Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ 4ΑΡΙ 1,4 EDITION 12/99 ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ 63,000 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 84,600. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ 1Η ΚΑΙ 2Α ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΜΠΕΝΑΝ ΕΥΚΟΛΑ. ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ 2Α.ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ "ΟΜΑΛΗ" ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ.

ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ SERVICE ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΑΣΜΑΝ.Μ@Λ@ΚΙ@ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΤΙΣ ΕΛΕΓΞΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάζετε βαλβολίνες πολύ συχνά και να μην το παραζορίζετε σε παρατεταμένους χρόνους.

.

.

Ενδεικτικά με το Rallye που είχα σε παρατεταμένη χρήση (110χλμ στροφιλίκι στην Β. Ευβοια) Στα μισά της διαδρομής (με συγχρονιζέ peugeot sport) και αγωνιστικές βαλβολίνες (καρταγκο) Δύσκολα κούμπωνε ταχύτητα

:blink:- τι μαρκα βαλβολινες χρησιμοποιεις τωρα και καθε ποτε τις αλλαζεις φιλε μου ?

:D- σε πια διαδρομη της Ευβοιας <απο εκει ειμαι> αντιμετωπισες τετοιο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω σπασει ενα σασμαν στο Polo μου απο τρελλα κουμπωματα πανω σε κοντρες κλπ και αυτο μεσα σε διαστημα 3χρονων..οσο για τις βαλβολινες εγω τις αλλαζω καθε 30.000 για να ειμαι και σιγουρος βεβαια τωρα ποια σταματησα να κανω μαλακιες!!!!

Γνωμη μου οι καλυτερες βαλβολινες ειναι μακραν τι MOTUL ψαξτε,βαλτε και δεν θα χασετε !!!

Montoya.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 36.000 χλμ στο 4άρι μου. Νιώθω πως το κιβότιο έχει γίνει αρκετά πιο σκληρό απ'οτι ήταν. Είναι πλέον καιρός να αλάξω κι εγώ βαλβολίνες. Εσείς που έχετε δοκιμάσει τις συνθετικές αυτές είναι καλές ? Εχω ακούσει και για κάτι άλλες που χρησιμοποιεί η σεατ στο ενιαία της rg silicone. Τι γνώμη έχετε για αυτές ? Επίσης σκαίφτομαι να βάλω και το αντιτριβικό μαζί με τις βαλβολίνες ... Τι λέτε, θα δώ μεγάλες διαφορές ???

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα σασμαν εχει καταντησει σηριαλ.

Γενικα απο ολα τα αυτοκινητιστικα forum που παρακολουθω ολα τα σασμαν του Group VAG,

εχουν μια ευαισθησια, και γενικα χειροτερευει η αισθηση τους με το καιρο.

Ειδικοτερα με τα σασμαν των GOLF, A3, LEON 1600 γινεται χαμος.

Πολλοι φιλοι με GOLF μοντελα 1999- 2001 με κινητηρα AKL και κωδικο σασμαν DUU εχουν αλλαξει σασμαν μεσα στην εγγυηση.

Ολοι οι αλλοι με LEON και ΑUDI A3 τραβανε τα μαλλια τους.

Εχω για παραδειγμα συναδελφο με Α3 1600 του 2000 που εμεινε απο σασμαν στα 170.000χλμ απο το γνωστο προβλημα με τα πριτσινια.

Αλλος φιλος με Leon 1600 Μοντελο 2001(50.000χλμ) του εσπασε το σασμαν σε μια ανηφορα οταν εκανε οπισθεν για να ξεπαρκαρει.

Στο δικο μου Αudi A3 me 70.000χλμ, η 1η και 2α δεν κουμπωνουν με τιποτα το πρωι που ειναι παγωμενο ή μετα απο πολυ ωρα σε μποτιλιαρισμα.

Παω λοιπον στο επισημο συνεργειο της AUDI στη Πατρα και του λεω πως το σασμαν δεν κουμπωνει κ.λ.π

Χωρις να το δοκιμασει μου λεει αοριστα μην ανυσηχεις πρεπει να αλλαξεις βαλβολινες και ολα καλα.

