηγος.

Μεχρι εκει ομως μην πετας αλλα λεφτα.

Μπορεις να μου στειλεις το link της αγγελιας σε παρακαλω?Σιγουρα θα ταιριαζει του polo με το δικο μου?Εχουν την ιδια διαμετρο πεταλουδας?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

to πολο ειχε 58μμ ενω το γκολφ εχει 60...μια χαρα θα ειναι...αν ειναι το μεγαλο βαρελακι.το μικρο δεν κανει

Πρωι που το μετρησα 63 το εβγαλα.Δεν ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει η βαβούρα για 2-3 άλογα που θα πάρεις. σιγα τ' αυγά... και για πρόγραμμα 250 κατοστάρικα για 5 άλογα, πάλι δε λεει. Δωστο και παρε leon/skoda 20VT και θα σαι άρχοντας. 5 κατοστάρικα θα ναι η διαφορά.

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

ετσι για την ιστορια να αναφερω πως παλιααααα πολυ καναμε απειρες δοκιμες με οτι μικροαλλαγη

που καναμε στα αυτοκινητα μας...θυμαμαι πως το βαρελακι της ΒΜC εκανε φοβερη διαφορα στο δρομο...

καποιοι τοτε βαζανε και τη σκουπα της simota για το 206 1.6 gti και κανανε περιπου την ιδια δουλεια με το βαρελακι

αναλογα βεβαια και τι φιλτροχοανη βαζανε στη σκουπα/

επι του πρακτεου...σε ανοιγμα 1000μ με βαρελακι και χωρις δυο αυτοκινητα που πριν (ΜΑΜΑ τελειως) πηγαινανε κοπιες...

οσο κ αν ακουγεται εξωπραγματικο...ηταν μια...ΚΟΛΩΝΑ

στο dyno τωρα... εγω θυμαμαι τοτε..το δικο μου ειχε βγαλει μαμα 116,7 και μετα το βαρελακι...122....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

αααααα ε μετρα την εσωτερικη!αυτο ειναι το σωστο

(οχι πως κανει τερααααστια διαφορα αλλα λεμε τωρα)

Οκ φιλε ευχαριστω πολυ γιατι εγω δεν ξερω τοσα πολλα τα βασικα μονο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.