Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ποσση βαλβολινη παιρνει τελικα το αμαξι μας?η castrol στο site της λεει 2.3 εδω λενε με το ζορι 1.9 αλλος 2...τι γινεται τελικα?

εαν της αλαξης μονος οταν θα αδειασεις της παλιες της καινουριες θα της βαλεις απο την φουσκα της οπησθεν,γιατι εαν πας να της βαλεις απο την πλαινη ταπα δεν της χωραει ολες.1.9 λιτρα και εισαι ζαχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Το γκολφακι μου 1.4tsi (140) φοραει την G052512A2 η οποια ειναι GL4 αλλα και αυτη ειναι αρκετα ψιλη http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1833492 οποτε μια 75W90 την αποκλειω μαλλον μιας και ξεφευγει σε κινηματικα ιξωδη.

Το σκεφτομαι για την redline mtl (70w80) ή την elf nfp (75w80) και οι δυο GL4 φυσικα..

Εχει βαλει κανεις καμια απο τις παραπανω?

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Για GTI V Edition 30 το part number είναι το G052171A2

Σύμφωνα με το site της Fuchs:

TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80

Αρα 75W-80 GL5

Συμφωνα με τον νεο καταλογο της fuchs και για την G052171A2 προτεινει πλεον την σκετη 75W που ειναι ακομα πιο λεπτορευστη και οχι την 75W80.....εδω http://www.fuchs-europe.de/gear-oils-passenger0.html και εδω για αναζητηση ανα μοντελο My link

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Εχτές πήγα σε συνεργείο VW για να αλλάξω σετ αμπραγιάζ στο Golf 1.6 fsi 6τάχυτο που έχω (έβαλα LUK).

Μαζί μου πήρα και βαλβολινες για να αλλάξω μια και ήταν ευκαιρία. Οι βαλβολινες που είχα αγοράσει ήταν οι Amsoil MTG 75w/90 GL4. Ο μηχανικός μου όμως μόλις τις είδε μου είπε ότι δεν κάνουν για το αυτοκίνητο μου και ότι φοράει 75W, μου έδειξε μάλιστα και τον κατάλογο της Fushs ο οποίος όντως δίνει 75αρα βαλβολινη.

Τελικά δεν τις άλλαξα και είπα ότι θα το ψάξω λίγο μόνος μου και θα δω τι θα κάνω.

Έχοντας διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα στο forum μάλλον θα έπρεπε να τις έχω βάλει.

Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τις βαλβολινες και τώρα δίνουν ξερά 75αρα ?

Πάντως το Hayns workshop manual που έχω στα χέρια μου δίνει 75W/90 VW G50.

Τι λέτε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εχτές πήγα σε συνεργείο VW για να αλλάξω σετ αμπραγιάζ στο Golf 1.6 fsi 6τάχυτο που έχω (έβαλα LUK).

Μαζί μου πήρα και βαλβολινες για να αλλάξω μια και ήταν ευκαιρία. Οι βαλβολινες που είχα αγοράσει ήταν οι Amsoil MTG 75w/90 GL4. Ο μηχανικός μου όμως μόλις τις είδε μου είπε ότι δεν κάνουν για το αυτοκίνητο μου και ότι φοράει 75W, μου έδειξε μάλιστα και τον κατάλογο της Fushs ο οποίος όντως δίνει 75αρα βαλβολινη.

Τελικά δεν τις άλλαξα και είπα ότι θα το ψάξω λίγο μόνος μου και θα δω τι θα κάνω.

Έχοντας διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα στο forum μάλλον θα έπρεπε να τις έχω βάλει.

Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τις βαλβολινες και τώρα δίνουν ξερά 75αρα ?

Πάντως το Hayns workshop manual που έχω στα χέρια μου δίνει 75W/90 VW G50.

Τι λέτε να κάνω?

http://www.fuchslubricants.com/index.php?calling=prodchoose⊂=

Link to comment
Share on other sites

Εχτές πήγα σε συνεργείο VW για να αλλάξω σετ αμπραγιάζ στο Golf 1.6 fsi 6τάχυτο που έχω (έβαλα LUK).

Μαζί μου πήρα και βαλβολινες για να αλλάξω μια και ήταν ευκαιρία. Οι βαλβολινες που είχα αγοράσει ήταν οι Amsoil MTG 75w/90 GL4. Ο μηχανικός μου όμως μόλις τις είδε μου είπε ότι δεν κάνουν για το αυτοκίνητο μου και ότι φοράει 75W, μου έδειξε μάλιστα και τον κατάλογο της Fushs ο οποίος όντως δίνει 75αρα βαλβολινη.

