Jump to content
Giannis7

Περίεργος ηχος σε TDI

Recommended Posts

Καλημερα παιδια εχω το 1.6 TDI. Εδω και 1 μηνα περιπου παρατητησα ενα λεπτο ηχο μολις φτανει στις 2 χιλιαδες στροφες πατημενο γκαζι με ταχύτητα στο συμπλέκτη ποτέ στο ρελαντί! Ειναι πολυ αχνο κροταλισματακι που ακουγεται μονο με κλειστα τα παράθυρα και απόλυτη ησυχία στην καμπίνα και γενικά χωρις άλλους θορύβους τριγυρω. Σκεφτομαι μηπως απλα τωρα το παρατηρησα και είναι κατι που υπηρχε παντα αλλα ειπα να ρωτησω μηπως το ξερει κανενας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το έχω προσέξει κι εγώ στο 1.4 π έχω με τα 90 hp...το έχω γράψει κιόλας σε άλλο θέμα...δεν νομιζω να είναι κατι

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2017 at 11:37 ΠΜ, giorgos123 said:

Γιάννη το έχω προσέξει κι εγώ στο 1.4 π έχω με τα 90 hp...το έχω γράψει κιόλας σε άλλο θέμα...δεν νομιζω να είναι κατι

Φίλε Γιώργο εσυ τι λες οτι μπορεί να είναι? Εγώ το πήγα στο σέρβις της αντιπροσωπείας και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι η τροφοδοσία δλδ να εχει ξεσφιξει ενα σωληνάκι του πετρελαίου, μου ειπαν οτι το εσφιξαν αλλα και παλι τα ιδια το ακουω κανονικα πατοντας το γκαζι κοντα στις 2000 στροφές με 4η και 5η.. Υποψιάζομαι κανενα συμπλέκτη ή κιβώτιο αν και δεν ξερω πολλα απο αυτα.. Συν το οτι το αμαξι ειναι 3 χρονων με 40000 χλμ μονο..

Edited by Giannis7
Link to comment
Share on other sites

On Saturday, July 08, 2017 at 11:17 ΠΜ, Giannis7 said:

Φίλε Γιώργο εσυ τι λες οτι μπορεί να είναι? Εγώ το πήγα στο σέρβις της αντιπροσωπείας και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι η τροφοδοσία δλδ να εχει ξεσφιξει ενα σωληνάκι του πετρελαίου, μου ειπαν οτι το εσφιξαν αλλα και παλι τα ιδια το ακουω κανονικα πατοντας το γκαζι κοντα στις 2000 στροφές με 4η και 5η.. Υποψιάζομαι κανενα συμπλέκτη ή κιβώτιο αν και δεν ξερω πολλα απο αυτα.. Συν το οτι το αμαξι ειναι 3 χρονων με 40000 χλμ μονο...

δεν ξέρω φιλε μου, πάντως δεν μου έχει βγάλει κάτι...απο μπροστά κάτω απο τον κινητήρα μ φαίνεται οτι το κανει και εγώ αναρωτιομουν μήπως δεν έχουν σφίξει κάτι. λες να είναι συμπλέκτης?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί απλά να έχει λασκάρει κάτι από την εξάτμιση (καμιά βίδα στίριξης ή ακόμη και το θερμομονωτικό που έχει από κάτω το πάτωμα) ή ντίζα σασμάν.

Αυτό με το θερμομονωτικό το έπαθα εγώ στο Corsa που έχω στην Ολλανδία και τραβιόμουνα στην Opel για 3-4 μέρες μέχρι να το βρουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εμένα ακούγεται σχεδόν από την αρχή που το πήρα (1.4 TDi - στα 17.000 χλμ είμαι) ένα τρίξιμο-κροτάλισμα μέσα στην καμπίνα και το ακούω κάτω από το ταμπλώ, λίγο κάτω από τις 2.000 και συνήθως όταν ζορίζεται λίγο πχ στην αρχή μιας μικρής ανηφόρας - ειδικά με 2η και κυρίως 3η ταχύτητα. Και ακούγεται σαν να μην έχει σφίξει κάτι κάτω από το ταμπλώ προς τη μεριά του τιμονιού. Δεν είναι μηχανικό δηλαδή το ζήτημα. Επίσης δεν το κάνει πάντα και γι' αυτό δεν το έχω πάει κιόλας στην αντιπροσωπεία, αφού είναι εντός εγγύησης, να το δουν.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2017 at 3:45 PM, doggy said:

μπορεί απλά να έχει λασκάρει κάτι από την εξάτμιση (καμιά βίδα στίριξης ή ακόμη και το θερμομονωτικό που έχει από κάτω το πάτωμα) ή ντίζα σασμάν.

Αυτό με το θερμομονωτικό το έπαθα εγώ στο Corsa που έχω στην Ολλανδία και τραβιόμουνα στην Opel για 3-4 μέρες μέχρι να το βρουν.

Η ντιζα του σαζμαν τι σχεση εχει; Ρωταω γιατι και εμενα το golf μου μου κανει ενα θορυβο στην εξατμιση στο τσοκ το πρωι που το βαζω μπρος και το πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα. Εχω ομως παρατηρησει οτι στην επαναφορα στο λεβιε του αυτοκινητου απο αριστερα προς τα δεξια κανει λιγο σαν να κολλαει που μαλλον ντιζα ειναι. Αλλα πως σχετιζεται αυτο με την εξατμιση;

Link to comment
Share on other sites

On 10/09/2017 at 5:01 PM, Dimitris Sev said:

Η ντιζα του σαζμαν τι σχεση εχει; Ρωταω γιατι και εμενα το golf μου μου κανει ενα θορυβο στην εξατμιση στο τσοκ το πρωι που το βαζω μπρος και το πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα. Εχω ομως παρατηρησει οτι στην επαναφορα στο λεβιε του αυτοκινητου απο αριστερα προς τα δεξια κανει λιγο σαν να κολλαει που μαλλον ντιζα ειναι. Αλλα πως σχετιζεται αυτο με την εξατμιση;

Μπορεί να σου συντονίζει. Έχω πάθει κάτι ανάλογο στο παρελθόν με το Polo 6N μου. Γι'αυτό το πρότεινα σαν ενδεχόμενο.

 

Sorry for the delay by the way! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.