Jump to content
Kids

dcc or not

Recommended Posts

καλησπερα! Θελω τη βοηθεια σας!!! Σκεφτομαι την αγορα 2.0 tdi 4χ4 και προβληματιζομια για το dcc. Χρειάζεται ή οχι? Η χρηση του αυτοκινητου ειναι κυρίως για πόλη κια εθνικη! επειδη το κοστος είναι σημαντικό αξίζει? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 1.6 TDI με DCC. Το σύστημα αυτό ξέρεις φαντάζομαι, ότι δεν επεμβαίνει μόνο στην ανάρτηση του αυτοκινήτου αλλά και σε άλλα συστήματα όπως στον κινητήρα (ECO - Sport - Normal - individual) αλλά και στην αίσθηση του τιμονιού, ακόμα και στον κλιματισμό. Όλα αυτά μπορείς να τα βάλεις στις προκαθορισμένες θέσεις (ECO - Sport - Normal) αλλά και να φτιάξεις ένα individual όπως το θες εσύ πρόγραμμα. Για παράδειγμα μπορεί αν θες τον κινητήρα να τον έχεις σε λειτουργία ECO και την ανάρτηση σε λειτουργία Comfort για άνεση. Αυτό που μου αρέσει έμενα προσωπικά είναι η ρύθμιση sport και η διαφορετική, πιο σβέλτη αίσθηση που σου δίνει το αυτοκίνητο τόσο από την άμεση απόκριση στο γκάζι αλλά και την πιο σφιχτή ανάρτηση. Τις περισσότερες φορές πάντως είμαι με την λειτουργία ECO για περισσότερη οικονομία. Αν πάλι είμαι με όλη την οικογένεια επιλέγω την comfort λειτουργία και το αμάξι γίνετε πάρα πολύ άνετο. Μην φανταστείς ότι το αυτοκίνητο διαβάζει τον δρόμο και περνάει τα εμπόδια σαν να μην υπάρχουν. Απλά η ανάρτηση γίνεται πιο χαλαρή. Δεν είναι τόσο εξελιγμένο το σύστημα. Στην ερώτηση αν αγόραζα τώρα  το αυτοκίνητο πολύ πιθανό να επέλεγα πάλι να βάλω το DCC.       

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DCC εννοείτε... Άμα θες το Comfort στο τιμόνι γίνεται πολύ μαλακό και μπορείς να το κυκλοφορείς μεσα στην πόλη και να παρκάρεις εύκολα. Στο σπορ έχει ότι θέλει το αμάξι ότι χρειάζεται για να πατάει καλά και έχει βαρύ τιμόνι με καλή πληροφόρηση.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολυτά με τούς προηγουμενους ,βάλτο και δεν θα χάσεις . να σκεφτείς μόνο το γεγονός πως η cosmocar το είχε στον αρχικό κατάλογο μόνο 151 €!!!

μόλις κατάλαβε τι μπορείς  να κάνεις το έβγαλε μόνο στην version + με 1000€ αν θυμάμαι καλά επιπλέον. αν δε δεν το βάλεις τώρα δεν μπαίνει συν το γεγονός ότι δεν μπορείς να βάλεις  ζάντα  20''!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω στο golf και εννοειται οτι αν μπορει να διαθεσει καποιος τα παραπανω χρηματα (εστω με καποιες παραπανω δωσεις..) αξιζει με το παραπανω!

Δεν το ρισκαρα με τις 17αρες να κοπαναω εμενα και την οικογενεια στους... Ελληνικους δρομους..

Ειδικα σε συνδιασμο με αυτοματο κιβωτιο και συγκεκριμενα ενω εισαι π.χ. στην επιλογη "comfort" με μια κινηση τυπου "κατεβασια.." στο λεβιε μπαινεις αμεσα στην επιλογη "sport" ειτε για να κανεις μια προσπεραση ειτε για να μπεις σε μια κλειστη στροφη οπου θελεις καλυτερο κρατημα!

Στα αρνητικα το υψηλο κοστος αντικαταστασης αν και οποτε χρειαστει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολυτά με τούς προηγουμενους ,βάλτο και δεν θα χάσεις . να σκεφτείς μόνο το γεγονός πως η cosmocar το είχε στον αρχικό κατάλογο μόνο 151 €!!!
μόλις κατάλαβε τι μπορείς  να κάνεις το έβγαλε μόνο στην version + με 1000€ αν θυμάμαι καλά επιπλέον. αν δε δεν το βάλεις τώρα δεν μπαίνει συν το γεγονός ότι δεν μπορείς να βάλεις  ζάντα  20''!!!


Έχω DCC σε CC και πήρα 19" να βάλω..

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω στο golf και εννοειται οτι αν μπορει να διαθεσει καποιος τα παραπανω χρηματα (εστω με καποιες παραπανω δωσεις..) αξιζει με το παραπανω!
Δεν το ρισκαρα με τις 17αρες να κοπαναω εμενα και την οικογενεια στους... Ελληνικους δρομους..
Ειδικα σε συνδιασμο με αυτοματο κιβωτιο και συγκεκριμενα ενω εισαι π.χ. στην επιλογη "comfort" με μια κινηση τυπου "κατεβασια.." στο λεβιε μπαινεις αμεσα στην επιλογη "sport" ειτε για να κανεις μια προσπεραση ειτε για να μπεις σε μια κλειστη στροφη οπου θελεις καλυτερο κρατημα!
Στα αρνητικα το υψηλο κοστος αντικαταστασης αν και οποτε χρειαστει....