Τελικά δεν τις άλλαξα και είπα ότι θα το ψάξω λίγο μόνος μου και θα δω τι θα κάνω.

Έχοντας διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα στο forum μάλλον θα έπρεπε να τις έχω βάλει.

Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με τις βαλβολινες και τώρα δίνουν ξερά 75αρα ?

Πάντως το Hayns workshop manual που έχω στα χέρια μου δίνει 75W/90 VW G50.

Τι λέτε να κάνω?

Ποιον κωδικο σου δινει η vw για το δικο σου? G052 512 A2? Αν ναι τοτε η fuchs 75W σε καλυπτει! ;) Επισης η μαμα 512(αν τελικα φορας αυτην) ειναι αρκετα φθηνη απο vw και στην προτεινω παλι!

Η fuchs ειναι η μια απο τις 2 εταιριες που προτεινει βαλβολινες για το γκρουπ vag με βαση τους κωδικους της vw!! Και ισως οχι τυχαια...

Και η αλλη ειναι η penrite αλλα δεν εισαγετε στην χωρα μας.

Δεν υπαρχει καμια αλλη.

Την 75w την δοκιμασα και πραγματικα συμβαδιζει με τα μαμα κινηματικα ιξωδη και ακομα και με 0 εξωτ θερμοκρασια κουμπωνουν οι ταχυτητες μια χαρα!!

Αν βαλεις 75W90 ενω χρειαζεσαι πχ 75W, θα σφιξει αρκετα ο λεβιες και στα κρυα θα χρειαζονται ζεσταμα γιατι η 75W90 εχει διπλασια κινηματικα ιξωδη απο την 75W..

Απο κει και περα αν μας πεις τον κωδικο που σου δινει η vw μπορουμε να ψαξουμε μηπως υπαρχει και καμια αλλη λυση! ;)

Φιλικα Ηλιας.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Ποιον κωδικο σου δινει η vw για το δικο σου? G052 512 A2? Αν ναι τοτε η fuchs 75W σε καλυπτει! ;) Επισης η μαμα 512(αν τελικα φορας αυτην) ειναι αρκετα φθηνη απο vw και στην προτεινω παλι!

Η fuchs ειναι η μια απο τις 2 εταιριες που προτεινει βαλβολινες για το γκρουπ vag με βαση τους κωδικους της vw!! Και ισως οχι τυχαια...

Και η αλλη ειναι η penrite αλλα δεν εισαγετε στην χωρα μας.

Δεν υπαρχει καμια αλλη.

Την 75w την δοκιμασα και πραγματικα συμβαδιζει με τα μαμα κινηματικα ιξωδη και ακομα και με 0 εξωτ θερμοκρασια κουμπωνουν οι ταχυτητες μια χαρα!!

Αν βαλεις 75W90 ενω χρειαζεσαι πχ 75W, θα σφιξει αρκετα ο λεβιες και στα κρυα θα χρειαζονται ζεσταμα γιατι η 75W90 εχει διπλασια κινηματικα ιξωδη απο την 75W..

Απο κει και περα αν μας πεις τον κωδικο που σου δινει η vw μπορουμε να ψαξουμε μηπως υπαρχει και καμια αλλη λυση! ;)

Φιλικα Ηλιας.

ηλια ποιος ειναι ο κωδικςο για τις καλες μαμα?θελω για golf 1.6 iv και για golf gt
Link to comment
Share on other sites

μη βλεπεις τι λενε οι φυψκσ toy bardinogiannh Μουφες ειναι βαλε μια σοβαρη μαρκα η τη μαμα οχι fuchs

1) Πρώτον δεν το έβαλα για εμένα το link.

2) To έβαλα για να δει το ιξώδες και όχι για να αγοράσει τα Fuchs.

Υ.Γ. Γράφε Ελληνικά για να καταλαβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

ηλια ποιος ειναι ο κωδικςο για τις καλες μαμα?θελω για golf 1.6 iv και για golf gt

Μην μπερδευεσε θεωρωντας οτι η vw δινει καλες και μη καλες βαλβολινες.

Το καθε μοντελο εχει τον δικο του κωδικο βαλβολινης...

Σαν παραδειγμα στα 2λιτρα tfsi s3, cupra, gti παιρνουν την G052 171 A2 (GL-5)

Tα 18αρια tsi καποια περνουν αυτη αλλα και καποια αλλα 18αρια tsi αλλη βαλβολινη,

στο δικο μου (1,4tsi BMY) περνει την G052 512 A2 (GL-4) και ολα τα παραπανω εχουν 6αρι σαζμαν.

