Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλημερα παιδια, Μηπως εχει δοκιμασει κανεις βαλβολινες febi 75w ? Να βαλω αυτες ή τις motulgear 75w/80 ? Για golf 5 tsi bmy κινητηρας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλησπερα.Εχω ενα Golf 6 tsi 122 το οποιο ειχα αγορασει μετραχειρισμενο το 2013 με 47000 χλμ.Τωρα εχω φτασει τα 70000 και εχω παρατηρησει τελευταια οτι ο Λεβιες εχει γινει Παρα πολυ σκληρος.οι ταχυτητες δυσκολευονται να μπουν,κυριως η πρωτη και η οπισθεν.4/5 φορες η πρωτη μπαινει με πολυ δυσκολια,κ μια 2 φορες τωρα τελευταια γραντζουνισε κιολας για να μπει.Συνηιως κανει αυτο το "γκουπ γκουπ" για να μπει,σαν να κανει σκαλοπατακια δηλαδη.Πηγα στην επισημη αντιπροσωπεια εδω (Ξανθη) Και μου ειπαν οτι δε βλεπουν κανενα προβλημα.Ομως το προβλημα οντως υπαρχει και με δυσκολευει πολυ καθε μερα,δεν ηταν ετσι οταν το πηρα.Επειτα πηγα σε ενα αλλο συνεργειο και μ ειπε αυτος οτι πιθανοτατα ειναι ο δισκος συμπλεκτη.Εσας ποια ειναι η γνωμη σας? Τι αλλο μπορει να φταιει? Και αν οντως ειναι ο δισκος ξερετε ποσο στοιχιζει η αλλαγη ενος σετ συμπλεκτη? Συγγνωμη αν κουρασα λιγο :p
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Φιλικα,
Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα μια βοήθεια, κάποιες διευκρινήσεις...λίγα . . . "φώτα"

Πήγα σήμερα να αλλάξω βαλβολίνες σε Jetta τέλη του '08, 1.4 TSi (CAVD) με 6άρι manual σασμάν.

Ενώ έχω αγοράσει 2 λττ, μου βγάζουν την κάτω τάπα, αδειάζουν ότι αδειάζουν κ γεμίζει μετά από την πάνω πλαϊνή τάπα
κ βάζει μέσα, καλά-καλά ούτε 1 λτ...!!!!

(Σε επίπεδο το αυτοκίνητο)
 

Τι έγινε ;

Δεν κατάφερε να το αδειάσει;;; Είναι δυνατόν;
ή κυκλοφορώ με μισές βαλβολίνες μέσα;

 

Υ.Γ.: Έκανα γύρω στα 10-12 χλμ σήμερα μετά την αλλαγή κάτι περίεργο δεν κατάλαβα...

(καλύτερο σε αίσθηση θα το έλεγα πάντως)

 

Υ.Γ.2: Η βαλβολίνη που έβαλα είναι Red Line MT90 (GL-4). Το γράφω κ αυτό γιατί από το πολύ ψάξιμο τώρα όχι άκρη δε βγάζω...το στομάχι μου ανακατεύεται...

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη σετ συμπλεκτη + ρουλεμαν υπολογιζε κανα 300αρι...για αρχη αλλαξε μονο βαλβολινες που ειναι και φθηνες μηπως διορθωθει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια γνωριζει κανενας καποιο μαγαζι στην Αθηνα να πουλαει τις Fuchs Titan Sintofluid Fe Sae 75W γιατι δεν μπορω να βρω καπου !

Link to comment
Share on other sites

Η Castrol για βαλβολίνη για τα γνωστά TSI δινει την  CASTROL SYNTRANS V FE 75W-80 

 

 

 

επιλέγουμε το ΟΛΕΣ ΟΙ AΛΛΕΣ ΠΡΟTAΣΕΙΣ  

http://oilselector.castrol.com/c/gr/gre/recommendation/9efb9d66049e20fc2aa9c93c569a7474/Volkswagen-(VW)/Golf-V-1K-(2003-2009)/Golf-V-1-4-16V-TSI-(103-kW)-(2006-2008)

 

Mε λιγότερα από τα μισά χρήματα της αντιπροσωπίας.

CASTROL_Syntrans_V_FE_75_W_80_Page_1.jpg
 
CASTROL_Syntrans_V_FE_75_W_80_Page_2.jpg
Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, Θέλω να αλλάξω τις βαλβολίνες, σε 6 κιβώτιο μηχανικό. Αγόρασα τελικά μετά από πολύ ψάξιμο Motul Multi DCTF. Θέλω σας παρακαλώ την γνώμη σας αν είναι καλές;;; Επίσης πρέπει να κάνουμε καθορισμό πρίν τις βάλουμε; Είναι η πρώτη αλλαγή στα 55000 χλμ.

