Jump to content
crazy bill

Ποδια μηχανης

Recommended Posts

εχει βαλει κανεις τετοια ποδια στο αμαξι του??  http://www.economycarparts.gr/images/uploads/878000830-A.jpg 

ειναι για up η συγκεκριμενη!!

δεν ξερω εαν εβγαιναν καποια απο το εργοστασιο με αυτην την ποδια, εμενα επειδη δεν εχει και γενικα για ψιλο προστασια απο κατω ειδικα απο την μερια που φτανει ο ιμαντας ελεγα να την παρω.επισης γλιτωνεις και απο τις γατες που προσπαθουν να χωθουν απο κατω....

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον.γιατι οχι.αν μπαινει κουτι βαλτην

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι απο οτι μου ειπαν κουτι μπαινει και απο οτι φαινεται τουλαχιστον απο την φωτο γιατι και εγω απο κοντα δεν την εχω δει καλυπτει αρκετα απο κατω το οχημα!!

 

λογικα θα γινει η αγορα κανα 35αρι εχει...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω σιγουρα μπαινει απο κατω?γιατι απο οσο εψαξα γενικα seat mii,vw up δε βγαζει κατι απο κατω.μηπως μπαινει στο κινητηρα απο πισω αναμεσα στο ταμπλο αυτοκινητου?για μαθε κωδικο να το σιγουρεψουμε.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παλια που ειχα ψαξει δεν ειχα βρει κατι.για αυτο ρωτησα εαν έβγαιναν καποια με ποδια..τωρα το βρηκα σε 2 μαγαζια απο φρατζη μερια!! Και οι 2 μου ειπαν πως ειναι κανονικα ποδια μηχανης!!(για κατω απο τον κινητηρα δηλαδη κανονικα) Δεν νομιζω να υπαρχει να βαλεις κατι αναμεσα σε κινητηρα και ταμπλο ας πουμε...δεν εχει και νοημα πιστευω.

Επίσης σαν σχεδιο μου κολλάει στο να ταιριαζει για κατω απο την μηχανή

Σήμερα θα παρω να την παραγγείλω και θα ρωτησω και κωδικο! Οταν την παρω θα του εξηγηθω και ολας πως εαν δεν κανει απο κατω θα του την επιστρεψω...χαχαχα

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα το κωδικο μηπως το παρω και εγω.το μονο που ειδα που ισως εχει ειναι το cross up.κανε τα κονε σου και στειλε.δηλαδη απο κατω εχει τρυπες για βιδες ετοιμες λογικα?

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δει το δικο μου να σου πω την αληθεια αν εχει τρυπες! 

Λογικα για να βγαινει θα ειναι ετοιμες οι υποδοχές!! Οπως παλια σε αλλο αμαξι που ειχα ενώ απο το εργοστασιο δεν ειχε ποδια την εβαλα μετα και ειχε κανονικα υποδοχή για να μπει τωρα σε αυτο το αμαξι θα δειξει τι να πω και εγω.

Απο εκει και περα βλεπουμε θα κανω την αρχη και αν κατσει το χτυπας και εσυ!!!

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω την εκανα παραγγελια αυριο-μεθαυριο θα την εχω και θα την τοποθετησω μεσα στις επομενες εβδομαδες που θα εχω και το σερβις!! 

δεν εχει εκει ο φιλος εργοστασιακο κωδικο αλλα συνενοηθηκα μαζι του πως σε περιπτωση που δεν κανει θα την επιστρεψω και δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα ο ανθρωπος!

οποτε περιμενουμε να δουμε τι θα βγει και απο αυτην την μοντα!

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε billara...

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα Βασιλη και βαλε φωτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα Βασιλη και βαλε φωτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα ρε παιδια!!!

την ποδια την πηρα μενει να γινει η τοποθετηση! λογικα την αλλη εβδομαδα θα ειμαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

αν και αργοπορημενα η ποδια εχει τοποθετηθει κατω απο το αμαξι!!

 

κανει κανονικα και εφαρμοζει τελεια απο κατω γιατι  το κλεινει ολο!! η μονη μοντα που χρειαστηκε ειναι μια τρυπα οπως το βλεπεις το αμαξι απο μπροστα στην μερια του οδηγου και αυτο για να ειναι πιο σταθερη! ολες οι αλλες οι τρυπες υπαρχουν κανονικα!! οριστε και μερικες φωτο κατα την τοποθετηση! https://ibb.co/fMXpua   και αλλη μια φωτο για το πως ηταν πριν μπει η ποδια που φαινεται αρκετα εκτεθιμενο ολο απο κατω....https://ibb.co/ccTJnv

 

πιστευω για τα χρηματα που κανει αξιζει και με το παραπανω!!

