Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Νικο το Σεμπτεμβρη αλλαξα με τις Redline MTL 70W80 ειμαι πολυ ευχαριστημενος πολυ καλες και σε κρυα εκκινηση και μετα απο σκληρη χρηση

Δεν ειχα θεμα με το συγχρονιζε και ουτε εχω και το κιβωτιο γλυκανε αισθητα

Δύσκολα να αλλάξω τις Motul. Αν δοκίμαζα κάτι μόνο τις Fuchs. Redline είναι λίγο ζόρικες και εδώ πάνω άμα το βράδυ πιάνει - το πρωί θα έχουν πρόβλημα :crazy:

Για σκληρή χρήση είναι σίγουρα πολύ καλές!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα ανεφερει σε προηγουμενο ποστ αλλαξα τις βαλβολινες με αυτες της Fuchs(Sintofluid 75). Ειχα καποιους θορυβους απο το κιβωτιο (ισως ρουλεμαν κιβωτιου). Εκανε κατι σαν μικρο χτυπημα στο ρελαντι και σταματαγε οταν παταγα συμπλεκτη.

Τεσπα...... Μετα την αλλαγη των βαλβολινων, σιγουρα ο θορυβος μειωθηκε αρκετα,αλλα σιγουρα οχι τελειως. Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος με αυτες αν και ειναι μονο 3 μηνες που τις αλλαξα. Θα δουμε στην πορεια πως θα πανε..... ;)

Link to comment
Share on other sites

οι mtl ειναι πιο χοντρες απο μαμα!!! οτι πρεπει!

εγω φοραω mt85 redline μια χαρα!σε 30.000 θα αλλαζω! πολυ καλες και oi mtl μεθανα τις εχω και αυτες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες σε κανένα αντιπρόσωπο ?

Όχι Στέλιο. Αλλά κάποια στιγμή θέλω να τις βάλω.

Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα από το συνεργείο για κλείσω ραντεβού για το service και του είπα ότι θέλω να αλλάξω και βαλβολίνες και μου είπε ότι παίρνει 3 λίτρα και θα χρειαστεί να ξαναπεράσω και άλλη μέρα γιατί μπαίνουν δύσκολα και εκεί που φαίνεται ότι γέμισε παίρνει και άλλες γνωρίζετε τη ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Για το Golf v tsi μου ειχαν πει οι παιρνει 75w90.Αγορασα τις motul gear300 αλλα τελικα δεν τις αλλαξα.Οποιος ενδιαφερεται του τις στελνω με ΚΤΕΛ σε συμβολικη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει μήπως κανείς για ένα golf mk2 1050cc με 4άρι σασμάν αν όντως παίρνει 1,5 λίτρο βαλβολίνες 75W90; Επίσης, να βάλω τις μαμά, ή κάποιες άλλες;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα κι εγώ. Έβαλα τις ARAL GETRIEBEOL EP SYNTH SAE 75W/90 (Υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές:

API GL 4 plus, (API GL 4/5), MIL-L 2105 C, VW  Norm 501.50 (G50), Ford M2C 175A.).

Link to comment
Share on other sites

Στα 6αρια σασμαν η καταλληλοτερη βαλβολινη ειναι η μαμα. Απο κει και περα με επιφυλαξη επιλεγουμε εναλλακτικα εμποριου με την προυποθεση να ειναι οσο γινεται κοντα στο μαμα ιξωδες το οποιο ειναι 75w σκετο. Μια 75w90 εχει ιξωδες διπλασιο απο την μαμα και τον χειμωνα δεν λειτουργει σωστα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εχει αλλαξει κανεις βαλβολινες?ποια η σωστη προδιαγραφη?οι περισσοτεροι "σχετικοι" μου ειπανε 75-90 gl4..

Link to comment
Share on other sites

H gl-4 εναι η σωστη προδιαγραφη.Αν βαλεις ομως 75-90 θα εχεις καποιο προβληματακι με το κουμπωμα τον ταχυτητων στα κρυα μεχρι να ζεσταθουν.

Εγω σου προτεινω αυτη http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=45&pcid=7 που ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν, δε θα εχεις προβλημα στα κρυα και δουλευει πολυ καλα στις υψηλες θερμοκρασιες.Να ξερεις οτι οι μαμα βαλβολινες ειναι πολυ πιο λεπτορευστες απο αυτες που σου προτεινα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέστη πρέπει να κοιτάξεις ποια ειναι κοντά στη μάμα απο οτι είχα ψάξει redline η mtl και λίγο πιο άγρια απο μάμα η mt85 το 75w90 δεν λεει κατι και μάρκα με μάρκα έχει διάφορα ! Αν περνασ και κρυουσ χειμωνεσ Mtl σιγουρα .Εγω Φαραώ Mtl και είμαι πόλυ ευχαριστημένος redline η μάμα ειναι 75w σκέτη στα 6αρια και στο golfmk6 mt85 Mtl βάζουν απο redline δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα είδα κάποια διάφορα δεν θυμάμαι πλέον και γενικά πολυ ωραία αίσθηση .redline πρώτη επιλογή και όσων βάζουν μπλοκε

