Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

παιδια καθε ποτε αλλαζουμε τις βαλβολινες ποσο βαζουμε και ποιος ειναι ο κωδικος βαλβολινης για το golf jetta mk5 2008 140hp?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καθε ποτε αλλαζουμε τις βαλβολινες ποσο βαζουμε και ποιος ειναι ο κωδικος βαλβολινης για το golf jetta mk5 2008 140hp?

Μαλλον την ιδια φοραμε G052512A2 αλλα στα σιγουρα θα σου πει η αντιπροσωπεια με βαση τον αριθμο πλαισιου σου.

Προσωπικα ανα 30.000χλμ ή 2 χρονια τις αλλαζω και ας λεει οτι θελει η αντιπροσωπεια.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

εννοω παω σε ενα μαγαζι και ζηταω βαλβολινη 75 αρα η θα μου ζητησει καποιο κωδικο το μαγαζι?

Tην Fuchs 75w δεν θα την βρεις σε μαγαζι, αναφερω πιο πανω πως θα την αναζητησης.

Ρωτα πρωτα την vw ποιον κωδικο σου δινει για να μην γινει καποιο λαθος.

Αν σου δωσει η vw εναν απο τους κωδικους δεξια τοτε η fuchs 75w σου κανει.

27112011103610.png

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Πώς μπορώ να μάθω τι βαλβολίνες χρειάζεται το κιβώτιο ταχυτήτων μου χωρίς να επισκεφτώ την αντιπροσωπεία;

Έχω ένα Golf V 1.6 FSI (10/2004) 1K. Από ότι διάβασα στα προηγούμενα posts το ιξώδες πρέπει να είναι 75w, απλώς σε διάφορα online καταστήματα βρίσκω 75w-80, 75w-90 κ.α. ... Τελικά τι πρέπει να επιλέξω;

Επίσης βλέπω ότι υπάρχει μια διφορούμενη κατάσταση στο θέμα. Κάποιοι προτείνουν αλλαγή, ενώ κάποιοι άλλοι (σύμφωνα με τις επίσημες αντιπροσωπείες) προτείνουν απλώς έλεγχο στάθμης και συμπλήρωμα. Τελικά τι πρέπει να επιλέξουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Πώς μπορώ να μάθω τι βαλβολίνες χρειάζεται το κιβώτιο ταχυτήτων μου χωρίς να επισκεφτώ την αντιπροσωπεία;

Έχω ένα Golf V 1.6 FSI (10/2004) 1K. Από ότι διάβασα στα προηγούμενα posts το ιξώδες πρέπει να είναι 75w, απλώς σε διάφορα online καταστήματα βρίσκω 75w-80, 75w-90 κ.α. ... Τελικά τι πρέπει να επιλέξω;

Επίσης βλέπω ότι υπάρχει μια διφορούμενη κατάσταση στο θέμα. Κάποιοι προτείνουν αλλαγή, ενώ κάποιοι άλλοι (σύμφωνα με τις επίσημες αντιπροσωπείες) προτείνουν απλώς έλεγχο στάθμης και συμπλήρωμα. Τελικά τι πρέπει να επιλέξουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://www.fuchslubricants.com/index.php?calling=prodchoose⊂=

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Πώς μπορώ να μάθω τι βαλβολίνες χρειάζεται το κιβώτιο ταχυτήτων μου χωρίς να επισκεφτώ την αντιπροσωπεία;

Έχω ένα Golf V 1.6 FSI (10/2004) 1K. Από ότι διάβασα στα προηγούμενα posts το ιξώδες πρέπει να είναι 75w, απλώς σε διάφορα online καταστήματα βρίσκω 75w-80, 75w-90 κ.α. ... Τελικά τι πρέπει να επιλέξω;

Επίσης βλέπω ότι υπάρχει μια διφορούμενη κατάσταση στο θέμα. Κάποιοι προτείνουν αλλαγή, ενώ κάποιοι άλλοι (σύμφωνα με τις επίσημες αντιπροσωπείες) προτείνουν απλώς έλεγχο στάθμης και συμπλήρωμα. Τελικά τι πρέπει να επιλέξουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Spooky-(Σακη) τι κανεις; Χαθηκαμε... :/