Ευχαριστώ!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alepou191 said:

 

Καλησπέρα κι από μένα, Θέλω να αλλάξω τις βαλβολίνες, σε 6 κιβώτιο μηχανικό. Αγόρασα τελικά μετά από πολύ ψάξιμο Motul Multi DCTF. Θέλω σας παρακαλώ την γνώμη σας αν είναι καλές;;; Επίσης πρέπει να κάνουμε καθορισμό πρίν τις βάλουμε; Είναι η πρώτη αλλαγή στα 55000 χλμ.Ευχαριστώ!

Δεν τις εχω δοκιμασει γιαυτο δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα η Motul σαν εταιρια ειναι καλη.Με μια προχειρη ματια ειδα οτι ειναι GL-4 ,ειναι το μεγιστο αποδεκτο για μακροζωια στο κιβωτιο και οικονομια καυσιμου,εγω εχω GL-3,πιο "μαλακες" για μεγαλυτερη οικονομια οι δικες μου,δεν εχουν μεγαλη αντισταση κατα την διαρκεια της κυκλοφοριας τους στο σαζμαν.Καθαρισμος σαζμαν γινεται μονο μετα απο επισκευη,δηλαδη βαζεις για μερικες εκατονταδες χιλιομετρα βαλβολινες ιδιες με αυτες που εχεις επιλεξει και τις πετας μετα,αρα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο σε εσενα.Τα 55 χιλιαδες χιλιομετρα ειναι οριακο,προσωπικη γνωμη παντα,προτιμω να αλλαζω εως 50 εγω ανεξαρτητα τι λεει ο κατασκευαστης.

( Οι GL-5/6 ειναι απαραδεκτες σε μη ειδικης κατασκευης σασμαν,εχουν προσθετα που καταστρεφουν καποια απο τα μερη του κιβωτιου.Καλυτερες επεξηγησεις στα κατωθι λινκ:

https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=bExwV_zYF-fR8gecy4FA#q=gl4+vs+gl5       The Difference between GL-4 and GL-5 Gear Oils - PDF ( ειναι η πρωτη επιλογη,σε pdf )

http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php/topics/1157073/1

Εγω εβαλα αυτες: http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-80/liqui-moly-high-performance-gear-oil-75w80-1-lt.html )

Εαν ψαξεις θα βρεις και αλλες ενδιαφερουσες πληροφοριες.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Alepou191 said:

 

Καλησπέρα κι από μένα, Θέλω να αλλάξω τις βαλβολίνες, σε 6 κιβώτιο μηχανικό. Αγόρασα τελικά μετά από πολύ ψάξιμο Motul Multi DCTF. Θέλω σας παρακαλώ την γνώμη σας αν είναι καλές;;; Επίσης πρέπει να κάνουμε καθορισμό πρίν τις βάλουμε; Είναι η πρώτη αλλαγή στα 55000 χλμ.

 

Ευχαριστώ!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ασφαλέστερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις τον κωδικό βαλβολινης της vw για το αυτοκίνητό σου βάσει του vin (αριθμός πλαισίου)

Στη συνέχεια είτε θα επιλέξεις την ¨μαμά¨βαλβολινη , είτε θα επιλέξεις από το εμπόριο η οποία θα καλύπτει την συγκεκριμένη προδιαγραφή.

Στην περίπτωση μου επέλεξα μονοτυπες fuchs 75 sae GL4 , και είμαι ευχαριστημένος.

(Βαλβολίνη: VW G 052 512 A2  - FUCHS sintofluid fe sae 75W)

Πάντως για την motul τα στοιχεία δείχνουν σωστά .

Αν ο κωδικός σου vw αναφέρεται στη λίστα του συνημμενου προχώρα άφοβα.

Multi_DCTF_(GB).pdf

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, geopro said:

Το ασφαλέστερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις τον κωδικό βαλβολινης της vw για το αυτοκίνητό σου βάσει του vin (αριθμός πλαισίου)

Στη συνέχεια είτε θα επιλέξεις την ¨μαμά¨βαλβολινη , είτε θα επιλέξεις από το εμπόριο η οποία θα καλύπτει την συγκεκριμένη προδιαγραφή.

Στην περίπτωση μου επέλεξα μονοτυπες fuchs 75 sae GL4 , και είμαι ευχαριστημένος.

