Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Έχει δύο ρουλεμαν στο σασμαν που όντως φαγώνονται, είναι fix με ένα κομμάτι

Το ρουλεμαν συμπλέκτη φαγώνεται κι αυτό, δεν είναι ακριβό, αν είσαι κοντά στην αλλαγή συμπλέκτη κάνε υπομονή και αλλαξέ το μαζί

εσυ εχεις αλλαξει και τα δυο ρουλεμαν (συμπλεκτη και σασμαν)????εχω 72.000χλμ και ο συμπλεκτης ειναι μια χαρα..και δεν ξερω τι να κανω....
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά τα εργατικά, αν πας να κάνεις μόνο αλλαγή ρουλεμαν συμπλέκτη είναι λίγα αλλά δεν σου εγγυώμαι 100% να διορθωθεί.

Συνήθως και τα δύο φαγώνονται και περισσότερο του κιβωτίου. Αλλά είναι πρεσσαριστό (γρανάζια) και γι αυτό τσιμπάνε στα εργατικά. (κατέβασμα και άνοιγμα).

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά τα εργατικά, αν πας να κάνεις μόνο αλλαγή ρουλεμαν συμπλέκτη είναι λίγα αλλά δεν σου εγγυώμαι 100% να διορθωθεί.

Συνήθως και τα δύο φαγώνονται και περισσότερο του κιβωτίου. Αλλά είναι πρεσσαριστό (γρανάζια) και γι αυτό τσιμπάνε στα εργατικά. (κατέβασμα και άνοιγμα).

εσυ εχεις αλλαξει και τα δυο ρουλεμαν (συμπλεκτη και σασμαν)?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες για το 5άρι το tsi από πού συμπληρώνουμε τις βαλβολίνες;;;

αν μπεις κατω απο το αμαξι θα βρεις το κιβωτιο ταχυτητον,ειναι μια ταπα ξεβιδωσε την ταπα
Link to comment
Share on other sites

αν μπεις κατω απο το αμαξι θα βρεις το κιβωτιο ταχυτητον,ειναι μια ταπα ξεβιδωσε την ταπα

Ναι την έχω δει....αφού αδειάσουμε από πού βάζουμε τις καινούριες βαλβολίνες;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 93,000κμ περίπου...από τα 70,000λμ περίπου και πέρα δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος....βασικά σε γρήγορες αλλαγές έχω το γνωστό θέμα με την 3η....ειδικά καλοκαίρι και με κυνήγι στον δρόμο από 2α σε 3η ή κατέβασμα από 4η σε 3η η 3η αρνείται χαρακτηριστικά...όσο και να σπρώχνω δεν κουμπώνει...και όταν ξεκεινάω ειδικά με ζεστό αμάξι λίγο αν ζορίσω το σασμάν π.χ. πάω να μπώ στην πολυκατοικία και αφήνω σιγά σιγά το συμπλέκτη(μάλλον και λόγο χαμηλού ρελαντί)κάνει ενα τρύξιμο το σασμάν σαν να βαράνε γρανάζια....ή σε ανηφόρα με 2α και 1500στροφές πατάω γκάζι και ψιλοτρίζει το σασμάν σαν να χτυπάνε γρανάζι πάλι...σόρρι που σας κούρασα αλλά έχω 2 ερωτήματα:

1) Να βάλω 75w ή 75W/90

2) Fuchs ή motul(η redline μου φαίνονται λίγο αγωνηστικές...αν πάω supermarket που είναι 10λεπτά από το σπίτι μου με 7 βαθμούς εξω μαλλον θα έχω λίγο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα αλλάξω με BP SGX 75W/90 GL-4(VW 501.50).....Τις είχε δοκιμάσει ένας φίλος μου σε passat και ήταν ευχαριστημένος....πάντως από μαμα σίγουρα καλύτερες...δεν ξέρω γιατί αλλά τις redline τις φοβήθηκα για τα κρύα ξεκινήματα....Αν και δεν αργώ να ζεστάνω σασμάν......αστειάκι....