Λοιπον σιγουρα καποιοι δεν θα με πιστεψουν, ιδιο μοτερ εχουμε οπως τα εχουμε ξαναπει 180.000χλμ πλησιαζω κι ακομη δεν αλλαξα βαλβολινες.. Οπως λενε και οι σωστοι μηχανικοι αν το χρησιμοποιεις σωστα και δεν αντιμετωπιζεις καποιο θεμα μην το πειραζεις... Φυσικα πρεπει να γινεται ελεγχος κι αυτο λεει στο link που παρεθεσε ο Στελιος καθε 60.000χλμ ή 4 ετη, οποτε θα σου συνιστουσα αν δεν εχεις θεμα ή μετα απο ελεγχο δεν διαπιστωσεις καποιο ελλειμα, να μη τις αλλαξεις... Υπαρχουν περιπτωσεις που μερικοι αλλαξαν ετσι για το καλο του αυτοκινητου τους και μετα αντιμετωπιζαν θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εσενα θα σου προτεινα αν ειναι με το σκεπτικο αυτο στις 130.000χλμ να αλλαξεις τουρμπινα :p xaxaxaxa
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εσενα θα σου προτεινα αν ειναι με το σκεπτικο αυτο στις 130.000χλμ να αλλαξεις τουρμπινα :p xaxaxaxa

γιατι οχι μακαρι να αντεξει τοσο..80.000αντεχουν?βασιλη δεν σημαινει οτι αν δεν τις αλλαξεις θα σου χαλασει κατι απλα εχει παραπανω πιθανοτητες!και επισης εγω θα βαλω redline γιατι θελω βελτιωση οταν ζεστενεται πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Τελικά μάλλον θα αποφασίσει ο μηχανικός μου στο συνεργείο! Θα τον ρωτήσω και ότι αποφασίσει (έτσι και αλλιώς τον εμπιστεύομαι), απλώς ήθελα να ξέρω λίγα πράγματα παραπάνω...

Billgr4 όντως χαθήκαμε, κανόνισε καμιά συνάντηση Βέροια :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω site μου προτείνει TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W (API GL-4), σε μια αναζήτησή μου στο διαδίκτυο κάποιο άλλο μου ( http://goo.gl/3U1Af ) προτείνει High Performer 75W-90 GL4/5 VS - Getriebeöl...

Τελικά τι διαλέγω 75W ή 75W-90; Υπάρχει διαφορά ή τζάμπα το συζητάμε...

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εμπιστευόμουν την Fuchs πάντως.

Ρίξε μία ματιά και εδώ για το ποια προϊόντα πληρούν τις προδιαγραφές της VW σε λάδι κινητήρα ,κιβωτίου και ψυκτικού υγρού : http://www.opieoils.co.uk/c-689-vw.aspx

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Αλλαξα τελικα τις βαλβολινες στο δικο μου 1.4τσι με τον εξης τροπο,

Αφαιρεθηκε η κατω ταπα και την αφησαμε να στραγκισει πολυ καλα και βγηκε περιπου 1,8-1,9λιτρα

στην συνεχεια ο μηχανικος αφου κλειδωσε τον μοχλο στο σαζμαν αφαιρεσε εναν πυρο διπλα απο το αναγλυφο σηματακι vw (το αναφερει και στις οδηγιες της vw) αλλα δεν εσταξε σταγονα απο κει,

στην συνεχεια αφαιρεσε την βαλβιδα της οπισθεν και εβαλε 2 λιττρα απο κει και τελος.

Προσοχη λοιπον μην αφαιρεσετε αναγλυφο σηματακι ή τον πειρο αν δεν γνωριζεται πως πρεπει να γινει...Καλο ειναι να γινει η εργασια απο καποιον που το εχει ξανακανει και γνωριζει!

Μου φανηκε περιεργο γιατι δεν συμπληρωσε απο την ταπα πληρωσεως η οποια βρησκετε μπροστα και καθετα στο σαμαν, googlαροντας βρηκα οτι μονο σε αυτα με 5αρι σασμαν το κανουν με αυτο το τροπο...ισως και για τον ιδιο λογο και τα 6ταχυτα. ο λογος αναφερετε στο λινκ το οποιο διχνει ακριβως πως τις αλαξε ο δικο σου.

http://www.myturbodi...5translevel.pdf

ΥΓ. καλα ειναι η αλαγη να γινετε με ζεσταμενες τις βαλβολινες και οχι κρυες, για το λογο οτι οι βαλβολινες οταν ζεσταθουν ειναι ποιο ρευστες, αρα βγαζουμε περισοτερη ποσοτητα και ποιο γρηγορα.

