Jump to content
cjgeorgio

Καλοκαιρινά λάστιχα υψηλών επιδόσεων

Recommended Posts

Ποια θεωρείτε καλά για το CC; Όλες οι μεγάλες εταιρίες είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Εγώ είμαι ανάμεσα σε Pirreli p zero και continental sport contact 6. Το continental βγαίνει το καλύτερο στο σύνολο. Βέβαια υπάρχει και η Michelin με το pilot sport 4 που βγαίνει μετά το continental στη δεύτερη θέση. Όλα τα λάστιχα πιστεύω είναι καλά αλλά δεν ξέρω πιο να βάλω στο αμάξι μου. Τον χειμώνα θα έχω χειμερινά. Το αμάξι θα είναι Γερμανία οποτε η άσφαλτος είναι καλή και όποιο λάστιχο και να είναι κολλάει κάτω και φθείρεται και ανάλογα. 

 

Τι έχετε να προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το conti μου ειπα οτι ειναι πολυ μαλακο για το αμαξι μας και με το βαρος θα το "φαει" γρηγορα.

Τα pirreli που ειχα στο λεον μου ημουν πολυ ευχαριστημενος.

Δες και τα goodyear eff,λενε ειναι αξαιρετικα,αλλιως μετα τα pilot.

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα θα τα φοράω 6 μήνες το χρόνο οπότε το θέμα φαγωμα δεν είναι πρόβλημα. Δεν κοιτάω αντοχή στο χρόνο αλλά όλα τα άλλα. Εξάλλου 5 χρόνια 5 εξάμηνα είναι σαν να τα φοράω 2.5 Χρόνια και χλμ δεν κάνω πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείτε καλά για το CC; Όλες οι μεγάλες εταιρίες είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Εγώ είμαι ανάμεσα σε Pirreli p zero και continental sport contact 6. Το continental βγαίνει το καλύτερο στο σύνολο. Βέβαια υπάρχει και η Michelin με το pilot sport 4 που βγαίνει μετά το continental στη δεύτερη θέση. Όλα τα λάστιχα πιστεύω είναι καλά αλλά δεν ξέρω πιο να βάλω στο αμάξι μου. Τον χειμώνα θα έχω χειμερινά. Το αμάξι θα είναι Γερμανία οποτε η άσφαλτος είναι καλή και όποιο λάστιχο και να είναι κολλάει κάτω και φθείρεται και ανάλογα. 
Τι προτείνεται;

Ειναι αναλογα την χρηση. Πχ υπαρχουν πολυ μαλακα ελαστικα οπως dunlop υπαρχουν μαλακα οπως continental κ michelin υπαρχουν τα μεσαια οπως pirelli κ good year υπαρχουν τα σκληρα οπως bridgeston. Τα μαλακα βγαζουν πιο λιγα χλμ αλλα με μεγαλυτερες ταχυτητες κ ασφαλεια τα πιο σκληρα βγαζουν περισσοτερα χλμ μεσα σε πολεις κυριως χρηση. Δε θα σου πει κανεις τι να βαλεις γιατι τα στανταρ του καθενος ειναι διαφορετικα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μαλακά και σκληρά.

Υπάρχει δείκτης tradewear, ο οποίος είναι υποκειμενικός γιατί δίνεται με κριτήρια της κάθε εταιρίας και σχεδίαση σκελετού ελαστικού που προσδίδει τα χαρακτηριστικά στα πλαϊνά. 

Μπορεί ένα ελαστικό να έχει μαλακό πέλμα αλλά στιβαρό σκελετό και πιο συμπαγή πλαϊνά.

Georgio

Καθώς άνοιξες και το θέμα στα Passat, σου προτείνω να δεις το PS4s.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μαλακά και σκληρά.
Υπάρχει δείκτης tradewear, ο οποίος είναι υποκειμενικός γιατί δίνεται με κριτήρια της κάθε εταιρίας και σχεδίαση σκελετού ελαστικού που προσδίδει τα χαρακτηριστικά στα πλαϊνά. 
Μπορεί ένα ελαστικό να έχει μαλακό πέλμα αλλά στιβαρό σκελετό και πιο συμπαγή πλαϊνά.
Georgio
Καθώς άνοιξες και το θέμα στα Passat, σου προτείνω να δεις το PS4s.

Χρονια τωρα υπαρχουν μαλακα κ σκληρα ελαστικα εχουμε δει κ εχουμε δοκιμασει πολλα σε ιδια αυτοκινητα κ διαφορετικες φθορες. Το αν ενα ελαστικο εχει μαλακο προφιλ αυτο μετραει σε αλλα πραγματα. Μιλαμε για πελμα, αυτο ερχεται σε επαφη με το δρομο γιαυτο μιλαμε. Απο που εχεις βγαλει το συμπερασμα δεν υπαρχουν μαλακα κ σκληρα ελαστικα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , nikdev said:

Δεν υπάρχουν μαλακά και σκληρά.

Υπάρχει δείκτης tradewear, ο οποίος είναι υποκειμενικός γιατί δίνεται με κριτήρια της κάθε εταιρίας και σχεδίαση σκελετού ελαστικού που προσδίδει τα χαρακτηριστικά στα πλαϊνά. 

Μπορεί ένα ελαστικό να έχει μαλακό πέλμα αλλά στιβαρό σκελετό και πιο συμπαγή πλαϊνά.

Georgio

Καθώς άνοιξες και το θέμα στα Passat, σου προτείνω να δεις το PS4s.

Michelin ps4s σε 245/40/19 Γερμανία που τα βρίσκεις και πιο φτηνά από Ελλάδα τα 4 βγαίνουν 880€. Χωρίς περαστικά μεταφορικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταξωτά βρακιά έτσι είναι...