(Το GL ειναι κωδικος καταλληλοτητας και σε προηγουμενες σελιδες ή και σε αλλα θεματα εχει γινει ιδιαιτερη μνεια!!) Κυριως θελει προσοχη οταν ενα σαζμαν περνει gl4 ! Θα ρισκαρουμε αν του βαλουμε gl5 βαλβολινη διοτι η gl5 μπορει να κανει ζημια σε μπουτζινα μερη του σαζμαν. Εκτος και αν μια βαλβολινη αναγραφει gl4/5 μαζι.

To θεμα μας ειναι οτι δυστυχως η vw δεν ανακοινωνει τιποτα(ουτε ιξωδη ουτε gl) για τις βαλβολινες της και θελει πολυ προσοχη η επιλογη εμποριου.

Αρα σε πρωτη φαση θα πρεπει ο καθενας να γνωριζει ποιος κωδικος της vw αντιστοιχει στο μοντελο (με βαση το πλαισιο) και μετα ψαχνει (αν υπαρχει) για συμβατη βαλβολινη εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον κωδικο σου δινει η vw για το δικο σου? G052 512 A2? Αν ναι τοτε η fuchs 75W σε καλυπτει! ;) Επισης η μαμα 512(αν τελικα φορας αυτην) ειναι αρκετα φθηνη απο vw και στην προτεινω παλι!

Η fuchs ειναι η μια απο τις 2 εταιριες που προτεινει βαλβολινες για το γκρουπ vag με βαση τους κωδικους της vw!! Και ισως οχι τυχαια...

Και η αλλη ειναι η penrite αλλα δεν εισαγετε στην χωρα μας.

Δεν υπαρχει καμια αλλη.

Την 75w την δοκιμασα και πραγματικα συμβαδιζει με τα μαμα κινηματικα ιξωδη και ακομα και με 0 εξωτ θερμοκρασια κουμπωνουν οι ταχυτητες μια χαρα!!

Αν βαλεις 75W90 ενω χρειαζεσαι πχ 75W, θα σφιξει αρκετα ο λεβιες και στα κρυα θα χρειαζονται ζεσταμα γιατι η 75W90 εχει διπλασια κινηματικα ιξωδη απο την 75W..

Απο κει και περα αν μας πεις τον κωδικο που σου δινει η vw μπορουμε να ψαξουμε μηπως υπαρχει και καμια αλλη λυση! ;)

Φιλικα Ηλιας.

Εαν είναι σωστά τα στοιχειά που έχω από το VIN DECODER το σαζμαν μου είναι ΗΒΜ και στο ΕΤΚΑ μου βγάζει κωδικό G052 178 A2.

Τώρα ρευστότητα και τι GL ειναι 4 η 5 δεν ξέρω. Θα το ψάξω λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι σωστά τα στοιχειά που έχω από το VIN DECODER το σαζμαν μου είναι ΗΒΜ και στο ΕΤΚΑ μου βγάζει κωδικό G052 178 A2.

Τώρα ρευστότητα και τι GL ειναι 4 η 5 δεν ξέρω. Θα το ψάξω λίγο ακόμα.

Και παλι σε καλυπτει η fuchs 75w καθως και η 178 δειχνει να ειναι αρκετα λεπτορευστη και αυτη. ;)http://www.fuchs-eur...passenger0.html

Kαι πολυ πιθανον παιρνει gl4 το σαζμαν σου.

Ρωτα και την vw ποσο την χρεωνει την 178...(η μαμα βαλβολινη ειναι η πλεον σιγουρη λυση.)

Ας βαλουμε αλλο ενα λινκ με τους κωδικους της vw http://www.vwaudifor...yone-know/page2

Τωρα σαν 2ες επιλογες (ισως σε βολευει αντικατασταση αν ειναι απο το γνωστο μαγαζι) θα μπορουσαν να ειναι η red line mtl (70w80 GL4) και η elf nfp (75w80 GL4+).

Και η 2 αποτελουν μια ενδιαμεση λυση απο την 75w και την 75w90 και θα θελουν λιγο ζεσταματακι στα κρυα (κατω απο 10 βαθ. θερμ.). σιγουρα λιγοτερο απο την 75W90.

Για μενα την 75W90 μην την βαζεις.

Φιλικα Ηλιας.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και για τον χρόνο που διέθεσες Ηλία.

