Jump to content
cjgeorgio

Καλοκαιρινά λάστιχα υψηλών επιδόσεων

Recommended Posts

5 hours ago , DarkX said:

Εντάξει τα αυλάκια του κάνουν δουλειά και στο βρεγμένο δεν είναι βάρκα γυαλό, 80 χλμ είναι μια χαρά ταχύτητα σε δυνατή μπόρα και επειδή είπες Γερμανία σκέφτομαι μια χαρά, εγώ εδώ στο Greece και τα καταφέρνω. Αν και το αμάξι αυτό το βγάζω έξω περισσότερο για βόλτες άρα με καλό καιρό και μετά ό,τι βροχή φάει σε ταξίδια, έχω πέσει όμως σε μπόρες.

Τέσπα συνοψίζοντας από όλα όσα είπες, παρόλο που θα τα έχεις πάνω μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες πράγμα που συνηγορεί υπέρ του να πάρεις ακόμα και ημισλίκ όπως αυτά που σου λέω, δηλαδή για μένα είναι ευκαιρία να απολαύσεις τέτοιο επίπεδο πρόσφυσης εφόσον θα τα αλλάζεις τους υπόλοιπους -βροχερούς και κρύους- μήνες το χρόνο, παρ' όλα αυτά και κυρίως επειδή είναι πολύ σημαντικό για σένα να είναι ήσυχα στο δρόμο, μάλλον θες κάτι πιό πολιτισμένο. Εύχομαι η επιλογή σου να σε δικαιώσει μιας και ζητάς υψηλές επιδόσεις παράλληλα.

Ύπουλος ο καιρός εδώ. Μπορεί και Απρίλιο να χιονίσει η να έχει 0 βαθμούς έξω. Όντως με ημισλικ το αμάξι θα ήταν όπλο αλλά τα φοβάμαι σε βροχή..... Μπορεί να πετύχω κομμάτι με 2 δάχτυλα νερό μαζεμένο το οποίο το συναντάς και Γερμανία αυτό σε κάποια κομμάτια και να νοικιάσω οικόπεδο μετά..... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

στη θεση σου θα μουν αναμεσα σ αυτα και στα νεα michelin pilot sport 4s

τα κοντι συγκριτικα ειναι αρκετα πιο "πολιτισμενα" σε σχεση μ αυτα τα δυο

Εκεί θα πάω στα 900€+ θα πάρω τιμές Ιούλιο και για αυτά μιας και τότε θα πάρω λάστιχα. Μην τα πάρω από τώρα και κάθονται..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikdev said:

Eπειδή το συζυτάμε σε 2 θέματα και λέμε τα ίδια να τα πάμε στο cc ?

Άσε να γεμίσει θέματα το φόρουμ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, cjgeorgio said:

Ύπουλος ο καιρός εδώ. Μπορεί και Απρίλιο να χιονίσει η να έχει 0 βαθμούς έξω. Όντως με ημισλικ το αμάξι θα ήταν όπλο αλλά τα φοβάμαι σε βροχή..... Μπορεί να πετύχω κομμάτι με 2 δάχτυλα νερό μαζεμένο το οποίο το συναντάς και Γερμανία αυτό σε κάποια κομμάτια και να νοικιάσω οικόπεδο μετά..... 

Μου το χάλασες, και πάνω που θα πρότεινα τα Kumho V710 LOOOL

Υπ' όψιν τα 2 αυλάκια που έχουν είναι για να νομιμοποιούνται για χρήση δρόμου, η πλάκα είναι ότι το λέει κιόλας :lol:

Να πω και την αμαρτία μου, τα σκεφτόμουν και αυτά, ένα φεγγάρι εκεί που τέλειωνα την 2η τετράδα Cup και πριν καταλήξω στα R888. Αλλά μετά σκέφτηκα, εκτός του αστρονομικού ποσού να τα φέρω Ελλάδα θα πλήρωνα και διανυκτέρευση σχεδόν για κάθε βροχερό ταξίδι. Τέτοια αλητεία ούτε εγώ δεν βάζω, αν και... :wub:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DarkX said:

Μου το χάλασες, και πάνω που θα πρότεινα τα Kumho V710 LOOOL

Υπ' όψιν τα 2 αυλάκια που έχουν είναι για να νομιμοποιούνται για χρήση δρόμου, η πλάκα είναι ότι το λέει κιόλας :lol:

Να πω και την αμαρτία μου, τα σκεφτόμουν και αυτά, ένα φεγγάρι εκεί που τέλειωνα την 2η τετράδα Cup και πριν καταλήξω στα R888. Αλλά μετά σκέφτηκα, εκτός του αστρονομικού ποσού να τα φέρω Ελλάδα θα πλήρωνα και διανυκτέρευση σχεδόν για κάθε βροχερό ταξίδι. Τέτοια αλητεία ούτε εγώ δεν βάζω, αν και... :wub:

Πριν το CC είχα ένα opel tigra με Toyo ημισλικ με V πέλμα. Πέτυχα νερά και Νοίκιασα χωράφι. Μικρή η ζημιά αλλά έμεινε ο φόβος. Καταπληκτικά λάστιχα στο στεγνό αλλά σε βροχή η κρύο είναι επικίνδυνα. Δλδ θα πρέπει να κοιτάω τον καιρό πριν βγω βόλτα αν τα βάλω..και εδώ ο καιρός αλλάζει μπαμ μπαμ. 

Link to comment
Share on other sites

 

On 25/5/2017 at 11:46 ΜΜ, cjgeorgio said:

Εκεί θα πάω στα 900€+ θα πάρω τιμές Ιούλιο και για αυτά μιας και τότε θα πάρω λάστιχα. Μην τα πάρω από τώρα και κάθονται..

για τι κοστογικη διαφορα μιλαμε?ποσο εχουν τα κοντι και ποσο τα πιρελι και μισελεν?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , DarkX said:

Μου το χάλασες, και πάνω που θα πρότεινα τα Kumho V710 LOOOL

Υπ' όψιν τα 2 αυλάκια που έχουν είναι για να νομιμοποιούνται για χρήση δρόμου, η πλάκα είναι ότι το λέει κιόλας :lol:

Να πω και την αμαρτία μου, τα σκεφτόμουν και αυτά, ένα φεγγάρι εκεί που τέλειωνα την 2η τετράδα Cup και πριν καταλήξω στα R888. Αλλά μετά σκέφτηκα, εκτός του αστρονομικού ποσού να τα φέρω Ελλάδα θα πλήρωνα και διανυκτέρευση σχεδόν για κάθε βροχερό ταξίδι. Τέτοια αλητεία ούτε εγώ δεν βάζω, αν και... :wub:

σιγα μη βαλει και μπαλονια μωρε.ειπαμε 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

 

για τι κοστογικη διαφορα μιλαμε?ποσο εχουν τα κοντι και ποσο τα πιρελι και μισελεν?

770€-780€ Pirelli continental. Ta 4S 900€ γιατί είναι καινούργια. Τα Michelin ps4 στα ίδια με τα άλλα. Δλδ πάνω κάτω τα ίδια κοστίζουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και τα Dunlop sportmaxx RT 2... 

Καλά λάστιχα και αυτά.. 

Το 2011 είχα βάλει τα Dunlop και έκατσαν μία χαρά στο CC... Να πω ότι τα έκανα και 80.000χλμ χωρίς πρόβλημα. Απλά φαγώθηκε το πέλμα και στο νερό πήγαινα σιγά. Στο στεγνό πάντως βεντούζα Γερμανία και με τόσα χιλιόμετρα. Καλά Ελλάδα σπινιαρε με 4η.... Θέλω να πω με αυτό ότι Ελλάδα ότι λάστιχο και να πάρεις μετά από 6 μήνες δεν έχει την πρόσφυση που είχε λόγο του κολοδρομου που έχουμε κάτω. Όπως είπα σπινιαρα με 4η και ανέβηκα Γερμανία και γατζώναν από 2ρα ...

