Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ευχαριστω , φιλε nikdev . κατι τετοια φανταζομαι απλα ελεγα μηπως βελτιωθει λιγο....

μαλλον θα σταματησω τα flat γιατι καταταλλα ειναι μια χαρα. και ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα

Μετα απο εξι χρονια κ 42000 χλμ(golf 5 tsi 140-6αρι σασμαν) ειπα να αλλαξω βαλβολινες....διαβασα καμια 15αρια σελιδες απο το Thread. Το συμπερασμα ειναι οτι χρειαζομαι  75w/90 και gl-4. Σωστα?

 

Για καποιον που δεν το σκιζει τι προτείνετε? κ επίσης κάποιοι λένε οτι παιρνει 2,1 l αλλοι 2,4l αλλοι 2l????  ποσα λιτρα παιρνει τελικα?? :sorry:

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω σε αυτοματο σασμαν με απαιτησεις τρελες ποια βαλβολινη συνισταται???παμε για καλυτερα ,$$$ δεν μας ενδιαφερει,δουλεια θελουμε να κανουμε και να προστατεψουμε καλυτερα το σασμαν

Link to comment
Share on other sites

Και καλες. Ανα 60k αλλαγη και τελος.

Οτι ισχυει στο θεμα βαλβολινες για golf v.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα προχθές βαλβολίνες για πρώτη φορα στις 98.000 γιατί το τελευταίο καιρό είχε σκληρύνει η αίσθηση στον λεβιέ ταχυτήτων
μετά την αλλαγή η αίσθηση στον λεβιέ άλλαξε, μαλάκωσε πολύ σαν να κούμπωνω ταχύτητες σε άλλο αυτοκίνητο!

 

το golf είναι TSI του 07 BMY 140 και έβαλα της original βαλβολίνες βάση του αριθμού πλαισίου με κωδικό G052171A2 και από ότι μου είπαν είναι SAE 75W GL-4
άδειασα τις παλιές εντελώς και μετά έβαλα τις καινούριες και τα 2 λίτρα αφαιρώντας το φιλτροκούτι και τον επιλογέα ταχυτητων από κάτω ( στην αντιπροσωπεία που τις αγόρασα μου είπαν 1.9 λίτρα εγώ έριξα και τα 2)
 

πως μπορώ να βεβαιωθώ ότι μου έδωσαν τις σωστές βαλβολίνες βάση του αριθμού πλαισίου και όχι ότι είχαν εκεί??
στο internet που έψαξα λέει ότι είναι για Ο2M 6 speed manual transmission και SAE 75W GL-4

 

αν έχει αγοράσει καποιος τέτοιες βαλβολίνες ποσο τις πλήρωσε? 2 λίτρα μου τα χρέωσαν τα 55 euro και με 15% έκπτωση αυτή είναι η τιμή τους η μου τον πιάσαν?

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι.

Αλλαγες ανα 60,000 απο δω και μετα...

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Χρειαζομαι βοηθεια..Εχω to golf 1.6 fsi iv με ιμαντα 200000χλμ.Το πηρα με 70000χλμ και δεν εχω αλλαξει ποτε βαλβολινες στο σαζμαν.Εχω διαβασει ποσες σελιδες και κατα μπερδευτικα..παλιοτερα στην αντιπροσωπεια μηχανικος μου προτεινε να μην αλλαξω βαλβολινες γιατι οι εργοστασιακες ειναι εφ΄ορου ζωης.και οτι σε αρκετα golf που αλλαξαν χτυπησαν σαζμαν.ισχυει κατι τετοιο????

Πως βρισκω τι βαλβολινες πρεπει να βαλω και ποσα λιτρα παιρνει ακριβως???Δεν εχω βιβλιο σερβις η manual.

Σημειωση οτι το σαζμαν δουλευει αψογα οι ταχυτητες μπαινουν μαλακα και το εχω δουλεψει και αρκετα γκαζωμενο λογω Μα λα κιας τα πρωτα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία,παίρνεις 2 λίτρα γνήσιες βαλβολίνες και είσαι έτοιμος για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι λεμε κατι τρομερο, ανα 60.000 χλμ αλλαγη και ~2 λιτρα όπως λεει ο Γιωργος, απο αντιπροσωπεια και τελος.

Δεν βλεπω κανενα μπερδεμα πουθενα..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορια αλλα ελεγα αν γινεται να μαθεις απο καπου πιο εμπιστα γιατι στις αντιπροσωπειες δεν ειναι παντα ολα εμπιστα..Οταν υπηρχε αντιπροσωπεια στο Βολο και ρωτησα μηχανικο που δουλευε εκει μου ειπε μην τις αλλαζεις.Οποτε καπου μπερδευεται το πραγμα.Και οταν αλλος λεει οτι βαζεις 2 λιτρα αλλος 1.5 και αλλος 3 χειροτερευει.Απο οσο γνωριζω η ποσοτητα που θα βαζεις πρεπει να ειναι συγκεκριμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!! Λογω προβληματος απο 1η σε 2α σε Golf 7 (γρατζουναει μολις εχει ζεσταθει το αμαξι) μου προτειναν να βαλω πιο χοντρες βαλβολινες σαν αυτες που φοραει το S3.. Γνωριζει κανεις τι φοραει μαμα και ποιες ειναι οι πιο χοντρες του S3;;

Edited by Gaff
Link to comment
Share on other sites

Golf 7? αφου εχεις εγγυηση το πας να στο φτιαξουν δωρεαν... ασε τις βαλβολινες

Προφανως αμα ημουνα εντος εγγυησης δε θα το συζητουσα καν...

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν θα εκανε το σερβις στην αντιπροσωπια η σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο και ετσι θα εχασε την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να εχεις Golf 7 και να εισαι εκτος εγγυησης ?περασαν 2 χρονια απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του?

Η αδεια μου ειναι 3/2013 και το μοντελο κυκλοφορει στην ελλαδα απο τελη του 2012.. Αρα η διετια εχει περάσει.

Θα παρακαλουσα να δινονται απαντησεις σχετικα με το ερωτημα μου και οχι για ασχετα πραγματα...

Edited by Gaff
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πήγαινε στην αντιπροσωπεία και μιλησε τους ήρεμα και ωραιο, καινουργιο αμαξι ειναι, ισως το καλυψουν στην εγγυηση , εισαι μόλις ενα μηνα εκτος εγγυησης ! Συνήθως το καλύπτουν .
Δεν θα εβαζα βαλβολίνη αλλη περα απο την μαμα , δοκιμασε να την αλλαξεις και να ξαναβαλεις την μαμα

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. 150.000 km και δεν νομίζω να έχουν αλλαχθεί βαλβολινες.. Δε μου χουν αναφέρει τίποτα και στα σέρβις. Ουτε εγω εχω παει για αλλαγη.Με την Αλλαγή δισκο-πλατό που έκανα παίζει να μου βάλαν και βαλβολινες?? Αλλιώς πρέπει να το τρεξω !

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή δίσκο πλατώ και να μην έχουν αλλαχτεί βαλβολίνες λίγο χλωμό. Για ακρίβεια δες το manual του αυτοκινήτου σου αν και λογικά η Motul δεν πρέπει να πέφτει έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.