Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδια εγω απο βδομαδα παω για αλλαγη και πηρα τις taf-x castrol. Απο μια ματια που εριξα στο site τησ aral λεει οτι χρειαζονται 2 λιτρα. Μολις κανω την αλλαγη θα ποσταρω ποσο ακριβως χρειαστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εδωσες ή σου ζητησαν τον αριθμο πλαισιου σου και σου ειπαν χυμα οτι ειναι 75w90? χωρις να σου πουν ποιος κωδικος βαλβολινης ειναι? πχ VW G 052 145??VW G 052 171??

Αν μπορεις πες μας ποιον κωδικο σου δινει παντα σε αντιστοιχια με το πλαισιο σου και ριξε μια ματια απο κατω(αν λειπει ο κωδικος σου απο κατω μπορουμε να ψαξουμε να τον βρουμε).

Οι 2 παραπανω κωδικοι σαν παραδειγμα εχουν εντελως διαφορετικο ιξωδες και GL.και δεν κανουν για ολα τα σαζμαν. ;)

VW G 009 317 - VW gear oil for manual & automated 6 speed transmissions.

VW G 052 145 - Special synthetic gear oil, SAE 75W-90.

VW G 052 162 - VW spec for Esso LT 71141. Special ATF with additional friction modifier for some ZF automatic gearboxes (ZF 4HP20, 5HP19, 5HP24, etc).

VW G 052 171 - Gearbox oil SAE 70W-75.

VW G 052 175 - Special fluid for Haldex clutch. Developed by Haldex and Statoil.

VW G 052 178 - Gearbox oil SAE 75W.

VW G 052 180 - Special VW fluid for multitronic CVT.

VW G 052 190 - Special VW fluid for multitronic CVT transmissions and differential, built in one.

VW G 052 300 A2 - Compressor oil.

VW G 052 726 - Gear oil SAE 75W.

VW G 052 798 - Gearbox oil SAE 70W-75.

VW G 052 911 - Audi spec, for gearboxes of FWD cars with longitudinal engines. Meets API GL-5, SAE 75W-90.

VW G 052 990 - Special ATF, for VW automatic transmission and differential built in one.

VW G 055 005 - Special ATF, for VW automatic transmissions and transaxles.

Πηγη http://www.vwaudifor...yone-know/page2

Ναι μου λέει οτι εμεις στην vw μόνο αυτό τον τυπο χρησημοποιούμαι.... G50 SAE 75W-90
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου λέει οτι εμεις στην vw μόνο αυτό τον τυπο χρησημοποιούμαι.... G50 SAE 75W-90

Δηλαδη δεν κοιταξε στο προγραμμα τους και πιθανον απαντησε στα τυφλα....

Ρωτα καποια αλλη vw με τον τροπο που σου λεω και θα σου απαντησει συγκεκριμενο κωδικο βαλβολινης για να να βγαλεις εγκυρο συμπερασμα... :thumbsup:

Οι περισσοτεροι απο αυτους στα ανταλλακτικα τους πιθανον δεν γνωριζουν(δεν το δειχνει πουθενα) τι ιξωδες(75w90,75w,75w80) ειναι οι μαμα βαλβολινεςτους και πρεπει να σου πουν ξεκαθαρα εναν κωδικο βαλβολινης. πχ. G052 171 A2 ....

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν κοιταξε στο προγραμμα τους και πιθανον απαντησε στα τυφλα....

Ρωτα καποια αλλη vw με τον τροπο που σου λεω και θα σου απαντησει συγκεκριμενο κωδικο βαλβολινης για να να βγαλεις εγκυρο συμπερασμα... :thumbsup:

Οι περισσοτεροι απο αυτους στα ανταλλακτικα τους πιθανον δεν γνωριζουν(δεν το δειχνει πουθενα) τι ιξωδες(75w90,75w,75w80) ειναι οι μαμα βαλβολινεςτους και πρεπει να σου πουν ξεκαθαρα εναν κωδικο βαλβολινης. πχ. G052 171 A2 ....