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

770€-780€ Pirelli continental. Ta 4S 900€ γιατί είναι καινούργια. Τα Michelin ps4 στα ίδια με τα άλλα. Δλδ πάνω κάτω τα ίδια κοστίζουν όλα.

Τιμές Γερμανίας είναι Γιώργο ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Koumparos said:

Τιμές Γερμανίας είναι Γιώργο ?

245/40/19

Τιμές Γερμανίας. Θα λέω το κομμάτι.

Dunlop sport Maxx RT 2 125€

Continental sport contact 6 140€

Micheline pilot sport 4s 204€

Micheline pilot sport 4 175€

Pirreli P Zero 180€

Αυτές είναι η πιο φθηνές τιμές υπολογίστε κανένα +50€ ανάλογα από που θα τα πάρεις το μέγιστο. Αυτά είναι παραγγελίες μέσω ιντερνέτ. Μεταφορικές κάποιοι έχουν δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites

240-250 ευρω σε βαθος τριετιας...?σ αυτη τη διασταση?γι αυτη τη δυναμη?

δε με πειθεις οτι ειναι μονο οικονομικος ο παραγοντας που σκεφτεσαι κατι αλλο εκτος απο τα 4s

αν ψαχτεις λιγο με καποιους που εχουν "βαρεια" αυτοκινητα θα δεις πως πααααααααααααααααρα πολλοι βαζουν ειτε 

μισελεν ειτε τα νεα πιρελι.

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , DubbeR_ChRoniS said:

240-250 ευρω σε βαθος τριετιας...?σ αυτη τη διασταση?γι αυτη τη δυναμη?

δε με πειθεις οτι ειναι μονο οικονομικος ο παραγοντας που σκεφτεσαι κατι αλλο εκτος απο τα 4s

αν ψαχτεις λιγο με καποιους που εχουν "βαρεια" αυτοκινητα θα δεις πως πααααααααααααααααρα πολλοι βαζουν ειτε 

μισελεν ειτε τα νεα πιρελι.

Γερμανία παίζει πολύ Pirelli σαν λάστιχα πρώτης τοποθετήσεις σε μεγάλα αμάξια Όπως Audi A6-A7-A8. Εννοείται όμως ότι έχω δει και Michelin pilot sport 4 το 4S δεν το πέτυχα ακόμα. 

Τώρα Ελλάδα οι τιμές στα λάστιχα παίζουν +750€. 

Το αμάξι μου είναι γεμάτο με εμένα στα 1700 κιλά. 

Στην τελική όλα τα λάστιχα από της επώνυμες εταιρίες είναι καλά.. 

Μόνο σε υψηλές απαιτήσεις όπως πχ πίστα θα δεις διάφορες αλλά και πάλι είναι ανάλογα και το αμάξι και το στήσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη κριτήριο είναι πόσο γρήγορα ζεσταίνονται, ψάξε για reviews. Εγώ έτσι έκανα και βρήκα ότι τα R888 είναι από τα πιό γρήγορα ημισλίκ στο ζέσταμα και επειδή ερχόμουν από τα Cup που δεν ζεσταίνονταν έτσι, είδα πολύ σύντομα βελτίωση. Είναι ένα κριτήριο που μετράει αν κάνεις πατήματα και αν τα θες για δρόμο γιατί δυσκολεύεται να ζεσταθει το ελαστικό. Δεν είναι όπως στην πίστα που ότι και να βάλεις θα το ζεστάνεις μάλιστα για τα R888 συγκεκριμένα είχα διαβάσει σε reviews ότι υπερθερμαίνονταν κιόλας, άρα λέω για δρόμο εδώ είμαστε, βάζοντας στο τραπέζι και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που με ενδιέφεραν. Οπότε στην κατηγορία που ψάχνεις κοίτα και αυτό το θέμα.