Πάντως πολύ μυστικοπάθεια αυτή η VW με τις βαλβολίνες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα γραφω εδω...χθες ειχα μια εμπειρια με βαλβονινες και σκεφτηκα να το αναφερω. :)

Αλαξα βαλβολινες πριν 12.000κμ, απο εκει που αγοραζω λαδια κ.λ. επειδη εδω και μια τριετια το εχω γυρησει στην Castrol και δεν ειχε βαλβολινες castrol μου εδωσε ανεπιφυλακτα βαλβολινες της fucks συνθετικες

Της αλαξα, σαν πρωτης ωψεος το υλικο φενοταν καλο με ελαφρο σιελ χρωμα ειχανε, διαφορα απο την αλαγη δεν ειδα καμια, ουτε στις αλαγες αλλα ουτε και στο γρυλισμα που κανει η πρωτη ταχυτητα μου οταν ξεκιναω απο σταση.

Χτες μου ηρθε ετσι στα καλα να τις αλαξω!! Πηγα και πηρα castrol συνθετικες, της αλαζω και χθες που το εκανα μια μικρη βολτα δεν παρατηρησα καμια αλαγη, αλλα σημερα που το ξαναοδηγησα το αμαξι ηταν διαφορετικο οι ταχυτητες κουμπωνουν ποιο γλυκα, ποιανω τον εαυτο μου να βαζω δυναμη για να αλαξω ταχυτητα ενω δεν χρειαζετε!! Και το βασικο το γρυλιζμα της 1ης ταχυτητας εχει μειωθει λιγακι θα ελεγα. :D

Αν επιτρεπετε ποιες βαλβολινες τησ castrol εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση. Αληθεύει αυτό που λένε μερικοί μηχανικοί, να γεμίζουμε τις βαλβολίνες από την βαλβίδα της όπισθεν, μιας και με αυτήν την μέθοδο μπορούμε να βάλουμε όλη την ποσότητα που απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση. Αληθεύει αυτό που λένε μερικοί μηχανικοί, να γεμίζουμε τις βαλβολίνες από την βαλβίδα της όπισθεν, μιας και με αυτήν την μέθοδο μπορούμε να βάλουμε όλη την ποσότητα που απαιτείται.

Δεν γνωριζω αν το δικο σου σαζμαν ειναι ιδιο με το δικο μου....

Για να μην την πατησεις, πρωτα θα βγαλεις την κλασικη κατω ταπα και θα μαζεψεις τις βαλβολινες που θα τρεχουν, αν δεν μαζεψεις 2 λιτρο θα βγαλεις διπλα και το αναγλυφο σηματακι VW και θα αδειασει και το υπολοιπο 1 λιτρο.

Προσοχη λοιπον να μαζεψεις ολη την βαλβολινη.

Για να βαλεις τωρα την νεα βαλβολινη καποιοι λενε οτι δεν χωρανε 2 λιτρα απο την πλαινή ταπα πληρωσης και πρεπει να μπουν απο ψιλοτερο σημειο και συγκεκριμενα απο την βαλβιδα της οπισθεν..

Στο δικο μου θα δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια ξανα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και για τον χρόνο που διέθεσες Ηλία.

Πάντως πολύ μυστικοπάθεια αυτή η VW με τις βαλβολίνες.

Nα΄σαι καλα φιλε!!

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Golf4 auq κινητήρας 6-τάχυτο...Τι βαλβολίνες πρέπει να βάλω και τι ποσότητα??Και κάθε ποσες χιλιάδες χιλιόμετρα πρέπει να τις αλλάζω?Εχετε κατι καλό να μου προτείνεται?Και γενικα ακουω γνώμες

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

75w90 φουλ συνθετικες ειναι αυτες που χρειαζεται.

Ποσοτητα εξαρταται το αμαξι.Χοντρικα κοντα στα 2-3 λιτρα χρειαζεται.

Αλλαγη μπορεις να κανεις καθε 80-100.000χλμ.

Απο μαρκες ειτε επιλεγεις αυτες που προτεινει η αντιπροσωπεια ειτε καποιες του εμποριου,γνωστης μαρκας οι οποιες φυσικα να καλυπτουν τις προδιαγραφες.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Τεσσερα λιτρα? Μηπως ειναι πολλα? Εγω ρωτησα στην αντιπροσωπια ποσα λιτρα χρειαζεται για αλλαγη και μου ειπαν 2-2,7 το πολυ, για 5-ταχυτο βεβαια αλλα τοση μεγαλη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

75w90 φουλ συνθετικες ειναι αυτες που χρειαζεται.