Είδε στο ετκα αυτος.Το αμάξι μου είναι μετατροπή όμως και ο αριθμός πλαισίου είναι απο το μαμά...Λοιπόν?Τι κωδικό να τους δώσω τώρα?
Link to comment
Share on other sites

2-2,2 λιτρα περνει το 18αρι οπως και το 16αρι σασμαν, πρωτα ζεστενουμε με μια βολτα καλα και μετα τις βγαζουμε για να βγουνε οσον δυνατον περισοτερες μιας και αν τις βγαλουμε κρυες δεν θα βγουνε ολες, μια φορα στο 16αρι δεν το ζεστανα για να τις αλαξω με αποτελεσμα να εχει μεσα πανω απο 2 λιτρα και να μου τις πεταξει απο την βαλβιδα αναθυμιασεων η οποια υπαρχει πανω στο σασμαν... για να τις βγαλουμε υπαρχει μια 17αρα αλεν στο κατω πισω μερος του σασμαν και για συμπληρωμα τα 16αρια ειναι στο πλαι ενω τα 18αρια εμπρος πανω, παλι μια ιδια 17αρα αλεν, αν εχει καιρο να αλαχτει η βαλβολινη μιας και οι βιδες δεν εχουν φλαντζες και η στεγανοποιηση γινετε με την σισφηξη, θα χρειαστει αρκετη δυναμη για να βγουν οι ταπες ή με αεροκλειδο, εγω συνηθως γεμιζω εως οτου να ξεχιλισει η βαλβολινη απο την τρυπα πληρωσεως, παντα 2 λιτρα που τρωει, και τις αλαζω μια φορα στα 2 χρονια ανεξαρτητως χιλιομετρων, 20-25 ευρω κανουνε οι castrol, δεν ειναι μεγαλο κοστος...

Ωραία τα είπες...Αλλα εδω ακόμ απροσπαθούμε να βρούμε τον τύπο που πρέπει να βάλω... :) ...Castrol είναι καλύτερες απο τις μαμά?? (που ακομα δεν ξέρουμε ποιες ειναι η μαμα)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερες η οχι, εγω εβαλα driveline 75-90 της castrol συνθετικες ειναι νωμιζω, και ειμαι ευχαρηστημενος,

και στην αντιπρωσοποια δεν νωμιζω να εχουνε 10 ειδων βαλβολινες, εχουν μια-δυο και την βαζουνε σε ολα τα μοντελα...

Δεν διαφωνώ...απλα πρέπει να ξεκινήσουμε απο το τι τύπο βαλβολίνες πρέπει να βάλω
Link to comment
Share on other sites

Είδε στο ετκα αυτος.Το αμάξι μου είναι μετατροπή όμως και ο αριθμός πλαισίου είναι απο το μαμά...Λοιπόν?Τι κωδικό να τους δώσω τώρα?

Eτσι πες να καταλαβουμε!!! :thumbsup2:

Μηπως γνωριζεις απο τι αμαξι ειναι ο κινητηρας-σαζμαν που εβαλες? Θα βοηθησει πολυ!!

Λοιπον στα 20βαλβιδα18αρια με 6αρι σαζμαν ο κωδικος που δινουν συνηθως ειναι ο G052 171 A2 (συνθετικη 100%) που σημαινει πολυ ψιλη βαλβολινη (στα ορια υγρων αυτοματων κιβωτιων).

Τα κινηματικα της ιξωδη ειναι πολυ χαμηλα και περιπου στα μισα μιας 75w90.

H προταση μου για το δικο σου αν φορας οριστικα αυτον το κωδικο ειναι

1η επιλογη παλι την ιδια, 25 ευρω το λιτρο αλλα σιγουρη επιλογη

2η επιλογη fuchs 75w, ιδια κινηματικα ιξωδη με την μαμα

3η επιλογη elf nfp 75w80 και λιγο πιο παχια απο την μαμα

4η επιλογη redline mtl 70w80 παρομοια με την 3η αλλα πολυ καλη ποιοτητα

η 1η και η 2η ειναι οι καλυτερες επιλογες για χαμηλες θερμοκρασιες και κρυες εκκινησεις

η 3η και 4η επιλογη θα χρειαζονται λιγο ζεσταματακι στα κρυα.

Με εξωτερικη θερμοκρασια πανω απο 10-12 βαθμους δεν θα εχεις προβλημα .

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Eτσι πες να καταλαβουμε!!! :thumbsup2:

Μηπως γνωριζεις απο τι αμαξι ειναι ο κινητηρας-σαζμαν που εβαλες? Θα βοηθησει πολυ!!

Λοιπον στα 20βαλβιδα18αρια με 6αρι σαζμαν ο κωδικος που δινουν συνηθως ειναι ο G052 171 A2 που σημαινει πολυ ψιλη βαλβολινη (στα ορια υγρων αυτοματων κιβωτιων).

Τα κινηματικα της ιξωδη ειναι πολυ χαμηλα και περιπου στα μισα μιας 75w90.