150€ κάνει η μία εδώ Γερμανία. 600€ για της 4.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , pettros said:

Εγω το εχω στο golf και εννοειται οτι αν μπορει να διαθεσει καποιος τα παραπανω χρηματα (εστω με καποιες παραπανω δωσεις..) αξιζει με το παραπανω!

Δεν το ρισκαρα με τις 17αρες να κοπαναω εμενα και την οικογενεια στους... Ελληνικους δρομους..

Ειδικα σε συνδιασμο με αυτοματο κιβωτιο και συγκεκριμενα ενω εισαι π.χ. στην επιλογη "comfort" με μια κινηση τυπου "κατεβασια.." στο λεβιε μπαινεις αμεσα στην επιλογη "sport" ειτε για να κανεις μια προσπεραση ειτε για να μπεις σε μια κλειστη στροφη οπου θελεις καλυτερο κρατημα!

Στα αρνητικα το υψηλο κοστος αντικαταστασης αν και οποτε χρειαστει....

γιατί να πρεπει να το γυρίζεις σε sport mode ?

έχεις δοκιμάσει την ωρα που θες να κάνεις προσπέραση να παίξεις με τα πεντάλ τιμονιού (χειροκίνητη αλλαγή )?? σφαίρα πας !!!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , cjgeorgio said:

 


150€ κάνει η μία εδώ Γερμανία. 600€ για της 4.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν δεν κανω λαθος το κοστος ειναι αρκετα παραπανω τουλαχιστον στη Ελλαδα.. Νομιζω εχει γινει σχετικη συζητηση  σε αλλο σχετικο θεμα..  Αλλα για να ειμαστε σιγουροι μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια θα μας διαφωτισει..,

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , diogo said:

γιατί να πρεπει να το γυρίζεις σε sport mode ?

έχεις δοκιμάσει την ωρα που θες να κάνεις προσπέραση να παίξεις με τα πεντάλ τιμονιού (χειροκίνητη αλλαγή )?? σφαίρα πας !!!

Ναι αλλα μιλαω για τη αμεση διαφοροποιηση ατην αναρτηση, που προφανως στην προσπεραση δεν παιζει και τοσο ρολο αλλα σε μια κλειστη στροφη εχει τεραστια διαφορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το κοστος ειναι αρκετα παραπανω τουλαχιστον στη Ελλαδα.. Νομιζω εχει γινει σχετικη συζητηση  σε αλλο σχετικο θεμα..  Αλλα για να ειμαστε σιγουροι μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια θα μας διαφωτισει..,


Ναι κοντά στο 1000€ αν θυμάμαι.... Άσε Ελλάδα τα φουσκώνουν...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , cjgeorgio said:

 


Ναι κοντά στο 1000€ αν θυμάμαι.... Άσε Ελλάδα τα φουσκώνουν...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λοιπον... Για το Golf... τα μπροστινα το ενα 300.. και τα πισω.. το ενα 400!!!!...... :shok:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Για το Golf... τα μπροστινα το ενα 300.. και τα πισω.. το ενα 400!!!!...... :shok:

 

Το δικό μου είναι passat CC. Βασικά ίδιες είναι οι αναρτήσεις στα αμάξια. Όποιος θέλει ανταλλακτικά καλύτερα να τα πάρει από vw Γερμανίας.

 

Με 150€ το ένα αμορτισέρ η VW Γερμανίας έχει κέρδος και μάλιστα μεγάλο. Με 300€ 400€ πόσο κέρδος έχει η VW στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , cjgeorgio said:

 

Το δικό μου είναι passat CC. Βασικά ίδιες είναι οι αναρτήσεις στα αμάξια. Όποιος θέλει ανταλλακτικά καλύτερα να τα πάρει από vw Γερμανίας.

Με 150€ το ένα αμορτισέρ η VW Γερμανίας έχει κέρδος και μάλιστα μεγάλο. Με 300€ 400€ πόσο κέρδος έχει η VW στην Ελλάδα;

 

Με μια γρηγορη ματια στο Γερμανικο ebay βρηκα για passat to set  γυρω στα 500 ευρω.. Οντως υπαρχει διαφορα αλλα ισως οχι τοσο μεγαλη.. Απο vw Γερμανιας δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος απο Ελλαδα να παραγγειλει περαν του να εχει καποιον στη Γερμανια ωστε να τα παρει και να του τα στειλει....

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη ματια στο Γερμανικο ebay βρηκα για passat to set  γυρω στα 500 ευρω.. Οντως υπαρχει διαφορα αλλα ισως οχι τοσο μεγαλη.. Απο vw Γερμανιας δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος απο Ελλαδα να παραγγειλει περαν του να εχει καποιον στη Γερμανια ωστε να τα παρει και να του τα στειλει....


Γερμανία βγαίνουν 600€ Ελλάδα έχει 1200€ έχει μία διαφορά. Από EBay μεταχειρισμένα είναι της πιο πολλές περιπτώσεις. Αν έχεις άτομο να στα πάρει και να στα στείλει γλυτώνεις πολλά. Και είναι καινούργια με εγγύηση...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.