(Βαλβολίνη: VW G 052 512 A2  - FUCHS sintofluid fe sae 75W)

Πάντως για την motul τα στοιχεία δείχνουν σωστά .

Αν ο κωδικός σου vw αναφέρεται στη λίστα του συνημμενου προχώρα άφοβα.

Multi_DCTF_(GB).pdf

 

Ευχαρτιστ'ω για την απάντηση, είναι VW G 052 512 A2 αυτό βρήκα και τις αγόρασα. Την επόμενη εβδομάδα θα σας πω εντυπωσεις. Αλλάξω και τά λάδια σε Mobil 1 ESP Formula 5W-30

 

 

Καλή συνέχεια και ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!!!

Edited by Alepou191
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Alepou191 κορυφαία η επιλογή που έκανες :thumbsu:, έχει το μικρότερο  Viscosity at 40°C  33.8 mm2 /s . Tο  Castrol Syntrans V FE 75W-80 έχει Viscosity at 40°   40.0 mm2 /s. Το FUCHS Viscosity at 40°   40.8 mm2 /s . Το LIQUI MOLY Viscosity at 40°C  54.0 mm2 /s . Και τέλος για να πάρουμε μια ιδέα από 75W90 , MOTUL GEAR 300 75W90 100% synthetic , Viscosity at 40°C    72.6 mm²/s

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vassilis63 said:

@Alepou191 κορυφαία η επιλογή που έκανες :thumbsu:, έχει το μικρότερο  Viscosity at 40°C  33.8 mm2 /s . Tο  Castrol Syntrans V FE 75W-80 έχει Viscosity at 40°   40.0 mm2 /s. Το FUCHS Viscosity at 40°   40.8 mm2 /s . Το LIQUI MOLY Viscosity at 40°C  54.0 mm2 /s . Και τέλος για να πάρουμε μια ιδέα από 75W90 , MOTUL GEAR 300 75W90 100% synthetic , Viscosity at 40°C    72.6 mm²/s

Ολα εχουν διαφορετικη μεθοδο για να βρουν το αποτελεσμα πυκνοτητας......με μπερδεψαν,μαλλον πρεπει να μελετησω τις μεθοδους.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Vassilis63 said:

@Alepou191 κορυφαία η επιλογή που έκανες :thumbsu:, έχει το μικρότερο  Viscosity at 40°C  33.8 mm2 /s . Tο  Castrol Syntrans V FE 75W-80 έχει Viscosity at 40°   40.0 mm2 /s. Το FUCHS Viscosity at 40°   40.8 mm2 /s . Το LIQUI MOLY Viscosity at 40°C  54.0 mm2 /s . Και τέλος για να πάρουμε μια ιδέα από 75W90 , MOTUL GEAR 300 75W90 100% synthetic , Viscosity at 40°C    72.6 mm²/s

Η σύγκριση είναι μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων.

Αν το κιβώτιο ζητάει μονοτυπες χαμηλού ιξώδους αυτό και πρέπει να πάρει.

Από όσο γνωρίζω , χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο , η "μαμά" βαλβολινη VW G 052 512 A2 είναι μονοτυπη 75 sae GL4

Μια μικρή μεταβολή της τάξης του 10 sae μπορεί να οδηγήσει σε τελείως διαφορετική αίσθηση στις αλλαγές ταχυτήτων.

Στην περίπτωσή μου χρησιμοποίησα FUCHS sintofluid fe sae 75W και είμαι ευχαριστημένος με την συμπεριφορά του κιβωτίου.

Υπόψιν ότι για να διαμορφώσει κανείς άποψη αυτό πρέπει να γίνει σε βάθος χρόνου και σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών . Από το χειμώνα της Βορείου Ελλάδος με τα κρύα πρωινά έως το ζεστό κλίμα της Κρήτης.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο προχειρο ψαξιμο,βλεπω οτι παραβλεψαμε εναν ακομα βασικο δεικτη,το ιξωδες πυκνοτητας (viscosity index).Οσο πιο μεγαλο ειναι τοσο πιο σταθερο σε μεταβολες θερμοκρασιας ειναι αλλα αυτο ειναι καλο μονο σε στιγμιαια(constant) φορτια.Οταν μιλαμε για χρηση χειμωνα/καλοκαιρι σε φασμα στροφων δεν θελουμε λαδι σαν "μελι" γιατι δεν ταξιδευει γρηγορα και προκαλει αυξημενη θερμοκρασια και προωρη φθορα.Ειναι σαν να βαζουμε 20-50 αντι 5-30...Το Fuchs και το LM ειναι τα πιο ρευστα.Κοιταξα και στα 5-30 τον ιδιο δεικτη.Το Mobil εχει τον μικροτερο δεικτη (164),το Castrol και το Aral ειναι κυριολεκτικα τα ιδια σε ολα(169),λες και εβλεπα το ιδιο pdf,το LM ειναι ελαφρως παχυτερο (174)και γιαυτο πιθανον εξαφανιζει τον θορυβο της μηχανης που ηταν παρων με τα αλλα δυο.Οσο ψαχνουμε μαθαινουμε.

