Jump to content
cjgeorgio

Οθόνη Android

Recommended Posts

On 17/4/2020 at 2:45 ΜΜ, jsk said:

Χαιρετώ τη παρέα και χρόνια πολλά εύχομαι λόγω των ημερών. Λοιπόν έβαλα κι εγώ μια οθόνη digital IQ AN8804 από ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση και εργοστασιακό look.

Όλα καλά σε γενικές γραμμές εκτός από ένα πράγμα! Αν ανοίξω τα φώτα με ανοιχτή την οθόνη ακούω έναν χαμηλό ηλεκτρικό θόρυβο από τα ηχεία ο οποίος δεν αυξομειώνεται βέβαια σε ένταση αλλά είναι εκνευριστικός. Το ίδιο συμβαίνει και όταν πατάω το πενταλ του φρένου!!! Φυσικά εν κινήση δεν μπορείς να αντιληφθείς κάτι αφού καλύτεται εύκολα από το θόρυβο κίλησης αλλά γιατί βρε παιδιά???? το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό??? μιλησα με τον εγκααστάτη και μου είπε ότι θα έρθει να το φτιάξει από εβδομάδα.

https://digitaliq.gr/product/iq-an8804_gps/

 

Φίλε μου καλησπέρα! Έχω βάλει και γω παρόμοια, την digital iq 8970 σε vw polo. Αλλά δυστυχώς έχω θεματακια. Όταν συνδέεται στο Internet μετά από λίγη χρήση κολλάει. Δεν πατάει τίποτα στην οθόνη. Και μετά από κάμποση ώρα κάνει επανεκκίνηση. Σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι έκδοση Android και mcu τρέχεις? 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Όχι φαίνεται ότι λειτουργεί σωστά. Εχει android 9 , 4GB μνήμη και είναι octacore όπως και η δική σου νομίζω. Από τη στιγμή που έχει εγγύηση μην ανησυχείς. Ο προμηθευτής είναι σωστός. Επικοινώνησε μαζί του ή με το μαγαζί που την αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 11:53 ΠΜ, jsk said:

Όχι φαίνεται ότι λειτουργεί σωστά. Εχει android 9 , 4GB μνήμη και είναι octacore όπως και η δική σου νομίζω. Από τη στιγμή που έχει εγγύηση μην ανησυχείς. Ο προμηθευτής είναι σωστός. Επικοινώνησε μαζί του ή με το μαγαζί που την αγόρασες.

Έχω μιλήσει με το κατάστημα, θα την βγάλω να τη στείλω για έλεγχο. Απλά ταλαιπωρία. Μάλλον έπεσα στην περίπτωση. Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Μια παροιμία λεει κάλιο αργά παρά ποτέ.

 

Και επιτέλους 

 

Πριν απο μερικές ημέρες έπεσε στα χέρια μου μια οθόνη kenwood DNX520 VBT.

 

Την ειχα απωθημένο εδω και πάρα πολλά χρόνια (απο εποχή POLO 6R)

 

Αλλα Τότε λόγο τιμής (1200€:aww:) ηταν πάρα πολύ απαγορευτική...:sweat:

 

 

Αλλα μετα απο χρόνια Όμως,  να που μου έπεσες μια τέτοια οθόνη στα χέρια και σε Τιμή χώμα!

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , topmar said:

Καλορίζικο το νέο σετ!

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Να εισαι καλά σε ευχαριστώ πολύ :thumbsup2:

 

 

Μια αναβάθμιση οσο να ναι σου φτιάχνει την διάθεση,  μπορεί να μην εχει android αλλα ειναι πολυ περισσότερο ποιοτικό  σε σχέσει με τα κινέζικα του εμπορίου.

 

 

Λειτουργεί κανονικά με τα χειριστήρια στο τιμόνι, και πλέον εχω και Bluetooth για το κινητό και θυρα USB.

 

 

Και μετα εχει τα αλλα DVD να βλέπεις και δυνατότητα να βάλεις και TV.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως παλιά οι οθόνες ήταν ακριβές χωρίς να υπάρχει λόγος.

Θυμάμαι όταν πήρα την Zenec το 2011 1200€.

Η οθόνη Android όμως είναι κλάσεις ανώτερη όπως και να το κάνουμε. 

Απλά να αγοράσεις μια καλή μάρκα με καλά χαρακτηριστικά.

Η δική μου αν θυμάμαι την πήρα 280€ και δουλεύει μια χαρά. 

Καλύτερο GPS από το Google Maps δεν υπάρχει και οι ευκολίες που σε δίνει μία Android οθόνη είναι πολλές.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει το android είναι αλλιώς δεν το συζητάμε αυτό.

 

αλλά προτίμησα όπως και να το κάνουμε το Kenwood γιατί κατά τα ψέματα το φινίρισμα που έχει το Kenwood καθώς και όλα τα επώνυμα 

 

δεν θα το βρεις πουθενά αλλού.

 

και εγώ κάποτε είχα στο Polo την LM  αλλά από φυνιρισμα δεν είχε καμία σχέση ούτε με το 510 RCD ούτε με το Kenwood.

 

 

στα λεφτά που την πήρα άξιζε και με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Τη δικιά μου που έχω παραπάνω σε φωτογραφίες την πέταξα μετά από 5 μήνες. Κινεζικό Android χαμηλή λήψη ραδιοφώνου που για μένα είναι βασικό και στο τέλος νέκρωσε και το touch. Ξαναγύρισα στο RCD 510.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2020 at 2:41 PM, OMINUS said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Μια παροιμία λεει κάλιο αργά παρά ποτέ.

 

Και επιτέλους 

 

Πριν απο μερικές ημέρες έπεσε στα χέρια μου μια οθόνη kenwood DNX520 VBT.

