Jump to content
xrysida

Βελτιωση Σε Passat 1.8 Tsi Highline

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι στην παρέα,

Αισιως φτασαμε τα 135.000 χλμ απροβληματιστα...μονο με αλλαγη λαδιων/φίλτρου/μπουζι και με μια αλλαγή τρόμπας (βενζινης) υψηλής πίεσης.

Αρκετα ευχαριστημενος απο την κατανάλωση και την ταχυτητα.

Το μονο που θέλω να αλλάξω είναι τα αμορτισέρ τα μπροστινα γιατι ειναι καταπονημένα (ή και τα τέσσερα).

Θα κοιτάξω και στο καταλληλο topic. Kαλοδεχούμενη η όποια συμβουλή.

 

 

Edited by xrysida
Link to comment
Share on other sites

Και τα 4. Δες στην υποενοτητα αναρτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Διαβαζοντας τα topic του Forum μεχρι στιγμής καταλήγω στα SACHS σπορτ αντι των BILSTEIN σπορτ.

Oι βασικότεροι λόγοι είναι το κόστος 220 ευρώ (χωρίς τοποθέτηση/εργασια 30ευρώ) σε σχέση με τα 520 ευρώ των BILSTEIN αλλά και η άνεση στα ταξίδια.

(Μιας και η κύρια χρήση του αυτοκινητού είναι τα οικογενειακά ταξίδια ). Όντως τα Bilstain υπερτερούν στο κρατημα κτλπ. αλλα νομίζω είναι κυριώς για "εργενηδες" :)

 Ταυτοχρονα έστειλα και ενα email στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ για να δώ τι προτείνουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Xrysida η κοσμοκαρ θα σου απαντήσει όπως απαντούν και οι αντιπροσωπίες δηλαδή βάλτε τα μαμά που κοστίζουν  700 ευρώ χωρίς τοποθέτηση και ευθυγράμμιση. Τώρα επειδή στον ίδιο προβληματισμό ήμουν και εγώ για sachs ή bilstein κίτρινα εγώ έβαλα τα κίτρινα βλέπεις δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις ακόμα. Ένας ακόμα λόγος που δεν έβαλα τα  sachs είναι γιατί πιστεύω που θα βγουν πολύ γρήγορα off βλέπεις είναι σχετικά μαλακούτσικα στρίβεις με ένα σκάφος 1600 κιλών περίπου... τι να πω τα φοβήθηκα... Αυτά από εμένα αν πάντων πας σε sachs κράτα μας ενήμερους διότι είμαι αρκετά περίεργος για την χρονική διάρκεια - χιλιόμετρα που θα κρατήσουν σε βαθμό σωστής λειτουργίας. 

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago , RAF JOHN said:

Καλησπέρα και από εμένα... Xrysida η κοσμοκαρ θα σου απαντήσει όπως απαντούν και οι αντιπροσωπίες δηλαδή βάλτε τα μαμά που κοστίζουν  700 ευρώ χωρίς τοποθέτηση και ευθυγράμμιση. Τώρα επειδή στον ίδιο προβληματισμό ήμουν και εγώ για sachs ή bilstein κίτρινα εγώ έβαλα τα κίτρινα βλέπεις δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις ακόμα. Ένας ακόμα λόγος που δεν έβαλα τα  sachs είναι γιατί πιστεύω που θα βγουν πολύ γρήγορα off βλέπεις είναι σχετικά μαλακούτσικα στρίβεις με ένα σκάφος 1600 κιλών περίπου... τι να πω τα φοβήθηκα... Αυτά από εμένα αν πάντων πας σε sachs κράτα μας ενήμερους διότι είμαι αρκετά περίεργος για την χρονική διάρκεια - χιλιόμετρα που θα κρατήσουν σε βαθμό σωστής λειτουργίας. 