Edit: Ειχα δοκιμασει http://www.redlineoil.com/product.aspx?product=57904 οι οποιες ηταν υπερβολικα παχιες, το visc.index ειναι μονο 156...

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , geopro said:

Η σύγκριση είναι μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων.

Αν το κιβώτιο ζητάει μονοτυπες χαμηλού ιξώδους αυτό και πρέπει να πάρει.

Από όσο γνωρίζω , χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο , η "μαμά" βαλβολινη VW G 052 512 A2 είναι μονοτυπη 75 sae GL4

Μια μικρή μεταβολή της τάξης του 10 sae μπορεί να οδηγήσει σε τελείως διαφορετική αίσθηση στις αλλαγές ταχυτήτων.

Στην περίπτωσή μου χρησιμοποίησα FUCHS sintofluid fe sae 75W και είμαι ευχαριστημένος με την συμπεριφορά του κιβωτίου.

Υπόψιν ότι για να διαμορφώσει κανείς άποψη αυτό πρέπει να γίνει σε βάθος χρόνου και σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών . Από το χειμώνα της Βορείου Ελλάδος με τα κρύα πρωινά έως το ζεστό κλίμα της Κρήτης.

και η MOTUL multi dctf είναι μονότυπη 75άρα GL4.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Vassilis63 said:

και η MOTUL multi dctf είναι μονότυπη 75άρα GL4.

Ναι ! Πρέπει να είναι !

Τα στοιχεία λένε MOTUL MULTI DCTF is also suitable for some mechanical gearboxes requiring gear oil with very low viscosity grade such as SAE 75W.

Βέβαια η διατύπωση θα μπορούσε να είναι και λίγο πιο ξεκάθαρη στο αν είναι μονοτυπη SAE 75W.   ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλ. στην αντιπροσωπία για τη μαμά βαλβολίνη και μου είπε το λίτρο 36,27 ευρώ ,  μόλις το άκουσα με έπιασε μια ξαφνική ζαλάδα...

 

 

Τελικά αρνήθηκα να πληρώσω τα 2Χ36,27=72,54 ευρώ όχι γιατί τα λυπήθηκα αλλά γιατί αν το έκανα θα αισθανόμουν πάρα πολύ ηλίθιος μετά. Έδωσα 2Χ12=24 ευρώ και αγόρασα Castrol Syntrans V FE 75W-80

Για τις δύο τάπες χρειάζεται άλλεν νούμερο 17.   Μετά την απαραίτητη βόλτα μέχρι να ζεσταθεί το σαζμάν καλά για να αδειάσει εύκολα εντελώς, ανοίγουμε πρώτα την πάνω και μετά την κάτω τάπα και περιμένουμε υπομονετικά να αδειάσει (περίπου μια ώρα για να μη στάζει καθόλου)

image.jpg

Με το που βγήκε η κάτω τάπα την παρατήρησα προσεκτικά και είδα ότι δεν υπήρχαν καθόλου ρινίσματα στο πηγαδάκι που έχει η τάπα αλλά μια πολύ μικρή ποσότητα "λάσπης" που ήθελε αρκετή προσπάθεια για να αφαιρεθεί. 

image.jpg

Το χρώμα της παλιάς ΟΕΜ βαλβολίνης μετά από 55.000χμ αρκετά άσχημο και η ρευστότητα της παχιά σε σχέση με την καινούρια που ήταν πολύ πιο λεπτή.

image.jpg

Θα μου πείτε δε βαριέσαι κάποιοι νομίζουν ότι είναι για πάντα και δεν την αλλάζουν ποτέ.

image.jpg

Μαζί με την καινούργια βαλβολίνη μπήκαν και 60ml motorkote

image.jpg

Ένα χωνί και λίγη πλαστική σωλήνα φτάνουν για να μπει στην πάνω πλαινή τάπα.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Τέλος η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας είναι ότι οι τάπες σφίγγονται με ροπή 24Nm 

999.jpg

9999.jpg

 