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Σε τι αυτοκίνητο; Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ερχόταν εργοστασιακά με ποδιά; Η ποδιά αυτή στο μπροστινό μέρος εχει κουμπώσει καλά, γιατί μου μοιάζει σαν να μην πατάει, ίσως και να μην διακρίνω καλά; Κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορούμε να βάλουμε σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ή μόνο αν το δίνει ο κατασκευαστής; Γνωρίζετε για Golf IV αν μπαίνει και φυσικά αν είναι θετικό μόνο μια τέτοια κίνηση ή θα εχει επιπτώσεις;
Και κάτι ακόμη, σε VW POLO 2002 1.4cc 75ps εχει στην εσωτερική μεριά του καπό μία μαύρη μαλακή επένδυση (αφρολέξ κάπως έτσι) και σκέφτομαι αν επίσης είναι κι αυτο θετικό να γίνει, για ηχομόνωση και θερμομόνωση; Μου κάνει εντύπωση που στο Golf ίδιου έτους δεν το εχει!

Link to comment
Share on other sites

Στο 4άρι ανάλογα τα μοτέρ έχει και άλλες ποδιές, οπότε με πατέντα μόνο μπορείς να βάλεις από Tdi ή από Cupra R.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2017 at 7:20 ΜΜ, gousias said:

Σε τι αυτοκίνητο; Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ερχόταν εργοστασιακά με ποδιά; Η ποδιά αυτή στο μπροστινό μέρος εχει κουμπώσει καλά, γιατί μου μοιάζει σαν να μην πατάει, ίσως και να μην διακρίνω καλά; Κόστος;

Δεν ερχεται με ποδια..

Οχι στην φωτο δεν εχει κουμπωσει καλα γιατι οπως γραφω ειναι κατα την διαδικασια τοποθετησης και οχι κουμπωμενη κανονικα!!

Απλως τοτε θυμηθηκα να βγαλω φωτο που καναμε δοκιμη για το αν θα μπει...μια χαρα εχει κουμπωσει παντως τωρα γιατι ολες οι τρυπες ταιριαζουν οπως ανέφερα και πιο πριν!!

Μπορεις να βαλεις ποδιες και τα σχετικα εαν καταρχην τα βρεις στο εμποριο γιατι για παραδειγμα για to up εγω μεχρι τωρα τελευταια δεν έβρισκα,για γνησια δεν μπηκα καν στην διαδικασια να ρωτησω εαν υπαρχει γιατι σιγουρα η τιμη θα ηταν εξωπραγματικη!!

Επιπτωσεις γιατι να εχεις?? Καλο του κανεις ωστε σε περιπτωση που βρεις απο κατω να εχεις ας το πουμε μια τυπικη προστασια....

Εννοείται για την θερμομόνωση καλο θα ηταν κ αυτην να την βαλεις!!

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Στο εργοστασιακό για το 4αρι ξέρετε αν έχει κάποιο κωδικό (γιατί δεν τους εμπιστεύομαι αν πάω και τους ρωτήσω μπορεί να μου πουν δεν έχει ή να μου δώαουν άλλου μοντέλου).

Για το εσωτερικό του καπό της μηχανής υπάρχει αντίστοιχα κάτι που μπαίνει (όπως έχω δει σε Polo 2002) ;

Γενικά πιστεύετε ότι είναι θετικό να μπουν τέτοια προστατευτικά κάτω και πάνω ή μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2017 at 9:24 ΠΜ, gousias said:

Στο εργοστασιακό για το 4αρι ξέρετε αν έχει κάποιο κωδικό (γιατί δεν τους εμπιστεύομαι αν πάω και τους ρωτήσω μπορεί να μου πουν δεν έχει ή να μου δώαουν άλλου μοντέλου).

Για το εσωτερικό του καπό της μηχανής υπάρχει αντίστοιχα κάτι που μπαίνει (όπως έχω δει σε Polo 2002) ;

Γενικά πιστεύετε ότι είναι θετικό να μπουν τέτοια προστατευτικά κάτω και πάνω ή μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα;

https://shop.ahw-shop.de/motorhauben-daempfungsmatte-golf-iv-bora-original-vw?c=922     Τεριάζει κουτί πάνω στο 4ρι και μόνο θετικό είναι να μπεί στο αυτοκίνητο ,γιατί κόβει θόρυβο απο την μηχανή (λειτουργεί σαν ηχομονωτικό) (γι'αυτό και έμπαινε στανταρ στα golf μεγάλου κυβισμού και στα ντίζελ),προστατεύει την μπογιά του καπό απο τις υψηλές θρμοκρασίες (λειτουργεί σαν θερμομωνοτικό) και σε περίπτωση φωτιάς του κινητήρα πέφτει πάνω στον κινητήρα (καίγονται τα κλιπσακια που το κρατανε στο καπό) και περιορίζει την φωτιά.

 

Μπορεί να το βρείς και μεταχειρησμένο Ελλάδα ,αλλα είναι λίγο σπάνιο γιατί τα περισσότερα golf που κυκλοφορούσαν-ουν στην Ελλάδα  είναι 1,4 και 1,6. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.