Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

μια και το επαναφερατε να αναφερω εντυπωσεις απο AMSOIL 75-90 GL4...

το κιβωτιο δεν ειχε κανενα προβλημα εμπαιναν μια χαρα οι ταχυτητες απλα μετα απο 90Κ επρεπε να αλλαχτουν...

εμ δεν εχω εντυπωσεις....καμμια διαφορα....

αντε να πεις οτι μπαινουν λιγο πιο ευκολα αλλα δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα σε σχεση με τις εργοταξιακες...

κυριως οταν ειναι κρυο που ηθελε λιγο ζορι σε καποια σημεια παλι το ιδιο ειναι..

δεν λεω οτι δεν ειναι καλες...απλα δεν εγινε και τρελοβουτυρο οπως λεγαν καποιοι...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το "τρελο βουτηρο" ειναι σχετικο σκεψου οι αγωνιστικες το πρωι ειναι ακομη χειροτερες σε αισθηση ,με μια aftermarket βαλβολινη οπως Amsoil,Motul,Silkolene,Red Line βλεπεις διαοφα παντως σε σχεση με την εργοστασιακη σε γρηγορες αλλαγες σε βουνο κ.κ.ο (!)
Link to comment
Share on other sites

O κατάλογος της amsoil έδινε για το 02q και Gl4 , GL5...

Και όσους μηχανικούς ρώτησα όλοι gl-5 μου είπαν...

Aκαδημαικά για κιβώτια με μπλοκέ διαφορικό η Drexler συνιστά αποκλειστικά CASTROL SAF-XJ http://www.ge39.com/files/SAF_XO_SAF_XJ_B1174_96.pdf και αλλαγή υποχρεωτικά κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

ειχε κανει ενα θεμα ο χρονης αλλα πραγματικα δεν βρισκει κανεις ακρη εκει μεσα....

τι προτεινεται παιδια?θελω μια βαλβολινη ποιοτικη καλυτερη απο μαμα καλη μεσα στη πολη για τα σταματα χεκινα και καλη στα γρηγορα...80-90 gl 4 e?

Link to comment
Share on other sites

:( - ειναι ενα κλικ ποιο πανω πιστευω απο της Motul για ποιο ζορικες καταστασεις ,εαν και εφ'οσον την χρειαζεσαι τοτε ναι (!)

46.jpg

για τον φιλο Dimitris-1 που εβαλε short shift μαλλον θα τον στεναχωρησω γιατι η βαλβολινη δεν εχει σχεση με το υψος του λεβιε και το κοντυμα των ντιζων ,αλλο η δυναμη που βαζεις στον λεβιε κι αλλο η τριβη των γραναζιων - σκεψου οτι μια κακη ή μια αγωνιστικη βαλβολινη το πρωϊ με κρυο ειναι καπως ζορικα στις αλλαγες ποσω δε μαλλον με αλλο μοχλικο οπως εσυ (!)

αν παρω redline αντι για motul.Πιο ζωρικες και βαλω slick 50 δν θα χω τα πλεονεκτηματα της πιο μαλακης και της ζορικης?η να μh δοκιμασω το slick...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

help!!

αλλαξα τις προαλλες βαλβολινες στο γκολφακι μου, γνωριζοντας οτι παιρνει 75w90 gl-4. μου τις αλλαξε ξαδερφος μου μηχανικος ο οποιος μεχρι προτινος δουλευε σε αντιπροσωπεια vw. εννοεται πως μου συνεστησε αλλαγη κ οχι συμπληρωμα βαλβολινης(οπως μου ειχαν πει παλιοτερα), μιας κ οππως ειπε χαρακτηριστικα αυτος ανοιγε τα σασμαν των γκολφ στη δουλεια!!

