Jump to content
cjgeorgio

Καλοκαιρινά λάστιχα υψηλών επιδόσεων

Recommended Posts

Τι πίεση αέρα θέλει το 245/40/19;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Continental sportcontact 6
245/40/192880e6a45b0bce3ac73c8cf56a43092f.jpg2f116b2bd76c1e53b2b0cf4bc162b31a.jpg94a95d3fe878b82b86156af738dbd360.jpgf2dc8592abc746b0b6c44cc86e220d65.jpg7c428debe2313ea7a11d5bbf799eeef2.jpg304a02e8544c67359e9096b2ceb021c0.jpgd9e090ea19320b36e3e5ab9f71f46417.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2017 at 7:54 ΜΜ, Koumparos said:

Γιώργο, ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω συγκριτικό test:

https://www.tirerack.com/tires/tests/testDisplay.jsp?ttid=218

https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Kumho&tireModel=Ecsta+PS91

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-PS91.htm

Γνωριζω ότι υπάρχουν "κωλλήματα" αλλά δεν πειράζει.

Εγώ πάντως,

για το δικό μου passat έχω παραγγείλει 245/35/19 KUMHO ECSTA PS91 :nurse:

 

Σύφωνα με τα links που παραθέτεις νομίζω ότι συμφωνείς μαζί μου τελικά; 

Πρέπει να ξέρουμε πώς να διαβάζουμε το tyrereviews (select "all reviews" for the current ranking, ποιότητα μείγματος  ασφαλτοτάπητα στην Αγγλία και Βόρειο Ευρώπη) και πώς τα αμερικάνικα site (άλλες προτεραιότητες χρηστών σε άνεση, άλλη άσφαλτος, πολλές φορές ίδια ονομασία ελαστικού σημαίνει άλλη γόμα σε σχέση με Ευρώπη). Επίσης το ΜPSS ΔΕΝ πωλείται πλέον στη διάσταση μας στην Ευρώπη. 

Συμπεράσματα δικά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα τα έκανα κοντά στα 3.000 χλμ μέσα σε έναν μήνα Ελλάδα. Το κράτημα καλό ο ήχος ανάλογα σε τι κομμάτια πατάω. Η κατανάλωση πιο αυξημένη 0.5 λίτρο μιας και τα λάστιχα έχουν και χειρότερη βαθμολογία στην κατανάλωση λόγο μεγέθους. Σπορ λάστιχα και οικονομία δεν πάει μαζί.. Σε λίγες μέρες θα κάνω ταξίδι Γερμανία και θα απολαμβάνω στην άσφαλτο εκεί όπου θα γράψω και εντυπώσεις σε στεγνό και βροχή.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πλέον Γερμανία με το αμάξι και έχοντας κάνει αρκετά χλμ να πω της πρώτες εντυπώσεις.
Ανεβαίνοντας Γερμανία φορτωμένο το αμάξι μετα την Κροατία πέτυχα καταιγίδες. Έκοψα μην γνωρίζοντας την αντίδραση του αυτοκινήτου φορτωμένο με τόσο νερό που έριχνε.
Δεν γλιστρούσε και με ταχύτητα σταθερά 100χλμ ένιωθα σιγουριά.
Μπαίνοντας όμως Αυστρία οι ταχύτητες ανέβηκαν στα 120-130 με βροχή και στροφές και με έφυγε ο φόβος που είχα.
Στο νερό με φορτωμένο το αμάξι μπορώ να πω ότι ένιωθα ασφάλεια.
Σε στεγνό πάλι φορτωμένος το έκανα ένα άνοιγμα στο Νις στην Σερβία σε μια ωραία ευθεία το κοντέρ πήγε 260χλμ.
Το αμάξι μετά τα 200χλμ πατουσε καλά κάτω και μπορώ να πω καλύτερα από ότι ήταν με τα 235/45/17.
Πλέον χωρίς φορτίο το αμάξι σε στεγνό δρόμο τα λάστιχα δεν ακούγονται όπως θα νόμιζα και τι να πω το περπάτημα του είναι σούπερ. Άνετο μαλακό λάστιχο.
Δεν μετάνιωσα μέχρι στιγμής για την επιλογή μου...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου,φοραω τις μαμα του σιροκο donington 235/45/17,και ελεγα μηπως βαλω 245/45/17
Μπαίνουν.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 cjgeorgio τι ζανταρες εβαλες ρε φιλε...!!!!! :goodjob:
Της έβλεπα εδώ Γερμανία στα RS6 και άλλα μοντέλα της Audi και με άρεσαν.
Ευτυχώς τα βρήκα σε 19" γιατί οι γνήσιες βγαίνουν μόνο σε 20".

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου,φοραω τις μαμα του σιροκο donington 235/45/17,και ελεγα μηπως βαλω 245/45/17


Θα κοψει το scirocco εκτος αν εισαι 350+


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχει βάλει κανείς τα michelin pilot sport 4 ή τα pirelli pzero sealinside για να μας πει καμμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, jsk said:

Καλημέρα. Εχει βάλει κανείς τα michelin pilot sport 4 ή τα pirelli pzero sealinside για να μας πει καμμία γνώμη?

Καλησπερα φιλε . Εγω εχω βαλει τα ps4 σε golf 7 tdi. Τα φοραω απο τον Οκτωβριο σε διασταση 225/40/18. Πολυ ικανοποιημενος και σε βρεγμενο και σε στεγνο. Το λαστιχο ειναι βεντουζα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως για τα ps4 ακούγονται πολύ καλά λόγια.

 

Από pirelli τα μόνα καλά λόγια που έχω ακούσει και συζητήσει , για την σειρά ελαστικών P ZERO.

 

Το μόνο ποιοτικό λάστιχο της σειράς είναι το pirelli P zero.

 

Το σκέτο όμως p zero .

 

Τα άλλα τα P zero Nero κτλ.

 

Δεν είναι το ίδιο σε ποιότητα και αντοχή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχει βάλει κανείς τα michelin pilot sport 4 ή τα pirelli pzero sealinside για να μας πει καμμία γνώμη?

Αδερφε ειχα τα ps4 πανω σε golf 5 σε 225/45/17. Παρα πολυ καλο ελαστικο. Πατουσε τελεια μεχρι 28000 ενω μεχρι τα 54000 ηταν ικανοποιητικο. Μετα απλα δεν εκανες μλκιες πανω απο 60km/h στο κοντερ. 10/10 βαθμολογια απο εμενα. Πλεον δοκιμαζω continental premium contact 6. Μεχρι στιγμης ενα κλικ πιο κατω απο τα ps4 αλλα εχουμε ακομα χλμ να τα φαμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Goodyear Eagle F1 assymetric 5 σε Golf mk7 225/45/17 .

Μέχρι στιγμής απόλυτα ικανοποιημένος και απο θόρυβο, ικανοποιημένος από κρατήματα/αίσθηση στο δρόμο σε στεγνό και βρεγμένο και από κατανάλωση ίσως ελάχιστα λίγο πιο πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρήγγειλα τελικά τα p zero pz4 αυτά με το δείκτη ταχύτητας W και τη τεχνολογία seal inside. Tο λέω γιατί υπαρχουν και με δείκτη ταχύτητας Υ χωρίς τη συγκεκριμένη τεχνολογία. Άντε να δούμε και τα pirelli !  Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

Εισαι με κιτ επισκευης;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.