H προταση μου για το δικο σου αν φορας οριστικα αυτον το κωδικο ειναι

1η επιλογη παλι την ιδια, 25 ευρω το λιτρο αλλα σιγουρη επιλογη

2η επιλογη fuchs 75w, ιδια κινηματικα ιξωδη με την μαμα

3η επιλογη elf nfp 75w80 και λιγο πιο παχια απο την μαμα

4η επιλογη redline mtl 70w80 παρομοια με την 3η αλλα πολυ καλη ποιοτητα

η 1η και η 2η ειναι οι καλυτερες επιλογες για χαμηλες θερμοκρασιες και κρυες εκκινησεις

η 3η και 4η επιλογη θα χρειαζονται λιγο ζεσταματακι στα κρυα.

Με εξωτερικη θερμοκρασια πανω απο 10-12 βαθμους δεν θα εχεις προβλημα .

1)Παλι την ίδια εννοείς την G052 171 A2 (οπότε είσαι σίγουρος οτι είναι αυτή)?

2) Οπότε προτειμάω 1η ή 2η.....Που κάνουν την ίδια δουλεια και δεν θα περιμένω όπως λες...

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμός πλαισίου είναι απο το μαμά...

Κατι που ηθελα να ρωτησω,

Εννοεις στο παραπανω οτι γνωριζεις τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου που αφαιρεθηκε ο κινητηρας-σαζμαν?

Αν το πλαισιο ειναι απο vw θα το δωσεις στην vw, αν ειναι απο σεατ, θα το δωσεις στην σεατ για να απαντησουν κωδικο βαλβολινης.

1)Παλι την ίδια εννοείς την G052 171 A2 (οπότε είσαι σίγουρος οτι είναι αυτή)?

2) Οπότε προτειμάω 1η ή 2η.....Που κάνουν την ίδια δουλεια και δεν θα περιμένω όπως λες...

Αν δεν μας γραψεις εσυ ποιον κωδικο σου δινει η vw φυσικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος 100% γιαυτο αλλωστε λεω το "συνηθως".

Αυτο το G50 SAE 75W-90 που λες παραπανω δεν λεει τιποτα...

Ειδαλλος αν κουραστηκες να ψαχνεις προτεινω να πας στην 2η, 3η, 4η επιλογη. Αν εχεις υπομονη συνεχιζουμε μεχρι τελους! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ηθελα να ρωτησω,

Εννοεις στο παραπανω οτι γνωριζεις τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου που αφαιρεθηκε ο κινητηρας-σαζμαν?

Αν το πλαισιο ειναι απο vw θα το δωσεις στην vw, αν ειναι απο σεατ, θα το δωσεις στην σεατ για να απαντησουν κωδικο βαλβολινης.

Αν δεν μας γραψεις εσυ ποιον κωδικο σου δινει η vw φυσικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος 100% γιαυτο αλλωστε λεω το "συνηθως".

Αυτο το G50 SAE 75W-90 που λες παραπανω δεν λεει τιποτα...

Ειδαλλος αν κουραστηκες να ψαχνεις προτεινω να πας στην 2η, 3η, 4η επιλογη. Αν εχεις υπομονη συνεχιζουμε μεχρι τελους! :smile:

Εντάξει θα το δούμε...Οχι δυστηχώς δεν γνωριζω τον αριθμο πλαισίου που εννοείς....Αν πάω σε ένα μάστορα έξω δεν θα ξέρει???Η θα μου πεί απλα ενα 75w-90?Που να ξέρω θα μου πεις απλα ερώτηση κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εχει αναφερθει παραπανω οτι παιρνει ΦΟΥΛ ΣΥΝΘΕΤΙΚΕΣ.

Αυτο δεν θελει αλλο ψαξιμο πλεον.

Οσον αφορα την μαρκα,ειτε πας σε μια αντιπροσωπεια και παιρνεις με αριθμο πλαισιου απο γνησιο 1,8Τ (ζητα απο καποιον γνωστο να σου δωσει) ειτε επιλεγεις καποιες του εμποριου που να καλυπτουν τις προδιαγραφες που αναφερθηκαν παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εχει αναφερθει παραπανω οτι παιρνει ΦΟΥΛ ΣΥΝΘΕΤΙΚΕΣ.

Αυτο δεν θελει αλλο ψαξιμο πλεον.

Οσον αφορα την μαρκα,ειτε πας σε μια αντιπροσωπεια και παιρνεις με αριθμο πλαισιου απο γνησιο 1,8Τ (ζητα απο καποιον γνωστο να σου δωσει) ειτε επιλεγεις καποιες του εμποριου που να καλυπτουν τις προδιαγραφες που αναφερθηκαν παραπανω.