 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μεγάλες εταιρίες είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Εγώ είμαι ανάμεσα σε Pirreli p zero και continental sport contact 6. Το continental βγαίνει το καλύτερο στο σύνολο. Βέβαια υπάρχει και η Michelin με το pilot sport 4 που βγαίνει μετά το continental στη δεύτερη θέση. Όλα τα λάστιχα πιστεύω είναι καλά αλλά δεν ξέρω πιο να βάλω στο αμάξι μου. Τον χειμώνα θα έχω χειμερινά. Το αμάξι θα είναι Γερμανία οποτε η άσφαλτος είναι καλή και όποιο λάστιχο και να είναι κολλάει κάτω και φθείρεται και ανάλογα. 

 

Τι έχετε να προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , nikdev said:

Τα μεταξωτά βρακιά έτσι είναι...

 

Πάντα ότι καινούργιο βγάζουν η τιμές είναι στα ύψη...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία ερώτηση για χειμερινά τώρα στην Ελλάδα σε διάσταση 245/40/19. Βρέθηκε ένα ζευγάρι Dunlop Αθήνα. Τιμή 1150€........... Μυαλό δεν βάζουμε στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Το Conti βγαίνει μόνο σε 19" και πάνω. Το MPS4 από 17", αλλά συγκρίνεις ανόμοια λάστιχα. Το MPS4είναι πλέον το κορυφαίο σε όλα τα test σε 19" και πάνω. H Conti έπεσε από την κορυφή από 01/2017. Τα Pirelli είναι πλέον παρωχημένα. Μόνο η Michelin και η Continental έχουν παρουσιάσει τη νέα γενιά ελαστικών. Η Goodyear μάλλον έκανε μόνο rebranding και ονόμασε το τελευταίο Asymmetric 3. Διάβασε και το site tyrereviews, μετά αποφάσισε.

Edited by Geomets
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω για διάσταση 245/40/19

Μπαίνω στο Tyrereviews και τα κοιτάω. 

Το Michelin pilot sport 4s είναι το πιο ακριβό και το πιο καλό,ξεφεύγει όμως η τιμή. 

Πολύ καλό βγάζουν και το Dunlop sportmaxx rt 2 . Αλλά στα τεστ είναι πίσω από της άλλες εταιρίες. Βέβαια διαφορέςπολύ μικρές. 

Πρώτο σε διάφορα τεστ βγαίνει το continental sport contact 6. Αυτό έχω στο μυαλό μου. 

Από τιμές όλα είναι 750€-800€ περασμένα εκτός τα 4S που πάνε στα 950€...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Geomets said:

Το Conti βγαίνει μόνο σε 19" και πάνω. Το MPS4 από 17", αλλά συγκρίνεις ανόμοια λάστιχα. Το MPS4είναι πλέον το κορυφαίο σε όλα τα test σε 19" και πάνω. H Conti έπεσε από την κορυφή από 01/2017. Τα Pirelli είναι πλέον παρωχημένα. Μόνο η Michelin και η Continental έχουν παρουσιάσει τη νέα γενιά ελαστικών. Η Goodyear μάλλον έκανε μόνο rebranding και ονόμασε το τελευταίο Asymmetric 3. Διάβασε και το site tyrereviews, μετά αποφάσισε.

Ε όχι, μην τρελαθούμε κιόλας εδώ μέσα :fpc:

Link to comment
Share on other sites

Τα pirelli τα έχουν σαν πρώτη επιλογή τα Audi δεν θα έλεγα ότι είναι παρωχημένα...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Koumparos said:

Ε όχι, μην τρελαθούμε κιόλας εδώ μέσα :fpc:

Μαλακά ή σκληρά ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2017 at 2:58 ΜΜ, nikdev said:

Μαλακά ή σκληρά ? :lol:

Πολύ σκληρά... χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

:)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω συγκριτικό test:

https://www.tirerack.com/tires/tests/testDisplay.jsp?ttid=218

https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Kumho&tireModel=Ecsta+PS91

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-PS91.htm

Γνωριζω ότι υπάρχουν "κωλλήματα" αλλά δεν πειράζει.

Εγώ πάντως,

για το δικό μου passat έχω παραγγείλει 245/35/19 KUMHO ECSTA PS91 :nurse:

 

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Koumparos said:

Γιώργο, ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω συγκριτικό test:

https://www.tirerack.com/tires/tests/testDisplay.jsp?ttid=218

https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Kumho&tireModel=Ecsta+PS91

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-PS91.htm

Γνωριζω ότι υπάρχουν "κωλλήματα" αλλά δεν πειράζει.

Εγώ πάντως,

για το δικό μου passat έχω παραγγείλει 245/35/19 KUMHO ECSTA PS91 :nurse:

 

Ωραίο λάστιχο και πολύ φτηνό. Βλέπω από Pirelli όσοι πήγαν σε αυτό το μοντέλο έχουν να λένε καλά λόγια.... 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμές παίζει στο 245/40/19 στο 245/35/19 και 225/35/19 ?

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Σε τι τιμές παίζει στο 245/40/19 στο 245/35/19 και 225/35/19 ?

 

Ποια μάρκα; Εμένα ρωτάςη τον Koumparo; 

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζεις απαντας, ολοι οι καλοι χωρανε

Για το kuhmo μιλαμε

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2017 at 6:25 ΜΜ, nikdev said:

Αν γνωριζεις απαντας, ολοι οι καλοι χωρανε

Για το kuhmo μιλαμε

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για 245/40/19 111€ Γερμανία..  

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε continental sport contact 6 245/40/19. 150€ το λάστιχο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.