να μην πολυλογω, μου εφερε ο ιδιος καποιες αμερικανικες βαλβολινες με 10 ευρω το λιτρο, ειναι οι mystik sx-7 της citgo. δεν ηξερα τη μαρκα κ τη βαλβολινη, ψαχνοντας λιγακι στο νετ ειδα πως εχει αρκετα καλα χαρακτηριστικα. μου εβαλε ομως 75w90 gl-5,παροτι του ειπα οτι παιρνει gl-4. το εψαξε κι ο ιδιος κ μου ειπε πως η gl-5 ειναι ακομα καλυτερες κ πως εφοσον υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες gl-4 δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα!!

ισχυει τελικα αυτο η καναμε λαθος? οι gl-5 ειναι οι αγωνιστικες που λετε παραπανω που αργουν να ζεσταθουν? τι προβληματα μπορει να εχω?ςιχα κ καιρο να διαβασω το thread με τις βαλβολινες.. του κανω πολυ νορμαλ χρηση γενικα.

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

;) - φιλε μου ο Mitellas εχει κανει πληρη αναλυση παλαιοτερα ,αυτο το "βαλε GL-5 που καλυπτει την GL-4" ειναι μπαρουφα και κανει μακροπροθεσμα ζημια - δεν ειναι σαν την προδιαγραφη ιδιου λιπαντικου πχ SM που λεμε υπερκαλυπτeι την SG αρα κανει ,ο καθε μηχανικος κανει τις δικες του αλχημειες και πουλαει την δικη του εικονα προς τα εξω στον πελατη ,κοιταξε σε site εταιριων λιπαντικων πουθενα δεν λενε GL-4 αλλα βαλε αν θες και GL-5 (!)
Link to comment
Share on other sites

;) - με το ιδιο σκεπτικο να βαλουμε DOT 5.1 σε αμαξι που παιρνει DOT 3 επειδη "ειναι καλυτερο" ? να βαλουμε προπυλενογλυκολη εκει που μπαινει αιθυλενογλυκολη μονο και μονο επειδη ειναι η ιδια εταιρια παραφλου ? δεν μεμφομαι εσενα φιλε μου με τους μηχανικους τα εχω που μας εχουν γδαρει την τσεπη με τις κοτσανες τους (!)
Link to comment
Share on other sites

ειναι ξαδερφος ο μηχανικος, δεν το εκανε με σκοπο να πλασαρει τη δικη του βαλβολινη,μου εφερνε οποια ηθελα εξαλλου.. προφανως κ ο ιδιος δεν ηξερε κ πηγε να μου βαλει κατι καλυτερο υποτιθεται!

θα παρω μια amsoil κ θα του την παω να μου την αλλαξει οσο ειναι καιρος!!

το κακο με τις gl-5 ειναι πως περιεχουν θειωδη που μακροπροθεσμα διαβρωνουν τα κιτρινα μεταλλα,αν καταλαβα καλα??

Link to comment
Share on other sites

-_- - δηλαδη η δυσκολια το πρωι,τα σκαλωματα,τα γρατζουνισματα να μην μας επηρεασουν καθολου ,εμεις εκει καργαρισμα τον λεβιε μεχρι να μπει ? ποσοι απο εδω μεσα κανουν αγωνιστικη οδηγηση μονο ?
Link to comment
Share on other sites

νεοτερη ενημερωση!

το σασμαν μας δεν περιεχει κιτρινα μεταλλα μεσα κ γενικα λιγα ειναι τα σασμαν των συγχρονων αυτοκινητων που περιεχουν κιτρινα μεταλλα. οσα περιεχουν, συνηθως εχουν ενα πειρο στην οπισθεν απο χαλκο(αν θυμαμαι καλα).

ο ξαδερφος καθε μερα ανοιγε σασμαν στην ασντιπροσωπεια. δεν ηξερε τον συγκεκριμενο περιορισμο για την gl-5, αλλα μου ειπε να μην αλλαξω βαλβολινες ξανα αν ο λογος που ανησυχω ειναι αυτος που προαναφερθηκε..

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εκεί που πήγαινα μια χαρά με το aircodition , είδα ότι υπήρχε δυσκολία στο να μπούν οι ταχύτητες.