Αποτέλεσμα καταπληκτικό. Αφρός.....βελούδινη αίσθηση. Δεν ξέρω αν είναι έτσι λόγω καινούριας βαλβολίνης ή λόγω motorkote ή λόγω και των δυο μαζί.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πρωτος!!!!!!!!!!!!!!! Μονο που βλεπω στο τελος το δυναμομετρο, πολλα ++++ Αφου ποιανουν τα χερια σου δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις για κατι που θα το κανεις μονος σου με πολυ χαμηλοτερο κοστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , dasauto said:

Εισαι πρωτος!!!!!!!!!!!!!!! Μονο που βλεπω στο τελος το δυναμομετρο, πολλα ++++ Αφου ποιανουν τα χερια σου δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις για κατι που θα το κανεις μονος σου με πολυ χαμηλοτερο κοστος.

  

Μάστορα, σφίξε καλά για να μην χάνει...:lol:

Picture003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός αλλά δεν μπορώ και να μην περιγράψω τι νιώθω στο δεξί μου χέρι μετά την αλλαγή της βαλβολίνης. Ο μοχλός τώρα θέλει απειροελάχιστη δύναμη σε σχέση με πριν για να κινηθεί και μόλις αρχίζει ο μοχλός να κινείται συνεχίζει μόνος του σαν να τον "ρουφάει" και κουμπώνει μόνος του.

http://sendvid.com/010ntuio

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια βελτιωση ειχα παρατηρησει και εγω σε golf 4, μετα την αλλαγη βαλβολινης απο γνησιες σε aftermarket, συγγεκριμενα και εγω castrol εβαζα, τελευταια δοκιμασα τις βαλβολινες της  liqui molly, χωρις να δω ουδεμια διαφορα στον λεβιε σε σχεση με τις castrol.

Θα παρατηρεις τωρα οτι πας να βαλεις συνιθησμενος, περισοτερη δυναμη στον λεβιε ενω δεν χρειαζετε.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Vassilis63 said:

Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός αλλά δεν μπορώ και να μην περιγράψω τι νιώθω στο δεξί μου χέρι μετά την αλλαγή της βαλβολίνης. Ο μοχλός τώρα θέλει απειροελάχιστη δύναμη σε σχέση με πριν για να κινηθεί και μόλις αρχίζει ο μοχλός να κινείται συνεχίζει μόνος του σαν να τον "ρουφάει" και κουμπώνει μόνος του.

http://sendvid.com/010ntuio

Ακριβώς και εγώ το ίδιο παρατήρησα όταν άλλαξα τις εργοστασιακές βαλβολινες στα 90 Κ

Είναι να απορεί κανείς πως η vw ισχυρίζεται (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) ότι οι βαλβολινες από το εργοστάσιο είναι εφ΄ όρου ζωής.

Περίεργα πράγματα... (και ύποπτα)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , geopro said:

Ακριβώς και εγώ το ίδιο παρατήρησα όταν άλλαξα τις εργοστασιακές βαλβολινες στα 90 Κ

Είναι να απορεί κανείς πως η vw ισχυρίζεται (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) ότι οι βαλβολινες από το εργοστάσιο είναι εφ΄ όρου ζωής.

Περίεργα πράγματα... (και ύποπτα)

Αφού είδα εγώ αυτή τη διαφορά στα 55 Κ χμ, μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν μετά από 90 Κ χμ !!!

Πράγματι είναι περίεργο  το θέμα εφ' όρου ζωής, τι να πω, λάδι είναι και αυτό, δε μπορεί να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά λίπανσης που είχε όταν ήταν καινούριο  και το ίδιο μετά από αρκετά χρόνια και μπόλικα χμ.

Πάντως και το site της castrol για τη βαλβολίνη που έβαλα λέει έλεγχος  κάθε 60.000χμ ή 2 χρόνια χωρίς να γράφει κάτι για αλλαγή.

http://applications.castrol.com/oilselector/el_gr/c/recommendation?vehicleType=επιβατικά-οχήματα&manufacturer=volkswagen-(vw)&model=golf-v-1k-(2003-2009)&modelType=golf-v-1-4-16v-tsi-(103-kw)-(2006-2008) 

ρίξε μια ματιά εκεί που λέει  Άλλα προϊόντα για το όχημά σας

Εκτός από τη βαλβολίνη του μηχανικού κιβωτίου, σε όλα τα υπόλοιπα προιόντα λέει αλλαγή ακόμη και στη βαλβολίνη του αυτόματου σαζμάν.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω 120.000 με τις ίδιες βαλβολινες σε Golf 5 1.6 FSI να ανησυχώ? 

Αν χρειάζεται να αλλάξω τι να βάλω? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.