Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:baby: - οτι προδιαγραφη λεει το manual-εγω με τιποτα δεν αλλαζω τις προδιαγραφες απλα κοιταω να βαλω καποια καλυτερης ποιοτητας-οχι αγωνιστικες δεν κανουν για εμας (!)

τωρα για 100.000 δεν θα περιμενα να αλλαξω βαλβολινη,σκεφτειτε τι ζορι τραβαει εκει μεσα-καλυτερα να την αλλαζουμε πιο συχνα

Link to comment
Share on other sites

:baby: - οτι προδιαγραφη λεει το manual-εγω με τιποτα δεν αλλαζω τις προδιαγραφες απλα κοιταω να βαλω καποια καλυτερης ποιοτητας-οχι αγωνιστικες δεν κανουν για εμας (!)

τωρα για 100.000 δεν θα περιμενα να αλλαξω βαλβολινη,σκεφτειτε τι ζορι τραβαει εκει μεσα-καλυτερα να την αλλαζουμε πιο συχνα

Λεεί την προδιαγραφή μέσα στο manual???? :baby::blink::blink: ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

worthy.gif - παρε του Haynes ειναι ολοκληρος τομος και θα μαθεις παρα πολλα που το εργοστασιακο δεν λεει-θα μαθεις επακριβως για ολα <τυπο για λαδια,βαλβολινες,προδιαγραφες υγρου ψυγειου,πως να αλλαζεις λαμπες,πως να κανεις μικροεπισκευες,τι να αλλαζεις και ανα ποσα χιλιομετρα,ελεγχος σταθμης βαλβολινης και πως να την αλλαζεις,τεντωμα συμπλεκτη,αλλαγη φιλτρου a/c,λεπτομερειες για την πιεση αντλιας καυσιμου,τυπος μπουζι,λεπτομερειες για τα ρελαι σου,πως να λυνεις τα πλαστικα πχ ταμπλω η' αλλα εξαρτηματα πχ ζωνες,μοτερακια,χειρολαβες,κονσολα>

ειναι τοσα που θελω μια ολοκληρη σελιδα να τα πω-παρτο και θα μεινεις εκθαμβος,το εργοστασιακο δεν λεει μια μπροστα του (!)

:baby: - εμενα γραφει του Haynes: SAE 79W/90 API GL4

Link to comment
Share on other sites

Απ ο΄τι μου ειπαν χρειαζομουν (εγω συγκεκριμενα) απο τα 30000 και τωρα στα 40 εαλλαζω δισκο-πλατο, ρουλεμαν και τα συναφη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) - εψαξες στο No Limits και δεν το εχει ? ουτε στο site του Haynes ?

κοιταξα στο www.carfolio.com αλλα δεν εχει προδιαγραφες για VW

Ναι δεν το εχει ουτε και στο bentley publishers και ουτε καν στο εγχειριδιο που αγορασα απο το eRwin της εταιριας μας δεν το γραφει...

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Χαιρεται,για να ελεγξω το επιπεδο της βαλβολινης στο golf 3 1,4 που πρεπει να δω?Λεγατε κατι για μια βιδα.Και αν την ξεβιδωσω και δεν τρεχει,μετα πως βαζω συμπληρωμα και ποσο?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Χαιρεται,εθεσα την ιδια ερωτηση σε ενα αλλο τοπικ αλλα δεν απαντησε κανεις,ετσι ρωτω και παλι.Πως μπορω να ελεγξω αν χρειαζομαι συμπληρωμα βαλβολινες?Εχω ενα golf 3 1,4.Υπαρχει καποια βιδα που να χρησιμευει σαν δεικτης?Και αν ναι,που?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis

Οι βαλβολίνες αλλάζουν κάθε 80.000 χλμ. Κάνε και μια ρύθμιση στο κιβώτιο και θα είναι σαν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Το θεμα ειναι πως τις αλλαξα πριν 8.000 χλμ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει διαρροη.Οταν λες ρυθμιση τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest pappoulis

Αν πας στο συνεργείο και ζητήσεις να σου ρυθμίσουν το κιβώτιο, βάζουν μια βάση πάνω από τον λεβιέ η οποία ρυθμίζει (μέσα από την καμπίνα) τις σχέσεις των ταχυτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Μπαινουν λιγο δυσκολα οι ταχυτητες.Καρφωτα θα λεγα.Για διαρροη απο τσιμουχα φοβαμαι κι εγω,αλλα δεν ξερω πως να το ελεγξω.Και φοβαμαι μην παω συνεργειο και μου πει τιποτε αλλο απλα για να βγαλει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως τις αλλαξα πριν 8.000 χλμ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει διαρροη.