Σωστό αυτο...Πρέπειι να βρω έναν με vw ή audi να μου δώσει αριθμο πλαισίου...ok..Μπορει κάποιος που έχει να μου πει τον αριθμο πλαισίου του??Η αν μπορει να μαθει αυτος (να παρει τηλ την Vw) και να μου πεί...Αν γίνει κατι τετοιο ας μάθει και ποιός τύπος είναι τελικα ......ΔΗΛΑΔΗ G05..........???? Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

λεω να βαλω αυτη! http://www.motoiq.com/magazine_articles/articletype/articleview/articleid/1701/new-product-redline-mt-85-fluid.aspx

στο golf iv.1.6 και μετα στο gt μου.!ουσιαστικα η λειτουργια του στο 1.6 δεν θα αποτελεσει μια ενδειξη?αυτη τη στιγμη στο 1.6 το πρωι θελουν ζορι με κρυο επισης ειναι πιο σκληρο.ενω στο gt ειναι βουτηρο.απλα πολυ πολυ σπανια σκαλωνει η οπιθεν.λετε να μη το πειραξω?γι αυτο βαζω στο 1.6 να δω 2 δεν φτανουν?946ml?λετε να βαλει πανω απο 1.9 ο μαστορας?δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει το τελευταίο ΕΤΚΑ 7.3 PLUS και ψάχνοντας βάση κωδικού σασμάν που έχω ΗΒM ο κωδικός για τις βαλβολινες είναι G 052 171 A2 και απ ότι βλέπω στο side της Fuchs δίνει την TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80.

Τώρα εάν πάω στο Fuchs Poduct Chooser και με βάση το μοντέλο μου GOLF 1,6 FSI μου βγάζει την TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W.

ποιο από τα δυο να θεωρήσω το σωστό, και τελικά φοράει GL 4 η GL 5 ?

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει το τελευταίο ΕΤΚΑ 7.3 PLUS και ψάχνοντας βάση κωδικού σασμάν που έχω ΗΒM ο κωδικός για τις βαλβολινες είναι G 052 171 A2 και απ ότι βλέπω στο side της Fuchs δίνει την TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80.

Τώρα εάν πάω στο Fuchs Poduct Chooser και με βάση το μοντέλο μου GOLF 1,6 FSI μου βγάζει την TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W.

ποιο από τα δυο να θεωρήσω το σωστό, και τελικά φοράει GL 4 η GL 5 ?

(προηγουμενη σελιδα., ποστ 272)

Συμφωνα με τον νεο καταλογο της fuchs και για την G052171A2 προτεινει πλεον την σκετη 75W που ειναι ακομα πιο λεπτορευστη και οχι την 75W80.....εδω http://www.fuchs-eur...passenger0.html

Θεωρητικα αφου σου δινει την 171, ισως φορας GL5 αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν βαλεις GL4....μονο στην αντιθετη περιπτωση, δηλαδη να φορουσες GL4 και να εβαζες GL5 που υπαρχει φοβος οξιδωσης στα μπρουτζινα μερη.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση. Αληθεύει αυτό που λένε μερικοί μηχανικοί, να γεμίζουμε τις βαλβολίνες από την βαλβίδα της όπισθεν, μιας και με αυτήν την μέθοδο μπορούμε να βάλουμε όλη την ποσότητα που απαιτείται.

Δεν γνωριζω αν το δικο σου σαζμαν ειναι ιδιο με το δικο μου....

Για να μην την πατησεις, πρωτα θα βγαλεις την κλασικη κατω ταπα και θα μαζεψεις τις βαλβολινες που θα τρεχουν, αν δεν μαζεψεις 2 λιτρο θα βγαλεις διπλα και το αναγλυφο σηματακι VW και θα αδειασει και το υπολοιπο 1 λιτρο.

Προσοχη λοιπον να μαζεψεις ολη την βαλβολινη.

Για να βαλεις τωρα την νεα βαλβολινη καποιοι λενε οτι δεν χωρανε 2 λιτρα απο την πλαινή ταπα πληρωσης και πρεπει να μπουν απο ψιλοτερο σημειο και συγκεκριμενα απο την βαλβιδα της οπισθεν..

Στο δικο μου θα δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια ξανα...