Μην ακους μου λεει τις φημες γιατι ολα αυτα ειναι παραμυθια. Τα Audi δεν κοβουν σασμαν.

ωραια λεω και παω σε αλλο φιλικο συνεργειο και ρωταω παλι τον αρχιμηχανικο τα ιδια.

Η απαντηση που πηρα ειναι οτι ολα ειναι θεμα οδηγου και τροπου οδηγησης.

Κλεινοντας εγω καταλαβα πως υπαρχει γενικο προβλημα με τα συγκεκριμενα σασμαν και πως τα συνεργεια δεν αναλαμβανουν να κανουν την μετατροπη με τα πριτσινια που εχει βγαλει η Volksawagen αλλα περιμενουν να σπασει το σασμαν το οποιο ειναι μη επισκευασιμο και να εισπρατουν υπερογκα εργατικα για την αλλαγη με καινουργιο η αλλο επισκευασμενο.

Link to comment
Share on other sites

worthy.gif- το Motor Kote κανει πολυ καλη δουλεια και στο κιβωτιο-μην το παρακανεις στην δοσολογια

το κακο με τις συνθετικες ειναι μεχρι να ζεσταθουν-αν κινεισαι σε πολη και μικρες διαδρομες θα σε κουρασει το κιβωτιο αλλα αν ζεσταθουν ειναι ΟΚ

καλα λογια ακουω για Motul και Castrol μονο μην πας σε καθαρα αγωνιστικες ουτε να βαλεις αλλο νουμερο απο οτι λεει το μανιουαλ-παντως αναλογα το αμαξι μετραει και το στυλ που κουμπωνει ο οδηγος αν εχεις βαρυ χερι οτι και να βαλεις αργα η' γρηγορα θα την παθεις

TSAKHS

Link to comment
Share on other sites

kalhspera kai apo mena ego pira ena golf mk4 to kalokairi me 65.000 xiliometra exo paratirisei ena problhma me to sasman den koumponei kala thn proti alla oxi panta kai 2 fores apo ton iounio pou to exo eno parkara kanonika otan phga na to paro meta den epene nekra kai o lebies htan sto nekro !!!!!! rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω 178.600χλμ με το γκολφ μου (ΙΙΙ 1.6)

λοιπον προημερων ηταν η δευτερη φορα που αλλαζα βαλβολινες (παντα MOTUL)

το σασμαν μου το εχω σκισει, υπηρχε περιοδος που 3η 4η 5η τις εβαζα χωρις συμπλεκτη. Ειναι μια χαρα δουλευει ρολοι μονο το πρωι οταν ειναι κρυο εχει μια δυσκολια σε 1η και 2α. Αλλα αυτο λυνεται :λιγο να διπλοσυμπλεκταρω, ή λιγο γκαζι και μπαινουν μια χαρα.

Ισως λογω των πολλων 'αρθρωσεων' απο το λεβιε μεχρι το σασμαν να χρειαζεται περιοδικα μια λιπανση ή συντηρηση αυτων των ' αρθρωσεων' και αυτο ειναι ολο. Εμενα δουλευει μια χαρα ιδιως τωρα που ξαναλλαξα βαλβολινες. Για τα πιο νεα γκολφ δε ξερω τι εχουν κανει....

Link to comment
Share on other sites

:)- Motul gear Technosynthese 75W/80 γιαυτες μιλατε παιδια ?

αυτη η λιπανση των αρθρωσεων γινεται με γραφιτουχο γρασσο γυρω απο την μπιλια που βλεπουμε μολις βγαλουμε την κονσολα η΄και αλλου ?

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου γκολφ ο κυριος μηχανισμος αρθρωσης ειναι στο χωρο της μηχανης. Εκει να δεις αρθρωσεις!!