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα χτες τις Fuchs Titan Sintofluid Fe Sae 75W. Σε 1-2 εβδομαδες ειναι να κανω σερβις οποτε θα ενημερωσω για το αν τελικα λενε κατι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα χτες τις Fuchs Titan Sintofluid Fe Sae 75W. Σε 1-2 εβδομαδες ειναι να κανω σερβις οποτε θα ενημερωσω για το αν τελικα λενε κατι ;)

Πολύ σωστός. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το αν θα δεις διαφορά με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι μαμά ή fuchs ας πούμε που έχουν σχεδόν ίδια χαρακτηριστηκά είναι οι καλύτερες....σκέψου μόνο ότι οι εργοστασιακές έχουν Viscosity @ 100 C 6.3 και οι bp ας πούμε που πήρα εγώ έχουν 14.6....από τις γνώσης που έχω, καθότι δεν είμαι και μηχανικός-λογιστής είμαι-, ξέρω ότι το νουμεράκι αυτό μου λέει πόσο ''ευάισθητο'' είναι το λιπαντικό στην αλλαγή του ιξώδες τους στους 100 βαθμούς...ένα λάδι λοιπόν με 6.3 σημαίνει ότι χάνει πιο γρήγορα την ιδιότητα του σε σχέση με ένα άλλο που έχει 14.6...Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γνώστης...αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Το 6.3 είναι το ιξώδες του λαδιού στους 100C. Με λίγα λόγια το Fuchs είναι πιο λεπτορευστο από το BP στην θερμοκρασία των 100C.

http://el.wikipedia....org/wiki/Ιξώδες

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Άρα στην σπόρ οδήγηση και στα κατεβάσματα των ταχυτήτων, ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, είναι πιο ''βούτυρο'' το σασμάν....και θα έχω τα ίδια όπως τώρα.....σασμάν (υπερ)ζεσταμένο και βαλβολίνες που θα την ακούνε κανονικά και οι ιδιώτητες σαν λυπαντικό όλο και θα μειώνονται...άρα μαμακια...σωστα;;ή λάθος;;

Viscosity Index(Δείκτης Ιξώδους) = περιγράφει την αντίσταση του λαδιού στη

μεταβολή του ιξώδους του με την αύξηση της θερμοκρασίας. Όσο πιο μικρός είναι

αυτός ο αριθμός τόσο πιο ευαίσθητο είναι το ιξώδες του με τη θερμοκρασία

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα σήμερα βαλβολίνες BP SGX 75W/90 2lt....Η παλιά(μαμα) βαλβολίνη μετά από 95,000κμ βγήκε αρκετά καλή με ένα ξανθό λίγο σκούρο χρώμα...Η αίσθηση είναι σαφώς καλύτερη, όχι βέβαια από την ποιότητα της βαλβολίνης -αυτό θα το δείξει ο καιρός- αλλά από το ότι μπήκαν καινούριες...σε μία βόλτα που έκανα φάνηκε αρκετά συνεργάσιμο το σασμάν με αλλαγές 2,3,4 χωρίς το κλείσιμο του γκαζιού...και σε κατεβάσματα η 3 δεν αρνείται να κουμπώσει όπως πρίν...είναι λίγο πιο μαλακό αλλά καταλαβαίνεις στο χέρι ότι κουμπώνει η ταχύτητα...επήσεις όταν ξεκινούσα σιγά σιγά δεν υπάρχει πλέον ο θόρυβος σαν να βαράνε γρανάζια...περισσότερες εντυπώσεις μόλις κάνω κανα 2,000κμ...

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ που έχω 98.000 χλμ. και δεν έχω αλλάξει ποτέ βαλβολίνες, πρέπει να το κάνω; Δεν μπορώ να πω πως έχω ιδιαίτερα προβλήματα με τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Καιρός, να ξαναλλάξω σε λίγο βαλβολίνες και οι Motul μου κλείνουν ξανά το μάτι.

Ας είναι καλά ο Tsakhs τότε που ψάχναμε

Τρίτη αλλαγή βαλβολινών, χωρίς κανένα πρόβλημα στο κιβωτιο και χωρίς να έχω αλλάξει συγχρονιζέ!

Αλλαγές κάθε 30,000 χλμ. Πολύ καλή αίσθηση του λεβιέ, ακρίβεια στις αλλαγές και πάνω απόλα εργοστασιακή λειτουργία

Motul Gear 300 SAE 75W-90

Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω και Fuchs 75, αλλά δεν βρίσκω Στέλιο ακούς ?

Και τις Motul από Γερμανία τις αγοράζω πάντα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.