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Να και ενα συγκριτικο με τα ιξωδες

 

VI Vis@40C Vis@100C
128 159.0 18.3 = AMSOIL CTL SAE 50 Powershift GL-1
..............16.7 = Motul MOTYLGEAR 75-90 GL-4/-5
..............15.6 = VW G50/G51 GL-4
185 90.0 15.6 = Redline MT-90 75-90 GL-4
..............15.2 = Mobil 1 Synthetic 75W-90 GL-5
..............15.2 = Motul Gear 300 75-90 GL-4/-5
..............15.0 = Elf Tranself Synthese FE 75-90 GL-4/-5
132 116.0 14.9 = AMSOIL AGL 80W-90 GL-5
177 84.5 14.7 = AMSOIL MTG 75-90 GL-4
..... 76.6 14.2 = VW G052-911
133 76.2 11.0 = AMSOIL CTJ SAE 30 Powershift GL-1
183 56.2 10.6 = Redline MTL 70-80 GL-4
194 47.1 9.6 = AMSOIL MTF Synchromesh Trans fluid (GM/Chrysler) GL-?
208 41.6 9.1 = Penzoil Synchromesh trans fluid GL-?
198 34.0 7.5 = Redline D4 ATF Dexron III / Mercon / API GL-4
138 40.5 7.1 = AMSOIL CTG SAE 10W Powershift GL-1
..... 31.2 6.5 = VW G-052-171-A2 GL-?
..... 35.1 6.4 = VW G-055-726-A2 GL-?
..............6.3 = VW G52 (part numbers G052726A2 / G05272601) GL-?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για castrol syntrans transaxle 75 90 gl4+ g 052 911 vw 501 50 έχει κανείς γνώμη? γιατί αυτή μου είπε να βάλω ο Μηχανικος μου..

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις θεμα στις αλλαγες τον χειμωνα ,μεχρι να ζεσταθουν αυτες οι βαλβολινες δε θα μπαινουν ευκολα οι ταχυτητες.Ο μηχανικος σου προτεινε αυτες γιατι αυτες εχει.

Οι castrol εχουν στους 100 βαθμους 14,8 mm²/s και στους 40 βαθμους 78 mm²/s,δηλαδη παραπανω απο το διπλασιο ιξωδες απο τις μαμα βαλβολινες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικος δεν πουλάει βαλβολινες,εγώ θέλω μια βαλβολινη πιο παχύ ρευστή απο την μανισια γιατί μετά απο κάποια κατεβασματα σε στροφιλικια μου φαινεται οτι θερμαινεται αρκετα και ζορίζεται στα κατεβασματα απο 5 σε 4η και 3η.

Link to comment
Share on other sites

Για castrol syntrans transaxle 75 90 gl4+ g 052 911 vw 501 50 έχει κανείς γνώμη? γιατί αυτή μου είπε να βάλω ο Μηχανικος μου..

Ναι αυτη βαλε ανεστη την εχω εγω στο δικο μου το χειμωνα μεχρι να ζεσταθει ζοριζεται λιγο αλλα μολις ζεσταθει κοιτας το λεβιε και αλλαζει ταχυτητα !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και φιλος με s3 τfsi αυτες μου ειπε να βαλω..θα τις δοκιμασω και θα δειξει..το πολυ πολυ αν δεν μου κανουν θα εχω χασει 50-60 ευρο..2η επιλογη αν δεν με καλυψουν σκεφτομαι τις redline mtl..ευχαριστω ολους σας!αναμεινατε για εντυπωσεις..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..εντυπωσεις..δεν την ακουει με τιποτα!τι στροφιλικια τι κατεβασματα ..τπτ!παρ ολα αυτα φοβαμαι τον χειμωνα!διοτι εχω ξεφυγει σε ιξωδες και νομιζω οτι θα εχω θεμα..υπαρχει καποια βαλβολινη που να ειναι το ιδιο καλη σε αισθηση σαν αυτη αλλα με χαμηλοτερο ιξωδες..και εντος προδιαγραφων!γιατι εχω ξεφυγει αρκετα..απο 75 80 πηγα 75 90...αν καποιος μου ελεγε στα σιγουρα οτι δεν θα υπαρχει προβλημα στο μελλον δεν θα τις αλλαζα αλλα προβληματιζομαι..

Link to comment
Share on other sites

λεω για castrol syntrans vfe 75w 80 vw 052171...και 200 γραμμαρια motorkote μεσα να γινει βαμβακι..για αυτην την βαλβολινη καμια πληροφορια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.