Τώρα βέβαια εννοείται ότι αν είναι γυαλί κάτω δεν πας πουθενά ό,τι και να φοράς, ούτε που θυμάμαι πόσες φορές έγραψα στα τσάγια ότι σπινάρω μέχρι τα 140 και γιαυτό προτιμώ να πατάω από 100 αντί για 60 π.χ. Ευτυχώς όμως έχω βρει καλά κομμάτια δρόμου που πραγματικά τα 8άρια τα βγάζουν τα λεφτά τους.

Και τέλος μην ξεχνάμε ότι τεράστιας σημασίας είναι που παρκάρεις το αμάξι, καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες που άλλωστε τότε τα φοράμε, αν τρώνε πολύ ήλιο και ζέστη μέσα σε λίγους μήνες έχουν ξεραθεί. Αυτό ισχύει σε όλα τα ελαστικά αλλά τα επιδόσεων υποφέρουν περισσότερο, ακόμα πιό πολύ τα ημισλίκ. Το ιδανικό φυσικά είναι να έχεις κλειστό γκαράζ, και το ακόμη καλύτερο είναι στη δουλειά σου να παρκάρεις επίσης σε κλειστό γκαράζ, αλλά συνήθως δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , DarkX said:

Ένα ακόμη κριτήριο είναι πόσο γρήγορα ζεσταίνονται, ψάξε για reviews. Εγώ έτσι έκανα και βρήκα ότι τα R888 είναι από τα πιό γρήγορα ημισλίκ στο ζέσταμα και επειδή ερχόμουν από τα Cup που δεν ζεσταίνονταν έτσι, είδα πολύ σύντομα βελτίωση. Είναι ένα κριτήριο που μετράει αν κάνεις πατήματα και αν τα θες για δρόμο γιατί δυσκολεύεται να ζεσταθει το ελαστικό. Δεν είναι όπως στην πίστα που ότι και να βάλεις θα το ζεστάνεις μάλιστα για τα R888 συγκεκριμένα είχα διαβάσει σε reviews ότι υπερθερμαίνονταν κιόλας, άρα λέω για δρόμο εδώ είμαστε, βάζοντας στο τραπέζι και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που με ενδιέφεραν. Οπότε στην κατηγορία που ψάχνεις κοίτα και αυτό το θέμα.

Τώρα βέβαια εννοείται ότι αν είναι γυαλί κάτω δεν πας πουθενά ό,τι και να φοράς, ούτε που θυμάμαι πόσες φορές έγραψα στα τσάγια ότι σπινάρω μέχρι τα 140 και γιαυτό προτιμώ να πατάω από 100 αντί για 60 π.χ. Ευτυχώς όμως έχω βρει καλά κομμάτια δρόμου που πραγματικά τα 8άρια τα βγάζουν τα λεφτά τους.

Και τέλος μην ξεχνάμε ότι τεράστιας σημασίας είναι που παρκάρεις το αμάξι, καθώς τους καλοκαιρινούς μήνες που άλλωστε τότε τα φοράμε, αν τρώνε πολύ ήλιο και ζέστη μέσα σε λίγους μήνες έχουν ξεραθεί. Αυτό ισχύει σε όλα τα ελαστικά αλλά τα επιδόσεων υποφέρουν περισσότερο, ακόμα πιό πολύ τα ημισλίκ. Το ιδανικό φυσικά είναι να έχεις κλειστό γκαράζ, και το ακόμη καλύτερο είναι στη δουλειά σου να παρκάρεις επίσης σε κλειστό γκαράζ, αλλά συνήθως δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Δεν έχω πάρκινγκ εδώ Γερμανία. Για δουλειά έχω άλλο μικρό το δικό μου θα το έχω για βόλτες. Το καλό είναι εδώ Γερμανία δεν έχει ήλιο όπως κάτω. Πιο πολύ σύννεφα ακόμα και καλοκαιρινούς μήνες οπότε τέτοιο πρόβλημα δεν θα έχω. Καλά κόντρες δεν βάζω απλά θέλω ασφάλεια και αντοχή. Αν βγω σε μεγάλο δρόμο που δεν έχει όριο να το πάω 250-260 χωρίς να αγχώνομαι για την αντοχή που θα έχει το λάστιχο σε αυτή την ταχύτητα. Μετά το καλοκαίρι που θα ανέβω θα κανονίσω να πάω στο Nürburgring για 3 γύρους.. εννοείται θα πέσει και βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε για τα Kumho escta ps91;