 

Την ειχα απωθημένο εδω και πάρα πολλά χρόνια (απο εποχή POLO 6R)

 

Αλλα Τότε λόγο τιμής (1200€:aww:) ηταν πάρα πολύ απαγορευτική...:sweat:

 

 

Αλλα μετα απο χρόνια Όμως,  να που μου έπεσες μια τέτοια οθόνη στα χέρια και σε Τιμή χώμα!

 

IMG_20201215_125259_copy_1600x1200.thumb.jpg.0086d88ff73f5616d8805dfcc452bff4.jpg

 

 

 

 

 

 

απο ηχο;;;ικανοποιημενος;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο ήχο ναι μια χαρά,  δεν έχω αντιληφθεί κάτι το αρνητικό.

 

Ούτος η άλλος 4 ηχεία εργοστασιακα εχω απο την μάνα τού.

 

Αν ειναι σωστά τα τεχνικά χαρακτηριστικά που βρήκα.

 

Τύπος : 2 DIN.
 

 Λειτουργία : DVD με δυνατότητα DivX, MPEG 1/2 Video File & JPEG File, AAC, WMA, MP3 playback. Radio με Text Plus RT+ can add Tag information to conventional Radio Text. Διαθέτει θύρα ανάγνωσης micro SD slot για update του προγράμματος πλοήγησης. USB 1.2/2.0 , MP3/WMA/AAC/WAV Decode, D/A Converter.
 

 Χαρακτηριστικά GPS : Υψηλής ευαισθησίας δέκτης GPS με TMC(pro) decoder built-in) περιλαμβάνει το Garmin Navigation system (new platform), V.12 με απεικόνιση χαρτών , επιλογή Auto Zoom , εύκολο στην χρήση γραφικό περιβάλλον.

 

θόνη : Αφής TFT 7.0" Wide , 4 mode (Full/Just/Zoom/Just) , ρυθμίσεις (Brightness/Tint/Color/Contrast/Black Level/Dimmer).
 

 Ήχος : 4 x 50 W , Subwoofer με δυνατότητα ρύθμισης έντασης , Dual Zone Source & Volume Control , Dual Zone (FRONT / REAR Switchblade) , Source Tone Control & Memory , Balance/Fader Control , Loudness Control , System QEX (Preset & Manual Sound Control).
 

 Video : Audio/Video έξοδος (1 RCA) , Audio/Video είσοδος (Mini-jack) , Video in for Rear-View Camera.
 

 Συνδεσιμότητα : External Media Control (KAB) , Wired Remote Control , Parking Sensor wire , Reverse Sensor wire , Power Control wire , 2-way mute wire , Dimmer Control wire , TV Tuner Control , είσοδος κεραίας GPS.
 

 Χαρακτηριστικά Bluetooth : εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις , απόρρητες κλήσεις, Voice output SP setting , διακοπή κλήσης , Dual Tome Multi Frequency (DTMF) , SMS , ένδειξη ισχύος σήματος.
 

 USB : 1.2/2.0 , MP3/WMA/AAC/WAV Decode, D/A Converter.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά βάζω μια φωτογραφία απο επίσημο κατάλογο της VW 

 

Την οθόνη της kenwood DNX 521 που ειχε στον κατάλογο 

 

20201216_192849.thumb.jpg.2a4e81a72a7134227422eb2fa0a70392.jpg 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο επώνυμες οθόνες που βγήκαν για το Grup vag το 2010 και μετά.

 

 

 

Kenwood DVX520 VBT.

 

Pionner F9310BT 

 

 

 

Clarion NX403EV

 

 

Kenwood DNX521 VBT  Και  DNX 521 DAB.

 

 

 

 

Kenwood DNX 525 DAB

 

 

 

Blaupunkt Philadelphia 845

 

 

Blaupunkt woulfsdurg DAB 

 

 

Blaupunkt Bremen 975 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , stavrosorf said:

Τη δικιά μου που έχω παραπάνω σε φωτογραφίες την πέταξα μετά από 5 μήνες. Κινεζικό Android χαμηλή λήψη ραδιοφώνου που για μένα είναι βασικό και στο τέλος νέκρωσε και το touch. Ξαναγύρισα στο RCD 510.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θέλει προσοχή όταν είναι να πάρεις Android οθόνη....

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 12:01 ΜΜ, stavrosorf said:

Τη δικιά μου που έχω παραπάνω σε φωτογραφίες την πέταξα μετά από 5 μήνες. Κινεζικό Android χαμηλή λήψη ραδιοφώνου που για μένα είναι βασικό και στο τέλος νέκρωσε και το touch. Ξαναγύρισα στο RCD 510.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

να σου κάνω μια ερώτηση φίλε μου.

 

για να δω αν  ήμουν ο μόνος η όχι.

στο Polo  που είχα ,και του είχα βάλει μια κινέζικη (όχι Android) μια LM.

 

αυτή η μονάδα είχε ένα κακό αρκετές φορές μετά από κάποια άναψε σβήσε του αυτοκινήτου κολλούσε η κεραία του GPS.

και δεν μπορούσε να βγάλει μετά κανένα σήμα. Έπρεπε να του κάνεις hard reset στην μονάδα για να λειτουργήσει ξανά η κεραία.

 

στην δικιά σου που είχες , είχες παρατηρήσει κάτι τέτοιο με το GPS

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Η δικιά μου είχε κολλήματα στην οθόνη και πολύ κακό σήμα ραδιοφώνου που για μένα το ραδιόφωνο είναι βασικό. Μέχρι που κόλλησε τελείως η οθόνη και τέλος. Ξανά έβαλα πάνω το εργοστασιακό και δεν ξανασχολούμαι με Κινεζάκια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.