Μήπως δεν σου έβαλαν σωστή βαλβολινη?????? ΓιΆαυτό μπαίνουν δύσκολα οι ταχύτητες????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία ντροπη να πούμε ,,,,δεν ξερουμε πως να ελενξουμε τις βαλβολινες???(χωρις να θελω να κανω τον ξυπνιο)Λοιπον παλικαρρε ακου έδω τι θα κάνεις θα πας σε ένα βενζιναδικο που έχει χωρο για αλλαγή λαδιων...Δηλαδη να μπορείς να μπεις κάτω απο το αμάξι...Θα δεις οτί στο σαζμαν σου υπαρχουν 2 βίδες....Μια κατω οπου από εκεί αδειάζουμε τις βαλβολινες και μια απο πάνω οπου βαζουμε τιε βαλβολινες....Ξεβιδωνεις τιν απάνω βιδα και βαζεις μεσα το δαχτυλο σου να πιασεις βαλβολινη....Δηλαδη η βίδα αυτη είναι και ο δεικτης του ποσο βαλβολινη πρεπει να έχει μέσα το σαζμαν...Αν ανοιξεις την βιδα και τρεξουν βαλβολινες η αλλιως βαλεις το δαχτυλο σου και πιασεις κατευθειν βαλβολινη....τότε είσαι ενταξει....Στην αντιθετη περιπτωση συμπληρώνεις απο την ιδία βιδα βαλβολινη μέχρι να αρχιζει να σταζει απο την ιδια βίδα βαλβολινη....Απλο δεν είναι???Προσεχε μόνο μην λερωθεις....Αυτα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Guest AMMWN

Ενταξει,υπαρχει βιδα,αλλα δεν ξερω ποια και που περιπου βρισκεται.Για το golf 2 βρηκα αυτη την φωτογραφια,που δειχνει τη βιδα στην αριστερη ροδα.Στο 3 ομως που περιπου?Οχι τιποτα αλλο,αλλα μην ξεβιδωσω τιποτα ασχετο.Παρεπιπτοντως,την φωτο την πετυχα σε μια σελιδα ενος τυπου που εχει ενδιαφερουσες 'επεμβασεις΄ στο golf 2.

http://www.vwgolf-mk2.com/enews.html

post-2572-1142878822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατα αρχην....λοιπον για ποια βίδα ακριβως είναι αναλογα το μοντέλο δεν μπορω να το ξέρω....Παντως είναι εμφανης....Μια βιδα μεσα στην μέση του σαζμαν ψήλα αρκέτα....Δεν είναι δηλαδη καμια βιδα στην ακρη απο αυτες που λυνουν το σαζμαν....Αν δεν μπορεις να το βρεις πηγαινε σε ένα συνεργειο να σου ελενξουν τις βαλβολίνες και να σου λυθεί και οι απορίες οκ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μου αλλαξαν σημερα πλατο ρουλεμαν στο εργαλειο και κατ'επεκτασιν και λαδια στο σασμαν.Η διαφορα ειναι απιστευτη.Αξιζει λοιπον,τελικα,μια αλλαγη λαδιων σασμαν...

Link to comment
Share on other sites

:D - καλοφορετα συνφορουμιστα μας - τι μαρκα δισκοπλατο εβαλες φιλε μου ? τι μαρκα βαλβολινη εβαλρες και ειδες διαφορα ? ρωταω γιατι με ενδιαφερει και εμενα το ζητημα (!)
Link to comment
Share on other sites

Οι μανισιες βαλβολινες τι είναι? Δεν ειναι συνθετικές? Εχει νοημα να βαλω το προσθετο στις μανισιες βαλβολινες? Αν βαλω συνθετικες θα δυσκολευομε περισσότερο στην 1η και 2α, που τωρα κουμπωνουν καπως δυσκολα? Επίσης και εγω παρατηρησα οτι ο λεβιες τρανταζεται οταν περναω από λακουβες-σαμαρακια αλλα ποτε δεν εχει βγει ταχυτητα. Ειναι φυσιολογικό να τρανταζεται? Αλλη ερώτηση δεν εχω!