Μετα απο πολλα χρονια χρησης δεν αρκει η λιπανση αλλα και η αλλαγη καποιων μερων (αμελητεου κοστους συνηθως ειναι μπαλακια καουτσουκ-πλαστικου)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξής απόρια .....τις βαλβολίνες στο V κάθε πότε τις αλλάζουμε??Επίσης τη τύπο φοράνε??75/90 GL-5??? :rolleyes: οποιος ξέρει παρακάλω για βοήθεια!!!!!ευχαριστω :thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που ειχα ρωτησει στην αντιπροσωπεια μου ειχαν πει καθε 60000 χλμ.τι τυποδεν μου ειπαν.Εγω παντως αν μπορουσα θα αλλαζα και συχνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το κούμπωμα (Golf IV, 2002). Δίνει μια ξερή αίσθηση όταν κουμπώνω τις ταχύτητες, αλλά το πιο σημαντικό είναι πως όταν επιταχύνω (όχι και πολύ απότομο γκάζι), παίζει-τραντάζεται συνεχώς ο λεβιές. Είναι φυσιολογικό αυτό? Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να έχει φθαρεί η βάση του κιβωτίου.Μπορεί να είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

;)- φιλε μου μπορει και καποιο γραναζι η' συγχρονιζε εχει φαγωθει και δεν κουμπωνει καλα- αργα η' γρηγορα θα αρχισει να σου πεταει ταχυτητα-μην το αφηνεις ετσι γιατι αν σου τυχει σε καμια στροφη καηκες γιατι απο την υποστροφη <δεν εχεις επιταχυνση πια> θα βγεις εκτος (!)

πηγαινε το στο συνεργειο πριν αρχισει και χειροτερευει η ζημια

Link to comment
Share on other sites

:blink:- φιλε μου μπορει και καποιο γραναζι η' συγχρονιζε εχει φαγωθει και δεν κουμπωνει καλα- αργα η' γρηγορα θα αρχισει να σου πεταει ταχυτητα-μην το αφηνεις ετσι γιατι αν σου τυχει σε καμια στροφη καηκες γιατι απο την υποστροφη <δεν εχεις επιταχυνση πια> θα βγεις εκτος (!)

πηγαινε το στο συνεργειο πριν αρχισει και χειροτερευει η ζημια

Ξέρεις αν πρέπει να ανοιχθεί το σαζμάν, για να εντοπισθεί η βλάβη? Με οπτικό έλεγχο μπορώ να ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

το γνωστο προβλημα με τα πριτσινια μυριζω...

αν ειναι αυτο εχεις εγγυηση απ οτι ξερω...

πηγαινε σε αντιπροσωπια

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

το γνωστο προβλημε με τα πριτσινια μυριζω...

αν ειναι αυτο εχεις εγγυηση απ οτι ξερω...

πηγαινε σε αντιπροσωπια

Απ΄ότι έχω ακούσει στο forum, αυτό συνέβαινε για Golf μέχρι και του 2000. Το δικό μου είναι αρχές (2ος) 2002. Μπορεί να είναι αυτό?

Edited by chris72gr
Link to comment
Share on other sites

:blink:- οπτικο στο σασμαν ? αν δεν ειναι το προβλημα με τα πριτσινια που ειπαν τα παιδια δεν φαινεται το γραναζι η' το συγχρονισε-μαλλον δεν το γλυτωνεις το ανοιγμα φιλε μου
Link to comment
Share on other sites

εμενα στα 60Κ ΧΛΜ βγήκαν κατράμι οπότε καλό είναι να τις αλλάζετε

Eιδες διαφορα στο κιβωτιο?Εχω 50Κ και λεω να παω σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ ύστερα απο αλλαγή βαλβολίνων πριν 1 χρόνο και ύστερα απο το Motor Kote δεν πιστέυω οτι έχω δεί διαφορά..μοθ είπε ένας ξάδερφος μου οτι καλόθα ήταν να βάλω αγωνιστικές..αλλα έχουν 20 ευρώ το λίτρο...χθεσ δεν μοθ κουμπωσε η 2α φορές...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.