+1

 

Επίσης και οι έχοντες οικογένεια, με οδηγικές απαιτήσεις και όχημα αντάξιο έχουν ψυχή. :lol:

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση σε τίποτα bilstein  με sachs εκτός από την τιμή....ότι πληρώνεις πέρνεις....xrisyda αν έχεις σκοπό για αμορτισέρ να αλλάξεις σε  blistein κίτρινα που δεν ειναι για χαμήλωμα γιατί είναι πιο καλά σε ταξίδι γιατί ούτε κλίσεις βάρκας πέρνει ούτε ταλαντώσεις του ενός λεπτού κάνει....τα έχεις μια ζωή μιας που περνουν ανακατασκευή.... πρόσεχε όμως μόνο αμορτισέρ τα ελατήρια αφήνεις τα ίδια γιατί αν αλλάξεις και ελατήρια τότε ξεκινάνε αυτά που λες πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση σε τίποτα bilstein  με sachs εκτός από την τιμή....ότι πληρώνεις πέρνεις....xrisyda αν έχεις σκοπό για αμορτισέρ να αλλάξεις σε  blistein κίτρινα που δεν ειναι για χαμήλωμα γιατί είναι πιο καλά σε ταξίδι γιατί ούτε κλίσεις βάρκας πέρνει ούτε ταλαντώσεις του ενός λεπτού κάνει....τα έχεις μια ζωή μιας που περνουν ανακατασκευή.... πρόσεχε όμως μόνο αμορτισέρ τα ελατήρια αφήνεις τα ίδια γιατί αν αλλάξεις και ελατήρια τότε ξεκινάνε αυτά που λες πιο πάνω...

Τα γνωστα Β6



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές....Με προβληματίσατε με τα Bilstein B6.

δηλαδή απο ότι κατάλαβα αν δεν αλλαξω τα ελατηρία δεν θα χάσω απο πλευράς ανεσης?

Eίναι ζόρικα παντως τα 560 Eυρώ χωρις την εργασία...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα χάσεις άνεση ....το αμάξι θα το νιώσεις πιο δεμένο και το πάτημα του πιο σταθερό.... ψάξε λίγο μπορεί να τα βρείς λίγο πιο κάτω στα 520 όταν τα βάλεις με το καλό ....μπες και πες μου ....

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2017 at 1:30 AM, nikdev said:


Τα γνωστα Β6



Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπερα. Αυτα τα γνωστα Β6 ειναι τα sprint? Μπορω να τα συνδιασω με ελατηρια χαμηλωματος APEX? (80-40501-VA εμπρος και          80-40502-ΗΑ πισω). Πρεπει να ειναι 4 ποντους χαμηλα,(δεν ξερω και θα ηθελα να μαθω αν οντως  ειναι 4 ποντοι) Ρωταω επειδη τα ελατηρια υπαρχουν. Το αμαξι ειναι Passat B5. Ευχαριστω!..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις και τα ΚΥB excel G . Είναι πιο σφιχτά περίπου 30% από της μάνας του και στα ίδια λεφτά με τα Sachs. Τα b6 τα βρίσκω πολυ σκληρά για τους άθλιους δρόμους που έχουμε. Eλατηρια μην αλλάξεις, μια χαρά είναι της μάνας του.

 

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapa

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αυτα τα γνωστα Β6 ειναι τα sprint? Μπορω να τα συνδιασω με ελατηρια χαμηλωματος APEX? (80-40501-VA εμπρος και          80-40502-ΗΑ πισω). Πρεπει να ειναι 4 ποντους χαμηλα,(δεν ξερω και θα ηθελα να μαθω αν οντως  ειναι 4 ποντοι) Ρωταω επειδη τα ελατηρια υπαρχουν. Το αμαξι ειναι Passat B5. Ευχαριστω!..

Με χαμηλωματος θα πας σε B8


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε fsi sportine εχω 94 χιλιαδες χμ ακομα δε θελουν αλλαγη μου χουν πει ..ειναι σφιχτα ακομα αλλα συντομα θα τα αλλαξω το χω κυριως για ταξιδια ουτε στροφιλικια ουτε αγωνες κανω θελω ανεση και στην πολη ειμαι κυριως κηφισο αποφευγω οσο γινεται λακουβες τι προτεινετε τα ιδια τα sachs? koni πορτοκαλι? για bilstein λογω κοστους δεν τα ψηνω εκτος αν οντως αξιζουν τοσο

Link to comment
Share on other sites

Sachs ιδια


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sachs ιδια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.