Link to comment
Share on other sites

:mellow: - σε ορισμενα αμαξια την σταθμη την ελεγχεις ξεβιδωνοντας τον ατερμονα κοχλια του στροφομετρου που ειναι βιδωμενος δεξια στο κιβωτιο-οι μαμισιες δεν ειναι συνθετικες,αναλογα την χρηση μπαινει και η αντιστοιχης ποιοτητας

-με το να βαλεις αγωνιστικες σε αμαξι πολης για σπιτι δουλεια δεν κερδιζεις τιποτα αντιθετα το πρωι θα δυσκολευεσαι γιατι δεν θα κουμπωνουν καλα οι ταχυτητες < η βαλβολινη θα αργει πολυ να ζεσταθει >

Link to comment
Share on other sites

Silkolene Pro SRG 75 Gear Oil

Pro SRG 75 Gear Oil Data

100% Ester Synthetic Racing Gear Oil

Pro-SRG-75.jpg

A synthetic gear oil of SAE 75W viscosity developed exclusively for racing transmissions. This grade has a naturally high viscosity index (ensuring good low temperature performance) and excellent shear strength, as well as possessing an inherently excellent load carrying capability.

The synthetic materials used for this formulation have an oxidation stability of 3 to 4 times that of conventional mineral oils, prolonging the effective life of the lubricant under extreme working conditions. Coupled with this, the lower friction value leads to reduced pitting and wear of the gear teeth. Pro SRG 75 provides very superior protection and performance under the most demanding race conditions.

Its unique combination of low viscosity and high load carrying ability ensures good lubrication and prevents overheating in gearbox components such as selector forks and bearings which are often starved of lubrication with conventional oils.

Pro SRG 75 has been designed for high speed gearboxes handling high power inputs. It withstands very high temperatures and protects against the high shock loads to which racing gearboxes are often subjected.

NB: Not suitable for hypoid applications.

Typical Technical Data Pro SRG 75

Kinematic viscosity @ 212°F..cSt 10.65

Kinematic viscosity @ 104°F..cSt 68.72

Viscosity index 143

Specific gravity @ at 77°F 0.916

Pourpoint °F -51

Cold crank viscosity at 68°F...cp <3500

SAE rating - gearbox 75W

SAE rating - engine 10W-30

Flash point (closed), °F 410

Link to comment
Share on other sites

Silkolene Pro SRG 75 Gear Oil

Pro SRG 75 Gear Oil Data

100% Ester Synthetic Racing Gear Oil

Pro-SRG-75.jpg

A synthetic gear oil of SAE 75W viscosity developed exclusively for racing transmissions. This grade has a naturally high viscosity index (ensuring good low temperature performance) and excellent shear strength, as well as possessing an inherently excellent load carrying capability.

The synthetic materials used for this formulation have an oxidation stability of 3 to 4 times that of conventional mineral oils, prolonging the effective life of the lubricant under extreme working conditions. Coupled with this, the lower friction value leads to reduced pitting and wear of the gear teeth. Pro SRG 75 provides very superior protection and performance under the most demanding race conditions.

Its unique combination of low viscosity and high load carrying ability ensures good lubrication and prevents overheating in gearbox components such as selector forks and bearings which are often starved of lubrication with conventional oils.

Pro SRG 75 has been designed for high speed gearboxes handling high power inputs. It withstands very high temperatures and protects against the high shock loads to which racing gearboxes are often subjected.

NB: Not suitable for hypoid applications.

Typical Technical Data Pro SRG 75

Kinematic viscosity @ 212°F..cSt 10.65

Kinematic viscosity @ 104°F..cSt 68.72

Viscosity index 143

Specific gravity @ at 77°F 0.916

Pourpoint °F -51

Cold crank viscosity at 68°F...cp <3500

SAE rating - gearbox 75W

SAE rating - engine 10W-30

Flash point (closed), °F 410

φιλε τι να πω εισαι απαιχτος θα ηθελα ομως να σε ρωτησω αν θα το εγκρινουν να το βαλω.εχω ακουσει οτι ειναι φοβερο διοτι το κιβωτιο μου στις γρηγορες αλλαγες με στροφες διαμαρτυρεται.

Link to comment
Share on other sites

:( - φιλε μου να σου πω την αληθεια εγω την θεωρω οτι ειναι για "αγωνιαρηδες" γιατι αργουν να ζεσταθουν και μεσα αστην πολη θα ειναι λιγο ζορι κατι που εχει σημασια για τα απλα αμαξια μας ασχετα ομως στην πιστα που θα δινει ρεστα - εισαι ομως σιγουρος οτι μια βαλβολινη Motul,Amsoil,Mobil δεν σε καλυπτει ? καμια σχεση με μην μαμισια ε ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.