Αλλαξα τελικα τις βαλβολινες στο δικο μου 1.4τσι με τον εξης τροπο,

Αφαιρεθηκε η κατω ταπα και την αφησαμε να στραγκισει πολυ καλα και βγηκε περιπου 1,8-1,9λιτρα

στην συνεχεια ο μηχανικος αφου κλειδωσε τον μοχλο στο σαζμαν αφαιρεσε εναν πυρο διπλα απο το αναγλυφο σηματακι vw (το αναφερει και στις οδηγιες της vw) αλλα δεν εσταξε σταγονα απο κει,

στην συνεχεια αφαιρεσε την βαλβιδα της οπισθεν και εβαλε 2 λιττρα απο κει και τελος.

Προσοχη λοιπον μην αφαιρεσετε αναγλυφο σηματακι ή τον πειρο αν δεν γνωριζεται πως πρεπει να γινει...Καλο ειναι να γινει η εργασια απο καποιον που το εχει ξανακανει και γνωριζει!

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τελικα τις βαλβολινες στο δικο μου 1.4τσι με τον εξης τροπο,

Αφαιρεθηκε η κατω ταπα και την αφησαμε να στραγκισει πολυ καλα και βγηκε περιπου 1,8-1,9λιτρα

στην συνεχεια ο μηχανικος αφου κλειδωσε τον μοχλο στο σαζμαν αφαιρεσε εναν πυρο διπλα απο το αναγλυφο σηματακι vw (το αναφερει και στις οδηγιες της vw) αλλα δεν εσταξε σταγονα απο κει,

στην συνεχεια αφαιρεσε την βαλβιδα της οπισθεν και εβαλε 2 λιττρα απο κει και τελος.

Προσοχη λοιπον μην αφαιρεσετε αναγλυφο σηματακι ή τον πειρο αν δεν γνωριζεται πως πρεπει να γινει...Καλο ειναι να γινει η εργασια απο καποιον που το εχει ξανακανει και γνωριζει!

φιλε στειλε μου αν μπορεις στοιχεια απο μηχανικο σου
Link to comment
Share on other sites

Το γκολφακι μου 1.4tsi (140) φοραει την G052512A2 η οποια ειναι GL4 αλλα και αυτη ειναι αρκετα ψιλη http://www.bobistheo...&Number=1833492 οποτε μια 75W90 την αποκλειω μαλλον μιας και ξεφευγει σε κινηματικα ιξωδη.

Το σκεφτομαι για την redline mtl (70w80) ή την elf nfp (75w80) και οι δυο GL4 φυσικα..

Εχει βαλει κανεις καμια απο τις παραπανω?

Τις βαλβολινες αυτες που τις βρησκουμε Ελλαδα? Επισης ψαχνω και τις Fuchs titan 75w αλλα δεν τις βρησκω.. κανα λινκ καποιος??

Link to comment
Share on other sites

Τις βαλβολινες αυτες που τις βρησκουμε Ελλαδα? Επισης ψαχνω και τις Fuchs titan 75w αλλα δεν τις βρησκω.. κανα λινκ καποιος??

Μονο σε καποια συνεργεια...προσωπικα πηρα τηλ στην κεντρικη αντιπροσωπεια της fuchs και μου εδωσαν τηλ εμπορου οπου μεσω αυτου βρηκα στην περιοχη μου.

Το τηλ της αντιπροσωπειας ειναι 2106712646.

Αν φορας την G052512A2 απο μαμα, ειναι φθηνη επισης για να την ξαναπροτιμησεις!!

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Μονο σε καποια συνεργεια...προσωπικα πηρα τηλ στην κεντρικη αντιπροσωπεια της fuchs και μου εδωσαν τηλ εμπορου οπου μεσω αυτου βρηκα στην περιοχη μου.

Το τηλ της αντιπροσωπειας ειναι 2106712646.

Αν φορας την G052512A2 απο μαμα, ειναι φθηνη επισης για να την ξαναπροτιμησεις!!

H fuchs titan 75w ειναι σαν αισθηση ιδια με την μαμα??γιατι βλεπω εχει τις ιδιες προδιαγραφες

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καμια φοτο που ειναι αυτη η βαλβιδα της οπισθεν?

Βγαζεις το φιλτροκουτι και διπλα απο τον μοχλο του σαζμαν ειναι ο αισθητηρας-βαλβιδα οποισθεν (φαινεται απο την φυσα).

Δηλαδη η νεα βαλβολινη μπαινει απο πανω.

Βρηκα μια φωτο απο σαζμαν 1.4τσι (για το οποιο ισχυει αυτη η διαδικασια). Για αλλα μοντελα πχ γκολφ 4 δεν γινεται με αυτον τον τροπο η τοποθετηση. Το αναφερω για να μην γινει καποιο μπερδεμα.

25112011104857.png

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.