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εμπιστευόμουν την Fuchs πάντως.

Ρίξε μία ματιά και εδώ για το ποια προϊόντα πληρούν τις προδιαγραφές της VW σε λάδι κινητήρα ,κιβωτίου και ψυκτικού υγρού : http://www.opieoils....k/c-689-vw.aspx

Η Liqui moly προτείνει αυτό : http://www.liqui-mol...ocument&land=DE

Ευχαριστώ STELIOS_GOLF 6 TSI για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 100κμ με redline mtl στο γολφακι μου δηλωνω πως η αλλαγη ειναι απο τις καλυτερες!οι ταχυτητες κουμπωνουν οπως ποτε κουμπομα μιλαμε οχι αστεια!εδω αθηνα στα κρυα ειναι οπως η μαμα αν οχι καλυτερα και στα ζεστα τρεξιμο κτλ πολυ καλυτερα!εκει ειναι ι διαφορα!δεν ξερω ρε γαμωτο αλλα μηπως αν ειχα βαλει πιο χοντρη mt80 θα ηταν καλυτερα?η αλλη φορα να ανακετεψω μτλ και mt 80?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 100κμ με redline mtl στο γολφακι μου δηλωνω πως η αλλαγη ειναι απο τις καλυτερες!οι ταχυτητες κουμπωνουν οπως ποτε κουμπομα μιλαμε οχι αστεια!εδω αθηνα στα κρυα ειναι οπως η μαμα αν οχι καλυτερα και στα ζεστα τρεξιμο κτλ πολυ καλυτερα!εκει ειναι ι διαφορα!δεν ξερω ρε γαμωτο αλλα μηπως αν ειχα βαλει πιο χοντρη mt80 θα ηταν καλυτερα?η αλλη φορα να ανακετεψω μτλ και mt 80?

Πιστευω οτι εκανες πολυ καλη επιλογη φιλος!!

Για μενα μην ανακατωσεις τιποτα, αν σε τρωει (καλοπροαιρετα φυσικα) :p δοκιμασε καποια στιγμη την 75w85 αλλα να ειναι χειμωνας για να δεις την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 100κμ με redline mtl στο γολφακι μου δηλωνω πως η αλλαγη ειναι απο τις καλυτερες!οι ταχυτητες κουμπωνουν οπως ποτε κουμπομα μιλαμε οχι αστεια!εδω αθηνα στα κρυα ειναι οπως η μαμα αν οχι καλυτερα και στα ζεστα τρεξιμο κτλ πολυ καλυτερα!εκει ειναι ι διαφορα!δεν ξερω ρε γαμωτο αλλα μηπως αν ειχα βαλει πιο χοντρη mt80 θα ηταν καλυτερα?η αλλη φορα να ανακετεψω μτλ και mt 80?

αυτες εβαλες δηλαδι? http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=76&category_id=27&option=com_virtuemart&Itemid=57〈=el

75w90 δε βαζουμε κανονικα?σκευτομαι ν αλλαξω κ γω τωρα κ ψαχνομαι...ποσα λιτρα χρειαζεται η αλλαγη? 2 ή 3 μπουκαλακια πρεπει να παρω?

Link to comment
Share on other sites

αυτες εβαλες δηλαδι? http://www.trade-win...emid=57〈=el

75w90 δε βαζουμε κανονικα?σκευτομαι ν αλλαξω κ γω τωρα κ ψαχνομαι...ποσα λιτρα χρειαζεται η αλλαγη? 2 ή 3 μπουκαλακια πρεπει να παρω?

οχι η μαμα ουσιαστικα ειναι 75w η mtl ειναι 70w-80w ειναι ενα τσακ πιο παχια!βαλτην 3 τηεσ γιατι ειναι 946 και θες 2.1 αλλα μπορει να μη καταφερουν να τα βγαλουν ολα γινεται και με 2 απλα θα μηνει λιγη παλια μεσα αλλα καλυτερα παρε 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.