Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Σου ειπα οτι το χειμωνα θα ζοριζεσαι στα πρωτα 500 μετρα μετα θα τον κοιτας και θα αλλαζει μονος του ταχυτητες μην τις πεταξεις ειναι και γαμω τις βαλβολινες για καφτες σαν εμας !!!!

Link to comment
Share on other sites

οτι ειναι καλη ειναι και παραειναι!το εχω καταλαβει..απλα φοβαμαι λιγο που εχω ξεφυγει απο τις προδιαγραφες..τις αλλες τις παραγγειλα..αλλα μαλλον θα τις βαλω χειμωνα προς το παρων εχω παθει πλακα με αυτη που εβαλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι ανεστη και εγω αυτην εχω 75/90.

500 μετρα τον χειμωνα οπως ειπε και ο φιλος και μετα μια χαρα,καμια 40.000 την εχω μεσα.Μην μπλεκεις με εξτρα προσθετα η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

για γνησιο μοτορκοτε λεω..γιατι να μην μπλεξω και στο 5αρι ειχα βαλει..υπαρχει καποια αρνητικη αναφορα για το γνησιο??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..εντυπωσεις..δεν την ακουει με τιποτα!τι στροφιλικια τι κατεβασματα ..τπτ!παρ ολα αυτα φοβαμαι τον χειμωνα!διοτι εχω ξεφυγει σε ιξωδες και νομιζω οτι θα εχω θεμα..υπαρχει καποια βαλβολινη που να ειναι το ιδιο καλη σε αισθηση σαν αυτη αλλα με χαμηλοτερο ιξωδες..και εντος προδιαγραφων!γιατι εχω ξεφυγει αρκετα..απο 75 80 πηγα 75 90...αν καποιος μου ελεγε στα σιγουρα οτι δεν θα υπαρχει προβλημα στο μελλον δεν θα τις αλλαζα αλλα προβληματιζομαι..

Δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα μεχρι -4 -5 μετα θα παγωσει και θελει να το αφησεις να ζεσταθει λιγο. Εχω viper κΑι το χειμωνα παντα ενα 5-8 λεπτα το ζεσταινω.

Δοκιμασα την motul στο 75-90 εμεινα απολυτα ευχαριστημενος. Μικτη οδηγηση. Πανω απο 100000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αλλαζω τις βαλβολινες απλα κανω ελεγχο κ συμπληρωνω αν χρειαστει.Ειχα αγορασει τις Μοτουλ διοτι σκοπευα να τις αλλαξω αμεσα μολις ειχα αγορασει το αμαξι εξαιτιας ενος κατα τη γνωμη μου προβληματος που αποδειχθηκε τελικα οτι ηταν στα πλαισια του αρχικου στρωσιματος του αυτοκινητου.Οποιος μενει Πυργο ή Πατρα του τις δινω δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Τις μοτουλ τις βαζω σε καθε αλλαγη βαλβολινων και ειναι αριστες.

Πολλα αμαξια παιρνουν τις ιδιες νασο να ξερεις..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο τι ειναι οι βαλβολινες, φιλτρο καμπινας;
Ουτε καν στρωνουν στο διαστημα αυτο που αναφερεις.. Αφου ντε και καλα θελεις να τις αλλαζεις (που και παλι δεν χρειαζεται, απλα τις ελεγχεις εως τουλαχιστον τα 100.000χλμ) κανε το πιο αραια..
Τεσπα, επιλογη σου ειναι απλα επειδη ειναι ελευθερο το forum, μην μπερδευεται κι ο απλος επισκεπτης με τις επιλογες του καθενος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.Βασίλη μαυρίζουν ομως ! Τέσπα το κανω για το καλύτερο του κιβωτίου μου .καλα μπορει να πάω 60.000 το φιλτρο καμπίνας όταν μυρίσει :p

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

:fpc:

 

θα διαβάσει κάποιος εκτός φόρουμ-επισκέπτης  αυτά που γράφεις για τις βαλβολίνες και θα κουφαθεί.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Θα δει κ το αμάξι μου π ειναι 10 φορές πιο καινούριο απο το δικό σου και καλύτερα συντηρημενο ομως και θα γελάει μαζί σου

 

ρε συ Αστραχάν ?     :puppeh:            (μην παρεξηγηθείς με την λέξη, σημαίνει το άλογο-μουλάρι που δεν κερδίζει με τίποτα, googlαρέ το να μαθαίνεις)

 

όλο το φόρουμ γελάει μ αυτά που γράφεις !  πότε θα στρώσεις επιτέλους ?

 

μόνο ο τοτός θα άλλαζε βαλβολίνες κάθε 30000 χλμ.

:laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποσο κοστιζουν οι εργοστασιακες βαλβολινες?...ειμαι ενα βημα πριν την αλλαγη σετ συμπλεκτη και θα ηθελα να βγαλω ενα προχειρο κοστολογιο

Link to comment
Share on other sites

ποιες δινει η VW ???ποια βαζει αν πας εκει???δεν βαζει τις castrol???

 

θελω να βαλω και εγω αλλα δεν μπορω να βρω ποιες να βαλω...ελεγα για οικονομικες(fuchs,elf,) αλλα αξιζει???'η να βαλω αυτες που βαζει η εταιρια???(ποιες ειναι???)

 

πειτε καμια ιδεα....

εχω golf 5 gt του 2006

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα βαλβολινες και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη στο ποσο χωραει μεσα...

 

εχω το golf 5 gt του 2006...με 6αρι σασμαν χειροκινητο...

 

η αντιπροσωπια της Λαρισας μου ειπε οτι χωραει 3 λιτρα...

 

ο μαστορας που πηγα μου εβαλε 1,9 λιτρα...(κοιταξε στον υπολογιστη )

 

τελικα ποσο παιρνει μεσα???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

20 ευρω..

πηρα τις castrol....απο 12 ευρω το λιτρο...

οποτε 44 ολα μαζι...γιατι ειχα μια μικρη διαροη απο κατω και την φτιαξαμε,...

αλλα τις βαλβολινες τις αγορασα εγω τιμη χοντρικης...γιατι εχω βενζιναδικο οποτε τις παιρνω φτηνες (οπως ολα τα λαδια...)/...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όσον αφορά τις βαλβολίνες σε golf5/6, είναι από που την βγάζουμε, πόση βγάζουμε, και πως βάζουμε την καινούργια.

 

π.χ.

-Αν την βγάλεις μόνο από την βίδα στο κάτω μέρος, ΔΕΝ έχει βγει όλη. Θέλει λύσιμο και ένας πύρος κάτω δεξιά. Λύνοντάς τον βγαίνει μεγάλη ποσότητα που δεν θα την βγάζαμε απ την βίδα.

-ΔΕΝ βάζουμε τη νέα απ την πλαϊνή βίδα, γιατί δεν θα πάρει όλη την απαιτούμενη ποσότητα (αρχίζει να στάζει).Την νέα την βάζουμε απ την βαλβίδα της όπισθεν, μόνο έτσι θα μπει όλη.

 

Επίσης οι GL4 βαλβολίνες της VW είναι πολύ καλή ποιότητας και φθηνές. Δεν υπάρχει λόγος πειραματισμού με άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.