Σπορ λάστιχα που βγαίνουν για ζάντες 18'19'20' και από τα φόρουμ άτομα που ήταν σε P Zero λένε ότι τα Kumho έχουν καλύτερη συμπεριφορά... 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Τι έχετε να πείτε για τα Kumho escta ps91;

Σπορ λάστιχα που βγαίνουν για ζάντες 18'19'20' και από τα φόρουμ άτομα που ήταν σε P Zero λένε ότι τα Kumho έχουν καλύτερη συμπεριφορά... 

 

6 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Τι έχετε να πείτε για τα Kumho escta ps91;

Σπορ λάστιχα που βγαίνουν για ζάντες 18'19'20' και από τα φόρουμ άτομα που ήταν σε P Zero λένε ότι τα Kumho έχουν καλύτερη συμπεριφορά... 

Τώρα μας κάνεις πλάκα, ε ?

MICHELIN και ξερό ψωμί λέμε :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Koumparos said:

 

Τώρα μας κάνεις πλάκα, ε ?

MICHELIN και ξερό ψωμί λέμε :crazysmile:

Θα χαζέψω.....

Καλά εσύ δεν λες ότι είναι καλό το Kumho;

Και στα links διάβασα άτομα που είχαν Pirelli και πήγαν σε Kumho λένε καλά σχόλια. 

Τώρα Michelin ps4 και αυτό πολύ καλό. 

Εννοείται με δείκτη βάρους 98 για αμάξι που είναι 1600-1700 κιλά...

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Θα χαζέψω.....

Καλά εσύ δεν λες ότι είναι καλό το Kumho;

Και στα links διάβασα άτομα που είχαν Pirelli και πήγαν σε Kumho λένε καλά σχόλια. 

Τώρα Michelin ps4 και αυτό πολύ καλό. 

Εννοείται με δείκτη βάρους 98 για αμάξι που είναι 1600-1700 κιλά...

Γιώργο, το παραπάνω σχόλιο ήταν πείραγμα

Φανταζόμουν ότι θα το καταλάβαινες

Αν θυμάσαι, πιο πάνω γράφω για "κωλλήματα"

( εδώ αναφέρθηκαν παρωχημένα PZERO PZ4, rebranding για τα ASYMMETRIC 3, και πάει λέγοντας. Αλλά η MICHELIN ..... βράχος)

Όπως έγραψα ήδη τα έχω παραγγείλει για μένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Koumparos said:

Γιώργο, το παραπάνω σχόλιο ήταν πείραγμα

Φανταζόμουν ότι θα το καταλάβαινες

Αν θυμάσαι, πιο πάνω γράφω για "κωλλήματα"

( εδώ αναφέρθηκαν παρωχημένα PZERO PZ4, rebranding για τα ASYMMETRIC 3, και πάει λέγοντας. Αλλά η MICHELIN ..... βράχος)

Όπως έγραψα ήδη τα έχω παραγγείλει για μένα

Δίκιο έχεις. Ε δεν ξέρεις; Όλοι έχουν και από μια άποψη να πούνε..  Σωστή η λάθος... 

Εγώ έχω ακόμα..  Εχθές έφυγε το αμάξι για βάψιμο...... 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Δίκιο έχεις. Ε δεν ξέρεις; Όλοι έχουν και από μια άποψη να πούνε..  Σωστή η λάθος... 

Εγώ έχω ακόμα..  Εχθές έφυγε το αμάξι για βάψιμο...... 

Οπότε, καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2017 at 1:19 ΜΜ, Koumparos said:

Οπότε, καλή επιτυχία 

Ευχαριστώ... Αν και η αλλαγή χρώματος δεν έκατσε θα παραμείνω τελικά στο ίδιο χρώμα...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα βάλεις -  Φωτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.