Ποσοτητα εξαρταται το αμαξι.Χοντρικα κοντα στα 2-3 λιτρα χρειαζεται.

Αλλαγη μπορεις να κανεις καθε 80-100.000χλμ.

Απο μαρκες ειτε επιλεγεις αυτες που προτεινει η αντιπροσωπεια ειτε καποιες του εμποριου,γνωστης μαρκας οι οποιες φυσικα να καλυπτουν τις προδιαγραφες.

Ξέρουμε ποιες είναι οι μαμά???και τύπο και μάρκα....?? Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Τεσσερα λιτρα? Μηπως ειναι πολλα? Εγω ρωτησα στην αντιπροσωπια ποσα λιτρα χρειαζεται για αλλαγη και μου ειπαν 2-2,7 το πολυ, για 5-ταχυτο βεβαια αλλα τοση μεγαλη διαφορα...

Καταρχην ζητω συγγνωμη γιατι απο κεκτημενη ταχυτητα παραπανω εγραψα λαθος αριθμο και το διορθωνω και στο παραπανω ποστ ωστε να μην ειναι λαθος.

Αναλογως κιβωτιου παιρνει 2-3 λιτρα.

Σε 6αρι κιβωτιο που αλλαξα προσφατα,πηρε 2,2 λιτρα.

Ξέρουμε ποιες είναι οι μαμά???και τύπο και μάρκα....??

Μαμα δεν ξερω ποιες βαζει η αντιπροσωπεια.

Τυπο σου αναφερα πιο πανω, 75-90 φουλ συνεθτικες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ζητω συγγνωμη γιατι απο κεκτημενη ταχυτητα παραπανω εγραψα λαθος αριθμο και το διορθωνω και στο παραπανω ποστ ωστε να μην ειναι λαθος.

Αναλογως κιβωτιου παιρνει 2-3 λιτρα.

Σε 6αρι κιβωτιο που αλλαξα προσφατα,πηρε 2,2 λιτρα.

Μαμα δεν ξερω ποιες βαζει η αντιπροσωπεια.

Τυπο σου αναφερα πιο πανω, 75-90 φουλ συνεθτικες.

Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπε G50 75W-90 ....Αλλα ξέχασα να ρωτήσω αν ειναι full synthetic....Γνωρίζει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπε G50 75W-90 ....Αλλα ξέχασα να ρωτήσω αν ειναι full synthetic....Γνωρίζει κάποιος?

Δηλαδη εδωσες ή σου ζητησαν τον αριθμο πλαισιου σου και σου ειπαν χυμα οτι ειναι 75w90? χωρις να σου πουν ποιος κωδικος βαλβολινης ειναι? πχ VW G 052 145??VW G 052 171??

Αν μπορεις πες μας ποιον κωδικο σου δινει παντα σε αντιστοιχια με το πλαισιο σου και ριξε μια ματια απο κατω(αν λειπει ο κωδικος σου απο κατω μπορουμε να ψαξουμε να βρουμε τι ιξωδες μπορει να εχει). :thumbsup:

Οι 2 παραπανω κωδικοι σαν παραδειγμα εχουν εντελως διαφορετικο ιξωδες και GL.και δεν κανουν για ολα τα σαζμαν. ;)

VW G 009 317 - VW gear oil for manual & automated 6 speed transmissions.

VW G 052 145 - Special synthetic gear oil, SAE 75W-90.

VW G 052 162 - VW spec for Esso LT 71141. Special ATF with additional friction modifier for some ZF automatic gearboxes (ZF 4HP20, 5HP19, 5HP24, etc).

VW G 052 171 - Gearbox oil SAE 70W-75.

VW G 052 175 - Special fluid for Haldex clutch. Developed by Haldex and Statoil.

VW G 052 178 - Gearbox oil SAE 75W.

VW G 052 180 - Special VW fluid for multitronic CVT.

VW G 052 190 - Special VW fluid for multitronic CVT transmissions and differential, built in one.

VW G 052 300 A2 - Compressor oil.

VW G 052 726 - Gear oil SAE 75W.

VW G 052 798 - Gearbox oil SAE 70W-75.

VW G 052 911 - Audi spec, for gearboxes of FWD cars with longitudinal engines. Meets API GL-5, SAE 75W-90.

VW G 052 990 - Special ATF, for VW automatic transmission and differential built in one.

VW G 055 005 - Special ATF, for VW automatic transmissions and transaxles.

Πηγη http://www.vwaudifor...yone-know/page2

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.