Γνωρίζει κανείς που μπορεί να οφείλεται; Τι να κοιτάξω;

Τα φώτα σας Please :lol:

X.

ΥΓ. GOLF V (1600cc , 2004)

Link to comment
Share on other sites

όχι.. μετά από αυτό είτε με clima είτε χωρίς δυσκολεύεται..

όταν είναι να βγεί η ταχύτητα είναι μια χαρά ..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κ εγω αρχικα ειχα κατι μικροδυσκολιες στις ταχυτητες χωρις καποιο εντονο πορβλημα ειπα τα παιδια οταν μου κανανε σερβις να κοιταξουν βαλβολινες κλπ κ λυθηκε...

Αν ειναι τοσο εντονο κ δεν λυθει ετσι, τοτε ισως να ειναι κατι πιο σοβαρο χωρις να ειναι κ απολυτο αυτο που λεω..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κ εγω αρχικα ειχα κατι μικροδυσκολιες στις ταχυτητες χωρις καποιο εντονο πορβλημα ειπα τα παιδια οταν μου κανανε σερβις να κοιταξουν βαλβολινες κλπ κ λυθηκε...

Αν ειναι τοσο εντονο κ δεν λυθει ετσι, τοτε ισως να ειναι κατι πιο σοβαρο χωρις να ειναι κ απολυτο αυτο που λεω..

διαβάζοντας δεξιά κ αριστέρα είδα και εγώ να μιλάνε για βαλβολίνες.

Ξέρετε αν είναι ακριβό αυτό το service κ τι κάνουν; Αλλάζουν λάδι εκεί στο κιβώτιο; Συμπληρώνουν;

Πάντως η αίσθηση που μου δίνει είναι ότι δεν υπάρχει λάδι ή υπάρχει λίγο όταν αλλάζω.. Πλέον κάνω το διπλάσιο χρόνο για να αλλάξω ταχύτητα.

Ευχαριστώ παιδιά!

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καποιο ειδικο service.. Οταν το πας για αλλαγη λαδιων ή γενικο service ειναι υποχρεωση τους να κοιταξουν κ τις βαλβολινες στο κιβωτιο, αλλα επειδη δεν τους εμπιστευομαι, αναλογιζομενος και την ευαισθησια του κιβωτιου τους το τονιζω καθε φορα.... Αναλογα με την κατασταση τους ή θα συμπληρωσουν ή θα τις αλλαξουν...

Ειδικο λαδι για το κιβωτιο ειναι φιλε μου.. Αναλογα με τις προδιαγραφες του καθε αυτοκινητου (κωδικο, ιξωδες, κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

RED LINE MT90 946 ML

Popular in Nissan, Toyota and Mazda manual transmissions and transaxles as well as other selected applications, this is a 75W90 GL-4 Gear Oil thatΆs slightly heavier than MTL. Provides excellent protection of gears and synchronizers and its balanced slipperiness provides a perfect coefficient of friction, allowing easier shifting.

Μόνο αυτή βρήκα σήμερα στο Λαμπριανίδη και έλεγα για τις Amsoil , δεν τις είχε.

Tsakhs τι λες ?

ΥΓ. Κάνω κανονική χρήση και ήθελα τις Amsoil.

Link to comment
Share on other sites

:) - δεν αντιλεγω αλλα με το κιβωτιο δεν ειναι να κανεις πειραματα ,η τυχον ζημια ερχεται αργα και οταν γινεται αντιληπτη δεν υπαρχει θεραπεια ενω στο μοτερ ας πουμε θα το ακουσεις [με λαθος λιπαντικο] να κροταλιζει/θα δεις θερμοκρασια να ανεβαινει/θα δεις την πιεση του λαδιου κ.ο.κ και το αλλαζεις - να σου πω την αληθεια εγω σε αυτην την περιπτωση θα εβαζα μια καθαρα GL-4 οχι τιποτα αλλα μα για ψυχολογικους λογους κυριως (!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.